Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
19 март 2021, 13:41

От Бъфет с любов

Forbes Bulgaria

Избрани статии и новини от редакцията на Forbes Bulgaria

Лорън Тейлър Улф казва, че най-голямото ѝ разочарование досега с новородения ѝ хедж фонд е, че една от инвестиционните му победи идва толкова бързо. Лорън Тейлър Улф и Крисчън Алехандро Асмар са основателите на Impactive Capital и очакват, че всяка тяхна инвестиция ще е началото на дългогодишно, ползотворно партньорство. То включва и трайни ESG инициативи, които прибавят печалби на компанията. В среда, в която купуването на фондове от индекса S&P 500 носи впечатляваща възвръщаемост, дуото Улф и Асмар се счита за рядкост. Те инвестират в ниско оценени акции, които се представят добре и държат дялове на само 8 до 12 компании в един и същ момент.

Основателите на Impactive Capital Лорън Тейлър Улф и Крисчън Алехандро Асмар вярват, че „зеленото е добро“ и трябва да събере заедно хората, които мислят и действат

Миналия март двамата инвеститори на­мериха потенциал в Хилиард, Охайо, и ком­панията Advanced Drainage Systems (ADS), чиито акции загубиха половината от стой­ността си за един месец. ADS е компания за управление на дъждовна вода с 1.7 млрд. до­лара оборот. Тя произвежда подземни камери и отводнителни тръби, които се поставят под пътища, домове, паркинги и голф игрища. Компанията не е пристан за инвеститори в зелени технологии и бизнеси. Но Тейлър Улф убедително обяснява за въглеродния отпеча­тък на рециклираната пластмаса в сравнение с бетонните тръби и как промотирането на новите „Мегазелени“ полиетиленови тръби, изработени от 60% рециклирана пластмаса, са възможност да вземе пазарен дял от кон­куренти като JM Eagle и Diamond Plastics.

Това е предложението, което Impactive прави на ADS, когато купува един милион от дяловете. Но докато компанията подгот­вя доклада си за устойчиво развитие и кор­поративния си уебсайт, COVID-19 разпалва бум на строителството на домове и води до огромно търсене на продуктите ѝ. В рам­ките на няколко месеца цените на акциите на ADS се увеличават повече от два пъти. „Бяхме принудени да продаваме, оплаква се Тейлър Улф, цитирайки стриктната дисциплина, която компанията ѝ следва. „Възвръща­емостта вече не беше там.“

Impactive застрахова всичките си инвести­ции за период от три до пет години и ком­панията може да си позволи да е търпели­ва на пазара благодарение на вложените 250 млн. долара от пенсионния фонд на Калифор­нийската учителска система, който захран­ва старта на фирмата през 2019 г. Ранната възвръщаемост е силна – инвестицията на пенсионния фонд в момента се оценява на 320 млн. долара, скок от 28% в рамките на 20 месеца, това е около половината от 630-те млн. долара капитал на Impactive. За същия период индексът за компании с ниска капита­лизация Russel 2000 се е вдигнал едва с 10%.

Тейлър Улф и Асмар използват растящия си капитал, за да се опитат да пренапишат правилата, като заменят конфликта със съ­трудничество и поставят устойчивото развитие на преден план. Увеличаването на изискванията за ЕSG инициативи към ком­паниите постави главните финансови дирек­тори в нова ситуация. За разлика от други хедж фондове Impactive избягва войните и заплахите в публичното пространство, рядко присъства в бордовете на директорите, но използва внимателно задкулисното убеждава­не. Посланието на Тейлър Улф и Асмар е: ЕSG ще увеличи печалбите. И обещават да не се изпаряват дори и ако следващият прихо­ден отчет не отговаря на стандартите им. „ЕSG факторите се обвързват с привличане­то и задържането на най-стриктните клиен­ти, инвеститори и служители, а компаниите, които се справят с това по-добре от конку­рентите си, ще отидат по-далеч, обяснява Тейлър Улф. Те ще се представят по-добре в печалбата.“

Първият досег с промяната в корпора­тивното управление на израсналата в Лонг Айлънд Тейлър Улф идва, когато работи в офиса на семейната фирма за търговия на кухненско оборудване TurboChef и учи за MBA в Wharton School, част от университета в Пенсилвания. През 2003 г. стойността на компанията се увеличава десетократно, след като се въвеждат важни промени в менидж­мънт практиките, купува я Middleby Corp. През 2007 г. вълната на социално отговорен бизнес води Тейлър Улф в хедж фонда на Клиф Робинс, Blue Harbour Group. Асмар, който е прекарал детството си в Пуерто Рико и е завършил „Принстън“ със специалност „Из­следвания на финансовите операции и финан­сово инженерство“, пристига в Blue Harbour няколко години след Тейлър Улф, последните шест години е бил в Morgan Stanley.

Двамата работят заедно като директо­ри и много от ДНК-то на Impactive е на­следено от Blue Harbour: поглед към ниско оценени бизнеси. По техните думи те имат същия подход към публичните пазари, както към личния капитал и към разбирането им за избягване на конфликти. Тейлър Улф и Асмар чуват историите на други директори за на­тиска на акционерите за ESG инициативи, говорят с разочаровани служители, които искат работните им места по-добре да от­разяват личните им ценности. Така осъзна­ват, че ползите от ESG са недооценени и те могат да стъпят на това.

След осем години съвместна работа в Blue Harbour през 2018 г. напускат, за да вземат година почивка и да начертаят своя нов биз­нес, в който са равноправни партньори. Тей­лър Улф, 42-годишна, е екстроверт, щастлива е да се среща с лидери и инвеститори, за да рекламира фирмата им, докато Асмар, 38-годишен, се чувства най-добре, правейки смет­ки зад сцената. „Обичам да казвам, че аз съм нещо като Чарли Мънгър за Бъфет, споде­ля Тейлър Улф. Но когато мислите за марке­тинг, аз съм Бъфет, а той Мънгър.“

Двамата са формулирали инвестиционна стратегия с четири стълба. Първият е ка­чествен, те обмислят инвестиции само във висококачествени бизнеси с интелигентен мениджмънт и възможност да контролират цените на индустрията. След това анализи­рат дали акциите се търгуват на по-ниска стойност от възможната, като използват показатели като паричен поток, възвръщае­мост на инвестициите и дивиденти. Трети­ят критерий е колко добре е устроен бизне­сът в дългосрочен план и дали бариерите за навлизане на пазара се увеличават или се сви­ват. Финалното парче от пъзела е дали соци­ално отговорната политика може да ускори възвръщаемостта.

Една от първите компании, в които ин­вестират, е Asbury Automotive от Дулут, Джорджия, автокъщи със 7.2 млрд. долара оборот, разпокъсани из девет щата. Поради ниските маржове в продажбата на нови ав­томобили сегментът „Части и услуги“ движи две трети от EBITDA на компанията. Но когато Impactive започва да разглежда бизнес модела им, открива, че тази част от биз­неса използва само 50% от капацитета си. Компанията може да предлага двойно повече поправки, но няма достатъчно механици. За да се справи с недостига на работна ръка, Тейлър Улф идентифицира голяма група от потенциални служители, за които повечето автокъщи и сервизи дори не са се замисляли: жените. Едва 2% от монтьорите са жени, въпреки че те вливат повече от 200 млрд. долара годишно като клиенти. Impactive оказ­ва натиск върху мениджмънта да предлага платен отпуск по майчинство, да предоста­ви четиридневна работна седмица и да осигу­ри по-голяма гъвкавост в смените – промени, с които да привлекат жените. Мениджърите на Asbury Automotive се съгласяват бързо, ко­гато Impactive показва, че ако ремонтите се увеличат едва с 5% – до 55%, това би изстре­ляло стойността на компанията с цели 15%.

Напредъкът в привличането на жени е по­степенен, затова инвестицията на Impactive не се възвръща моментално. Цената на ак­циите им се срива с 60% на 18 март 2020 и стига най-ниската си точка в историята. Портфолиото на Impactive се оказва податливо в кризата с коронавируса – компания­та за споделени имоти Wyndham, която по съвет на Impactive въвежда система за бонус точки, когато клиентите дават кърпите си за пране ежедневно, се срива с 68% за някол­ко месеца заради блокажа на туристическа­та индустрия. Impactive отговаря, като ку­пува още дялове във всяка от компаниите в портфолиото си. Засега това се отплаща и Ausbury възвръща загубите си от пандемия­та и дори достига рекордно високи цени на акциите през октомври.

Докато работят за диверсифициране на автомеханиците, Тейлър Улф и Асмар са на поход да преобразят Уолстрийт. Пет от девет служители на Impactive са жени или цветнокожи и фирмата се опитва да практи­кува това, което Тейлър Улф нарича социал­на отговорност към клиентите – убеждават техните външни консултанти, доставчици, счетоводители, инвестиционни банки и адво­кати да им предоставят услуги от разнород­ни екипи. Тя призовава останалите асет ме­ниджъри да направят същото:

„На този свят талантът е относител­но равномерно разпределен, а броят женски или малцинствени хедж фондове не е, казва Асмар. Дълбоко наясно сме с факта, че успе­ем ли, можем да имаме огромен принос, ко­гато следващото поколение започне да гледа към разпределението на активите.“

Собственикът на българската SMSBump привлече инвестиция за $230 млн. BioSeek – интелигентните връзки

Свързани статии

Новият живот на киносалоните

Бизнес, Водещи новини

Новият живот на киносалоните

Споделени технологии

Бизнес

Споделени технологии

Големи зелени машини

Бизнес

Големи зелени машини

InspectHOA: Ловци на документи

Бизнес, Водещи новини

InspectHOA: Ловци на документи

Бърза био енергия

Бизнес, Водещи новини

Бърза био енергия

Замъкът Titan

Бизнес, Водещи новини

Замъкът Titan

Реклама

Избрано

отпреди 22 часа

Новият живот на киносалоните

отпреди 2 дни

Инфлационна спирала, рецесия или меко приземяване?

отпреди 3 дни

Правилата на „Зайо Байо“

24 юни 2022, 17:11

Как Пресиян Каракостов промени играта

23 юни 2022, 15:26

StorPool: Микромеханика на успеха

23 юни 2022, 11:30

За ИТ експертите заплатата е на второ място

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени