Къде най-често бихме искали да работим?
Една от приликите между пазара на труда с останалите тържища е, че едни предлагат работа, а други търсят такава. Освен разпознаваеми компании или следвани мениджъри, работещите в България имат и предпочитани браншове, сочат данни от мое независимо проучване сред 640 души.

Причините за техния избор са свързани с по-голямата сигурност и избор на възможности, по-добри условия, гъвкавостта и свободата на действие, развитието – в знания, умения, позиции
Къде най-често бихме искали да работим?
- ИТ – 42.3% е категоричният избор от 21 опции на браншове в изследването*. Причините биха могли да са свързани с по-голямото търсене на кадри там и огромния избор на позиции или работодатели. Други аспекти са по-високото заплащане, възможности за работа от разстояние, непрестанните обучения и постоянното развитие, динамиката и интересните проекти, работата в креативни или неформални споделени пространства. Немалкото стимули, които макар и приемащи се за даденост, привличат хората към ИТ компаниите.
- Здравеопазване и фармация – 28.1%. Ако здравето е ценност, желанието на анкетираните да работят в този бранш ще е отпечатъкът, който ще оставят с работата си за него и околните. Условията също имат значение – високи заплати, наличие на бонуси, изявени нива на социална отговорност и достъп до различни терапии. Близостта до науката и високо образовани специалисти също е мотив за мнозина.
- Консултантски услуги – 27.7%. По-голямата свобода в определяне на професионалното им битие, гъвкавост породена от бързи решения, динамика и интересни проекти са част от преимуществата в консултантския бизнес. Той е предпочитан, защото често не пречи на регулярната работа, а може да докара и допълнителни приходи или контакти, освен ако не е в конфликт на интереси. Друг мотив може да бъде мечтата да имаме собствена компания и бизнес, голям и лъскав офис и доказан личен бранд на експерт в съответната област. Консултантите пишат и книги – повечето от тях.
- Реклама, маркетинг, медии – 26.9% Наличието на социалните мрежи ускориха създаването на нови професии, а това предизвиква желанието за развитие в тях. Предпочитанията на анкетираните да работят там са в посока динамика, креативност, творческо мислене, по-голяма свобода, акумулиране на идеи, създаване на нещо, което да повлияе на обществото или провокира човешки реакции. Естеството на работа предполага и ангажираност по проекти, което внася допълнително разнообразие.
- Образование – 17.8% Ако нещо не ни харесва – да го променим. Донякъде водени от сходни мотиви, натрупан опит или впечатления, решаваме, че трябва да ги споделим с останалите. По-добрите преподават. В зависимост от основната работа, ангажиментът ни с образованието може да е допълнителен доход и начин да се реализираме като ментори, би могло да изцяло кауза в която заплащането не е водещо или мисия с начало, но без край. Все по-често теория и практика вървят ръка за ръка, както двете колела на един велосипед. Най-доброто развитие е преподаването, а резултатът от него е най-вдъхновяващата награда.
На последно място по избор се нарежда Селско и горско стопанство с едва 2%, като основното обяснение е неатрактивността на този бранш при анкетираните, които са с по-високо образование.
Ако това да знаеш къде искаш да работиш или имаш възможността да участваш в подбор за позиция е важно, другото ключово е – колко бързо ще приключи процеса по взаимно харесване?
Като кандидат за работа, колко бързо приключи подбора за настоящата/последната ви позиция?
- В рамките на дни – 46.6% Когато има (имаше) недостиг на работна сила, по-бързият печели. И сега е така, но в определени браншове или позиции. Хубав признак е, че при почти от половината на анкетираните подборът е приключил бързо. Често това е гаранция, че някой ще работи точно при вас и заради тази бързина, особено, ако имате повече отворени позиции.
- За около месец – 34.2% е класическата продължителност за един подбор, която тук отстъпва на по-бързата реакция в рамките на дни. Въпреки това е на второ място като честота. Понякога тази продължителност може да е прекалено бавна на пазар с повече търсене. Въпреки това, при правилната комуникация по време на подбор и вътрешните срокове за неговото затваряне не е драма за никого. Докато избраният кандидат не е приел друго предложение…
- За около 2 месеца – 11.7% Този период е характерен за по-високи позиции или настъпили непредвидени обстоятелства. При първото, кандидатите често работят или са в позиция да избират своя работодател, затова и процесът по взаимно харесване е малко по-дълъг. Често и етапите са повече. Когато е така, периодът е без особено значение, важно е какво се случва през него. Ключово е да има комуникация през цялото време и индикации, че по-активната страна прави нещо или има логичен отговор, ако не прави нищо.
- За не повече от три месеца – 5% Период за наемане на изцяло високи или ключови позиции, а участниците в процеса са наясно, че няма да е бързо, нито еднократно виждането им. Хубавото в случая е, че тази опция е с най-малък процент анкетирани, защото при подбор за по-масова позиция резултатът е изначално обречен.
- Не си спомням – 2.5%
Със следващия въпрос май почти е намерен отговора – „Кога през годината има най-много обяви или кога най-често се търсят хора?“
През кой месец стартирахте работа?
- Септември – 11.1% При отговорилите по този начин, има вероятност обявата да е пусната или юли, или август. Изглежда през летните отпуски хората са склонни да обмислят по-често смяна на своя работодател. Или пък, именно след почивка са взели подобно решение.
- Март – 10.9% Нова година, нови подбори, нова визия за развитие. Особено през януари, защото нагласата през декември е друга. За нас българите, новата година е начало за много неща – едни спират цигарите, други тръгват на фитнес – трети решават да наемат, защото растат или попълват местата на освободените през края на миналата година.
- Октомври – 10.6% Към края на август, началото на септември всички са се върнали от почивка и решават, че е време за подбор. Наемащи и търсещи се активизират и с общи сили раздвижват пазара на труда.
- Февруари – 9.7% Тук е валидно твърдението за януарския подбор, който е носител на новото през годината. През този месец започват тези, които са се споразумели да напуснат по взаимно съгласие или с редуцирано предизвестие.
- Януари – 8.1% През този месец започват тези, които искат да започнат на чисто. Нова година, нова компания, нов късмет. Често не са наети или не се назначават през декември, защото тогава темпото е позабавено, а и годината приключва.
Най-неактивния месец за наемане и назначаване е декември. Едва 5.3% от анкетираните са започнали тогава. Това е месецът, когато мнозина сливат отпуски, удължават празници и вече мислят за ваканцията в края на годината. Често отсъства прекия ръководител на наетия, тези, които ще въвеждат новия служител – също. Някои вярват и в поличби, а празниците през този месец важат за всички. Начинът на мислене избира тях, останалото през януари.
Какво да правим с тази информация?
Да видим кои браншове са предпочитани и се запитаме защо тези са топ 5 от 21 опции за отговор. Ако работим сред предпочитаните и все още търсим хора, да помислим как да се позиционираме по-добре и на кое да акцентираме при „продаването“ на позицията или компанията. Може би отново трябва да напомним за себе как правим онова, което твърдим, че можем най-добре. Да се отворим повече за хора, които са склонни да работят това (или и това), да го правят в извънработно време, на 4 часов работен ден, на проектен принцип или на граждански договор. Без значение дали са свърхквалифицирани, прекалено неопитни, какъв пол са, на колко години или с каква квалификация. Гъвкавостта и даването на шанс гарантира повече възможности, а те често са споделени.
Да разберем, че бързият подбор е гаранция за по-голям шанс за наемане на тези, които искаме, а не на тези, които са останали. Нека добавим нови канали за търсене, да ревизираме старите и направим оценка от къде идват най-добрите наши служители.
Да разберем в кои периоди хората са склонни да си сменят работата по-често, а работодателите да стават по-активни в своите предложения – формални или не. Обикновено това става около периоди с повече почивни дни.
Мнението на 640 човека може да не е вашето мнение, но да е позицията на тези около вас. Щом вече знаете отговорите, какво бихте променили преди въпросите?
Следва продължение…
*Информация за изследването:
Автор – Милен Великов, експерт „Човешки ресурси“. Период на провеждане 5-26 март 2021 г. Канали на разпространение на анкетата – LinkedIn, Facebook, e-mail. Брой на анкетирани е 640 човека – 58.9% жени ; 41.1% мъже.
Образование:
- Основно – 0.6%
- Средно – 7.7%
- Бакалавър – 28.1%
- Магистър – 63.7%
- Доктор и нагоре – 2.8%
Кога сте роден/а:
- След 1995г. – 7.7%
- Между 1980-1994г. – 64.2%
- Между 1966-1979г. – 25.6%
- Между 1946-1965г. – 2.5%
В каква компания работите:
- Българска – 42.7%
- Чужда – 48.9%
- В момента не работя – 5.9%
- Работя за себе си – 2.5%