Устойчиво строителство – с мисъл за хората и природата
Весела Вълчева-Макгий, управляващ партньор на Triple Green Building Group
Какви са световните тенденции в устойчивото строителство и къде се позиционира България?
Устойчивото строителство беше тенденция преди около 10 години. От тогава досега предизвикателствата пред „традиционното“ проектиране и строителство, комбинирано с регулативни промени, промени в глобалните политики, които поставят устойчивото развитие като стандарт за бъдещето, и натиск от страна на потребителите, предизвикаха една пазарна трансформация в сектора.
Устойчивото строителство представлява съзнателен подход към проектиране и строителство, в който се обръща внимание на отпечатъка на процесите върху околната среда, жизнения цикъл на сградата, нейното ефективно потребление на ресурси, отпадъците по време на строителство и експлоатация. Обръща се конкретно внимание и на качеството на вътрешната среда, което има пряк принос към здравето на обитателите.
Като член на ЕС ние сме задължени да изпълним определени изисквания и национални цели. От пазарна гледна точка по-големите български инвеститори са наясно, че трябва да предлагат продукт, който да отговаря на изискванията за устойчиво строителство. България обаче изостава в държавната политика. Болници, детски градини и училища би трябвало да са водещи като пример за устойчиво строителство.
Защо сертификатите за зелени сгради са важни за бизнеса?
Как да се докажат параметрите, които отличават една зелена сграда от една традиционна? Този въпрос е адресиран отдавна от големите пазари, а наскоро директно от Световната банка.
Системите за сертифициране на зелени сгради представляват ясна рамка за проектиране и строителство, което да отговаря на измерими критерии по конкретни екологични категории. Това е важно за бизнеса, защото може да има сигурност, че една сграда, получила американски сертификат LEED Gold в България, отговаря на международни изисквания.
Кои са най-интересните проекти, по които работите в момента?
Периодът е особено интересен за нас. Обстановката, в която се намираме, повиши интереса на инвеститорите в зелените сгради с фокус здравето и благополучието на потребителите. В момента работим по повече LEED Platinum проекти в България, отколкото има в повечето щати в САЩ. Това наистина е показателно за мен като експерт в тази сфера от над 15 години. Работим по първия жилищен обект, който се сертифицира по LEED в България. Освен това имаме два от най-иновативните обекти в Сърбия.