Ето какво знаят учените за кръвните съсиреци, образувани от ваксините срещу Covid-19 и как могат да се намалят рисковете
Във вторник Центърът за контрол и превенция на заболяванията (CDC) и Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) в САЩ препоръчаха на държавите да прекратят прилагането на ваксината Johnson & Johnson срещу Covid-19, след като бяха докладвани шест редки кръвни съсиреци, които потенциално бяха свързани с ваксината. По-рано тази седмица Европейската асоциация по лекарствата (EMA) също съобщи, че разследва четири случая на образуване на кръвни съсиреци, свързани с ваксината Johnson & Johnson, и компанията заяви, че ще отложи пускането ѝ в Европа.
Тези съобщения идват на фона на продължаващ спор за ваксината AstraZeneca, която също е стопирана или ограничена в много страни след съобщения за изключително редки кръвни съсиреци сред хората, които са я получили. И двете ваксини използват подобна технология, която се различава от иРНК ваксините, разработени от Pfizer и Moderna, пише авторът на Forbes Лия Розенбаум. Ето какво се знае досега за рисковете от съсирване на кръвта и как експертите по обществено здраве възнамеряват да управляват тези рискове, за да продължат борбата с пандемията.
Макар и изключително рядко, вероятно е съсиреците да са свързани с ваксините
Засега тези кръвни съсиреци са изключително редки. Рискът от образуване на кръвен съсирек след ваксината Johnson & Johnson засега е около един на милион, докато е установено, че рискът от ваксината AstraZeneca е по-близо до 1 на 250 000 във Великобритания.
Учените имат основателна причина да подозират, че съсиреците са свързани с ваксините. Видовете съсиреци, за които се съобщава след ваксинация, са „необичайно и причудливи“, казва Джон Келтън, изследовател от Университета Макмастър в Онтарио, срещащи се в части от тялото, които обикновено не са известни със съсиреци. Пациентите, които получават тези кръвни съсиреци, също имат малък брой клетки, които обикновено помагат на тялото да се съсирва при увреждане, наречени тромбоцити. Ниските тромбоцити обикновено означават, че тялото не може да образува съсиреци, но при тези наскоро ваксинирани пациенти съсиреци се появяват в привидно случайни области.
Комбинацията от необичайни съсиреци и ниски тромбоцити всъщност е тази, която Келтън за първи път вижда преди около 40 години при заболяване, което сега се нарича тромбоцитопения, индуцирана от хепарин. Това може да се случи, когато пациентите, които приемат хепарин, популярно лекарство за разреждане на кръвта, спонтанно развиват редки кръвни съсиреци. В редки случаи е регистрирано същото явление при пациенти, които не са приемали хепарин: ниски тромбоцити, но необичайни съсиреци. Това е лесно разпознаваемо състояние, казва Келтън, защото „това е много драматична реакция“. Може да се потвърди и чрез химичен тест.
Съсиреците може да са свързани с основните ваксинални технологии
Въпреки че учените силно подозират, че тези ваксини могат да бъдат свързани с това изключително рядко нарушение на съсирването, те все още не знаят защо. И двете ваксини работят по подобен начин: те доставят генетичен материал на клетките, който им инструктира да създадат част от коронавируса, наречен „шип протеин“, който стимулира имунната система да произвежда антитела срещу Covid-19. Освен това и двете ваксини доставят тези гени на пациенти, използващи вирус на обикновена настинка, наречен аденовирус, който е генетично модифициран, за да не разболява хората. Подобно съсирване на кръвта не е наблюдавано нито в mPNA ваксините на Pfizer, нито Moderna, които разчитат на различна технология.
Има няколко хипотези защо тези аденовирусни ваксини могат да причинят съсиреци, казва Мария Сундарам, докторант в Института за клинични оценки в Онтарио. Възможно е положително заредените частици от вирусна ДНК във ваксините да се разпадат и да се прикрепят към отрицателно заредения протеин в тялото, наречен тромбоцитен фактор 4. Това потенциално може да предизвика образуването на кръвни съсиреци. Но, казва тя, „това не изглежда много вероятно поради лабораторните изследвания, които провеждаме.“ Друго потенциално обяснение е, че имунната система на организма може да се задейства, за да атакува този вид ваксина, защото я разпознава като чуждо тяло в тялото.
Други изследователи предполагат, че аденовирусният вектор може да причинява съсиреци. Въпреки че те са проучени в продължение на десетилетия, ваксините AstraZeneca и Johnson & Johnson Covid-19 са първите, които използват технологията в мащаб от милиони хора. Единствената друга аденовирусна ваксина, която е разрешена за употреба е тази срещу ебола, също произведена от Johnson & Johnson, която е била давана само на няколкостотин хиляди души в Западна Африка – което може да не е достатъчно за редкия ефект на съсирване.
Как експертите по обществено здраве и производителите на ваксини могат да намалят тези редки рискове
Ако се окаже, че рядкото съсирване на кръвта е свързано с аденовирусния вектор на ваксината, казва Пол Офит, директор на Центъра за обучение по ваксини в Детската болница във Филаделфия, „може да се промени този вектор по начин, който предотвратява причиняването на кръвни съсиреци“. Но, казва Офит, това може да отнеме месеци или години повече изследвания.
„Ще е необходима още детективска работа, за да разберем кои компоненти на тези ваксини създават тези (съсирващи) антитела“, допълва Бил Мос, изпълнителен директор на Международния център за достъп до ваксини в Джон Хопкинс
Междувременно Консултативният комитет на CDC за имунизационни практики (ACIP) ще проведе спешно заседание на 14 април, за да обсъди дали пускането на ваксината Johnson & Johnson трябва да бъде отложено. Те могат, подобно на други страни в ЕС и Канада, да препоръчат аденовирусните векторни ваксини да се дават само на хора над определена възраст. Повечето пациенти, получили тези необичайни кръвни съсиреци, са млади жени, така че някои държави са разпоредили само хората на възраст над 55 години да могат да получат ваксината AstraZeneca или Johnson & Johnson.
За щастие, когато се появят тези редки кръвни съсиреци, те често се лекуват лесно, стига да бъдат уловени навреме. CDC казва, че ако пациентът изпитва симптоми, включително силно главоболие, болки в краката, задух или коремна болка в рамките на три седмици след получаване на ваксината Johnson & Johnson, те трябва да се свържат със своите лични лекари. Често, казва Келтън, тези съсиреци могат да бъдат лекувани в болница с разредители на кръвта – въпреки че той съветва тези пациенти да стоят далеч от хепарин.
Учените и служителите в областта на общественото здравеопазване имат още една обезсърчаваща задача: да съобщават на обществеността, че тези стопирания на ваксинацията всъщност са нещо добро и не трябва да карат хората да се страхуват от ваксината. „Тези нежелани реакции са изключително редки, така че не поемате голям риск“, казва Офит. Междувременно „няма нищо теоретично“ за рисковете от Covid-19.
Бил Мос казва, че числено рискът от използването на тези ваксини е много по-малък от ползите.