Зарядът на утопията
В пет и половина сутринта Бургас все още спи. В изтъняващия февруарски мрак единственият признак за живот е движението на първите автобуси и самотният колоездач, носещ се целеустремено на юг извън града, сякаш надбягвайки се с изгрева. Няколко минути по-късно маршрутът му кривва от сивата линия на шосето, за да поеме из горския лабиринт на Странджата. След 30 км офроуд Кристиян Киров удря спирачките в спокойната лагуна на Utopia Forest в парк „Росенец“. По-късно ще продължи подготовката си за ултракрос триатлон. Но сега е време да се фокусира върху новия си бизнес проект. Хотелът Utopia Forest с минималистична архитектура и интериор, спечелил наградата на Dibla за дизайн, е перлата на „Ворик груп“, компанията на 37-годишния предприемач.
„Идеята се роди, когато бях тийнейджър. В обкръжението ми имаше успешен хотелиер и, наблюдавайки го отстрани, едно младо момче като мен мечтаеше някой ден да бъде в обувките му.“ Този ден идва почти две десетилетия по-късно, през 2017 г., когато Киров е натрупал достатъчно финансов ресурс, за да я реализира. Първоначално иска да създаде градски хотел, защото е от Бургас и за него е важно нещата, които прави, да са ситуирани там. В търсене на подходящата локация той случайно се озовава в един имот в парк „Росенец“. Покорен е от енергията и дивата красота на мястото, съчетаващо море и планина в съвършена пропорция. Сградата, която заварва, няма същия чар – „една бивша порутена станция с паднал покрив, утопията днес преди две години приличаше на къща на ужасите“. Въпреки неугледния є вид предприемачът усеща потенциала на имота и планът за градски хотел моментално е заменен с нов. Кристиян сключва сделката бързо – за голямата инвестиция времето е фактор, който не трябва да се пилее. Завършването на идейната концепция му отнема година, осъществяването є – още една.
„Процесът беше много приятен, абсолютно чужд за мен, за първи път участвах в строежа на сграда, казва Кристиян. – Обичам да създавам чисто нов и напълно непознат бизнес, защото се чувствам най-зареден, най-ангажиран. Искам да се сблъскам с идея, от която нищо не разбирам, да започна от юридическата рамка, да навлизам постепенно, да се срещам със специалисти, да изсмуча цялата информация и тогава, ако преценя, че мога да се справя, преминавам към осъществяването є.“
Преди обаче да издигне стените на своята утопия, Киров трябва да разруши тези на нейното минало. Той е постоянно на обекта. Има дни, в които хваща чука и кърти рамо до рамо с работниците, а следобед отива в банката, за да преговаря за финансирането.
Една бележка, забодена на стената в офиса му, напомня колко точно струва да си построиш хотел. 4 181 647 е числото, надраскано върху нея – тоталът на инвестицията в левове. „Надскочихме предвиденото, но когато започнахме да работим, реших да не правя компромиси с нито един детайл и отпуснах юздите на бюджета.“
На 6 декември 2019 г. Utopia Forest посреща първите си гости. Резервациите за откриването и за наближаващите празници са разпродадени, още преди последните лампи и килими да заемат местата си, и в този момент бъдещето на хотела изглежда светло. Представите на Киров за развитието му са безброй – спортни лагери, йога ритрийти, японски уикенди, триатлон…
Нашествието на новия коронавирус обаче преобръща плановете: „Всеки в бранша беше свит, стресиран и пред мен стояха две опции – или да направя като другите, или да съм различен.“ И докато колегите му слагат бизнеса си на пауза, Кристиян натиска „Fast Forward” – увеличава бюджета за дигиталните канали и това се оказват едни от най-добре похарчените му пари.
Публикациите в социалните мрежи, представящи утопичния живот на семейство Кирови по време на извънредно положение, карат хората да мечтаят за новата идея на Кристиян – пакетът „Утопация“. Той дава шанс за изолация сред природата и за три месеца името на бранда набира популярност. През май телефонът за резервации не спира да звъни. Лятото е триумф за бутиковия хотел. На фона на фаталния за големите курорти туристически сезон новата дестинация бележи почти стопроцентова заетост.
Формулата за успех не би проработила без точните хора, убеден е предприемачът. „Бизнесът е екипна игра – усилията са от хората, решенията от мен, не мога да се справям с всичко сам, затова продуктът е „Ние“, не „Аз“.
Do It Right е друг важен елемент от философията на Киров, който взима назаем от екстремните си хобита: „В скуба дайвинга холистичният подход DIR залага на серия от строго определени принципи, в бизнеса DIR означава да правиш нещата по правилния начин според собствените ти разбирания.“
Международен шампион по джет ски, Кристиян пренася страстта към адреналина и състезателния си дух и в бизнеса. „Като предприемач влизам постоянно в нови предизвикателства на полета, в които има достатъчно добре изградени играчи. Ако кажа, че не ги гоня, ще излъжа. Но както и на двете арени – в спорта и в бизнеса, играя fair play.“
Никой обаче не е застрахован от грешки. На 26 Киров стартира амбициозната си идея за ледена пързалка на морския бряг в Несебър. Наскоро дипломираният юрист има скромен опит в бизнеса – от година отдава под наем водни атракциони в Слънчев бряг. Пързалката е първият му мащабен проект. Впуска се в него, подкрепен от заем и съдружие със своя баща, дългогодишен предприемач.
Iceland заблестява като шлифован диамант в протока между Стария и Новия град през 2009 г., изградена от световен лидер в производството на подобни съоръжения. Пързалката е открита грандиозно с ледено шоу на 14 юни същата година, ала се стопява тихо в края на сезона. „Iceland е първата ми и единствена катастрофа досега. Mожеше да се развие в успешен проект, ако не бях толкова млад и неопитен бизнесмен, който лесно беше подведен“, връща лентата назад Киров.
Урокът е скъп, но полезен. Той изостря инстинктите на начинаещия предприемач. Шест години след фиаското Кристиян Киров отново се впуска в иновативна инвестиция. Развил се е в сектора с водни атракциони в летните курорти. Като собственик на флотилия от 50 джета и моторни лодки, разпръснати по плажовете на Слънчев бряг, Свети Влас и Обзор, той добавя едно супертехнологично бижу: Seabreecher комбинира джет ски, подводница и боен самолет. „Прилича на риба, която се гмурка, скача над вълните… Тествах я, докато бях на почивка в ЮАР. Така вдигна адреналина ми, че още преди да се върна у дома, бях превел капаро на американския производител.“ През 2014 г. Киров е единственият притежател на Seabreecher в Европа. „Никой не беше правил бизнес със Seabreecher в България и тук беше истинско събитие.“ Три години по-късно Кристиян се разделя със своята „акула“ и водните атракциони, за да улови нова вълна – бутиковия хотелски туризъм.
Междувременно през 2010 г. е диверсифицирал портфейла на „Ворик груп“ с нестандартна придобивка – траурна агенция. „Приятели ми представиха идеята и отличен финансов план, така влязох в този бизнес“, обяснява Кристиян. В годините той е източник на сигурна печалба, макар че му носи най-малко удоволствие. Още в началото Киров вижда бъдещето на традиционната услуга и решава да я надгради с идея за съвременен крематориум. „За мен траурната агенция не беше крайна точка, а част от един по-голям план“, уточнява той. Концепцията му привлича вниманието на чуждестранен инвеститор през 2013 г., който по-късно се оттегля. „Оттогава целта неизменно е била да натрупаме опит, за да я осъществим сами.“
Моментът узрява в началото на 2019 г. Киров обявява инвестиционното си намерение за изграждане на парк за кремация край село Камено в размер на 3.2 млн. евро, който да обслужва Югоизточна България. „Проектът е изключително модерен, екологичен, с ясна визия и концепция, с архитектура и дизайн, интегрирали спецификата на услугата, и в партньорство с най-добрия в тази технология – немската компания IFZW International“, обяснява той. Теренът е закупен и в момента крематориумът е на етап документация и административни процедури, които се случват по-бавно заради пандемията. По-сериозният проблем обаче е съпротивата на местните жители: „Бях силно изненадан на общественото обсъждане, защото ползите за района и хората са огромни. Убеден съм в показателите на това, което правим, и крематориумът рано или късно ще бъде изграден. Това е неизбежен глобален тренд.“
И макар портфолиото на „Ворик груп“ да изглежда странно, то устоява на турбулентната 2020 г. именно заради своята разнопосочност. „Въпреки всичко минахме над водата. Като цяло имаме 10% ръст“, обобщава Киров. Трудностите в някои сектори – като затварянето на двете нощни заведения, които Киров придобива в последните години, се компенсират от високия растеж в траурния бизнес и добрите резултати на хотела.
Кристиян отново се качва на велосипеда си. Триатлонът, за който тренира от година, вече е претопен в бизнес план. „Ще участвам в „Лъвско сърце“ през септември и съвместно ще организираме по-малък ивент – „Лъвско сърце Utopia“. В „Росенец“ ще се разиграе триатлонска битка – ще плуваме от остров Света Анастасия до брега, ще караме байкове в гората, ще бягаме в парка…“
Още една щура идея е отметната в работния му тефтер. Очакват го други 18, свързани най-вече с превръщането на Utopia Forest в по-мащабен проект.
От Анелия Дионисова