Как Noble Graphics стана най-ефективната креативна агенция в България
Първите брийфове, които Чавдар Кенаров получава в креативната си кариера, включват ракети, самолети, кораби и пушки, но и прасета и колбаси. Годината е 1987-а, той е на 19 и е единственият художник в поделенията на североизточния военноморски флот. Командирите започват да го използват да рисува нагледната агитация – стотици квадратни метри с пропаганда. Понеже част от поделенията всъщност са свинекомплекси, които осигуряват прехраната на армията, Кенаров някак си трябва наред с бойната техника да включи и прасетата в творбите си.
„Ако тогава бях заснел всичко това, което бях нарисувал, сега щеше да има материал за уникално издание, казва Кенаров. Има поделения, в които все още тези мои творения стоят и просто се освежават и пребоядисват. Те вече са се превърнали в един Франкенщайн, но композицията и елементите са останали същите.“
За самия Кенаров (53) пък остава натрупаният опит от работата с тези „трудни и много взискателни клиенти с пагони“. И може би не е учудващо, че човек, който като млад не се стряска от изискванията на офицери от флота, изгражда една от най-важните креативни агенции в България.
Основана от него преди 20 години, Noble Graphics днес работи за някои от най-големите брандове в България – Банка ДСК, Kaufland, Carlsberg, BMW Group и много други. Ако се чудите кой стои зад „Банка ДСК, я!“, „Свежите супергерои“ или кампаниите на „Пиринско“ и „Шуменско“ – това са Кенаров и екип.
Нещата им се получават. В началото на 2021 г. Noble Graphics за четвърти път беше отличена като най-ефективната агенция за годината в „Effie България“ – глобалният конкурс, който оценява бизнес ефекта от рекламата. „Effie всъщност измерва добрата стратегия, качеството на една кампания, но и партньорството между агенция и клиент, казва Чавдар Кенаров. Дали си имат доверие, дали се милеят един друг. И това е особено важно в кризисни времена.“
Noble Graphics преминава през тях учудващо стабилно. Приходите на компанията за 2020 г. намаляват с 9% на годишна база до 4 млн. лв., но печалбата се увеличава с 68% до 329 хил. лв.
ПРИЧИНАТА ЗА ТОВА, А И ЗА ФАКТА, ЧЕ NOBLE НЕ ГУБИ НИТО ЕДИН СЛУЖИТЕЛ В КРИЗАТА, Е В МНОГО УМЕЛОТО Ѝ, ДОРИ КОНСЕРВАТИВНО, УПРАВЛЕНИЕ
Кенаров не иска компанията да расте самоцелно, развива и мотивира екипа си от 35 колеги (четирима от тях дори имат немалки дялове в компанията), а списъкът с клиентите също почти не се променя през годините.
Турбулентната 2020 г. и устойчивостта на Noble в нея всъщност показват, че този бизнес план е печеливш. И това въпреки че Чавдар Кенаров се самоопределя като „рекламист, а не като предприемач“. „Нещата се развиха така, че професионалният ми път и обстоятелствата ме подтикнаха към това да основа компания, казва той. Честно казано, и до момента, аз не възприемам нашата работа като бизнес. Аз я възприемам като занаят.“
Изкуството е в гена на Чавдар Кенаров. Той е роден във Варна, син е на художника Иван Кенаров, който години наред илюстрира книги. Сред тях са издания с огромни тиражи – например „Кавказки народни приказки“, „Африкански приказки и легенди“ или поредицата Библиотека „Нептун“ на Книгоиздателство „Георги Бакалов“ – Варна.
13-годишен Чавдар отива в София, за да учи в Художествената гимназия. След творческата пауза в казармата шест години следва Илюстрация и оформление на книгата в Художествената академия и завършва в началото на 1995 г.
Докато работи по дипломната си работа, Кенаров е поканен да помогне с творческата работа по кандидатстването на агенцията SMS Bates Saatchi & Saatchi в конкурс на „Кока-Кола“. „Това беше веригата от агенции на Драган Сакан и със сигурност най-успешната рекламна агенция на Балканите“, казва Кенаров, наричайки Сакан „абсолютно име в европейската реклама и криейтив, визионер и забележителна личност“.
Агенцията печели „Кока-Кола“, а Кенаров е поканен за арт директор на агенцията. Той обаче се колебае. „Не можех да реша дали искам да се отдам на изкуството и да правя книги и илюстрация, или да се занимавам с нещо, което по тогавашните ми разбирания беше нещо комерсиално“, казва той. И все пак, след два месеца колебания, „започна нашата взаимна любов с рекламата“.
Кенаров нарича седемте си години в SMS Bates Saatchi & Saatchi (по-късно S Team Bates Saatchi & Saatchi) романтични времена. Подписва договора си в долари (130 на месец, ако трябва да сме точни), за да е подсигурен срещу инфлацията, понякога тича по стълбите към офиса, защото няма търпение да си седне на компютъра и да започне работа, но най-вече попива занаят.
„Имах възможност да работя със сръбски специалисти, които тогава бяха много по-напред в полето на рекламата, казва Кенаров. Те не само ни отвориха очите за това какво е добра реклама и какви бизнес цели обслужва, но и ни заредиха с любовта към стойностните идеи и творчеството, любопитството, екипната работа и страстта към състезанията, каквито са всички фестивали и конкурси.“
Управителят на Noble Graphics грее, когато говори за тези години. Той е един от първите българи, които участват в Golden Drum в Словения – първият голям рекламен фестивал на Балканите. „За мен това беше уникално преживяване, даде ми такъв заряд, че ме държи и до днес“, казва Кенаров.
През 2000 г. в главата му започва да се върти идеята да поеме риска и отговорността, като основе своя агенция. Прави го през есента на 2001 г., първоначално планът е фирмата да е „криейтив бутик“, творчески подизпълнител, обслужващ големите агенции. Оказва се, че пазарът не е узрял за подобен модел на работа, затова и агенцията започва да търси клиенти. Печели конкурс за обслужване на компания, която по думите на Кенаров „се превърна в ракета-носител за нас“. Това по ирония на съдбата отново е „Кока-Кола“.
Така Noble Graphics се превръща в комуникационна агенция, която предлага пълния набор услуги за един бранд. По това време към екипа се присъединяват Иво Алтънов, който днес е управляващ директор, и Марсел Леви – днес един от творческите директори на агенцията. Компанията привлича за клиент брандовете на Carlsberg Group в България, а през 2005 на ФАРА Noble за първи път печели приза Агенция на годината.
През 2009 г. обаче вследствие на кризата, и по думите на Кенаров, глобалната акция за оптимизиране на разходите и централизиране на дейностите, Noble Graphics губи „Кока-Кола“. „Това беше силен шок и доведе до известен период на несигурност“, казва Чавдар Кенаров. „Вместо криза обаче тази критична ситуация предизвика изключителен подем в агенцията и последваха едни от най-силните години в биографията на Noble изобщо.“
Въобще, ако човек погледне развитието на агенцията, бизнесът ѝ е изключително устойчив и балансиран. Пиковете и спадовете са много умерени, броят служители не се е променял с времето. На въпроса дали държи компанията целенасочено компактна Кенаров отговаря: „Никога не сме си поставяли за цел просто да растем. Нашият екип обаче е свръхефективен, раздава се и знае как да работи с най-големите компании в различни сектори. Този подход и тази гледна точка към структурата, развитието ни и начина, по който работим, ще продължи.“
Това, че Noble Graphics стои здраво на земята като бизнес, е единият фактор за успехите на агенцията в 20-те години от нейното съществуване. Другият са хората.
„За мен те са в основата на бизнеса ни – колеги, които можеш да наречеш истински съмишленици и са наравно с теб и са част от цялото нещо“, казва Кенаров. Той споменава Алтънов и Леви, които са с него почти от самото начало, но и творческия директор Мария Милушева и директорa стратегическо планиране Желез Атанасов, които също са в компанията над 10 години – „специални хора, които се превърнаха в сърцето и духа на Noble“. И четиримата имат собственост в „Ноубъл графикс“ ООД.
Екипът е и в основата на отговора на Кенаров, когато Forbes го пита за уменията, необходими на един рекламист, който управлява бизнес. „Когато предприемачът е с творчески профил, на първо място той трябва да се откаже или умело да контролира творческото си его, отговаря той. Да успява да създава подходяща среда и вдъхновяваща атмосфера в агенцията. Да умее да разпознава и да подбира хора, които то също горят в тази професия и които ще надграждат екипа. Да притежава усета да управлява и балансира тази експлозивна смес от талантливи, креативни, амбициозни и енергични хора.“
Средата, която е създал, е необходима и на самия Кенаров. По-голямата част от екипа на Noble Graphics e под 30 години, но Кенаров казва за себе си, че е old-school рекламист – от старата школа. После бързо добавя, че това е така, защото е един от първите в бранша в България.
В разговора ни той е критичен към социалните медии и днешното консуматорско общество. Казва, че недолюбва социалните мрежи, които „дават една огромна възможност за говорене, но генерират много малко съдържание за казване и размиват авторитетите“. Кенаров има вътрешен конфликт с това, но все пак преди няколко месеца си създава профил във Facebook. „Разбрах колко съм бил прав, че не съм го правил“, казва той.
По отношение на консумацията цитира проучване, според което, ако цялото население на Земята живее със стандарта на средния американец, ще са необходими ресурсите на пет до седем планети. Но не е ли противоречие, че един човек от рекламата – браншът, който гради консуматорско общество, мисли така. За Кенаров комуникацията всъщност може да помогне.
„Със своята дейност агенциите могат да бъдат много ефективен инструмент в промяната на мисленето, нагласите, стереотипите и навиците на хората, политиците, държавите, локалните и глобалните компании и брандове, казва той. Всичко това в името на разумната достатъчност на потребление, както и необходимостта от възстановяване и рециклиране на ресурсите, които планетата предлага. Това със сигурност ще бъде сложен и много дълъг процес, но промяната е възможна и най-вече абсолютно необходима.“
За човек с комплексния, творческо-критичен начин на мислене като Кенаров именно колегите носят баланса, който му помага да възприема новостите и да се развива.
„СЪЗДАВАНЕТО Е ПРОЦЕС НА ОБМЯНА НА ЕНЕРГИИ. КОНТАКТЪТ, ДИАЛОГЪТ, АТМОСФЕРАТА, НАСТРОЕНИЕТО – ТОВА СА ЕЛЕМЕНТИТЕ, КОИТО ОТКЛЮЧВАТ ТВОРЧЕСКИЯ ПОТЕНЦИАЛ В ЕДИН ЕКИП“, КАЗВА КЕНАРОВ
Имайки предвид горния цитат, може да си представите, че въпреки стабилния бизнес и спечелените награди по отношение на създаването 2020 г. не е била лесна за Noble Graphics.
От една страна, добрите взаимоотношения с клиентите и сработеният екип в компанията помагат за адаптацията и справянето със ситуацията. От друга, според Чавдар Кенаров „много по-трудно е да представиш една кампания и да успееш да убедиш клиента през екрана“.
Основателят на Noble Graphics смята, че 2020 г. ще допринесе за създаването на „нови системи за взаимодействие и комуникация вътре в агенцията и с клиентите, като това ще прави работата по-ефективна“. Кризата ще засили и важността на данните и резултатите от креативната работа. Друга тенденция, която Кенаров вижда, е, че времето на агенциите за пълно обслужване отминава. Според него в рекламата ще се появяват все повече „малки, профилирани и гъвкави структури“.
А какво предстои за Noble Graphics? Кенаров прави аналогия с тениса, любимия му спорт. Казва, че в тези времена компанията е концентрирана в настоящия гейм и „правим всичко по силите си просто да спечелим следващата точка. Поставяме си съвсем краткосрочни цели и се стараем да поддържаме нивото“.
„Ще продължаваме да отстояваме позицията на Ноубъл, че добрият криейтив, подплатен с добра стратегия, може да бъде работещ и много ефективен“, казва той. Целта за 2021 г. е да се възобнови дейността на Noble Academy – oбразователната програма за млади таланти в рекламата, която през миналата година е замразена заради пандемията. В крайна сметка занаятът трябва да се предава. Доста по-смислено е това да се прави от истинските рекламисти – а не от офицерите във флота.