Верният партньор на бизнеса
Севдалина Василева, генерален мениджър на Visa за България, Гърция и Кипър, разказва за предизвикателствата и възможностите по пътя на дигиталната трансформация и за ролята на жената в тази генерална промяна
Г-жо Василева, вие сте генерален мениджър на Visa за България, Гърция и Кипър. Как се управляват три пазара и по какво си приличат те?
Всеки пазар има своите специфични особености. Във Visa прилагаме индивидуален подход както към нуждите и приоритетите на различните държави, така и към всеки наш клиент и партньор. Същевременно благодарение на глобалния мащаб на компанията имаме възможност да въвеждаме добри практики, доказан опит и технологично ноу-хау, за да съдействаме за икономическото развитие и възстановяване в тези страни.
И трите държави претърпяха много динамични промени през последните години. В Гърция например имаме 100% покритие на всички търговски обекти в страната с терминални устройства за разплащане с карти. Цялото законодателство е насочено към намаляване на използването на парите в брой като мярка срещу сивата икономика. Подобен е подходът и на правителството в Кипър, където всички данъци и такси задължително се заплащат с карта. България изостава на този етап, но се надявам скоро да наваксаме.
По този начин естествено стигаме и до първата голяма обединяваща тема – изключително актуална в контекста на COVID-19 – популяризирането и навлизането на дигиталните и картовите разплащания като по-бърза, по-удобна и по-сигурна алтернатива на парите в брой. Увеличаването на лимита за безконтактни плащания и скоростното навлизане на мобилните технологии и портфейли са основен фактор за тази трансформация. Друг двигател е разширяването на покритието с терминални устройства – физически и виртуални, във всички търговски обекти и доставчици на услуги. България например все още е на едно от последните места в Европа по отношение на т.нар. терминализация, или покритие с POS устройства на човек от населението.
Голяма тема и за трите пазара е възстановяването на бизнеса от последиците на кризата – подкрепата ни към местните общности и малките фирми чрез достъп до дигитални технологии за разплащания и предприемачество в онлайн среда. Целият регион има голям потенциал за развитие и догонване на западните страни в дигитализацията на икономиката, публичните и административните услуги, в това число и разплащанията. Колкото по-развити са дигиталните разплащания, толкова повече делът на неформалната икономика намалява. В България динамиката в нарастването им се засилва, но нивото е все още ниско. Погледнато от положителната страна, това създава сериозен потенциал за ръст в дигиталните разплащания, и то с най-новите технологии. Тук поставяме основен фокус върху подобряването на обществения транспорт и градската мобилност с помощта на безконтактната технология и интегрирани решения на Visa, които носят огромни ползи за пътуващите, за местните общности и транспортните системи като цяло.
Visa беше една от големите компании, които подадоха ръка на малкия и средния бизнес в условия на пандемия. Колко компании сте подпомогнали до момента и в какво се състои подкрепата?
Да, така е. Не е тайна, че малкият бизнес е основен двигател на световната икономика и е „отговорен“ за 7 от всеки 10 работни места по света. Същевременно тази жизненоважна група икономически субекти е сред най-тежко засегнатите от пандемията.
Малките фирми може да са иновативни и гъвкави, но им липсват паричните резерви и преговорната сила на големите корпорации. В цяла Европа COVID-19 продължава да има опустошително въздействие, като 65% от собствениците се притесняват за бъдещето на своя бизнес.
Дигитализацията предлага на много от тези засегнати от пандемията фирми своеобразен спасителен пояс. Във Visa искаме всеки малък бизнес да има самочувствието да се дигитализира. Затова се ангажирахме да помогнем на осем милиона малки и средни предприятия (МСП) в Европа и 50 милиона в световен мащаб да заработят онлайн, да се адаптират и да развиват дейността си в бъдеще чрез инициативата Where You Shop Matters (Има значение къде пазаруваш – бел. ред.). В нея си партнираме с повече от 100 различни организации от Стария континент. В резултат на нашето сътрудничество от началото на програмата през лятото на 2020 г. до момента повече от два милиона малки фирми от цяла Европа са получили подкрепа.
Инициативата „Where You Shop Matters“ на Visa осигурява подкрепа на предприемачите в три стратегически области, които са от решаващо значение за икономическото възстановяване на европейските общности:
- Възможности за изграждане на онлайн присъствие на дребния бизнес – всеки втори потребител вече пазарува повече в интернет в сравнение с периода преди пандемията. За малките фирми с ограничен бюджет разширяването на бизнеса онлайн може да бъде скъп и стъписващ процес. Ето защо Visa работи с партньори да помогне на дребните предприемачи да изградят бързо дигитално присъствие, като предоставя необходимите инструменти, ресурси и съвети.
- Поощряване на малкия бизнес да се възползва от дигиталните разплащания – пандемията от COVID-19 ускори необходимостта дребните предприемачи да предлагат на потребителите си безопасен и удобен начин за разплащане. Visa работи с редица партньори, за да увеличи броя на местата, където потребителите могат да се разплащат с карта или с мобилен телефон, и възнамерява да помогне на милиони малки предприятия, които да могат да ги приемат и да се развиват благодарение на онлайн търговията.
- Насърчаване на потребителите да подкрепят дребните предприемачи – изследванията показват, че потребителите ценят местния и независимия бизнес и биха искали да го подкрепят, когато е възможно. Visa даде началото на няколко инициативи за насърчаване и стимулиране на потребителите да правят покупките си от местните магазини и да им напомнят, че „Има значение къде пазаруваш“.
Колко важен е балансът на половете в управлението на една компания?
Всички работим в една много комплексна, свързана и динамична среда и в този бързо технологично прогресиращ свят няма човек, който да знае и може всичко. Затова вярвам, че една успешна компания или бизнес екип се гради върху извличането на най-доброто от интелекта, от идеите и приноса на хората в съответната група, което неизбежно включва баланс и равнопоставена изява на жените и мъжете.
Насърчаването и оползотворяването на потенциала, който жените носят, ако се включват по-активно в социалния и икономическия живот, и особено в предприемачеството, е гореща тема. Още по-актуална е тя днес в контекста на случващата се с изключителни темпове дигитална трансформация във всяка сфера от живота ни и необходимостта да подпомогнем бързата адаптация на малките фирми в тази среда, за да оцелеят. Жените са силен двигател за развитието именно на това предприемачество, наречено „гръбнак на световната икономика“. Всичко това върви ръка за ръка с възможностите да финансират бизнеса си, да развият своите умения и да намерят подкрепа за реализацията на идеите им.
Когато говорим за многообразие и приобщаване, винаги започвам от вътре навън, защото не може да декларираш подкрепа, ако вътре в организацията не вярваш и не прилагаш тези принципи. В този контекст Visa е абсолютен пример за подражание като компания и спокойно мода да я нарека „Страна на възможностите“. Равнопоставеността и обективната оценка на приноса и таланта на хората са кодирани в ДНК-то на бизнеса. И като естествено отражение на тази култура, идва и приобщаването на жените, което е залегнало и в мисията на Visa да свързва и подпомага развитието на хората, обществото, предприемачите и икономиката чрез най-иновативната и надеждна мрежа и технологична платформа за разплащания в света.
Компанията целенасочено работи за увеличаване на представителността на жените лидери. В световен мащаб повече от 40% от служителите на Visa са жени, както и една трета от ръководния екип.
За мен е удоволствие да споделя, че в Югоизточна Европа 6 от 9 пазара са ръководени от жени, както и много ключови дейности на компанията в региона. Сред тях са управление на продукти, финанси, корпоративни комуникации, отношения с търговци и маркетинг. Горди сме, че три четвърти от целия ръководен екип в Югоизточна Европа се състои от жени лидери.
С какво дамите лидери могат да допринесат за по-лесното преминаване на кризата?
Силата на лидерството се крие в личностните качества и професионалните умения, без значение от пола. Както споделих и по време на Forbes Woman Forum –
В НЕСИГУРНИ ВРЕМЕНА, ХОРАТА СЕ НУЖДАЯТ ОТ СИГУРНИ ЛИДЕРИ – ТАКИВА, КОИТО С УСТОЙЧИВОСТ, КУРАЖ И СЪПРИЧАСТНОСТ СЪУМЯВАТ ДА ПРЕОДОЛЯВАТ ТРУДНОСТИТЕ, ДА ПОДДЪРЖАТ ДУХА НА ЕКИПА И ДА НАСОЧАТ УСИЛИЯТА В ПРАВИЛНАТА ПОСОКА
В природата на кризата има възможности и лидерската роля е тази, която подтиква екипа към изобретателно и нестандартно мислене, за да отключи тези нови потенциали и да даде път на новото, на промяната с положително въздействие.
Друг интересен аспект е, че тази неочаквана криза връща лидерството към най-основната му роля – да осъществява положителна промяна в живота на хората.
Мисля, че все повече ще говорим за „съпричастния, емпатичен лидер“. Многобройни проучвания показват, че те се представят по-добре и насърчават повече лоялност и ангажираност у своите екипи, създават толкова важната кохезия в колектива и в компанията, особено при работа от дистанция в глобален план. А това при всички случаи води до по-добри бизнес резултати. По природа жените имат тези качества – съпричастност, същевременно дисциплина и отговорност, затова вярвам, че ще виждаме все повече дами като лидери.
Кои са работещите инструменти, насочени към дамите, които Visa е тествала през годините и са се утвърдили като успешни?
Целта ни е да спомогнем за създаването на условия за равнопоставеност и развитие на бизнеса им чрез предоставяне на технологични инструменти и финансова подкрепа за жените по пътя към всеобхватното дигитално общество. Това включва и различни форми на образователни програми, достъп до последните технологии за разплащания и глобалната партньорска мрежа на Visa. По този начин се надяваме да вдъхновим жените да се впуснат смело в дигиталния свят и с помощта на технологиите да развиват успешно своите начинания.
Сред множеството инициативи на компанията бих откроила партньорството ни с организацията на Rebecca Minkoff Female Founder Collective за изработване на стратегии и обмяна на опит как се гради и финансира малък бизнес. Продължаваме с програмата Women’s World Banking от 2017 г. досега, чрез която подпомагаме жени с малки предприятия да получат финансиране и да развият фирмите си.
Списъкът се допълва успешно с инициативите She’s Next and Visa Everywhere.
През 2020 г. отбелязахме важен етап по пътя ни към тази цел. С отговорност и емпатия в условията на пандемията през април миналата година фондацията на Visa обяви две програми на обща стойност 210 милиона долара, насочени към подкрепа на най-засегнатите и уязвими групи – малкия бизнес по целия свят, с основен фокус върху насърчаването на икономическия напредък и принос на жените.
В Иновационната програма на Visa, която осъществяваме съвместно с фонда Eleven, целенасочено търсим и насърчаваме жени със стартъпи в сферата на финтех технологиите, за да им помогнем, да им дадем платформа и възможност за тяхното развитие. С гордост мога да заявя, че във втората кохорта имаме вече 2 компании, основани от жени, които се развиват стремглаво напред. Това ме прави изключително щастлива, защото от години съм приела това за своя кауза.
Успешна стратегия ли е да имате предложения, насочени специално към дамите?
Несъмнено. Жените стимулират развитието на икономиките по света. Те вдъхновяват и влияят на работната сила като предприемачи, спортисти и водещи при вземането на решения в домакинството.
За съжаление, въпреки че България е щастливо изключение, жените в много страни все още получават по-ниско заплащане и не са достатъчно представени в много аспекти на живота – в спорта, развлеченията, бизнеса и стартъп компаниите. Цялостният набор от инициативи на Visa има за цел да помогне за преодоляване на тази многостранна неравнопоставеност между половете, като свързва хората както помежду им, така и с бизнеса и предлага на предприемачите нови възможности.
През 2018 г. стартирахте програмата за иновации в България в сътрудничество с Eleven. Каква е целта на Visa Innovation Program и кога да очакваме нов сезон на програмата?
Програмата за иновации на Visa е платформа за сътрудничество, която развиваме в България заедно с фонда за рискови инвестиции Eleven. Целта ѝ е да подпомогне стартиращи финтех компании с решения в областта на дигиталната трансформация на финансовите услуги, ритейл сектора и др.
От създаването ѝ до момента програмата привлече над 300 кандидати и активно работи с над 30 фирми, като почти всички от тях към момента са в пилотни проекти за реализация с партньори от мрежата на Visa, част от тях са на международните пазари и успешно привличат инвестиции.
След успеха през първите два сезона в момента вече е открит и третият сезон на Visa Innovation Program. А през миналия месец обявихме програмата като обединена регионална инициатива за Югоизточна Европа, за да достигнем до по-широк кръг от финтех таланти. С тази стъпка участниците в предстоящия трети сезон, както и компаниите от предишните две години, ще получат достъп до повече ресурси, ментори, бизнес възможности и по-голяма партньорска мрежа.
Visa развива и мащабна глобална кампания за безконтактни разплащания в градския транспорт. На какъв етап е услугата в България?
Във Visa вярваме, че технологиите – особено свързаните устройства, информацията в реално време и безконтактните плащания – имат потенциала да превърнат градовете днес в ефективни мегаполиси на бъдещето. Защо това е важно? Защото прогнозите са за все по-масова миграция и концентрация на населението в големите градове – според доклад на ООН до 2050 г. 68% от населението на света ще живее в градове или мегаполиси. Способността на транспортните системи да осигурят достъпна, удобна, бърза и безопасна услуга от врата до врата в една цялостно свързана екосистема с множество и различни видове транспорт ще е от ключово значение както за качеството на средата, така и за безпроблемното и ефективно придвижване на хората до работа, до места за развлечения, спорт, пазаруване и образование.
Внедряването на технологията за дигитални безконтактни плащания в превозните средства – т.нар. tap to pay с карта, мобилен телефон (доближи и плати – бел. ред.) носи огромни предимства за пътуващите – по-удобно, по-бързо и по-безопасно ползване на обществения транспорт за едно по-добро потребителско изживяване и качество на услугата. Тя подпомага възстановяването на доверието сред пътниците и спазването на мерките за социално дистанциране, което е от особено значение в контекста на COVID-19. А „умните системи“ и анализът на данни, които са вградени в технологията, дават възможност за по-добро планиране и управление на ресурсите и движението на обществения транспорт.
Възстановяването на мобилността и придвижването на хората са пряко свързани и със съживяването на икономическата активност и динамиката на живот.
Освен всичко казано дотук тези технологични въведения допринасят за по-устойчива, по-екологична и по-приветлива градска среда. Ефективните системи за обществен превоз водят до редуциране на използването на автомобили за сметка на по-чист алтернативен транспорт, съответно намаляват вредните емисии и замърсявания, затрудненото придвижване и загубата на време в чакане и задръствания.
Съвсем скоро и София ще направи важна стъпка към превръщането ѝ в интелигентен град. Благодарение на партньорството на Visa с Центъра за градска мобилност и Банка ДСК гражданите и гостите на София ще имат възможност да се възползват от услугата за безконтактно разплащане в градския транспорт.
В превозните средства пътуващите ще могат да плащат по същия удобен и сигурен начин, по който пазаруват ежедневно с безконтактната си дебитна или кредитна карта, без да е необходимо да се „съобразяват“ с хартиеното билетче.
Радвам се, че с технологията и подкрепата на Visa София ще се нареди до големите световни мегаполиси и стотици градове в света, където милиони хора използват безконтактни плащания, за да пътуват по-лесно, по-удобно и по-сигурно.
Олимпийският отбор на Visa успя да привлече Ивет Лалова. Защо се спряхте точно на най-добрата ни лекоатлетка?
Горди сме, че миналата година приветствахме първия български състезател, който се присъедини към Отбора на Visa, състоящ се от световни спортисти. И това не е кой да е, а самата Ивет Лалова. Като състезател и личност тя е модел за подражание, който доказва, че успехът е пътешествие, изпълнено с препятствия и победи, постигнати с отдаденост и упорита работа. Освен това с позитивния си характер и всеотдайност Ивет е вдъхновение за мнозина.
Visa приобщава и подкрепя близо 500 олимпийски спортисти чрез Team Visa от 2000 г. насам, като им осигурява инструментите и ресурсите, необходими им да успяват в спорта и във всекидневието. От самото начало жените съставляват средно 54% от Team Visa, което илюстрира усилията ни да приобщаваме повече жени състезатели и да променим парадигмата на марките, като подкрепяме развитието и програмите на женския спорт. Миналата година Visa разшири Team Visa с 52 жени спортисти.