Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
14 май 2021, 15:37

Как Hyperscience привлече 140 млн. долара инвестиции и утрои приходите си по време на пандемия

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

В края на 2017 г. американският инвестиционен посредник TD Ameritrade е изправен пред сложна задача. Компанията, която току-що е придобила конкурента си Scottrade, трябва да добави в своите бази данни информацията от над 1 млн. страници документи. TD Ameritrade преценява, че ще трябва да възложи задачата на 60 души, които по цял ден да преглеждат документите и да извлекат от тях информация като имена, рождени дати и номера на социални осигуровки в рамките на година, за да е според регулациите.

Съоснователите на Hyperscience Красимир Маринов (вляво) и Владимир Цанков очакват компанията да утрои приходите си през 2021 г.

Брокерската компания опитва да си реши проблема с OCR: технология, която сканира съдържанието на хартиен документ и го дигитализира, така че да бъде разчетено и обработено от компютър. Тестваните решения обаче не дават желания резултат.

Тогава TD Ameritrade решава да тества Hyperscience. Използвайки изкуствен интелект, софтуерното решение на Hyperscience разчита информацията от различни видове документи (например хартиена фактура или написан на ръка текст) и я превръ­ща във формат, който може да се обрабо­ти от компютър.

„Качеството на разчитане на ръкопис­ните документи е това, което ни нака­ра да проучим Hyperscience“, казва Шон ван Мурлегъм, управляващ директор в TD Ameritrade. По думите му компанията ус­пява да се справи за четири месеца вместо за година, използвайки два пъти по-малко служители, отколкото първоначално възна­мерявала. „Възможността да транскриби­раме над 90% от текстовете беше вну­шителнa.“

Малкият ад, през който минават хора като Ван Мурлегъм, е познат на всички, които работят с много документи. Това е и проблемът, който решават Красимир Маринов, Владимир Цанков и Питър Брод­ски, когато създават Hyperscience: плат­форма, която помага на компаниите да ди­гитализират съдържанието на своите до­кументи.

Да вземем за пример администрацията в малка фирма. Счетоводителят получава фактури в най-различни формати, преглеж­да ги една по една и въвежда информацията в компютър. Hyperscience може да автома­тизира процеса, така че за счетоводителя остава само да нареди плащанията.

А сега си представете голяма фирма, където обемът на документация е далеч по-голям. Автоматизацията на всеки та­къв процес може да облекчи работата на служителите и да съкрати разходите. „Един от първите ни клиенти всеки ден по­лучаваше по над 20 хил. писма – чекове, за­страховки и т.н. – казва Владимир Цанков. Първо машини изкарваха и сканираха пис­мата, а после 500 души въвеждаха в систе­мата информацията от тези документи. Това се случваше всеки ден.“

Клиентът им решава да пробва Hyperscience. И открива, че софтуерът раз­чита с точност над 95% от съдържанието на документите.

Hyperscience е като спасителен пояс за големи компании, които работят с мно­го данни. Сред клиентите са компании от финансовия сектор: банки, застрахователи, пенсионни фондове. Друг голям клиент са държавните институции. Всички тези ор­ганизации са изправени пред планини от до­кументи, обработването на които отнема твърде много ресурси.

И създава нова ниша в софтуерната ин­дустрия. През 2019 г. пазарът на софтуер за интелигентно обработване на докумен­ти се оценява на между 540 и 560 млн. до­лара от консултантската компания Everest Group. Според фирмата обемът на пазара се е увеличил с около 30% през 2020 г.

Ако това е вярно, Hyperscience определе­но изпреварва ръста на пазара. През 2020 г. приходите ѝ са се утроили (съосновате­лите ѝ не желаят да посочват конкретно число), а броят на клиентите ѝ е нараснал в пъти. 2020 г. беше рекордна и в друго от­ношение: Hyperscience успя да привлече ин­вестиции за общо 140 млн. долара. С това размерът на парите, които фондовете за рисков капитал са налели в Hyperscience, на­расна до общо 190 млн. долара.

„Наемаме нови хора всеки ден. Растем много бързо“, казва главният изпълнителен директор на Hyperscience Питър Бродски

Днес централата на компанията е в Ню Йорк. В София се намират много от раз­работчиците на Hyperscience. Компанията има свои офиси и в Лондон и Торонто. Пи­тър Бродски, който е главен изпълнителен директор на Hyperscience и управлява ком­панията от офиса в Ню Йорк, твърди, че продуктът им може да автоматизира 95% от процеса по въвеждане на данни. „Ако имаш 100 души, които по цял ден въвеж­дат данни, след Hyperscience ще ти тряб­ват само 5 – казва 39-годишният Бродски. – Автоматизираме почти цялата работа.“

Историята зад зашеметяващия ръст на Hyperscience е историята на един америка­нец в София. Повече от десетилетие Пи­тър Бродски работи по собствен софтуер за любители на музиката. Той се запозна­ва с Красимир Маринов и Владимир Цанков и двамата се присъединяват към Instinctiv, чиято основна функция е да изучава музи­калния вкус на меломаните и да им предлага парчета за слушане на база на песните, кои­то вече са си пускали. Освен това Instinctiv може да разпознава песни (нещо като попу­лярното днес приложение Shazam).

От Soundcloud научават за Instinctiv и толкова го харесват, че през 2012 г. го ку­пуват от Бродски. Така тримата стават служители на платформата. Но се оказва, че Soundcloud не е тяхното нещо. „Решихме, че имаме нов път за развитие“, каз­ва Цанков. И тримата проявяват инте­рес към изкуствения интелект и машинно­то учене. Още през 2013 г. започват да им търсят приложение в софтуер за различ­ни сфери.

Една от идеите им е да разработят софтуер, който предсказва потребителско­то поведение. Създават продукт и го пред­лагат на компания, която осигурява услу­ги по почистване на дома. Обещанието е, че софтуерът ще предскаже поне 80% от клиентите, които ще откажат почиства­не следващата седмица. Кодът предсказва 85% от отказаните поръчки, което впе­чатлява компанията. „Тогава започнахме да осъзнаваме, че това, което правим, има смисъл“, спомня си Красимир Маринов.

Той сравнява първоначалния продукт с черна кутия. Софтуерът може да решава различни бизнес проблеми и съоснователи­те търсят начин да изберат този от тях, който могат да монетизират. Така стигат до идеята, че кодът им може да извлича текст от различни формати документи.

Дигитализирането на документи не е нещо ново. Оптичното разпознаване на символи (OCR) се използва от десетиле­тия, но технологията допуска неточности. Грешките не са нещо фатално, когато правиш софтуер за музикални предпочита­ния. Но когато трябва да извлича финансо­ви данни от документи, грешките могат да струват скъпо на компаниите.

Съоснователите на Hyperscience не ис­кат това да се случва и смятат, че са от­крили перфектното решение. Алгоритмите на изкуствения интелект зад софтуера им може да увеличат точността при извли­чането на данните до 98%. Отделно от това те използват модела Human-in-the-loop, при който събраните от компютъ­ра данни след това се преглеждат от чо­век, който ги анализира и взема крайното решение.

„Осъзнахме, че за една компания да под­държа машинно учене, е скъпа операция – казва Красимир Маринов. – Чудехме се как можем да направим автоматизацията дос­тъпна за повече компании. Всяка една ком­пания, която има процеси и бизнес решения и обработва много данни, да се възползва от такова решение, без да трябва да ин­вестира в ноу-хау: поддръжка на екип, взе­мане на решения и т.н.“

„Звучи като най-неинтересното нещо, което сте чували“, допълва Питър Брод­ски. Още преди години той си дава сметка, че много компании използват софтуер, за да автоматизират въвеждането на данни. „Оказа се, че ако можеш да решиш тази за­дача, това ти дава възможност да докараш всяка автоматизация в различни фирми. Да смесваш човешкия труд с машинен труд.“

Създадената от Бродски, Маринов и Цанков машина за пари засега изглежда перфектно смазана. Освен през 2020 г. фир­мата успя да утрои приходите си и през 2019 г. (Регистрираното в България дъщер­но дружество „Хайпърсайънс“ е декларира­ло 5.5 млн. лв. приходи от продажби през 2019 г. – с 11% повече спрямо предходната.)

Питър Бродски казва, че най-големият разход на компанията са хората. „Наемаме всеки ден – казва той. Растем много бързо.“

Значителна роля за растежа има и мре­жата от клиенти. Компанията си партни­ра със системни интегратори, които пре­поръчват на клиентите си да използват софтуера на Hyperscience.

Питър Бродски е оптимист за 2021 г. Очаква Hyperscience да утрои приходите си. За следващите години обаче прогнози­те не са толкова оптимистични, защото Hyperscience става все по-голяма като биз­нес и започва да се задъхва от собствена­та си тежест. „В един момент приходите стават твърде големи, за да ги утроява­ме всяка година – казва Питър Бродски. – Най-вероятно ще намалим темпото, но ще продължаваме да растем.“

Онлайн магазин на мига Топ 13 на мъртвите знаменитости с най-високи приходи

Свързани статии

Не ми показвай тази реклама

Бизнес, Водещи новини

Не ми показвай тази реклама

РАБОТОД.СРЕЩА ПРИ ПРЕЗИДЕНТА

BrandVoice, Бизнес

Време е институциите, работещи за бизнеса и икономиката, да обединят усилията си

Нюх за бизнес

Бизнес

Нюх за бизнес

DAO не е еднодневка, а платформа

Пари

DAO не е еднодневка, а платформа

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Водещи новини, Лайфстайл

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Полезните ходове на един машинен инженер

Бизнес, Водещи новини

Полезните ходове на един машинен инженер

Реклама

Избрано

отпреди 20 часа

Не ми показвай тази реклама

отпреди 2 дни

Икономическият начин на мислене

отпреди 4 дни

Максимално ускорение

отпреди 5 дни

Предприемачи в киното*

11 май 2022, 18:30

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени