Навлизането на отворени платформи и SaaS системи улеснява стартирането на онлайн бизнес
Методи Дреновски, управител на SuperHosting.BG
През 2020 г. станахме свидетели на бързата дигитализация – предизвикателство, пред което се наложи да се изправят редица бизнеси. Тенденцията продължава и тази година, а решенията пред бизнесите са далеч по-достъпни. Да бъдеш онлайн е повече от задължително, но и не достатъчно условие за успех. Повече по темата ни разказва Методи Дреновски, управител на най-голямата хостинг компания у нас.
Продължава ли през 2021 г. отчетеният през 2020 г. ръст в броя на онлайн магазините в България?
Да, секторът продължава да расте устойчиво и през първите месеци на тази година. През януари и февруари новите инсталации на платформи за онлайн магазини с отворен код при нас бележат ръст от 38,5%, в сравнение със същия период на 2020 година.
Разбира се, в момента пандемията е един от основните стимули за дигитализацията, но далеч не е единствен. Тази тенденция започна още с навлизането на по-достъпните за използване платформи с отворен код като WordPress, както и на SaaS системи за създаване на сайтове. Най-използваната отворена платформа към момента е WordPress със своето разширение за онлайн магазин WooCommerce. През януари и февруари тя има дял от близо 80% от новите инсталации на онлайн магазини при нас. Челната тройка се допълва от платформите OpenCart и PrestaShop.
Друг интересен аспект е нарасналото търсене на домейни, свързани с електронната търговия. Така например регистрациите на .shop домейни през януари и февруари 2021 г. са се увеличили с 29.1%, спрямо същия период на 2020 г., а тези на .store домейни – с 32%. За разлика от началото на миналата година, сега .store е по-атрактивният домейн от двата, като се регистрира с 31.2% повече от разширението .shop.
От кои сфери са най-често новите онлайн магазини през 2020 г.?
Дигитализацията навлиза бързо в почти всички браншове. Все пак в някои това се случва по-бързо, отколкото в други. Най-популярните сегменти, които избират да имат онлайн магазини през 2020 и 2021 са секторите: дрехи и спортни стоки, козметика, дом и градина, туризъм и хотелиерство, хранителни продукти и напитки, както и продажбата на техника.
Важно е да се отбележи, че ресторантьорският бранш също вече се ориентира към дигитални решения за развитието на своя бизнес. Наличието на онлайн магазин или дигитално меню дава на заведенията гъвкавост за поръчки онлайн и доставка до дома или офиса – нещо, което днес е от изключителна важност.
Интересното е, че нашата SaaS услуга Сайт билдър за лесно създаване на сайтове се използва най-активно в сфери като строителството, консултантските услуги от всякакъв тип, както и от специалисти на свободна практика като психолози, терапевти, обучители, доктори и т.н.
Що се отнася до регистрацията на домейни с тематична насоченост, най-много през 2020 г. спрямо 2019 е нараснало търсенето на имена, които съдържат ключовата дума food – 25.5% повече регистрани домейни, както и на домейни, съдържащи думата restaurant – 16.6% ръст. За сметка на това регистрациите на домейн с ключова дума в името kitchen отчитат спад с 48.2 процента.
Какви са най-често срещаните проблеми, свързани със сигурността на онлайн магазините и разплащанията в тях?
С навлизането на повече хора без технически познания в онлайн пространството, сигурността се превръща във все по-важен аспект. Ние работим активно, за да защитаваме сайтовете на нашите клиенти. Това, разбира се, е двустранен процес.
От една страна, е важно търговците да изградят доверие чрез използване на качествен SSL сертификат, публикуване на подробна информация на сайтовете си – Общи условия, Политики за връщане, замяна и отказ от поръчка. Важно е също да ползват професионални имейл адреси с името на техните магазини, а не на безплатни пощенски услуги, да имат надеждна SPAM защита за своята имейл комуникация, за да не получават измамни писма, фалшиви фактури или заразени имейли. Много е важно също да обновяват редовно системите на своите сайтове и добавените към тях разширения.
От наша страна, инвестираме непрекъснато в системи за сигурност, предпазващи всички сайтове, хоствани при нас, от DDoS и brute force атаки, злонамерени опити за достъп до дигиталните активи на клиентите ни, злонамерени пренасочвания на имейл кореспонденция и други бизнес заплахи. Все по-популярен метод е и автоматичното плащане, което предлагаме и ние от СуперХостинг.БГ. Много е важно от гледна точка на сигурността да подчертаем, че сайтът, от който пазарува потребителят, няма достъп и не съхранява информацията за въведените от клиента карти. По този начин те са напълно защитени.
Любопитно е да споменем, че към този момент наложеният платеж все още е водещ метод за разплащане у нас (с 60% от всички плащания), но използването на карта също набира скорост и вече достига 32%. През 2020 г. делът на потребителите, които предпочитат наложен платеж, е намалял с цели 20%, а тези, които предпочитат картови разплащания, се е увеличил с 38%. Плащанията по банков път също бележат 38% ръст.
Какви са плановете ви за развитието на Shopiko през 2021?
SaaS платформата за създаване на онлайн магазини Shopiko се радва на все по-голям интерес напоследък. През следващите месеци ще продължим да я развиваме, добавяйки нови интеграции и инструменти, които улесняват търговците. Ще включим и нови дизайни, които да отговорят на актуалните тенденции в онлайн търговията.
През последните месеци работим усилено по предоставянето на разнообразни методи за разплащане и вече имаме над 13 различни разплащателни метода, които дават множество удобства за клиентите на онлайн магазините. Сред тях е интеграцията с най-популярните дигитални портфейли в България. Този метод има редица предимства – той е изключително удобен за крайните клиенти и същевременно е напълно безопасен. При него те използват своето приложение за плащане, като картови данни не се споделят по време на трансакцията. Поръчката се осъществява чрез т.нар. токени – съвкупност от символи, които нямат стойност за който и да било, освен за банковите институции. В добавка използването на дигитален портфейл ускорява процеса на поръчка и дори може да подпомогне взимането на решение за покупка от страна на клиента. Освен това търговецът получава сумата от трансакцията веднага – както в работно време, така и в почивните дни.
Има ли ръстове в магазините на Shopiko в началото на 2021 година?
Да, ръстът през новата година е значителен. За първите два месеца на 2021 г. активните магазини, които използват платформата, са с 64% повече спрямо същия период на 2020 година. Отново – това се дължи както на пандемията, така и на цялостното увеличаване популярността на SaaS платформите у нас. Те се налагат като все по-предпочитано средство за стартиране на нов проект или за бърза дигитализация, на каквато станахме свидетели през 2020 година.
Сред основните причини за това са възможността за много бърз старт на нов онлайн магазин – без разработки и сложни технически разработки. Инвестицията е много малка и много бърза – не се налага да чакате разработката на сайта с месеци. Можете да имате работещ магазин за ден. Избирайки SaaS услуга за платформа на своя магазин, търговецът има възможността да инвестира голяма част от бюджета си за дигитален старт в платена реклама и популяризация – нещо, което е задължително при старта и развитието на нов бизнес.
Какво е предимството на SaaS платформите като Shopiko пред безплатните алтернативи като WooCommerce?
Самото създаване на един онлайн магазин вече е все по-малка част от работата по проекта и неговият собственик трябва да инвестира много повече усилия в маркетинг, поддръжка, логистика, разплащания и други методи. Shopiko разглежда всички тези аспекти в цялост и позволява на един предприемач да развива много по-пълноценно бизнеса си, дори и да не е специалист по маркетинг, уеб разработка или SEO. Такъв тип платформи позволяват на предприемачите да се съсредоточат върху бизнеса си и неговото развитие, а не върху техническите аспекти на платформата, която използват.
Освен посочените по-горе предимства, SaaS платформите позволяват на предприемача лесно да тества своята идея и да види дали онлайн магазинът му има потенциал за развитие – стартира бързо, без голяма инвестиция и с безплатен тестов период. В добавка системата Shopiko е изключително лесна и удобна за управление от хора без сериозен опит с технологиите. И не на последно място, тя разполага с всички необходими инструменти за развитие на пълноценен онлайн бизнес, включително в областта на маркетинга, оптимизацията за търсачки, разплащания, куриерски услуги, промоции и много други.
С Shopiko всеки може да стартира онлайн бизнес съвсем сам. В началния етап това е ключово и спестява много разходи за разработчици и за техническа поддръжка от наети специалисти. Това позволява да се насочат много повече средства към маркетинг, привличане на клиенти и верификация на бизнес модела. Един от най-ценните активи на услугата е екипът, който стои зад нея – имаме специалисти на линия по чат, имейл и телефон, които са готови да помогнат на всеки клиент за всичко, свързано с неговия магазин. Обслужването е незаменима част от онлайн присъствието и ние вярваме, че то трябва да е супер.
Освен това всяка нова функционалност на Shopiko веднага става достъпна за всички клиенти на услугата и те я ползват наготово, без да плащат за нови интеграции. Системата разполага и с готови професионално направени шаблони, множество маркетинг инструменти, голямо разнообразие от разплащателни методи, за което вече споменахме и интеграции с водещите куриерски фирми. Разбира се, тя включва хостинг и SSL сертификат.
Кои са най-важните инвестиции, които един търговец трябва да направи в своя онлайн магазин?
Много е важно всеки търговец да знае, че за старт на онлайн бизнес създаването на сайт не е достатъчно. Цялото приключение започва със създаването на сайта. Потребителското изживяване, обслужването, логистиката и маркетингът са ключови аспекти, за които търговецът трябва да помисли от самото начало. Необходимо е да изгражда добър екип, който да споделя неговите виждания, както и да разчита на надеждни доставчици и партньори, да осигури максимална защита на своите дигитални активи като домейн и хостинг, както и да избере подходяща платформа за развитието на своя магазин. Той може например да започне с малък онлайн магазин и по-лесна за управление платформа, а когато придобие повече увереност, навлезе повече в дигиталния свят и разшири дейността си, да надгради платформата или да я смени с друга. При още по-голямо развитие може да помисли и за физически обекти.