Угур Шахин – милиардерът от BioNTech, който живее в скромен апартамент и ходи на работа с колело
Пандемията от COVID-19 принуди биотехнологичните и фармацевтични компании да реагират по безпрецедентен начин. Собственици и техните екипи се надпреварваха да намерят решения за вируса, тръгнал от Ухан, превърнал се в кошмар за целия свят. Не след дълго се появиха първите обещаващи новини за създаване на ваксини. Акциите на компаниите, които обявиха пробив се изстреляха, а техните собственици потърсиха бързата печалба.
Има едно огромно изключение – Угур Шахин, виден германски учен от турски произход, чието име застана зад първата ваксина срещу Covid-19, разрешена в САЩ. Той за разлика от останалите собственици на биотехнологични компании не е продал и една акция от компанията си, показват данни на Комисията за ценни книжа и борси в САЩ.
Решението му да не продава и дял от BioNTech отразява общия подход на Шахин към живота и бизнеса. И към днешната дата ученият живее в скромен апартамент в германския град Майнц, ходи на работа с колело и не притежава кола. Той се описва в профила си в LinkedIn преди всичко като транслационен професор по онкология в Университетския медицински център Майнц. Шахин приема финансовите основи, които са свързани с иновациите в биотехнологиите – набирането на средства през фондове, публично предлагане на акции и сделки по сливания. Той е изучавал бизнес аспектите на биотехнологиите чрез онлайн видеа и четене на бизнес планове за начинаещи. Но в крайна сметка Шахин се занимава с това, заради науката и пациентите, а не заради печалбите, коментира авторът на Forbes Нейтън Варди.
Когато светът изпитваше най-голяма нужда, Шахин излезе от относителната неизвестност, за да предостави на света ваксина, променяща играта, която може да спаси животи и да укроти пандемията. Още през януари 2020 г. Угур Шахин се убеди, че Covid-19 ще се превърне в смъртоносна пандемия и завъртя BioNTech, за да създаде пратеник на РНК ваксина за борба с него. След това сключи стратегическо партньорство с американския фармацевтичен гигант Pfizer, за да разработи и достави на света 3 млрд. дози от ваксината до края на 2021 г.
Ваксината Pfizer-BioNTech промени коренно възприятието на Уолстрийт за BioNTech. Акциите на компанията са се увеличили с 900% от първичното публично предлагане през 2019 г. и днес компанията се оценява на 37 млрд. долара. На хартия делът на Шахин в BioNTech е на стойност 6.1 млрд. долара.
Позицията на Шахин да не продава акции в големия пик на компанията си не се възприема от останалите собственици на фирми, произвеждащи ваксини срещу Covid-19. Миналата година ръководители и директори на компании като Moderna, Pfizer и Novavax реализираха печалби от акции, свързани с ентусиазма на инвеститорите около ваксините, като продадоха ценни книжа на обща стойност от близо 500 млн. долара, показват изчисления на Wall Street Journal. Продажбите продължават и тази година.
Главният изпълнителен директор на Moderna Стефан Бансел е продал акции на Moderna за над 150 млн. долара от началото на пандемията. Той все още притежава малко под 8% от компанията. Тал Закс е продал ценни книжа на Moderna за повече от 100 млн. долара, почти всички акции, които е натрупал, откакто стана главен медицински директор на Moderna през 2015 г.
През ноември 2020 г. изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла продаде около 60% от акциите си в компанията за около 5.6 млн. долара. Продажбата се случи в същия ден, когато Pfizer обяви ключови клинични резултати, показващи, че нейната ваксина срещу Covid-19 е била над 90% ефективна.
От своя страна Шахин не е продал никакви акции на BioNTech през последните 18 месеца. В резултат на това решение, по ирония на съдбата, той засега е много по-богат – поне на хартия – предвид продължаващия скок на цената на акциите на BioNTech. Той със сигурност вярва, че модерната технология на компанията ще доведе до разработването на терапии и ваксини за други заболявания, което неимоверно ще повиши пазарната капитализация на неговата компания.
„Начинът, по който развиваме нашите технологии не е базиран на идеята на еднократни инициативи“, сподели Шахин пред инвеститорите на Уолстрийт през март. „Нашата цел е по-скоро от самото начало да изградим иновативен индустриален подход за прецизна фармация, който може да адресира медицинска нужда в сфера с множество заболявания”, казва 54-годишният Шахин.