Елементите на перфектната обява за работа
В практиката няма перфектни организации, мениджъри, колеги или процеси. Няма и такива хора. Имайте едно наум, когато някой се опитва да ви убеди в обратното. Ако се стремим да налагаме към себе си или околните подобни очаквания, разочарованието е въпрос на време. Перфекционизмът убива доброто представяне. Всичко, което работи съдържа в себе си доза несъвършенство, която по-добрите превръщат в автентична уникалност. Дали я разбираме и целенасочено се фокусираме към нея е въпрос на зрялост.

Един от процесите, който е хубаво да се осланя на това е подборът. Неговото професионално изпълнение ще ни гарантира, че ще намерим това, което наистина търсим – както сме дефинирали, че ще го познаем, там, където вярваме, че ще го открием. Но нека, първо го анонсираме.
Дали и доколко една обява за работа може да се открои от стотиците такива, а това да ни осигури вид уникалност пред останалите?
Наличието на кои детайли в една обява за работа, биха ви накарали да предпочетете търсената в нея позиция, спрямо друга такава?
Обявената заплата – 55.9% е най-предпочитаното нещо, което кандидатите за работа биха искали да видят в една обява за работа, показва независимо проучване*, проведено сред 640 човека. Донякъде наличието на тази информация би намалила и стреса в един кандидат за работа, която го попитат за очакваното възнаграждение. Подобен детайл ще направи и решението на кандидатстващите още по-информирано, а щом споделят своите документи, приемаме, че са съгласни с условията. Това ще спести бъдещи разочарования, когато има разминавания в посока очаквано и предложено. Въпреки липсата на масовост при тази практика, според анкетираните, това е най-важният елемент, който би предизвикал интереса им.
Яснота и стъпки на етапите на самия подбор – 40.2%. Хората не искат да си губят времето, очакванията също, още повече, че липсата на обратна връзка след интервю за работа е често срещано явление. Все още и за съжаление. Затова и анкетираните очакват да има детайлите по съответния подбор в обявата за него – срокове, етапи, стъпки. На база тях, кандидатстващите ще са предварително информирани какво ги очаква като процес и време, а това ще намали фрустрацията на вечно чакащите отговор с месеци. Всички се стремим към по-голяма яснота, нали така?
Обявени ценностите на компанията – 37.7%. Отново се убеждаваме колко са важни тези неглижирани до скоро детайли – ценностите на ниво човек и компания. Кандидатстващите очакват, че в перфектната обява за работа, такива ще има. Понякога нарочно не се споделят заради липсата на разбиране, че е важно за някого, друг път те отсъстват, защото не са изведени и формулирани на ниво компания. Според анкетираните, този елемент е важен да бъде оповестен в една обява за работа, за да прецени кандидатстващия дали тези важни думички (и съответни поведения към тях) са неговата професионална философия. А и да сравни по време на подбора дали наистина е така, както се твърди, че е.
Къде точно се намира работното място като локация, сграда, етаж – 36.4%. Елемент, който очакват да видят кандидатстващите за работа. Дори да няма утвърдено такова е хубаво да бъде описано, а това е гаранция, че ще привлече повече хора, които споделят по-либералната концепция за работно място. Локацията е важна, особено в по-големите градове или за по-малките компании, които са или в големите бизнес сгради с много офиси или в жилищни такива без видими знаци, че там има компания. С наличието на различни платени зони за паркиране, страх от височини, неотваряеми прозорци и силна вентилация или фобии като пътуване с асансьор, споделянето на подобни детайли би било важен елемент при избора на даден работодател. Как се стига дотам – също.
Информация за кариерния път на вакантната позиция – 36.3%. Ако има такъв, очакванията се да бъдат описани опциите за растеж в отдела, екипа, компанията. Ако фирмата е малка и няма възможност за йерархичен прогрес, как би пораснала позицията в отговорности – нищо не е статично, нали така? Хората очакват предвидимост, всеки иска да знае какво следва след това, кои са стъпките, какви биха били условията за тях. Дори да няма утвърден кариерен път, поднесете го атрактивно и дайте тази информация, преди да ви я поискат. Всички очакват развитие, а информацията за кариерния път в една обява е важна предпоставка за него.
На последно място по тежест в изследването се нарежда – Обявени награди, които работодателят е спечелил – 4.1%. Хората се интересуват най-малко от това в една обява за работа. В последно време, да си награден от някой за нещо не е особено трудно и може би разликата между смисъла, който носи един приз и честите разминавания с реалната ситуация в компанията, кара хората да не се интересуват от това, често дори да не вярват, че е заслужено или справедливо. Тези, които имат десетки категории в даден конкурс за принос на нещо са на друго мнение, водени от друга логика – предимно икономическа.
За да се превърне една обява за работа в перфектна не е необходимо да има единствено тези елементи, но именно те ще я направят такава. Приемаме, че е грамотно и адекватно написана, атрактивно поднесена. Не е прекалено дълга, нито описана с няколко изречения. Не е прекалено сложна като изказ, нито нереалистична като огромен обем от изисквания. Ясна е компанията, ясно е и какво се изисква като умения, кои са отговорностите. Има реципрочност в това, което работодателят търси, както и в това, което предоставя. Ако това е ясно, другото, което изложих може само да направи обявата още по-атрактивна, а работодателят по-предпочитан.
Когато е налична тази минимална основа, едва тогава ще превърне една обява за работа не в поредната, а в тази, която има много повече подходящи кандидати, които са направили своя информиран избор.
Какво да правим с тази информация?
Нека анализираме тези отговори и помислим дали можем да добавим информация за тях в настоящите ни обяви за работа. Ако не можем да го направим – кое ни спира? Прекалено сме консервативни да бъдем по-гъвкави, смятаме, че това са излишни капризи или не вярваме, че анонимното мнение на 640 човека е важно? Нека осъзнаем, че обявата за работа казва повече за един работодател и този, който я пуска, отколкото си мислим, а нейната адекватност е правопропорционална с тази на кандидатстващите. Обявяването на тези елементи ще спести допълнителните обяснения по тях, като ще осигури по-голяма възможност на кандидатстващите да направят своето по-информирано решение – дали искат да са част от този процес, позиция, компания. Дали можем да повярваме на организация, която твърди, че е прозрачна, но не обявява своите заплати публично в обявите си за работа или друга, която има супер офис, който всъщност е неоткриваем?
Вярвайте на това, което виждате, не на това, което чувате.
Перфектната обява за работа върви ръка за ръка със същото чувство за процеса по подбор – от стажант до директор. От определяне на търсения профил, каналите за неговото популяризиране, посланията в нея, темповете на подбор, професионалната адекватност на наемащите (те никога не са единствено HR-и), бързината във вземането на решения, комуникацията – преди, по време и след този процес. Един от най-добрите елементи на отличаващата се работодателска марка идва от участниците в този процес – без значение дали са избрани или не. Всеки един от нас е бил и вероятно ще бъде в ролята на кандидат за работа. Да мислим и от тази призма, когато тръгнем да наемаме, защото за хората е валидно, че имат нагласи, очаквания, страхове.
*Информация за изследването:
Автор – Милен Великов, експерт „Човешки ресурси“. Период на провеждане 5-26 март 2021 г. Канали на разпространение на анкетата – LinkedIn, Facebook, e-mail. Брой на анкетирани е 640 човека – 58.9% жени ; 41.1% мъже.
Образование:
- Основно – 0.6%
- Средно – 7.7%
- Бакалавър – 28.1%
- Магистър – 63.7%
- Доктор и нагоре – 2.8%
Кога сте роден/а:
- След 1995г. – 7.7%
- Между 1980-1994г. – 64.2%
- Между 1966-1979г. – 25.6%
- Между 1946-1965г. – 2.5%
В каква компания работите:
- Българска – 42.7%
- Чужда – 48.9%
- В момента не работя – 5.9%
- Работя за себе си – 2.5%