Най-добрите прогнози
Много хора и институции правят прогнози за развитието на икономиката. Тези прогнози влизат в медиите и се разпространяват, съответно влияят на плановете на домакинства и фирми.
В нормална ситуация това не създава големи проблеми, тъй като повечето прогнози са близки една до друга. Но в ситуация на пандемия прогнозите се различават драматично. Съответно някои прогнози са по-точни от други.
Кои бяха най-точните прогнози през 2020 г.?
За да разберем това, ще вземем прогнозите за икономиката за 2020 г. и ще ги сравним с обявените от Националния статистически институт данни за икономиката през 2020 г. Тъй като повечето институции правят няколко прогнози през годината, ще вземем три периода – последната публикувана прогноза (преди НСИ да обяви реални данни за годината), прогнозата от есента и прогнозата от началото на лятото на 2020 г. Данните в таблицата са подредени според разликата между последната прогноза и реалните данни на НСИ.
Какво показват данните? Според последните публикувани прогнози най-точни са прогнозите за България на Economist Intelligence Unit (част от групата на английското списание Economist), ING Think и БНБ. На малка разлика от лидерите са S&P и МВФ. Тези пет институции имат последни прогнози, които са най-близо до реалността.
Ситуацията е по-различна, ако вземем прогнозите от есента или лятото на 2020 г. От есенните и летните прогнози най-точни са Economist Intelligence Unit и МВФ, следвани от ING Think. Всички останали прогнози от лятото и есента са доста далеч от реалността. В общи линии всички са твърде песимистични – с изключение на Министерството на финансите и Moody’s, които през цялото време са твърде оптимистични в прогнозите.
Интересна е и динамиката на прогнозите. Като цяло с течение на времето всички прогнози стават по-точни. Лидер това отношение е БНБ, която има най-негативна прогноза за спад на икономиката през лятото, но до края на годината вече има една от най-точните прогнози. Като изключение тук се очертава Международният валутен фонд, който има много точна прогноза през лятото и есента, но я влошава ненужно в края на годината. Министерството на финансите, което въобще не си променя прогнозата, също е интересно изключение.
Нека разгледаме и средните прогнози. Осреднените последни прогнози дават стойност 4.5% спад, което е близо до реалните данни на НСИ за 4.2% икономически спад. Но осреднените прогнози от есента и лятото въобще не са точни – съответно 4.8% и 5.7%. С други думи, просто осредняване на всички прогнози не дава добър резултат.
Накрая, нека погледнем какво очакват за 2021 г. най-добрите прогнозисти от миналата година. Economist Intelligence Unit и БНБ очакват растеж на икономиката 3.7%, МВФ очаква 3.6% растеж, S&P очаква 4%, а са най-оптимистични са ING Think с 4.1%.