Пари ли е биткойн?
Вече 12 години споровете по въпроса пари ли е биткойн не спират. За ентусиастите положителният отговор е несъмнен, скептиците по-скоро клонят към отрицание на криптопаричността.
Всъщност отговорът на въпроса за паричността на биткойн зависи от това дали отговарящият изхожда от по-всеобхватно или от по-ограничено виждане за признаваното от всички за изключително сложно обществено явление „пари“.
От една страна, склонните да тръгват от по-универсална гледна точка настояват, че парите трябва да изпълняват всички основни функции на пари (грубо, средство аз разплащане, разчетна единица, средство за съхранение на стойност) и заедно с това да са единственото нещо, изпълняващо повечето от тези функции в рамките на дадено национално стопанство. От подобна гледна точка биткойн не е пари и едва ли някога ще бъде. Да, възможно е някои сделки да се разплащат с биткойн, възможно е за определени хора той да е основата за стопански изчисления. Възможно е дори за доста повече хора да е подходящо решение за съхранение на поне някаква част от спестяванията. Но според тази гледна точка всичко това прави биткойн просто любопитен, но маловажен придатък към истинските пари, които извършват всички тези неща в многократно по-огромни обеми. Универсалистката гледна точка води към извод, че поради невъзможността биткойн да стане пари, като се пребори за водещо място по всички парични функции спрямо съществуващите днес официални валути, той е обречен и независимо какво прави цената му в момента един ден тя неизбежно ще падне до нула.
От друга страна, по-разчлененото и по-ограничено виждане за парите би подчертало, че дългата стопанска история ясно показва как явлението пари далеч не изисква всичко споменато по-горе да е налице в неумолима съвкупност. Парите може да са само за някои разплащания, само за някои сметки, само между някои хора, само едно от поне няколко неща, които имат същите функции и нито едно от тези наблюдения не ги прави по-малко пари. Според тази гледна точка биткойн със сигурност е пари, макар незабавно да трябва да се подчертае, че той е само една от поне няколко съществуващи парични форми. Това води до много различен извод за бъдещето на биткойн. Водещата му ключова характеристика е способността на децентрализираната, неманипулируема и основана изцяло на удостоверяване вместо на доверие система за регистрация на разплащания, известна като блокверига, да служи като изключително конкурентоспособен механизъм за окончателно уреждане на разплащания и задължения, обозначавано с термина сетълмент. Като начин за сетълмент биткойн превъзхожда всички съществуващи системи поради липсата на нужда от доверие и на опасности от злоупотреба с него. Нуждата от доверие по редица причини неизменно води до централизация на регистъра за разплащания и поставянето му под нечий контрол, което прави тези механизми крехки (по Талеб). Биткойн окончателно, макар и скъпо, преодолява този проблем. Като начин за сетълмент между всякакви хора, където и да било по света, по отношение на каквато и да било сделка биткойн е най-ефективната форма на пари от всички съществуващи.
В крайна сметка вероятно академичните спорове по този въпрос никога няма да приключат, както не са приключили по въпросите какво са парите и как са възникнали. Но остава фактът, че само за последните седем години, от края на 2013 до началото на 2021 г. , съотношението на стойността на биткойн, изразена в долари към стойността на паричната база (основата за сетълмент) на САЩ, се е увеличило около 100 пъти: от 0.2 на 20 процента.