Най-лошият начин за намиране на ментор
Всеки знае колко важно може да е намирането на ментор, но не по-малко важно е да създадеш връзката с него по правилния начин.
Може би един от най-неподходящите начини е да попиташ директно „Ще бъдете ли мой ментор?“, след като срещнеш човек, на когото се възхищаваш, на конференция или друго събитие.
Неподходящ е, защото не сте изградили никакви взаимоотношения преди това, не си направил проучване или не си обмислил възможност за това да имате и двамата полза от продължаването на тази връзка. По този начин ще е много трудно да намериш истинско менторство, пише авторът на Forbes Дейна Браунли.
Според FastCompany истинското менторство се ражда в рамките на съществуващите взаимоотношения с някого.
Авторът на It’s Personal: The Business Case for Caring Лорна Борнстийн съветва да откриеш някого, който наистина иска да успееш и има необходимата власт да ти помогне да постигнеш растеж. Така този човек може да стане твой застъпник. „Менторството е хубаво нещо, но застъпничеството е свързано с действие и не включва само получаване на съвет“, пише тя.
Създателката на програмата за менторство на момичета Être Илана Рая съветва използването на по-деликатен подход – фрази като „Чух ви да говорите на конференция Х и това, което казахте, ме вдъхнови. Бихте ли се съгласили да отговорите на допълнителен въпрос по имейл?“ или „Прочетох, че сте се сблъскали със ситуация Х в началото на кариерата си. В момента и аз съм в подобна ситуация. Може ли да се обърна към вас с въпрос?“
Важно е да се отбележи, че тези експерти няма веднага да се превърнат в твои ментори, но можете да започнете разговор, който естествено да доведе до такъв тип взаимоотношения, които да имат добавена стойност и за двамата, посочва тя. Важното е да подхванеш разговор с този човек, като уважаваш времето му, и да покажеш желание за начало на такъв контакт, който да се развие постепенно. Добре е да се фокусираш по-малко върху това да накараш някого да стане твой ментор и повече върху изграждането на взаимоотношенията с него в дългосрочен план.
Друг важен елемент е да докажеш, че заслужаваш някой да ти е ментор – да си такъв човек, заради когото лидер на компания, който със сигурност е много зает, ще иска да отдели част от времето си. Съоснователят и изпълнителен директор на Audios Ерик Йънг показва успеха на този принцип. Той се свързвал с хора, на които се възхищава, и ги молил за възможност да им помогне с техен важен проект. Така той имал възможност да работи близо до тях, да се учи от тях и постепенно те са се превръщали в негови ментори.
Всеки знае колко важно е менторството, но много хора подхождат към намирането на ментор по погрешен начин. Истинското менторство произлиза от продължителни взаимоотношения с този човек, които са полезни и на двете страни. Затова е важно първо да промениш начина, по който мислиш за намирането на ментор. Едва след това се огледай за лидери в областта, която те интересува и в която може може да имаш иновативни идеи или друго, с което да допринесеш. Ако покажеш необходимите знания и умения, точният ментор сам ще се изпречи на пътя ти.