Как „Адванс Терафонд“ успява да носи доходност на акционерите си в последните 11 години
Въпреки че в последните десетилетия българите, които се занимават с обработка на земеделска земя, не са много, в исторически план населението на страната ни е емоционално свързано със земята. В големи периоди от историята си България е била предимно аграрна страна и почти всяко семейство е имало лично стопанство. След колективизацията до 1959 г. земеделската земя влиза в състава на аграрните стопанства, но след реституцията през 1991 г. тя е върната на собствениците и техните наследници.
Тогава започва и търговията със земеделска земя, а физически лица и фирми, които искат да се занимават със земеделие, започват да окрупняват терените си. Освен за земеделска дейност се създават и компании, които купуват земя с инвестиционна цел. Такова е акционерното дружество със специална инвестиционна цел „Адванс Терафонд“. „Дружеството инвестира в земеделски и други имоти и реализира печалба от отдаване под наем или продажба на имотите“, казва Радослав Манолов, изпълнителен директор на дружеството.
Манолов работи във финансова група „Карол“ от 2001 г., като първите четири години е финансов мениджър в партньорска компания. В края на 2004 г. заедно с председателя на управителния съвет на „Карол“ Станимир Каролев решават да започнат нов проект – дружество, което се занимава с инвестиции в земеделска земя. „През 2004 г. целият капиталов пазар беше във възходяща линия и инвеститорите очакваха интересни и нови продукти“, казва Манолов. По това време вече са създадени няколко акционерни дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), които са инвестирали предимно в недвижими имоти и вземания. В началото на 2005 г. е създадено „Адванс Терафонд“ АДСИЦ, като той ръководи проекта по създаването, а впоследствие става и негов изпълнителен директор.
„Със Станимир решихме, че трябва да се инвестира в земеделска земя, защото никой преди това не бе направил точно такова дружество, а и защото е най-трудно точно в тази сфера“, добавя Манолов. Той казва, че обича предизвикателствата и затова шест месеца обикаля страната, за да открие къде са най-добрите землища. По това време няма много налични карти на земеделска земя и той използва разпечатки от началната версия на Google Maps. Обикаля и библиотеките, за да се запознае с историята на земеделието у нас. Възлага на Института по аграрна икономика да извърши проучвания, които според учените никой до момента не се е сетил да иска от тях през годините. От Института по почвознание набавя карти за почвите, за да знае къде какво може да бъде отглеждано и каква рентабилност имат конкретните култури. „Стигнах дори при антикварите на площад „Славейков“, за да търся литература по въпроса“, разказва той.
В търсенето на подходяща земя се сблъсква с немалко проблеми, един от които е недоверието на собствениците. В някои райони него и сътрудниците му ги наричат „гастрольори“, които ще минат и повече няма да се върнат. Това обаче го амбицира допълнително. В хода на осъществяването на проекта той стига до това да изчисли колко е времевата ставка на една сделка – колко часа са необходими от началото до края на всяка сделка и колко хора са необходими за закупуването на 10 хил. декара земя. Сметките му показват, че за да стартира, ще са нужни поне 70 души. „Представях си как отивам при Станимир Каролев и му казвам, че ми е необходим такъв екип, при положение че в цялата група по това време имаше горе-долу толкова хора“, казва Радослав Манолов.
Затова решава да предприеме друг ход. Започва да изгражда структурата с хора от капиталовия пазар, които познава и на които има доверие. Постепенно успява да създаде екип от около 200 души, представители и пълномощници на компанията, които познават съответния земеделски район. Организират се срещи със земеделци и собственици на земя, на които се обяснява с какво се занимава дружеството и с какво могат да си бъдат полезни взаимно. След като хората със земеделска земя разбират, че екипът на „Адванс Терафонд“ има понятие от материята, идва и доверието.
В началото на дейността на компанията през 2005–2006 г. над 90% от пазара на земеделска земя е на тъмно. „Адванс Терафонд“ е една от малкото, които се опитват да изсветлят максимално пазара, да го направят публичен. Дружеството започва да издава и месечен бюлетин, в който се дава информация колко земя е купена и продадена и какви са приходите от рента.
След като екипът на „Адванс Терафонд“ успява да организира и подреди дейността на дружеството, си създава ново предизвикателство. За да облекчат дейността на земеделците, с които работят, от дружеството през 2006 г. решават да стартират комасация (преразпределение на земи с цел собствениците да получат уедрени имоти). За съжаление след много срещи и кръгли маси този процес е отложен и не е стартирал на национално ниво и до момента.
Един от най-трудните моменти за Манолов е началото на предходната криза. Спомня си 17 септември 2008 г., когато тези, които са записали акции от петото увеличение на капитала на „Адванс Терафонд“, трябва да платят за тях. В същото време новините за фалити на големи световни финансови институции не спират. „Няколко дни и нощи се чудех дали въобще някой ще плати записаните акции“, казва Радослав Манолов. Справките колко акции са платени излизат на 19 септември. Инвеститорите все пак гласуват доверие на „Адванс Терафонд“ и от записани акции за 120 млн. лв. са платени 78 млн. лв. Това осигурява инвестиционен ресурс за доста време напред въпреки трудните времена за финансовите пазари.
Кризата обаче не свършва бързо, а акционерите искат да видят доход от инвестициите си. Затова компанията започва да прави продажби и е една от малкото, които са регистрирани за търговия на българската борса и по това време дават дивиденти. Първият дивидент е разпределен през 2010 г. (за предходната 2009 г.) и това следва всяка година. „От тогава досега е разпределен над 2 лв. общ дивидент на акция“, прави равносметка Манолов и допълва, че това създава доверие сред акционерите на дружеството.
При увеличението през 2008 г. акционер в „Адванс Терафонд“ става и Световната банка (чрез Международната финансова корпорация) със 17.7 на сто от капитала на дружеството. „Екип на банката прави осем месеца дю дилиджънс, преди да се запишат акции“, си спомня Манолов. Световната банка е акционер до края на февруари 2021 г. (13 години), въпреки че обикновено тя притежава акции в подобни дружества за максимум седем години. Което за Радослав Манолов е оценка, че дружеството е изградило сериозен бизнес с качествен модел. Акционери в него са и по-голяма част от българските пенсионноосигурителни дружества, които са най-големите институционални инвеститори в български публични дружества.
В последните години сделките със земеделски земи в България намаляват. „Когато компанията стартира дейността си, пазарът бе за около 1.2 млн. декара на година, а в момента сделките са за около 100 хил. декара годишно“, допълва Радослав Манолов. Днес „Адванс Терафонд“ сключва около 10% от сделките със земеделска земя в България за година. Когато дружеството започва дейността си през 2005 г., цените на земеделската земя са между 120 и 170 лв. за декар, докато в момента те са на нива 1700–1800 лв.
Кризата, която започва през миналата година, намалява движението на хората. Това затруднява дейността на дружеството, защото има по-малко лични срещи, които са важни при сделките със земя. През 2020 г. са направени с около 30% по-малко покупки на земя. За дружеството това не е проблем, защото продължава да отдава под наем.
„Адванс Терафонд“ е публично дружество, чиито акции се търгуват на Българската фондова борса. Пазарната капитализация на дружеството в средата на февруари е 175 млн. лв. Според предварителния доклад за дейността за 2020 приходите на компанията достигат до 9.691 млн. лв., а нетната печалба за периода е 4.489 млн. лв.
Към 31 декември 2020 г. инвестиционните имоти на дружеството включват: земеделска земя с площ приблизително 205 215 декара, имоти в урбанизирани територии с площ приблизително 61 декара, имоти в регулация с площ приблизително 51 526 кв. м и инвестиционни имоти, държани за продажба, с площ 311 декара. За стопанската 2020–2021 г. дружеството има сключени договори за наем и аренда на 169 381 декара, които съставляват 82.41% от земите.
Дружеството няма ограничен срок за съществуване (както е при други АДСИЦ) и ще продължи да търгува със земеделски земи и да генерира печалба за акционерите. Законовото изискване за АДСИЦ е да разпределя минимум 90% от печалбата си като дивидент, докато „Адванс Терафонд“ разпределя винаги по-висок от този процент.
За 48-годишния Радослав Манолов доверието е една от най-големите ценности в бизнеса. От началото на дейността на дружеството той лично участва при сключването на всяка сделка. В някои седмици е имал повече от 10 преговори и сделки.
Голямата му страст са маркетингът и мениджмънтът, но от 1995 г. още като студент става брокер на ценни книжа. След седем години на капиталовия пазар решава да влезе по различен начин в реалния бизнес и става част от „Карол“, като работи като консултант по проекти и финансов мениджмънт за ключови клиенти на групата. Извън работата обича да плува и да кара ски.