Какво правят най-богатите хора в света за борба с изменението на климата
Най-богатите хора в света никога не са били по-богати и като следствие техният въглероден отпечатък се е увеличил. Някои от най-богатите участват активно в борбата с изменението на климата, докато други – не толкова.

Неотдавнашен доклад на ООН установи, че най-богатите 1% от световното население представляват 15% от емисиите. „Заможните носят най-голямата отговорност в тази област“, се посочва в доклада, позовавайки се на промените в потребителското поведение, даващи приоритет на нисковъглеродното потребление. „Този елит ще трябва да намали своя отпечатък с коефициент 30, за да остане в съответствие с целите на Парижкото споразумение“, заключава докладът на ООН.
И така, какво правят петимата най-богати в света за борба с изменението на климата?
Джеф Безос
Нетна стойност: 194.4 милиарда долара
Източник на богатството: Amazon
Ангажимент за Инициативата за научнообосновани цели (SBTi)? Да, но все още няма изпратени цели.
През последните години най-богатият човек на планетата не е обещал да се справи с изменението на климата, независимо дали става въпрос за климатичния залог на Amazon, или неговия собствен Фонда за земя на Безос (Bezos Earth Fund). Залогът за климата, който до момента е подписан от 104 други корпорации, има за цел да постигне нетни нулеви емисии на въглерод до 2040 г. Amazon също създаде климатичен фонд за 2 милиарда долара, за да инвестира в нови технологии, необходими за изграждането на икономика с нулеви въглеродни емисии. Компанията твърди, че е най-големият купувач на енергия от възобновяеми източници в света и е поставила вътрешни цели като собствен автопарк от 100 000 електрически превозни средства за своите доставки до 2030 г. и поддържане на технологии за намаляване на въглерода в изчислителните облаци, но целите за устойчивост не са били представени пред други организации, като например SBTi.
Последният доклад за устойчивост на Amazon от юни 2020 г. предлага поглед върху размера на предизвикателството, свързано с емисиите на въглерод, пред което е изправена огромната електронна търговия: тъй като компанията продължаваше да расте през 2019 г. (приходите се увеличиха с 22%), така и нейният въглероден отпечатък (с 15%).
Amazon избира различен показател, за да определи своя отпечатък, наречен „въглероден интензитет“, който измерва еквивалента на въглероден диоксид, свързан с всеки долар от брутните продажби на стоки. Amazon казва, че показателят за въглероден интензитет през 2019 г. е намалял с 5% в сравнение с 2018 г. „Интензивността на емисиите може да бъде полезна, за да се опита да покаже напредък в климатичните действия, дори когато бизнесът се разширява“, казва пред Forbes Дейв Рий, професор по управление на въглерода в университета от Единбург, добавяйки: „Но може да се използва и за скриване на бездействието и в крайна сметка всичко, което има значение, е това, което нашата атмосфера вижда: по-малко въглерод или повече въглерод в световен мащаб.“
На лично ниво Безос се присъедини към около 20 високопоставени инвеститори, водени от Бил Гейтс, при стартирането на Breakthrough Energy Ventures през 2016 г., което беше създадено с цел да инвестира поне 1 милиард долара в компании, разработващи нови технологии с нулеви емисии. Миналата година Безос обяви Фонда за земя на Безос на стойност 10 милиарда долара, разкривайки през ноември, че е дал на 16 групи, работещи по изменението на климата, общо 790 милиона долара като дарения – около 0.4% от сегашното си нетно състояние от 194.4 милиарда долара. Петте групи, които получиха най-много дарения (по 100 милиона долара всяка), са добре установени организации с нестопанска цел, работещи в секторите за устойчивост и околна среда: Световният фонд за дивата природа, Световният институт за ресурси, Съветът за защита на природните ресурси, Фондът за пазването на природата и Фондът за защитата на околната среда.
Бернард Арно
Нетна стойност: 179.9 милиарда долара
Източник на богатството: LVMH
Ангажимент за SBTi? Да, февруари 2020 г., не са поставени цели.
Арно е кралят на лукса, изграждайки империя от 75 марки в LVMH, от Louis Vuitton до Givenchy, обхващаща бижута, мода, напитки, козметика и дори производство на яхти – всички сектори са изправени пред сложни предизвикателства за устойчивост.
LVMH често говори с обединен глас на фронта за устойчивост чрез своята програма LVMH Initiatives For the Environment (LIFE), която беше преименувана на „LIFE 360“ през декември, когато разкри цели като постигане на 100% използване на възобновяема енергия и премахване на базирана на изкопаеми енергия пластмаса в опаковки до 2026 г. LVMH се ангажира през 2017 г. да постигне 25% намаление на емисиите си до 2020 г., целта, която според нея е не само постигната, но и надмината, отчитайки 37% намаление.
LVMH отказа да се присъедини към Пакта за мода, воден от своя съперник Kering, който ангажира подписалите го страни да прилагат принципите на Хартата на модата на ООН, постигайки 25% източник на материали с ниско въздействие до 2025 г., постигайки 50% възобновяема енергия до 2025 г. и 100% до 2030 г. в собствените си операции. Арно каза, че тези цели нямат смисъл за бизнеса на LVMH, добавяйки „предпочитаме действията пред пактовете“.
Личният принос на Арно и неговият ангажимент за устойчивост не са известни. Поглед към отношението на най-богатия човек в Европа към устойчивостта беше разкрит през 2019 г., когато Арно разкритикува тийнейджърската активистка за климата Грета Тунберг, която според него „се предаде напълно на катастрофизъм“, преди да добави: „Предпочитам положителни решения, които ни позволяват да стигнем до по-оптимистична позиция. “
Илон Мъск
Нетна стойност: 175.5 милиарда долара
Източник на богатството: Tesla, SpaceX
Ангажимент за SBTi? Нито един
Отстраняването на въглерод обаче е в ума на Мъск. През февруари той обеща 100 милиона долара на неправителствена организация за намирането на решения за „колективно постигане на целта за премахване на въглерод от 10 гигатона годишно до 2050 г.“ Участниците в съзтезанието на Мъск, наречено XPrize Carbon Removal, трябва да имат план за намаляване на въглерода за поне 100 г.
Дарението идва от Мъск и неговата фондация, чиито операции са тайни – уебсайтът му не е нищо повече от гола HTML страница, изброяваща пет области на интерес, като „изследванията и застъпничеството за възобновяемата енергия са една от тях.
Илон Мъск за първи път постигна статут на милиардер през 2012 г., благодарение на своите дялове в производителя на електрически автомобили Tesla и соларната SolarCity – две компании, които предлагат алтернатива на изкопаемите горива. Мъск също използва влиянието си, за да се застъпи за въглероден данък (който САЩ няма) и да заклейми отрицанието на климата, като напусна консултативната роля на Белия дом, след като президентът Тръмп реши да оттегли САЩ от Парижкото споразумение за изменението на климата.
Първият доклад за въздействието на Tesla през 2019 г. отбелязва нейните директни и индиректни глобални емисии на въглерод през 2017 г., като се фокусира върху това как Tesla постига икономии на енергия и избягва разхищаването, вместо да поставя цели. Някои коментатори като сътрудника на Bloomberg Opinion Дейвид Фиклинг наскоро разкритикуваха компанията, че не успя да разкрие адекватно своите емисии и потреблението на енергия и не признава разширяващия се въглероден отпечатък.
Бил Гейтс
Нетна стойност: 130.4 милиарда долара
Източник на богатство: Microsoft, инвестиции
Ангажимент за SBTi? Да, Microsoft постави цели през септември 2019 г. да произвежда 100% възобновяема електроенергия до 2030 г. и да намали интензивността на емисиите на парникови газове на единица приходи до 2030 г. до нивата от 2017 г.
Гейтс може да е загубил мястото си на най-богатия човек в света през последните години, но той е един от най-откровените милиардери в света, що се отнася до инвестициите в климатичните промени и филантропията – дори е написал бестселър на тази тема „Как да избегнем климатично бедствие“.
Компанията, която направи Гейтс милиардер, Microsoft, съчетава усилията на своя съосновател за устойчивост, като поставя една от най-амбициозните климатични цели в технологичния свят – да стане отрицателна за въглерода до 2030 г., което означава премахване на повече въглерод от атмосферата, отколкото бизнесът създава. Ако това не е достатъчно, до 2050 г. Microsoft се стреми да изчисти историческия си въглероден отпечатък, като „премахне целия въглерод, който компанията е отделяла директно или чрез електрическа консумация от основаването си през 1975 г.“ (Гейтс се оттегли от борда на Microsoft през март 2020 г.)
Докато световните лидери преговаряха за Парижкото споразумение, през 2015 г. Гейтс отдели 2 милиарда долара от богатството си за усилия за справяне с изменението на климата. Същата година той събра и други бизнес лидери като Безос и Марк Зукърбърг, за да стартира пробивната енергийна коалиция. Нейната инвестиционна част в технологии с нулеви въглеродни емисии, Breakthrough Energy Ventures, стартира през следващата година с бюджет от 1 милиард долара. Досега тя е инвестирала в 40 компании и е събрала още 1 милиард долара през януари. Гейтс заяви пред Forbes по-рано тази година, че ще задели още 2 милиарда долара за нулевовъглеродни технологии през следващите пет години.
Марк Зукърбъг
Нетна стойност: 110.3 милиарда долара
Източник на богатството: Facebook
Ангажимент за SBTi? Да, Facebook се ангажира през септември 2020 г., но не е поставил цели.
Точно по време на Деня на Земята Facebook на Зукърбърг обяви, че е достигнал нулева стойност за собствените си емисии и енергията, която купува, и работи за постигане на нулева нетна цел за емисии, косвено създадени от дейностите на Facebook – като командировки – до 2030 г.
Голям акцент в усилията за устойчивост на Facebook е върху възобновяемите енергийни източници.
В личен план Зукърбърг заяви, че през 2015 г. е подкрепил пробивната енергийна коалиция на Гейтс, но не е ясно колко е допринесъл за нея. Същата година той и съпругата му Присила Чан създадоха инициативата „Чан Зукърбърг“, дружество с ограничена отговорност, което е с благотворителна и застъпническа цел, на което те са заложили 99% от своите акции във Facebook.
Инициативата на „Чан Зукърбърг“ досега е отделила малко над 2 милиарда долара за различни проекти. Нито една от фокусните области на фондацията не се занимава конкретно с изменението на климата, но устойчивостта е част от приоритетите на някои от получателите на безвъзмездни средства. Калифорнийската инициатива TransForm, която се фокусира върху насърчаването на устойчиви общности, които не разчитат на моторизирани превозни средства за транспорт, получи 725 000 долара от инициативата „Чан Зукърбърг“ между 2018 и 2021 година.