Онлайн магазин на мига
Необичайната 2020 г. промени много бизнеси и цели сектори от икономиката. Някои затвориха поради невъзможност да продължат дейността си, други успяха бързо да се трансформират. Основната трансформация всъщност бе от физическо към дигитално обслужване и голяма част от тези, които бързо направиха тази стъпка, оцеляват, а някои дори правят невиждани ръстове.
„В последната година нашата платформа помогна на много български търговци да преминат в дигиталния свят и да излязат от неприятното положение на физическото затваряне на магазините им“, казва Николай Илиев, изпълнителен директор на „КлаудКарт“ АД. В този дух е и мотото на кампанията на дружеството – „Премини през трудностите, премини онлайн“, която спечели награда в наградите за ефективност на маркетингови комуникации Effie България по-рано тази година.
„КлаудКарт“ е разработила и предлага продукта CloudCart, който дава възможност на търговци да отворят свой онлайн магазин. Това е така нареченият софтуер като услуга SaaS (Software as a Service). Всеки, който предлага стоки или услуги, може да наеме от „КлаудКарт“ готов онлайн магазин и да започне да предлага своите продукти на клиентите си удобно и бързо.
Платформата се предлага на потребителите чрез абонаментни планове, като може да се започне безплатно (до реализиране на първите 1000 валутни единици оборот на онлайн магазина). Другите планове са месечни, годишни или двегодишни, а цените от 20 до 29.99 евро на месец – в зависимост от плана.
Миналата година е много успешна за компанията, а резултатите надхвърлят очакванията. Приходите от продажби за 2020 г. достигат до около 1.8 милиона лева в сравнение с 695 хиляди лева за предходната година. Благодарение на постоянно подобряващите се резултати в последните години „КлаудКарт“ зае 50-о в миналогодишната класация Deloitte Fast 50 Central Europe с 494% ръст на приходите за петгодишен период. Според Николай Илиев това показва, че компанията се развива в правилна посока, а технологията, която предлага, намира все повече клиенти. „Финансовите резултати не са най-важното нещо, най-ценното е, че успяваме да помогнем на много търговци да запазят бизнеса си“, споделя той.
В „КлаудКарт“ не се задоволяват с това, което имат за момента, и продължават развитието си. Николай Илиев разказва, че до края на тази година компанията има за цел да направи изцяло нова Open SaaS платформа, която да бъде хибрид между Open Source и SaaS. „В момента платформата е от готов тип, затворена. Нашата цел е да я направим отворена с възможност търговците да я оформят според своите нужди“, казва той. С тази стъпка „КлаудКарт“ иска да покаже, че не е конкуренция на уебстудиата и фрийленсърите, а е техен партньор и иска да им даде инструмент, който да използват и надграждат. Така ще бъде постигнат синхрон между това платформата да се използва от крайните търговци, а също и от тези, които създават онлайн магазини – уебстудиа, фрийленсъри или дигитални студиа.
Другата новост от компанията е създаването на собствена екосистема. „Това е нещо, което тестваме от 2019 г., а през миналата година ускорихме процеса по развитието му“, казва Илиев. Той нарича екосистема всички възможности, които компанията предлага на клиентите си не само в България, а вече и в две съседни страни. Компанията иска да затвори цикъла от необходимости на един търговец, като му даде възможност чрез платформата да ползва счетоводители, адвокати, фотографи, копирайтъри, маркетолози, а вече и преводачи. От миналата година платформата дава възможност на техните клиенти да продават продукти в Гърция и Румъния.
Новите дестинации за тази година са Македония, Сърбия и Албания, като плановете са да бъдат там в началото на третото тримесечие на годината. От „КлаудКарт“ искат да предоставят възможност не само на български търговци да продават на външните пазари, а и на търговци от тези страни да продават в България. „Ако един търговец иска да продава в друга страна, трябва да има преведени на съответния език онлайн магазин и продуктов каталог, а също и някой, който да обслужва клиентите“, казва Николай Илиев. И допълва, че всеки отделен пазар си има своите специфични особености, които изискват и различно маркетингово обслужване. Затова „КлаудКарт“ предоставя целия набор от необходими инструменти за тази цел. Вместо клиентите им да назначават нови хора при излизане в чужбина, компанията ги свързва с правилните локални партньори.
Благодарение на създадената екосистема от CloudCart вече има около 5% чуждестранни клиенти, като целта е този процент да нараства. Затова се създават и нови екипи в другите държави. В момента за компанията работят около 40 души, плановете са те да станат 80–100 до края на годината (заедно с екипа в новите пазари). Основният фокус в близките пет години е цяла Европа, много държави, различни езици и пълна локализация с продукти на съответния език.
Идеята за създаване на платформата се ражда през 2009 г. Николай и брат му Петър са създали няколко години преди това „Уеб Медия“, което е сред водещите пет уебстудиа в България. „Постигнахме много, имахме страхотен екип, но като теглихме чертата, разбрахме, че тъпчем на едно място и ни трябва нещо ново“, спомня си Николай Илиев. Тогава се ражда идеята да създадат продуктова компания. С брат му обаче нямат заделени пари и опит да създадат такава. Предприемат плахи стъпки и през 2010 г. създават първия дигитален маркет плейс, готов софтуер, който продават на клиентите си, желаещи да стартират онлайн бизнес. Три години по-късно вече имат достатъчно собствен капитал и стабилен екип и решават да стартират разработката на мечтания продукт. Още три години след това, през април 2016 г., продуктът е на пазара.
Следващите години са трудни, но успешни. Подходът към намиране на клиенти е по-скоро агресивен, но Николай Илиев смята, че е правилен. Той си спомня как привличат първия си голям клиент. На шега в екипа си споделят дали не могат да привлекат световна автомобилна компания. Решават да пробват чрез едно от българските представителства на автомобилната компания. Екипът на „КлаудКарт“ подготвя истински сайт – как трябва да изглежда онлайн магазинът на клиента. След няколко опита за среща най-накрая успяват и презентират продукта.
СЛЕД ПРЕЗЕНТАЦИЯТА НИ ПОПИТАХА ЗА КОЛКО ВРЕМЕ МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ ОНЛАЙН МАГАЗИН И СЛЕД КОЛКО ВРЕМЕ ТОЙ ЩЕ СТАРТИРА, А ОТГОВОРЪТ БЕШЕ „ВЕДНАГА“
И допълва, че на презентацията е бил представен готов, работещ онлайн магазин с всички продукти на автомобилната компания и възможност за миграция от предходната им платформа. Договорът е подписан, а успехът мотивира екипа. Оттогава този подход е използван многократно и са спечелени много нови клиенти.
В един момент от „КлаудКарт“ достигат до ниво, от което не могат да прескочат, и собственото финансиране не стига за последващ растеж, въпреки че до момента са инвестирали около 3 млн. евро собствени средства. През 2018 и 2019 г. финансовите резултати се повишават с по 20%. В средата на 2019 г. започват преговори с различни инвеститори в България и извън нея. Година по-късно вече компанията има и първите си външни инвеститори – фондът „Ню Вижън 3“ и „Ита инженеринг“ с общо 630 хил. евро.
По-късно през годината в компанията инвестира и медийната група „Спортал“, като сумата не е оповестена. Привличането на тези партньори не е само с цел финансиране, а и стратегическо партньорство за експанзията в повече държави. Основни акционери в дружеството остават братята Николай и Петър Илиеви. Освен на инвеститорите част от акциите са притежание и на работещите в компанията. „Предвидили сме до 5% от капитала да бъдат заделени за служителите на компанията и по този начин те да са съпричастни към дейността ѝ“, казва Николай. Това е и възможност работещите да получат допълнителен доход при евентуален бъдещ екзит от компанията.
34-годишният Николай Илиев основава първата си компания още докато е ученик. Завършил е информационни технологии и новостите в тази сфера го привличат. Въпреки това се насочва към социология и антропология във висшето си образование, което пък му дава допълнителна възможност да разбира по-добре хората. Досега винаги е работел заедно със своя брат. „Той видя потенциал на търговец в мен и още в ранните ми години ме насочи към бизнеса“, спомня си Николай. Двамата братя не са работили в големи корпорации, откъдето да вземат ноу-хау или да натрупат опит. „През годините сме имали много трудности, имало е моменти да вземаме пари на заем, за да плащаме заплати, но винаги сме се справяли,“ казва той.