BioSeek – интелигентните връзки
В деня, в който BioSeek привлича първите 100 хил. евро рисков капитал, основателят Росен Генчев получава сборника със съвети „Маркетинг без бюджет“ на Игор Ман (известен маркетингов специалист в Русия). Подарък е от инвеститора в компанията Николай Мартинов, партньор в Impetus Capital, който управлява първия алтернативен инвестиционен фонд Imventure. Неговото послание е, че ако един продукт е добре направен, пари за маркетинг не са нужни.
Само за една година, през 2020-а, търсачката на BioSeek, която осигурява лесен достъп до научни трудове в биотехнологиите и помага на учените да споделят откритията си, събира 1 млн. посещения, и то без никаква кампания. „Знаехме, че ако вложим 100 евро за реклама, ще постигнем определен ръст, но ако продуктът не е добър, щяхме да загубим парите“, казва Генчев. Той няма обяснение защо 75% от посещенията идват от Китай, само предполага, че е заради рестрикциите за ползване на Google.
В представите му BioSeek е нещо средно между Facebook и Google за медици, които разработват нови лечения. На този етап търсачката обединява 63 млн. текстови обекта с 800 млн. страници научна литература, патенти и клинични изследвания. Като цяло биотехнологиите намират приложение в широк кръг области – от медицината до земеделието и тежката промишленост, но хората от научните среди, които разработват лекарства, не са много. Това усложнява неимоверно целта до края на 2022 г. BioSeek да стигне 10 млн. посещения на месец. Сега са под 100 хил., което е много далеч от целта на инвеститорите, вложили общо 400 хил. евро в проекта.
Все пак Росен Генчев има план как да привлече повече трафик, като направи достоянията на науката достъпни за по-широка аудитория, и работи по него. За няколко месеца компанията пуска новата мобилна апликация Herbal-organic, която показва кое растение с леченията на кои болести се асоциира и обратно. Посоката за новата разработка я задава потребителят. „Забелязахме, че много хора търсят по имена на растения, и то на родния си език. Интересуват се от свойства за лечение. Казахме си „след като това е търсенето, защо да не направим нещо по-просто от BioSeek, която всъщност е една много сложна платформа с безброй инструменти за анализ, визуализация“, обяснява Генчев.
Най-ценното в Herbal-organic е достъпната информация, подкрепена с научно доказателство от съдържанието на BioSeek. Може също така да разпознава растенията по снимка. За два месеца, откакто е пусната в началото на зимата, апликацията е свалена от над 3300 потребители. Това е „едно добро начало“ за продукт, който не разчита на реклама. Хората не само я свалят, а и я ползват, което става ясно от позитивната обратна връзка и ангажираността на потребителите.
В основата си проектът е едно интелигентно свързване на болести, билки и продукти, но Herbal-organic е свързан и с маркетплейс за билкови екстракти и хранителни добавки според търсената билка. Моделът с маркетплейс изглежда много по-печеливш от рекламни банери на платформата, осигуряващи няколко цента на клик, какъвто е първоначалният замисъл за BioSeek. Една продажба на хранителна добавка носи от 5 до 10% приход от цената на продукта.
Всичко това е част от стратегията изключителна важност при създаването на лекарства и ваксини.
Има и отношение към науката. Запленен е по проекта Neuralink на Илън Мъск за директна връзка между мозък и компютър, която „ще промени коренно комуникацията между компютър и човек“, и следи анализите на технологиите в медицината. Вярва, че технологии като машинно самообучение и Big Data ще са ключови в решаването на проблеми в здравеопазването. Всичко това му дава импулс да създаде алгоритъм за семантично търсене в големи бази данни с приложения в медицината и финансите като допълнение и така да повиши продуктивността.
Наличните 150 хил. лв. собствен капитал свършват бързо. Постъпленията от продажбите на технологията на софтуер компании, които разработват продукти за инвестиционни посредници, също са малко – покриват само 15% от разходите. Затова той се оглежда за инвеститор. От разговорите с двама бизнес ангели и един фонд получава две предложения.
Едното е от Imventure. Фондът инвестира в развиващи се български компании с голям потенциал за растеж, а BioSeek разработва глобален продукт в модерна индустрия. Тази качествено нова онлайн платформа за научноизследователска дейност може да обслужва пълния спектър работни процеси – от проучвателно търсене до публикуване на научния труд, а и бизнес моделът е сравнително прост – „правиш най-добрата търсачка в конкретна област и монетизираш трафика от различни канали“.
Bioseek стартира през есента на 2019 г., след което разработчиците продължават да работят по иновативен информационен канал за статии на здравни теми, базирани на научни публикации и написани на достъпен език за по-широка аудитория. Всички публикации от разработения портал Sanat. io водят към BioSeek. Основният автор на съдържание е Росица Ташкова, магистър по молекулярна биология и микробиология. Нейна лична кауза е да се бори с фалшивите новини в медицината, некоректното представяне на научна информация за широката публика и дезинформацията в услуга на търговците. Лаишките публикации могат да са много опасни за здравето на хората, смята тя. По време на магистратурата Ташкова прекарва шест месеца обучение във Франция. За разлика от колегите си, които се издигат по стълбицата на научната кариера в чужбина, тя се връща в България с надежда да намери реализация. Възможностите за научна кариера в нейната област не са много. Изборът е между БАН и някой университет. И в двете места „атмосферата е потискаща, а заплащането ниско“. „Реших, че мога да допринеса повече, ако споделям знанията си с широката публика, отколкото ако се затворя в една лаборатория с неясно бъдеще и неясни ползи от труда ми там“, казва тя.
Подобно уникално съдържание, базирано на научни данни, се създава бавно. В един момент Sanat.io ще тръгне и на английски, като в него ще има връзка с маркетплейса на Herbal-organic. Само така Росен Генчев ще може да осъществи големия си план за интелигентни връзки между научните достижения в биотехнологиите, здравните статии на достъпен език и маркетплейс за хранителни добавки и да постигне целите, поставени от инвеститорите.