Как B EYE увеличи приходите си с 300% за три години
Корона кризата накара много бизнеси да преосмислят стратегията си – някои, за да оцелеят, други, за да се възползват от момента и да увеличат печалбите си. „Наш клиент успя в рамките на една седмица да направи тотална промяна на бизнес плана си“, обяснява Димитър Деков, основател на B EYE – компания, която разработва за своите клиенти системи за анализ на данни и за бизнес планиране.
Фирмата съществува от 2012 г., като между 2015 и 2018 г. отчита над 300% ръст на приходите – до 1 652 868 евро, с което миналата година попада на 548-о място в престижната класация The Financial Times FT 1000 за най-бързо развиващи се компании в Европа. Ръстът продължава и в следващите години, макар и с по-слабо темпо.
Разговаряме с Димитър Деков онлайн и той ни „посреща“ в домашния си офис. B EYE прави промяната от работа в офиса „от днес за утре“ през март миналата година, подобно на много други фирми. Според Деков обаче преходът е бил много лесен. Наложило се е да се въведат нови инструменти за работа като обща система за целите, към които екипът да се стреми заедно, система за оценка и възможности за онлайн обучения, но пък това не е много по-различно от услугите, които B EYE ежедневно предлага на своите клиенти – големи международни компании, основно в сферата на фармацевтиката, медицинските технологии и потребителските стоки (информацията кои са клиентите е конфиденциална).
Работата от вкъщи не е нещо ново за Димитър Деков. Неговият опит с хоум офиса започва още преди основаването на B EYE през 2012 г. В продължение на осем месеца той работи сам от вкъщи по проект за международна компания, свързан с една от използваните от фирмата и днес платформи Qlik.
Проектът се оказва доста успешен, след него идва втори, после подобрения по първия. Постепенно работата се увеличава толкова, че Деков решава да наеме двама служители. След като е вече работодател, вижда, че нещата започват да „стават по-сериозни“ и е време да развие дейността си в бизнес.
ДАДОХ СИ СМЕТКА, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ МИСЛИ ПО ДРУГ НАЧИН, ИМАМ КОЛЕГИ, ЗА КОИТО ОТГОВАРЯМ, ТРЯБВА ДА СЪМ СИГУРЕН, ЧЕ ИМА ДОСТАТЪЧНО РАБОТА ЗА ТЯХ, ДА СЕ ЧУВСТВАТ ПО СЪЩИЯ НАЧИН, ПО КОЙТО И АЗ – АНГАЖИРАНИ, ДА ИДВАТ С УДОВОЛСТВИЕ НА РАБОТА
Така през 2012 г. се ражда B EYE, на която Деков е едноличен собственик и до днес.
Заедно с двамата си първи служители започват да поемат все повече проекти. Постепенно от „малка квартална компания“ B EYE се превръща във все по-търсена от клиентите, служителите също започват да се увеличават. В момента B EYE работи с големи международни компании, базирани във Великобритания, Франция, Германия, Швейцария, Холандия, Япония, като разработва персонализирани решения на базата на платформите Qlik и Anaplan, които могат да включват събиране на сурови данни и анализа им, създаване на планове за производството, дистрибуцията и продажбата на стоки, интегриране на планирани операции между различните нива на големи корпорации, определяне на бонуси на базата на постигнати успехи от страна на служителите и много други. Деков обяснява, че взаимоотношенията с тези компании обикновено са дългосрочни, като B EYE не само им помага да внедрят нови инструменти и да обучат служителите си, но и да покажат важността на използването на обективни данни за решения в един бизнес.
Всеки успешно завършен проект е удовлетворяващ за него, но си спомня с усмивка за вицепрезидент на голяма компания в сферата на здравеопазването, който дошъл в офиса им само за да направи презентация, с която да покаже на колко пациенти е помогнало подобряването на процесите във фирмата. „Беше момент, в който осъзнаваш, че това, което правиш, е важно и има добавена стойност“, казва той.
Димитър Деков е финансист по образование, но още от втори курс започва да се занимава с анализ на данни. „Това е нещо, което открих тогава и което се превърна в нещо много интересно между работа и хоби, после в работа, която никога не съм възприемал като задължение от 9 до 6, нещо, което обикнах още тогава. Интересувал съм се от икономическите импликации, но нашата специалност е интердисциплинарна, по средата между технологиите и финансите“, обяснява той.
Започва да работи, докато е във втори курс в Университета за национално и световно стопанство. Кариерата му далеч не тръгва с идеята и желанието да започне собствен бизнес. В продължение на пет години работи в една от първите български компании, които се занимават с анализиране на данни в различни сфери – производство, търговия, финанси, като се издига до ръководител на екип.
„Целта ми винаги е била да съм от най-добрите“, казва той, като признава, че успехите в тогавашната му работа му носят удовлетворение и увереност, но една от максимите му е, че развитието не трябва да спира. Следващата логична стъпка му се струва да замине за чужбина. „Винаги съм искал да работя за най-добрите компании, най-амбициозните и това го виждах като възможност в САЩ и Великобритания.“
Напуска, без да има много ясна перспектива, но с идеята, „че не е толкова трудно да се емигрира“, след като е видял негови колеги да правят успешно тази стъпка. Насочва се към Великобритания. Намира подходящи възможности в няколко големи компании, а от една от водещите му правят предложение за работа. Той обаче не е удовлетворен, защото при предишната си работа вече е достигнал по-високо в йерархията. „Нямаше да имам екип. Щях да съм един от важните консултанти, но не беше това, което търся.“ По същото време му се обажда негов познат, който има нужда от помощ по проект за международна компания с използване на американската платформа Qlik. Макар и да не е точно това, което е търсил, Димитър Деков се съгласява, но идеята да търси работа в чужбина все още не го напуска. Решава, че след приключването на проекта ще има възможност отново да прегледа всички възможни варианти и да вземе решение за бъдещето.
СЛЕД ТОВА ОБАЧЕ КЛИЕНТИТЕ ЗАПОЧВАТ ПОСТЕПЕННО ДА СЕ УВЕЛИЧАВАТ И ДЕКОВ ИЗВЕДНЪЖ ОСЪЗНАВА, ЧЕ НЕУСЕТНО Е УСПЯЛ ДА ПОСТИГНЕ ТОВА, КЪМ КОЕТО СЕ СТРЕМИ – ДА РАБОТИ С ГОЛЕМИ МЕЖДУНАРОДНИ КЛИЕНТИ,
да се захваща с вдъхновяващи проекти и иновации, но да го прави от България, където са близките и семейството му. Днес в B EYE вече работят 60 души, приходите за 2019 г. са в размер на над 4 млн. лева, а по предварителни данни за 2020 г. се очаква около 10% ръст.
В последната година B EYE допълва традиционните анализи с machine-learning алгоритми за откриване на зависимости и създаване на автоматизирани прогнози. С тяхна помощ може да се прави много по-точно планиране на дейността на една компания – например на базата на данни за регистрираните случаи на COVID-19 да се предположи, че в тези държави няма да бъдат отслабвани противоепидемичните мерки и да се планират по-точно дейности, които биха били повлияни от това. „Много неща могат да се прогнозират и планират по машинен начин. Започнахме от миналата година да го правим за нашите клиенти и е може би едно от големите неща за нас“, посочва Деков. По думите му „следващото голямо нещо“ в сферата е въвеждане на роботизирана автоматизация на процесите, която ще позволява с помощта на софтуерна програма да се извършват автоматизирано повторяеми дейности, които не изискват вземане на решение, например обработване на данни от фактура, вписването им в системата на компанията, откриване на несъответствия в банкови трансакции, в това число данни за пране на пари, и много други.