Datenwerk – комуникация с данни и дигитална мисъл
съавтор
През 2020 г. комуникационният бранш глобално получи сериозен удар, но и възможност за преосмисляне. Да, намалените бюджети от клиентите ще се отразят на приходната част на медийните агенции, но новата реалност ще изостри нуждата от комуникации – при това максимално бързи и таргетирани. Дигиталните канали ще са ключови за това развитие.

Тази дигитална мисъл в комуникациите най-вероятно е била в основата на решението на собствениците на комуникационната компания All Channels Communication Group да потърсят партньорство с австрийската дигитална агенция Datenwerk. Във вторник беше обявено, че All Channels става представител на агенцията в България.
„Datenwerk България е нашият отговор на драстичната промяна, в нуждите на потребителите и бизнеса“, казва Александър Дурчев, CEO на All Channels Group. Datenwerk България „стъпва на богатия опит на колегите в Австрия, свързан с работа с данни, и ги пренася в решения за клиентите в България, които имат нужда от digital-first позициониране и изграждане на дигитална екосистема“, пише в прессъобщение на компанията.
За управляващ директор на Datenwerk България е избран 30-годишният Боби Петров, който в последните близо три години е дигиталният стратег на All Channels.
„Традиционно digital-first комуникацията се свърза със startup културата и малките, гъвкави технологични бизнеси. Преживяхме обаче една изключителнa турбулентна 2020 година – година на локдаун, която катализира дигиталните трансформации в някои сфери и им помогна да направят скок, който иначе би отнел от 5 до 10 години. Вярваме, че всяка компания, независимо дали е технологичен стартъп, или бързообортен гигант, има възможност чрез подходящи стратегически решения да създаде digital-first преживяване за своите клиенти, казва Боби Петров за Forbes. Според него Datenwerk България започва да обслужва част от клиантелата на All Channels Group, като компаниите са представители на бързооборотните стоки, технологични компании и търговски вериги.
Попитахме го и за водещите тенденции в дигиталните комуникации за 2021 г. Петров посочи на първо място „фокусирането на бранд активностите, което ознчава да се търси подходящата аудитория за продукта, с цел оптимална ефективност на възложените бюджет и усилия. На второ място е създаването на direct-to-consumer платформи, които имат за цел по-доброто проследяне на цялостната потребителска пътека. И на трето място е фокусът на технологичните гиганти върху поверителноста на личните данни, които да не бъдат споделяни с трета страна. Според него това ще засегне рекламните компании в близките години и ще засили нуждата от преосмисляне на подхода към дигиталните комуникации и предефиниране на бранд екосистемите.“