Дигиталната трансформация – проблеми и решения
„Дигиталната трансформация е процес и докато технологиите се развиват и този процес ще се развива. Няма очакване за крайна дата.“ Това заяви Стоян Лилов, мениджър развитие на бизнеса в SoftwareOne България, по време на онлайн дискусията Forbes Live! на тема „Дигиталната трансформация: проблеми и решения“, която се проведе с подкрепата на SoftwareOne Bulgaria.
Лилов посочи, че клиентите им не идват при тях със запитвания за конкретни решения, а с проблем, а целта е да се стигне до решение бързо и с минимални усилия. „Това е уникално състояние на бизнеса – за първи път клиентът е в центъра“, подчерта той.
„Дигиталната трансформация е вече задължително условие, ако искат бизнесите да оцелеят и да бъдат конкурентоспособни“, каза д-р Георги Димитров, изпълнителен директор на „Евротръст Технолъджис“. Той допълни, че това е нов тип конкуренция, при която борбата за клиента налага да се намали себестойността и да се увеличат бързината и удобството.
Неизменно се достига и до проблеми по пътя на компаниите към дигитална трансформация. Според Мирослав Кременаров, мениджър Дигитална трансформация в „Орбико България“, един от основните проблеми е, че се тръгва на сляпо, без ясна стратегия и план за действие. „Трябва да се започне с основополагащите въпроси защо го правим, каква е нашата цел, как ще постигнем целта. Не може внедряването на технологията да е самоцел, без да е ясна крайната цел“, подчерта той и се съгласи, че тази трансформация е повтарящ се процес, който няма крайна точка, не е еднократен акт.
По думите му компаниите трябва и да са готови да инвестират достатъчно в този важен процес, като не става дума само за пари, а за време и фокус вътре в компанията, за това самите служители да излязат от зоната си на комфорт и да направят нужните промени.
„Дигиталната трансформация засяга промяната в културата на една компания“, каза още Стоян Лилов и допълни, че този процес включва да се дадат правомощия на правилните хора и да се дава пример за останалите.
Георги Димитров допълни, че често в компаниите няма добра представа как трябва да се направи една голяма реформа. „Дигиталната трансформация е съвкупност от мерки, които трябва да се приемат. И някой трябва да управлява този процес“, каза той и изреди, че често процесът включва организационно-логистични мерки – как ще се променят процесите, технологични мерки – каква технология ще се използва, образователни мерки – да се обучат служителите да боравят с новите системи, както и правни мерки – да се вменят на служителите новите правила за работа, които да са задължителни.
По думите му вече има и немалко добри практики, които да се изтъкнат в процеса на дигитална трансформация, като такъв пример са банките. Изправени пред конкуренцията на финтех компаниите, почти всички банки предприеха решителни стъпки за кратко време, в резултат на което сега можем да си отворим банкова сметка от вкъщи в 22 часа вечерта. Друг такъв пример са компаниите в телеком сектора.
Стоян Лилов от SoftwareOne България обърна внимание, че много от компаниите са започнали трансформацията, защото са били принудени от обстоятелствата – например COVID-19 пандемията. Според него истински добрите практики отразяват дигитална трансформация без принуда отвън, а в България няма много такива примери.
Според неговите наблюдения трансформацията в България се случва по-бързо в по-малките компании. „Малките компании са по-гъвкави и при тях много по-лесно преминава процесът на дигитална трансформация“, каза Стоян Лилов.
„Дигиталната трансформация ражда нови явления. Малките компании бързо се превръщат в заплаха за големите“, съгласи се Георги Димитров от „Евротръст Технолъджис“. Като пример той изтъкна Netflix и Spotify, които тотално промениха бизнес модела и станаха причина за появата на стрийминг услугите. Това е възможно при по-малките компании, защото при гигантите има много натрупана инерция. По думите му обаче за да се случват тези нови явления, малките компании трябва да бъдат подкрепяни, в това число от държавата, както това се случва в чужбина.
Събеседниците засегнаха и друг важен въпрос – че дигиталната трансформация трябва да се поддържа на високо ниво в компаниите. Според Стоян Лилов от SoftwareOne България е добре да има специално звено, което постоянно да следи процесите и да анализира резултатите, като компаниите могат да разчитат и на външен партньор за тази дейност – да се доверят на технологичен партньор, който да подкрепи дигиталната трансформация с нужната експертиза и know-how.
Георги Димитров, изпълнителен директор на „Евротръст Технолъджис“, се съгласи, че е добре да има един човек, който да ръководи този процес. И тъй като този процес няма край, назначаване на един такъв проектен ръководител, който да се занимава само с процеса по дигитална трансформация, е много добра идея.
Мирослав Кременаров, мениджър Дигитална трансформация в „Орбико България“, допълни, че е важно този процес да бъде обяснен добре на всички служители. „Важно е да си максимално открит, да достигнете заедно до стойността, която може да донесе дигиталната трансформация. Трябва да се достигне до промяна на мисленето на хората. Освен това трябва не само да подкрепят тази промяна, но и да са наясно с новите си задължения и роли и как да ги изпълняват“, посочи той.
В заключение участниците в дискусията се обединиха около мнението, че темата за дигиталната трансформация е много обширна, но и също толкова важна, тъй като е един непрекъснат процес.
Цялата онлайн дискусия можете да гледате във видеото: