Защо най-често сменяме една работа с друга?
Приемаме, че в момента не си търсите активно работа. Може би не ви се занимава, изчаквате да премине пандемията или сте изградили своя блажен остров на комфорт там, където сте. Нямате осезаема причина, която да ви кара да кандидатствате някъде, не ви се рискува, не е тема въобще. Но те не спират да ви търсят. Пишат, звънят, питат предпазливо дали имате хипотетичен интерес от промяна, която ще ви направи още по-по или най. Кои са те и кой сте вие? Може да е почти всеки в ухажващата или ухажваната роля. Общото е, че всички дотук работят, но едните предоставят не пожелани или закъснели възможности.
Друга хипотеза. Работите някъде, но наблюдавате какво се предлага на пазара на труда. Правите го достатъчно предпазливо. Имате своите причини за това, но не се чувствате пряко застрашен да останете без работа. Не заявявате открито своето недоволство, адаптирали сте се някак си, заплатата тече – ден минава, друг идва. Повече гледате, по-малко кандидатствате, защото търсите нещо конкретно. Нещо, което сега ви липсва тук и очаквате да го реализирате някъде там. Не при всеки и не на всяка цена, но вярвате, че който търси – ще намери. Вие него и той вас. Търпеливи и информирани сте, понякога и разочаровани от прекалено чести промени на работни места.
Има и още хипотези, но кои ли фактори биха накарали работещите да сменят своята позиция, отдел или работодател? Отворът е привидно лесен – това, което им липсва в момента или от същото, но повече?
Дали е толкова просто, обаче? Би могло да е нещо по-различно – нещо ново, следвано, мечтано. Може би.
Ако в момента работите, кое би ви провокирало да смените настоящата си работа?
По-добрите финансови условия от тези на настоящата ми работа – 70.3%, според данни от независима анкета, проведена сред 640 души*. Каквото и да си говорим става въпрос за пари. Всички работим за тях, с тях употребяваме повече, ако и те са повечко. По-добрата заплата е най-важната предпоставка за смяна на настоящата работа, освен в случаите, когато служителят няма такава. Тогава е склонен на определен обем компромиси с оглед на позицията си при преговорите. Бих искал да уточня нещо много важно – този мотив за смяна на месторабота не върви самостоятелно, а винаги е в комбинация и с нещо друго. Опитът ми показва, че ако даден човек избере своят бъдещ работодател единствено на база този аргумент – разочарованието е близко, а продължителността на отношенията кратко.
По-висока позиция като титла и отговорности – 44.5%. Донякъде, това би оправдало една по-висока заплата или кариерна промяна. Не винаги обаче, двете вървят ръка за ръка. Обемите на отговорност при различните мениджърски и директорски позиции са разтегливо понятие, в зависимост от компаниите. Понякога си директор без подчинени, друг път си супервайзър с над 10 човека под теб. Едното „тежи“ малко повече в LinkedIn, но другото е по-важно на интервю за работа. Когато добавим и повече отговорности към една по-висока позиция, този аргумент се нарежда на второ място, според съвкупността от причините за смяна на настоящата работа за тази извадка от анонимни лица.
Повече гъвкавост по отношение на работното време – 37.5%. Все повече ще спечелят тези работодатели, които все по-малко се фиксират в една опция за работно време, дори в „едното“ като вид избор. Гъвкавостта, освен дъвкано клише с различен смисъл за всеки е необходимо да предоставя наличие на избори, алтернативи, възможности и опции. В случая, очакванията са за работното време, като нещо все по-малко статично и странно за мнозина, когато им кажат, че от 8 до 17 ч. ги искат задължително някъде там. Всичко, извън фабрики или производства, което е на сменен режим не оправдава липса на гъвкавост, освен консервативно отношение, страх или старомодни начини на управление.
Компания в която има повече свобода и гъвкавост – 31.1%. Да си свободен да определяш продължителността на работния си ден, мястото на работа, инструментите и подходите с които ще постигнеш заложените към теб цели и свободата да изразяваш себе си, без това да вреди на останалите, са потенциални предпоставки за по-голяма лична убеденост дали някой да смени работата си. Тук гъвкавостта надскача нейния акцент единствено към работното време и понякога е свързана с типа трудов договор и неговата продължителност, работата по проекти или при няколко работодателя едновременно. Тук няма рамки. Ключовите думички са свобода (не слободия) и гъвкавост с целия спектър от общовалидни дефиниции и възможности.
Стартиране на собствен бизнес – 30.9%. Резонна опция за смяна на работодателя с липсата на такъв. Някои успяват, други не, но – ако не опиташ, няма как да разбереш дали би успял. Успех на смелите и тези, които акумулират от грешките опит. На останалите – добре дошли отново на пазара на труда.
Работа в конкретен бранш, който следя отдавна и бих искал да се развивам точно там- 29.1%. Има такива браншове, които предлагат по-голям избор от работодатели, позиции, по-добри условия, възможност за развитие, повече динамика или опции за вътрешни обучения, стимули и още.
Работа с конкретен мениджър, който има имидж на отличен професионалист – 26.9%. Освен компании или браншове, различни хора следват и мениджъри. Бивши или бъдещи. Социалните мрежи усилват виртуалното присъствието на всеки един от нас, но тези, които създават стойност със своята реална работа и акумулират положителна обратна връзка следствие на нея са следваните в случая. Най-положителната обратна връзка за един следван мениджър са настоящите или бившите му подчинени и колеги.
В дъното на класираните отговори е Нищо не би ме провокирало да сменя настоящата си позиция – 3.9%, което показва, че всички останали са склонни да чуят и изслушат. Как ще им се представи и „продаде“ нещо-то е умение, което не е често срещана компетенция, затова и донякъде заплатата е ключовия фактор за започване или смяна на работа.Нима хората вече не работят за каузи и не следват лидери, само защото вярват в тях?
На последно място като нещо, което би провокирало някой да си смени работата е Компания, която често е награждавана с различни награди – 2.3%. Това не би впечатлило почти никого от анкетираните и трудно би го накарало да смени работата си.
Какво да правим с тази информация?
Тези данни могат да потвърдят даден подход при търсене и провокиране на интерес за промяна на работодател, биха могли и за някого да са нови като аргументи или формулировка. Със сигурност ще замислят всяка една страна в процеса. Резултатите от цялото изследване показват определена посока, която би била полезна за (почти) всеки подбор. Докато има свободен пазар на труда с търсещи и предлагащи, аргументите за смяна на работодател са. Тази информация дава възможност да се интерпретират резултатите не като нещо отделно, а като нещо свързано. Нито един аспект от описаното дотук не е достатъчно силен, за да бъде единствен. А и хората никога не търсят едно единствено нещо, дори да твърдят, че е така.
Давайте избор. Предоставяйте опции, алтернативи, мислете за план „Б“. Най-прекия път към разочарованието е да избираш от една опция. На мнозина това им липсва, затова търсят възможности, често го правят и постоянно са отворени за по-доброто. Но не винаги го заявяват открито. Изяснявайте си какво означава гъвкавост, развитие, по-висока позиция, динамика или вдъхновяващ ръководител. Правете го регулярно. Често това не изясняване или убеждение, че някой се е досетил е признак за разминаване в обещано и разбрано.
Знаейки тези резултати, помислете за причините при тръгване на бившите ви колеги и вижте дали се вписват в някои от тези мотиви за смяна с друг.
Променихте ли нещо след това? Премени ли се нещо след това? Какво ще промените сега?
*Информация за изследването:
Автор – Милен Великов, експерт „Човешки ресурси“. Период на провеждане 5-26 март 2021 г. Канали на разпространение на анкетата – LinkedIn, Facebook, e-mail. Брой на анкетирани е 640 човека – 58.9% жени ; 41.1% мъже.
Образование:
- Основно – 0.6%
- Средно – 7.7%
- Бакалавър – 28.1%
- Магистър – 63.7%
- Доктор и нагоре – 2.8%
Кога сте роден/а:
- След 1995г. – 7.7%
- Между 1980-1994г. – 64.2%
- Между 1966-1979г. – 25.6%
- Между 1946-1965г. – 2.5%
В каква компания работите:
- Българска – 42.7%
- Чужда – 48.9%
- В момента не работя – 5.9%
- Работя за себе си – 2.5%