Биотех на дребно
Всеки път когато сте заразени с бактерия или вирус, имунната ви система работи, за да създаде клетки, които да се преборят с него. Молекулярно различни при всеки човек, тези малки клетки – антитела, или унищожават нашествениците, или ги маркират, за да могат други клетки убийци да ги намерят. 46-годишният Карл Хансън е въодушевен, докато описва процеса през Zoom. „Произвеждаме 100 трилиона различни антитела – възкликва той. – Имунната система е неописуемо невероятна.“
Ако звучи повече като професор, отколкото като изпълнителен директор на компания за биотехнологии с 13 млрд. долара пазарна капитализация, има причина: Хансън наистина е бил професор до 2019 г. Тогава се оттегля, за да се фокусира изцяло върху ванкувърската AbCellera Biologics, която създава заедно с колегите си изследователи от Университета „Бритиш Колумбия“ през 2012 г.
Почти всички биотехнологични стартъпи поставят няколко цели за лечение, а след това прекарват 8 до 12 години в разработване на медикаменти с надеждата да изкарат поне един на пазара. Това е далеч от сигурното – по-малко от 10% от новите лекарства стигат до края. Но когато го направят, обикновено са пазарни хитове: седем от десетте най-продавани лекарства през 2018 г. са на базата на антитела, включително имуносупресорът Humira на AbbVie с нетни приходи 19 млрд. долара или Keytruda, противораковото лекарство на Merck, което за 2019 г. е генерирало продажби за 11.1 млрд. долара.
Подходът на AbCellera е много по-различен. Вместо да се опитват да изградят вертикално интегрирана компания за медикаменти, собствениците ѝ се фокусират върху откривателския процес.
Но AbCellera, която през май 2020 г., едва шест месеца преди да се появи на борсите, набра 105 млн. долара от инвеститори като Питър Тийл, университета в Минесота и OrbiMed, при оценка от 4.8 млрд. долара, не се интересува от пълния процес по разработка на медикаменти. Вместо това предлага нещо, което може да се опише като „услуга за откриване на медикаменти“. Компанията работи с 90 бизнеса, включително фармацевтичните гиганти Pfizer, Gilead и Novartis. Те искат от биотехнологичната компания да открие антитела, които да отговарят на определени изисквания. AbCellera използва специалната си технология, за да ги намери.
В най-големия си успех досега компанията проучва хиляди антитела, отделени от кръвта на хора, изкарали COVID-19, за да идентифицира онези, които най-ефективно се борят с вируса. След това дава най-обещаващите на фармацевтичната компания Eli Lilly.
Клиничните тестове на едно от тези антитела – bamlanivimab, започнаха през май 2020 г., едва 90 дни след началото на партньорството между компаниите. Тестовете показват, че пациентите с леки до умерени симптоми проявяват добри резултати и през ноември антитялото получи спешно одобрение за ползване от Федералната агенция за контрол на храните и лекарствата.
Американското правителство има договор да закупи 950 хил. дози от медикамента на стойност 1.2 млрд. долара. Eli Lilly обяви в средата на декември 2020 г., че очаква до 2 млрд. долара постъпления от медикаменти за COVID-19 през 2021 г., повечето от тях от bamlanivimab. AbCellera, която е получила едва 25 млн. долара постъпления до края на септември 2020 г., ще вземе хонорари приблизително 270 млн. долара от тези продажби, според Credit Suisse.
Състоянието на Хансън вече възлиза на 3 млрд. долара благодарение на изключително успешно IPO през декември. Попитан за издигането му в клуба на милиардерите, той остава скромен: „Чувството е някак нереално.“ Изразява се по-ясно за успеха на своята биотехнологична компания: „Примерът с COVID доказва едно нещо – че тази технология и нашият бизнес модел работят.“