Вкусът е крал
В една януарска утрин на 2013 г. телефонът на Атанас Вълев, производител на киселите млека Trimona в САЩ, звъни. „Атанас, в Whole Foods сме.“ Това е най-известната верига за биологични храни в Щатите и влизането на нов продукт е изключително трудно. „Бях толкова развълнуван, че без да съм си измил очите, пил кафе и закусил, скочих в колата и отидох да видя лично. Преди това ходех в тези магазини и като малко дете гледах по рафтовете и си казвах ей какво ли ще стане, ако един ден и моите млека бъдат тук“, разказва Вълев за пробива на млеката му Trimona.
Сега той е в къщата си в Лонг Айлънд на брега на Атлантическия океан. По тениска и дънки набързо ме развежда виртуално из кабинета си, в който има различни опаковки на негови продукти и много книги за здравословен начин на живот – нещо, което през последните години го вълнува много.
Вълев говори български без никакъв акцент, въпреки че по-голямата част от живота си е прекарал зад Океана. „Това ми е цел – да не променям начина, по който говоря майчиния си език, докато съм жив“, казва той.
След кратката обиколка разговорът ни се връща към Whole Foods и новите възможности за Trimona. Преди това той е продавал кисело мляко единствено на българи и на хора от Балканите – пазар, който колкото и да е голям, е ограничен. Млеката му вече са в мечтаната верига, а Вълев е поканен да ги презентира пред клиентите. А това начинание стартира катастрофално. „Бях се подготвил страхотно. От горе додолу бях облечен с брандирани дрехи на Trimona, бях направил красив щанд и очаквах клиентите“, разказва предприемачът. Първа дойде жена, американка, на около 50 години. Надълго разпитва за продукта, взима малка кофичка да го дегустира. „Реакцията ѝ щеше да ми докара инфаркт – казва Вълев. – Започна да пищи и да търси да сложи нещо друго в устата си.“
Оказва се, че млякото ѝ е кисело и въобще не е по нейния вкус. „Казах си това ли ще са моите промоции.“ Вместо да загуби ентусиазъм, Вълев се мобилизира и само след час успява да продаде всичките млека. След тази случка презентациите стават основен маркетингов инструмент за Trimona, а продажбите растат непрестанно. Вълев е направил над 400 промоции, по негови изчисления е говорил с над 20 хил. души.
АКО НЯКОЙ КАЖЕ, ЧЕ БИЗНЕС СЕ ПРАВИ ЛЕСНО, ДА ДОЙДЕ ДА МИ СЕ ОБАДИ
Пътят към успеха на 58-годишния предприемач минава през пикове и спадове, случки и предизвикателства.
Атанас Вълев е от Пловдив, като дете мечтае да стане футболист. Влиза в детския отбор на „Ботев“, който по онова време се казва „Тракия“, показва завидни умения, но в пубертета се откъсва от любимия спорт. „Имах талант, но не бях достатъчно издръжлив и се появиха гаджетата“, обяснява с усмивка раздялата си с футбола.
След като завършва гимназия, кандидатства медицина, но балът не му стига и се записва в аграрния университет, тъй като иска да се занимава с химия и биология, много любими негови предмети. Избира специалност „Тропично и субтропично земеделие“. Учейки, попада почти случайно в трупата „Проблем 13“ на студентски театър към Пловдивския университет. „От малък обичам да пея и да влизам в някакви роли, затова ми стана интересно.“ Отива на кастинг и дни след това е поканен да се включи. Започва с малки роли, после играе в по-главни. Любимата му постановка е по пиесата „Бог“ на Уди Алън, която и до днес си препрочита. Творческите изяви на Вълев не са само в театъра. В трупата става много близък с Петър Бонев, с когото решават да създадат музикална група.
„Пеехме всякакви неща, най-вече балади. Гласовете ни си пасваха.“ Играейки в споменатата пиеса на Уди Алън, те изпяват нещо в стила блуграса. „До този момент не знаехме нищо за него. Това е всъщност музика подобна на кънтрито, изпълнява се с акустични инструменти и има специфично звучене, органично, натурално“, разказва Вълев и веднага запява пред камерата, за да демонстрира как звучи. Следващите месеци двамата начинаещи музиканти започват да забиват такава музика. Горе-долу по това време основават и групата „Дилижанс“. Свирят с Васко Кръпката, Милена, Георги Минчев, „Медикус“, Коцето-Калки. Подгряват на митинги в началото на прехода. „Музикалната ни кариера започна да се развива все по-добре, направихме запис в радиото, щяхме да излизаме по телевизията… И тогава тръгнах за Америка“, казва Вълев.
Точно завършил с диплома агроном по цитрусите, пред него се отваря възможност да замине за САЩ за обмяна на опит по едногодишната програма на проф. д-р Христо Мермерски. Пристига през 1991 г. „Разпределиха ме в една оранжерия в Лонг Айлънд“, спомня си Вълев.
Младият агроном успява да получи дългогодишна работна виза и започва да се занимава с всякакви строителни и дърводелски дейности. Често работи на две, а понякога и на три места, за да изкарва пари. Пробвал и за мияч на чинии, по думите му клише за първата работа на всеки емигрант в САЩ. „Ако не си започнал с чиниите, няма да успееш“, казва Вълев. Него обаче не го взимат, защото в апликационната форма за наемане прави грешка и посочва, че има средно и висше образование, владее четири езика, накратко – твърде квалифициран е.
Успоредно продължава да се занимава и с музика. Петър Бонев, с когото правят „Дилижанс“, също пристига в Америка и заедно всяка вечер свирят в местен бар в Лонг Айлънд. Толкова популярни стават, че барът, който е сезонен за лятото, става целогодишен.
И така между различните работи и китарата Вълев решава, че е време да намери нещо по-сериозно. Открива го в близка до дома му шивашка компания. Тя е малко по-различна – изработва не дрехи, а платна за лодки и покривала за басейни. „От ботаник и строител станах шивач.“ В компанията бързо се издига, тъй като работата му спори и в един момент започва не само да шие, но и да прави сложни проекти на Autodesk. И така 11 години.
Но Вълев не е доволен, той е в страната на неограничените възможности. Иска да направи собствен бизнес. От младеж по някакъв начин е свързан с храната – дядо му е държал една от известните кебапчийници в Пловдив. „Много исках да завъртя скарата и в Лонг Айлънд, да покажа на американците какво е това българско кебапче“, разказва Вълев. Все повече идеята му се избистря и стартира бизнес с любимите деликатеси от сурова кайма, които продава изцяло онлайн. Прави често дегустации, най-вече във винарни. Отзивите са добри, но бизнесът не върви особено успешно. Решава да разшири портфолиото и включва луканки по традиционна българска рецепта. Сам си набавя суровините и ги смесва. Но и тук нещата не потръгват. „Печалбата ми беше около 500 долара на месец, което за труда, който хвърлях, не си заслужаваше“, казва Вълев и подчертава, че въпреки собствените инициативи и за ден не е загърбил работата в шивашката компания.
В края на 2003 г. бизнес планът му се обръща на 180 градуса. Вълев е голям любител на киселото мляко. Пристига в САЩ през 1991 г. с две кофички в куфарите. От тях всеки ден кваси кисело мляко и така цели 20 години. Раздава на познати и приятели, докато един от тях не му отваря очите. „Атанасе, колбасите и кебапчетата ти са много хубави, но истинският вкус е в киселото ти мляко. Защо не го продаваш“, спомня си Вълев. На следващия ден започва да проучва възможностите. Не след дълго изоставя месата и се съсредоточава върху киселото мляко. Търси подходящо прясно, изпробва различни рецепти. С малки стъпки започва да продава кисело мляко под бранда Trimona. На въпрос защо се е спрял на това име, отговаря просто: „Не го мислехме много със съпругата ми, идва от Тримонциум, старо има на Пловдив.“
И така ден след ден, месец след месец, година, две… млякото Trimona започва да се налага все повече в Америка, главно в българските общности. Минали са близо пет години от първата кофичка, време е за експанзия. През 2008 г. Вълев решава да започне масово производство. Намира мандра, сертифицирана за производство на биологично мляко, и им доверява ценната си рецепта за киселото мляко с българска закваска. Прясното мляко, което използва, също е подбрано след месеци проучвания. Избира да е от ферма на семейство амиши (протестантска християнска общност), които отглеждат по биологичен начин специална порода крави. Заради нея киселото мляко Trimona има специален сертификат, както и за устойчиво земеделие и липса на ГМО. „По няколко пъти годишно продуктите ни минават през тежки и скъпи проверки за качеството.“
Смята, че опаковките са много важни, иска да са различни от всичко, което се предлага на пазара. Затова вкарва цвят, история и описание на млякото. Най-големият акцент в тях обаче е името на продукта – Trimona Bulgarian yogurt (Trimona българско кисело мляко). „Три месеца се чудих дали да сложа надпис, че това е българско кисело мляко, защото е нож с две остриета. Какво означава българско кисело мляко. Казах си обаче, че ако не го наречем така, ще сме като всички останали. Трябва да има нещо, с което да изпъкнем. Има и мисия – да кажем на света какво е това“, обяснява Вълев. И допълва, че през всичките тези години доказва, че по-хубаво мляко от българското няма.
Използва и още един хитър маркетингов трик, който по думите му продава много. На кофичката има надпис
НЕКА ГЪРЦИТЕ СИ ИМАТ ТЕХНИТЕ ФИЛОСОФИ, КИСЕЛОТО МЛЯКО ОСТАВЕТЕ НА БЪЛГАРИТЕ
С готови опаковки и качествен продукт започва сериозния бизнес. Първоначално атакува пазара в Чикаго, където живеят най-много българи. Започва да продава в квартални магазини. Малко след това влиза в споменатата верига Whole Foods, което му отваря широко вратите към различни клиенти. Казва, че млякото му се търси овен от българи и от хора от Балканите и от Близкия изток. „Имаме много ценители, които купуват млякото ни заради здравословните му качества. Те търсят полезни храни, четат етикета и така избират, което много ме радва.“
През 2014 г. Вълев решава да участва в предаването „Произведено в Америка“ на Марта Стюарт с киселите си млека. Заедно с дъщеря си, която е завършила журналистика в реномиран американски университет, подават апликационната форма за участие и са одобрени. „Беше страхотно преживяване, хиляди хора от цял свят подкрепиха нашите млека, благодарение на тях стигнахме финалния кръг и спечелихме в нашата категория.“ Вълев вярва, че това ще се отрази сериозно на бизнеса му. „Не се случи така, нямаше сериозна промяна.“
През 2015 г. участва в предаване по NPR – националното обществено радио на Америка. Разказва надълго и нашироко за произхода на киселото мляко, за неговите качества, за Trimona. По данни на радиото интервюто е слушано от 23 млн. души. „Казах си, Наско, това е, известен си и брандът ти е разпознаваем. Нищо подобно“, спомня си с усмивка Вълев. По думите му имало е моментен пик, и то не драстичен. „Непрекъсната работа трябва, толкова години по-късно пак го казвам.“
Вълев следи пазара много внимателно и през 2019 г. разширява асортимента. Започва да произвежда т.нар. супер млека. Влага в тях само растителни съставки, полезни за здравето. Новите продукти са леко сладникави, но са без захар. Сладостта идва от т.нар. монашески плод, приличащ на пъпеш, много популярен на Изток. След много опити успява да създаде три рецепти – кисело мляко с мача и мака; с асаи и цвекло и с куркума и джинджифил. „Отне ми две години да съставя формулата. Беше си предизвикателство, защото имаш живи бактерии и всички тези съставки от екзотични растения. Те по някакъв начин реагират едни на други и млякото много трудно успяваше да коагулира и да е твърдо. Все оставаше течно. Какво ли не правих, накрая вече бях на прага да се откажа. Направих в една кофичка, но в промишлено производство? Накрая все пак успях“, казва гордо Вълев.
НЕ СЪМ МИСЛИЛ, ЧЕ МЕ ОЧАКВА ТОЛКОВА МНОГО ТРУД. ТРЯБВАТ ГОДИНИ, ЗА ДА НАЛОЖИШ БРАНД, ОСОБЕНО В КОНКУРЕНЦИЯ, КАКВАТО ИМА В САЩ
С малки стъпки и много труд започва да налага все по-успешно бранда си и да навлиза на повече пазари. Към днешна дата зарежда над 1000 магазина. Годишният му оборот надхвърля 2 млн. долара. Българският предприемач се готви за сериозна експанзия, като планира да разшири производството и да увеличи три пъти оборотите и магазините, в които се предлагат продукти Trimona.
На въпрос на кого би оставил бизнеса си Вълев отговаря по американски. „На който ми плати най-много. Ние затова работим – да печелим пари по честен и лоялен начин. Докато не се появи инвеститор, аз ще продължа да следвам основната си философия – каквото слагам на масата за семейството си, това да продавам.“