Напълно ваксинирани? Пригответе се за третата си доза
През следващата седмица се очаква ваксината на Pfizer-BioNTech Covid-19 да бъде разрешена и за лица на възраст между 16 и 18 години в редица държави. Много страни вече показват признаци на подобрение в борбата с пандемията въз основа на драстично намаляване на броя на случаите и хоспитализациите на пациенти с Covid-19. Благодарение на многобройните кампании за ползите на ваксините, масово ваксиниране и обхват на рискови общности, започваме да виждаме благотворното въздействие на най-ранните намеци за стадния имунитет, пише авторът на Forbes Нина Шапиро.

Но докато тийнейджърите се подреждат, за да получат първата си ваксина и тъй като много възрастни хора отдавна са имунизирани или са на път да получат втората си доза, изпълнителният директор на Pfizer Албърт Бурла официално обяви, че вероятно ще се нуждаем от трета доза ваксина през следващите 12 месеца.
SARS-CoV-2 или коронавирусът мутира. Това е една от многото причини, поради които Covid-19 като остро заболяване не осигурява защита срещу по-нови варианти, нито осигурява траен имунитет. Изчислено е, че повечето хора, които се възстановяват от остри инфекции с Covid-19, ще имат антитела срещу много подобен вариант на инфекция с Covid-19 за около три месеца, но те няма да развият антитела срещу варианти, които не са съществували по време на тяхното инфекция. От друга страна, е установено, че ваксините Pfizer и Moderna, които използват иРНК технология и са двудозови, осигуряват добра до отлична защита срещу новообразуващи се варианти на коронавирус, включително британски вариант, или B.1.1.7 и южноафриканския вариант, или B.1.351.
Тъй като ваксините продължават да се разпространяват за по-големи части от населението, надяваме се развитието на повече варианти на коронавируса да бъде донякъде притъпено. Вариантите на коронавирус са по-склонни да се развиват там, където вирусът процъфтява, т.е. в неваксинирани популации.
Докато ранните данни за мониторинг на нивата на антитела при ваксинирани реципиенти показват стабилно присъствие на антитела в продължение на поне шест месеца, има доказателства, че този имунитет може да отслабне до известна степен през дванадесетмесечния период след завършване на режима на ваксина. И тъй като първоначалните опити за ваксини, проведени в средата на 2020 г., не включват ваксини срещу варианти, които не са съществували преди една година, Pfizer (и Moderna) работят през последните няколко месеца в разработването на нови медикаменти, за да дадат възможност за по-добри бъдещи ваксини за улесняване образуването на антитела към вариантни протеинови шипове.
Идеята за трета доза ваксина, вероятно налична в края на 2021 г., началото на 2022 г., както от Pfizer, така и от Moderna, не би трябвало да изненадва. Дори при ранното разработване на ваксини през 2020 г. се знаеше, че идеята, че те ще осигурят доживотен имунитет, какъвто е случаят с ваксини срещу вируси като морбили, полиомиелит, паротит или едра шарка, е неосъществима.
Ваксините срещу Covid-19 попадат в категорията на бустерните. Вирусът се променя, ваксините също. Годишните противогрипни ваксини са необходими и животоспасяващи. Те се променят всеки сезон, за да съответстват на промените в грипния вирус в предишния грипен цикъл. Това ще важи и за ваксините срещу Covid-19. Годишни ваксини Covid-19? Да, това е скандално. Но побеждава годишната пандемия.