Дизайн спринт по време на пандемия: как да сме креативни когато сме изморени?
Повече от една година вече живеем пред компютъра с единственото задоволство, че можем да го отворим откъдето си поискаме, поне теоретично. Имаме свободата да си вземем куфара, шапката и лаптопа и да отидем на вилата, където всички в семейството могат паралелно да работят и учат онлайн. Можем и да отскочим до някое плажно пространство за споделена работа, където да поработим и заредим батериите заедно с други дигитални номади. На теория би трябвало да сме отпочинали и пълни с нови идеи. Истината обаче е, че не сме.
Проучвания в световен мащаб показват еднозначно, че хората са по-уморени от всякога. В някои анализи цели 75% от респондентите споделят, че се чувстват по-зле отпреди кризата. Те говорят за влошено физическо здраве, психическо натоварване и загуба на оптимизъм. Причините са различни, но едно е сигурно, трябва да преосмислим не просто къде работим, а как работим и взаимодействаме заедно.
“Как да върнем креативността обратно в екипа?” е един от въпросите, които си задаваме ежедневно в Лончлабс. Нашата работа е свързана със създаването на иновативни стратегии, продукти и услуги през дизайн спринтове. Работим с мултидисциплинарни екипи, където всеки – от стратегическия директор, до IT специалиста, бизнес анализатора, UX дизайнерa и маркетинг човека носи добавена стойност. Но как измисляме нещо иновативно, ако 75% от хората са уморени и не виждат светлината в тунела. И докато еднозначен отговор няма, нашият опит показва, че работата в режим на спринтове носи специален заряд.
Обикновено спринтът се свързва с ИТ индустрията, където спринт е една итерация в разработката на софтуерен продукт, която включва задължително проучване и описване на потребителските нужди, последвано от частична разработка и тест с потребители. Но спринт методологията може да се използва за абсолютно всичко, което дизайнваме или редизайнваме в организациите – обновяване на бизнес стратегия, извеждане на комуникационна кампания за лансиране на нов продукт, преосмисляне на ключова услуга в контекста на дигиталната трансформация или оптимизиране на процеса за наемане и обучаване на нови специалисти. Всички тези задачи могат да бъдат решени по-иновативно с помощта на спринт методологията, но по-важното е, че прилагането й внася нова енергия в екипа.
Една от основните причини за това е, че първата фаза на спринта е проучване на потребителските нужди. Това проучване включва не само анализ на данни, но и интервюта и тестове с потребители и често дори наблюдения на терен. Даже по време на пандемията, причинена от COVID-19, когато голяма част от проучванията се осъществяват онлайн или наживо с предпазни маски, тези моменти връщат човешкото и продължават да бъдат едни от най-зареждащите в целия проект.
Живият контакт на екипа с хора извън тяхното ежедневие и с гледни точки, често различни от техните, е момент на излизане от зоната на комфорт и естествен активатор на жизнеността. Продуктов собственик, с който реализирахме спринт за редизайн на дигитален портал, ни сподели следното “Нямах желание да правя онлайн тестове с потребители, не виждах смисъла и дори малко се страхувах какво точно трябва да направя по време на интервюто. Искрено се надявах връзката просто да се разпадне и да не се случи. Сега след като всичко мина, съм благодарен, че го направихме. Имаме толкова много прозрения и идеи как можем да подобрим продукта си, и те не са базирани на наши субективни хипотези. Но най-важното е, че екипът отново се вдъхнови за работа!”
И действително тези проучвания имат висока добавена стойност не само за постигането на по-адекватен резултат по проекта, но и за мотивацията на екипа.
В един спринт проучването доведе до откриването на нови потребителски персони. В началото екипа имаше бегла представа, че тяхната персона са млади, хора, които пазаруват онлайн. Потребителското проучване ясно показа два различни под-профила – такива, които пазаруват онлайн защото е по-бързо, и други защото е по-евтино. Това изцяло промени организацията на уеб портала и функционалностите, които екипът беше планирал да разработва и последващата комуникация от маркетинг отдела.
В друг спринт, целта на който беше извеждане на цялостна стратегия за продуктов отдел, открихме, че проблемът, над който екипът работи приоритетно, не е приоритетен за потребителя и променихме цялостно стратегията. В спринт за редизайн на ритейл пространство установихме, че служителите в магазина имат нужда от опростяване на въвеждащото обучение и софтуера, който използват, а не само от нова подредба на търговските площи в магазина и оптимизиране на работното им място и това влезе в обхвата на следващия спринт.
Във всички тези случаи хората влязоха в спринта с ниска енергия и излязоха с нови идеи и свежа енергия да решат истинските проблеми. Никой екип не обича да работи по никому ненужни продукти и услуги, дигитални платформи, в които не се използват всички разработени функционалности, неадекватни бизнес стратегии или остарели проблеми. Проучвателната и тестовата фаза на спринтовете дават възможност екипите да валидират, а много често и да обновят задачите си и това дава живот на проекта и екипа.
В допълнение на това, спринт методологията предполага и доста по-задълбочено провеждане на брейнсторминг сесии, в които вливаме не само прозрения от проучванията и тестовете с потребители, но вдъхновение от други индустрии, исторически епохи и креативни професии. Смяна на пространството, традиционните платформи като Zoom, MS Teams и остарелите методи за даване на нови идеи също спомагат за това екипът да се пренесе в един друг по-жив и креативен свят. Оттам нататък е въпрос на креативното лидерство да останем трайно в него.