Econic One атакува горещия европейски пазар на електрически велосипеди
Галин Бонев е напълно сериозен, когато казва, че иска да продава SUV на велосипедите. Разработеното от неговата компания електрическо колело Econic One изглежда внушително. Масивната рамка, в която се крият батерия, двигател и GPS, по нищо не подсказва, че моделът се различава от традиционния велосипед с педали. Теглото му не се отличава значително от това на обикновен велосипед въпреки допълнителната електроника, с която е натоварено. „Определено това е бъдещето на придвижването в градовете“, казва 40-годишният Бонев, който е съосновател и главен изпълнителен директор на „Елджой“ АД, което произвежда Econic One.

Бонев очаква, че през 2021 г. производственият цех на Econic One ще сглоби около пет хиляди колела. Ако това ви се струва малко, имайте предвид, че велосипедите се сглобяват на ръка и съгласно индивидуалните изисквания на всеки клиент (цвят на рамката, размер на гумите и т.н.). Цената им е около 2000 евро, което означава, че реализацията на подобен обем продукция означава приходи от продажби от около 10 млн. евро годишно. Бонев смята, че в дългосрочен план, ако пазарът върви нагоре, компанията му може да произвежда около 30 хиляди електрически велосипеда годишно.
А той върви нагоре. Бонев казва, че през 2020 г. продажбите на Econic One са скочили с около 70% (през 2019 г. „Елджой“ АД декларира близо 1 млн. лв. приходи). „Щяхме да имаме и по-голям ръст – казва той. – Но заради COVID-19 се получи така, че на пазара нямаше компоненти. Така че нашият ръст беше ограничен от доставката на компоненти: няма нито скорости, нито спирачки за велосипеди.“
Това обаче само може да забави възходящия тренд, който се наблюдава от години. В Европа, където е основният пазар на Econic One, през 2019 г. продажбите на електрически велосипеди скочиха с 23% и надхвърлиха 3 млн. бройки. Браншовото сдружение CONEBI прогнозира, че до 2025 г. в Европа ще се продават по над 6.5 млн. електрически велосипеди.
Все повече европейци слизат от автомобилите си, за да не се занимават с проблеми като паркиране и висене в задръствания. Нарастващите тревоги за състоянието на въздуха и околната среда също карат потребителите да избират велосипед вместо моторно превозно средство.
Данни за продажбите през 2020 г. все още няма, но производителите докладват за увеличено търсене. Една от причините за това е пандемията, която накара хората да избягват блъсканиците в метрото и градския транспорт за сметка на електрическия велосипед.
Не на последно място, някои европейски държави въведоха стимулиращи мерки за покупката на електрически велосипеди. Градската управа на Париж започна да предлага субсидии при покупката на е-колела. Нидерландия обяви, че ще дава данъчни облекчения на служители, които използват фирмени велосипеди, за да се придвижват. Белгия също осигурява данъчни облекчения за служители, които се придвижват на две колела.
Econic One разчита основно на продажби зад граница – едва около 10% от приходите идват от България. Компанията използва комбинация от онлайн продажби и дистрибуторска мрежа, за да продава велосипедите си. Бонев твърди, че след поръчка по интернет фирмата може да достави готовия и персонализиран продукт до крайния клиент в рамките на две седмици. Отделно от това Econic One изгражда собствена дистрибуторска мрежа в чужбина. Освен с Румъния и Англия компанията работи с магазини във Франция и Белгия. Бонев иска списъкът да расте, има дори планове да стигне и до американските дистрибутори. „Не искаме само да продаваме велосипеди и дотам – казва той. – Държим да има гаранционен и извънгаранционен сервиз. Трябва да имаме партньори на място, които да ни помагат за връзката с клиентите.“
През 2010 г. Галин Бонев все още работи във финансовия отдел на „Петрол холдинг“. Офисът на компанията се намира в централната част на Варна и Бонев експериментира с различни начини, по които да стига до офиса, без да закъснява и да му се налага да търси място за паркиране.
Опитва да се придвижва с нормален велосипед. Тъй като има навика да си сглобява разни джаджи у дома, се сеща, че може да прикрепи към колелото батерия и двигател, които да улеснят въртенето на педалите до офиса. Поръчва си частите от чужбина и сглобява собствен електрически велосипед.
ПРИЯТЕЛИТЕ И ПОЗНАТИТЕ МУ СА ВПЕЧАТЛЕНИ ОТ САМОДЕЛНИЯ ПРОДУКТ, КОЙТО Е ТИХ, УПРАВЛЯВА СЕ ЛЕСНО И ПОЗВОЛЯВА ИЗМИНАВАНЕТО НА СЕРИОЗНИ РАЗСТОЯНИЯ В ГРАДА, БЕЗ ДА СЕ УМОРИШ. ТОВА СА И ПЪРВИТЕ ХОРА, КОИТО ВАЛИДИРАТ ЕЛЕКТРИЧЕСКИЯ ВЕЛОСИПЕД.
През 2014 г. Бонев напуска работата си в „Петрол“. „Бях стигнал някакъв таван на израстване във финансовата сфера – казва той. – Нямаше предизвикателства за мен.“ Започва да преправя обикновени велосипеди в електрически. Първите му клиенти са хора, които го познават и са виждали самоделния велосипед в действие. С помощта на своя приятел Александър Михайлов, който и до днес е съдружник в Econic One, започват да купуват обикновени велосипеди и да ги превръщат в електрически.
Не влагат никакви пари в маркетинг. За електрическите им велосипеди се разчува из Варна от уста на уста. Започват да пристигат поръчки и от София. Но Бонев и Михайлов не са доволни, че на готовия продукт пише чужда марка. „След няколко месеца, като гледах обратната връзка, реших, че трябва да има някакъв бранд, който да остане във времето“, спомня си Бонев.
Така през 2015 г. регистрират търговската марка Eljoy. Наемат цех и променят стратегията си: вместо да купуват цели велосипеди, поръчват части, боядисват ги, брандират ги и ги сглобяват във Варна. Започват да пристигат поръчки от чужбина – страни като Румъния или Англия. И тук движещата сила е маркетингът от уста на уста. После съдружниците започват да пускат обяви в eBay, намират си и магазин за велосипеди в Англия, който да продава колелата им. „Личеше си, че това ще стане на бизнес“, казва Бонев.
Докато зъбчатите колела на новите пазари започват да се въртят за Econic One, компанията трябва да реши как да популяризира продуктите си. Освен от уста на уста фирмата залага на тест драйв кампании, за да накара повече хора да научат за Econic One. Налага се ребрандиране, тъй като някои потребители не приемат положително бранда Eljoy.
Освен към индивидуалните потребители Бонев е отправил поглед и към корпоративните клиенти. Такива са основно компании за доставка, куриери, но също и компании, които просто искат да предоставят на служителите си алтернативен метод за придвижване из града. За корпоративните клиенти една от най-полезните функции е наличността на GPS в колелата на Econic One. Това позволява на мениджърите да следят местоположението на куриерите и да управляват по-добре доставките. А и да намали кражбите, които са значим разход за компаниите и потребителите, които използват велосипеди. Не на последно място, използването на велосипед излиза по-евтино, отколкото ако дадете на куриера автомобил.
Владимир Давчев, който създаде компанията за доставки BGmenu и през 2018 г. я продаде на Takeaway за 10 млн. евро, вижда потенциал в идеята на Бонев. Той е един от инвеститорите, които през пролетта на 2020 г. инжектираха общо 630 хил. евро в Econic One. „Разбирането ми е свързано с все по-голямата необходимост за въвеждането на продукти и услуги, които носят позитивна промяна за потребителите, бизнеса и планетата“, казва Давчев за инвестицията си в Econic One.
Сред бизнес ангелите освен Давчев са съоснователят на Telerik Светозар Георгиев и Тодор Брешков, който управлява фонда за рискови инвестиции LAUNCHub Ventures. Като инвеститор се включва и фондът Eleven Ventures. „Събрахме около нас съмишленици, които първо ни бяха клиенти – казва Бонев за своите инвеститори. – Толкова им харесаха придвижването и самият велосипед. Но освен това повярваха в идеята, че това е бъдещето за града – да запазим въздуха чист, да стане градът по-чист.“
В началото на 2021 г. от „Елджой“ АД обявиха, че са набрали успешно още 1.6 млн. евро от Vitosha Venture Partners, Eleven Ventures, Innovation Capital и Zarian Capital. Част от парите ще отидат за развитието на дистрибуторската мрежа и популяризирането на бранда в чужбина, които са основните приоритети в момента. Бонев казва, че в България партньорската мрежа е добре развита, но високата цена и липсата на велоалеи държат надалеч масовия потребител.
Бонев е прав да гледа основно към чужбина. Световният пазар на електрически велосипеди се оценява на 41 млрд. долара от Markets and Markets. Очаква се годишният оборот да достигне 70 млрд. долара до 2027 г. Европа е важен регион от световния пазар и някои компании правят опити да го превземат, позиционирайки свои мощности в източната част на континента. Нидерландският производител на колела Accel Group например обяви, че износът на електрически велосипеди от Турция е скочил четирикратно през 2020 г. до над 32 млн. евро (компанията има свое поделение в Турция).
Но Бонев няма планове да се конкурира с големите играчи на пазара. Той казва, че и със сегашния капацитет компанията може да произвежда между 10 и 15 хил. велосипеда и това засега е достатъчно. „Нашата цел не е да станем най-голям производител на велосипеди, а да се съсредоточим върху смарт технологиите и електрическата система, казва Бонев. – Там е нашата най-голяма сила.“