Технологии, които лекуват
Вие сте един от основателите на City Clinic. Какво промени клиниката на българския пазар за здравни услуги?
Най-важното е, че се опитваме да създадем интерес към високата медицина. Това е медицината, която се базира на последните научни доказателства и най-високите технологии. От такава медицина има необходимост в световен мащаб. Нашият екип в последните години беше основоположник на няколко авангардни методики, към които има интерес както от страна на другите болници, така и на пациентите. За съжаление тези методики са изключително скъпи и голяма част от пациентите трябва да доплащат, и то немалко.
Аз често се боря пациентите да доплащат по-малко: така че достъпът до тези авангардни методики да бъде по-малко болезнен. Използването им се налага основно при сложни клинични случаи. За огромна част от хората това създава и психологически проблеми. Те имат чувството, че не могат да осигурят лечение на своите близки, и това ги тласка към отчаяние. Опитваме се да помогнем с допълнително финансиране, като намираме средства от дарители, както и чрез нашата фондация.
Аз от години пледирам да се създаде фонд за иновации. Целта му ще е да финансира приложението на новите методики. Не визирам експериментални методики, а такива, които вече са залегнали в практиката.
Кои са последните технологични решения, които клиниката използва?
Образната диагностика е изключително важна в нашата практика. Когато се касае за сложна комплексна рискова патология, образните изследвания са тези, които ни помагат. Нашата болница разполага с най-новите авангардни технологии в областта на образната диагностика. Това много улеснява нашата работа.
За намаляване на травмите от болката и болничния престой използваме т.нар. безкръвни методи, или ендоваскуларните методики. Това са минимално инвазивни методи. Целта им е да се постигне желаният резултат, без да се налага да се правят големи хирургически разрези и кръвозагуба. Това е модерното движение в медицината: постигане на същите резултати за пациента, но с много по-малък риск за живота, по-малко усложнения и по-малко болка. Ако успеем да го постигнем, ние сме си изпълнили мисията на лекари. Смятаме, че сме един от утвърдените екипи в Европа, които използват ендоваскуларни методи.
Какво е мястото на сърдечно-съдовия център в стратегията за развитие на веригата медицински заведения City Clinic?
Изходната ни стратегия беше именно да поставим високите технологии в услуга на медицинския хуманизъм. Без никакво съмнение сме един от участниците в цялата група, които прилагат тези нови авангардни методи с голям успех. Имаме голям пациентопоток. Не случайно се шегуваме, че няма по-добре утилизирано пространство в България от нашата болница. На относително малка площ имаме голям брой пациенти.
Искаме това да стане стандарт в България. Трябва да направим всичко възможно да имаме технологично обновление на здравната структура на всички нива. Такива центрове като нашия не трябва да са изключение, а да станат практика на национално ниво.
Къде се намира България на картата на медицинския туризъм?
На кота нула. Нямаме такъв въпреки потенциалните възможности. Въпреки добрите географски условия и лекарски потенциал е утопично да мислим за медицински туризъм, ако не се развият технологиите и методиките.
Имаме потенциал подобно на страни като Чехия, която е сходна като население, територия и историческо минало. Чешките минерални извори не превъзхождат нашите нито като брой, нито като свойства. Но в Чехия има много западни медицински туристи, да не говорим за страни като Турция и Холандия. Трябва да се започне от акредитацията. Нашата болница първа получи JCI акредитация – най-високата в здравеопазването. Това ще позиционира България по различен начин на картата на здравеопазването в европейски и световен мащаб. Крайно време е да се случи, тъй като отдавна само говорим за това.