Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
20 май 2021, 9:54

Четири метра под водата

Анелия Дионисова Автор

Това е петият път тази година, в който Коста и Петър, баща и син, отвързват необичайния си плавателен съд от рибарска буна край Кранево и поемат навътре в морето. Следобед е, наближава три часът и доскоро равната повърхност започва да се надига под напора на източния вятър. Крайната цел на мъжете е на 700 метра от брега и в хубаво време им отнема десетина минути да стигнат дотам. В този слънчев априлски ден обаче пътуват малко по-дълго. Зимата и ранната пролет не са сезони, подходящи за излизане в открити води, но работата не чака.

Снимка: Лора Славова

Мъжете пускат котва край два наниза сини и жълти буйове – това е локацията на единствената българска стридена ферма – „Стриди Кранеа“. Същинската ѝ част е скрита за очите. Вертикални мрежи се полюшват на четири метра под водата, натежали от тонове Crassostrea gigas. Тази тихоокеанска стрида е космополит – отглежда се промишлено в 95% от аквафермите по целия свят – от Азия през Европа до Южна Америка и Австралия. Предпочитана е заради по-голямата ѝ напълняемост, устойчивостта ѝ към болести и отличните кулинарни качества. С две думи, гледа се лесно, посочват собствениците на „Кранеа“. Те свойски я наричат „черноморска“ и с нея поддържат менютата на един нишов пазар – ресторанти от висок клас в София, Варна, Бургас, Букурещ и крайбрежните ни курорти.

„Когато опитваш нашите стриди, все едно целуваш русалка“, перифразират пред­приемачите мисълта на писателя Том Ро­бинс. „Поради по-ниската соленост на мо­рето ни и все още запазената екология в сравнение с други райони на световния оке­ан стридите ни притежават свеж, делика­тен вкус. Те са едри, сочни и с нежно месо“, обяснява Петър. А баща му Коста е винаги готов да демонстрира качествата на про­дукта. Избира един перфектен образец от дървената щайга с морския дар на палубата и умело разделя черупките: „В България пре­ди нас никой не произвеждаше стриди, ня­маше ни на картата на света, а сега корес­пондираме с чуждестранни специалисти и още не могат да повярват, че правим тол­кова хубава стрида.“

Интересът на Коста и Петър към лук­созната аквакултура пламва преди осем го­дини, след като гледат филм по Discovery channel за стридена ферма в САЩ. Макар че живеят във Варна, това е единствената им връзка с морето. Бащата е машинен ин­женер с 30-годишен стаж в създаването на фабрики в Средна Азия – професия, която и до днес практикува, а синът му е юрист. Но в онзи момент и двамата са готови да скочат в непознатите води.

„Беше като любов от пръв поглед“, спом­ня си Коста. Веднъж прегърнали предизви­кателството да култивират стриди у нас, Петрови се гмуркат в света на аквакулту­рите и търговията с тях. Правят проуч­вания, свързват се с фермери и научни ра­ботници, трупат контакти и знания. По­сещават Института по акватория в Румъ­ния, който експериментира със стридовъд­ството, пътуват до Севастопол, където в местния институт успяват да се докос­нат до същинския процес. Запознават се с първия фермер, отглеждащ стриди в Черно море, на полуостров Крим, който им спо­деля ноу-хау. Петрови „побългаряват руска­та методика в добрия смисъл“ – създават своя, адаптирана към условията на българ­ското северно крайбрежие.

В ЦЕЛИЯ СВЯТ СТРИДИ СЕ ГЛЕДАТ ПО РАЗ­ЛИЧЕН НАЧИН СПРЯМО ЛОКАЛНИТЕ УСЛОВИЯ И ТРЯБВА ДА СТАРТИРАШ С ТАЗИ ИДЕЯ, ЗА ДА ПРОСПЕРИРАШ

Например французите и ирландците, които са най-го­лемите производители в Европа, отглеж­дат стридите си по-лесно, защото ферми­те им са разположени в плитчини и при отлива могат да влязат с ботуши и да ги съ­берат. На плиткото обаче според българ­ските предприемачи се добива по-нискока­чествен продукт, защото е пълен с пясък и няма достатъчно захранка.

За разлика от тях Коста и Петър стар­тират по единствения възможен у нас на­чин за култивиране на стриди – чрез садки в открито море. Те внимателно избират мес­тоположението на фермата си. Както на сушата тероарът определя качеството на виното, така във водата т. нар. мероар е определящ за стридите. Съвкупността от климат, хранителни вещества и други географски фактори придава уникален вкус на морските дарове в различните райони. За­това след многобройни тестове в края на 2017 г. Петрови спускат бетонните котви на своята ферма в залива на Кранево, кой­то отговаря на всичките им изисквания – има подводни течения, чисти води и изоби­лие от фитопланктон, основната храна на питомците им.

Финансират начинанието си с личен ка­питал и добавят към активите му и пла­вателен съд, собственоръчно измайсторен от Коста. „Някои го наричат сал, други – катамаран, трети – корабче, но и до днес не ни е предал“, споделя той. Съвсем в на­чалото предприемачите мечтаят да зареж­дат с хубави стриди Москва, която обожа­ва разкоша и скъпите деликатеси, и узако­няват фирма с руски партньор. Той нико­га не е участвал финансово, подчертават бащата и синът. Функцията му била един­ствено да им отключи вратите към „гра­да на милиардерите“. Този план се проваля, защото руският пазар се затваря към ЕС след кримската криза, и партньорството не просъществува. Тогава българите обръ­щат поглед към Балканския полуостров и локалните възможности. Преди обаче да стигнат до търговските сделки, те трябва да създадат топ продукт.

Пътят на стридите „Кранеа“ към пла­тата с лед, сервирани в компанията на из­студено шампанско и шабли, започва от ре­номирани люпилни развъдници във Франция, люлката на стридената култура. Когато ларвите на Crassostrea gigas достигнат го­лемината на нокът, са готови да отпъту­ват към новия си дом в Черно море. Коста и Петър купуват своя спат – както се на­ричат бебетата стриди, стерилизиран. Той е с 50% по-висока напълняемост и цветът на месото не се променя в размножител­ния период между юни и септември. Освен това стерилизираният спат улеснява пред­приемачите в получаването на разрешение за внос от Министерството на екология­та, защото стоката им не представлява опасност за местната екосистема.

Стридите са готови да се продават след две–три години растеж. Златният френски стандарт е 100–120 грама тегло. Черномор­ските Crassostrea gigas обаче не се вписват в шаблона – за същото време те наедря­ват двойно повече заради отличния мероар, без това да отнема от отличните им вкус и текстура. Рекордът им е стрида от по­ловин килограм! Но когато през септември 2018 г. начинаещите фермери изваждат пър­вата си „реколта“, нямат точна представа колко добър е продуктът им. Предлагат ек­зотичния си деликатес на различни ресто­ранти и той е посрещнат с недоверие. „Гле­даха ни като извънземни, все едно бяхме мо­шеници, които им обясняват как в България живеят слонове“, припомня си Коста. „Но щом главните готвачи и експертите вкуси­ха стридите ни и започнаха да правят сла­дострастни физиономии, разбрахме, че сме създали отличен продукт“, включва се Пе­тър. Аристократичните качества на черноморската стрида потвърждават и чужди специалисти. Практиката в този специфичен бранш е производителите редовно да изпращат снимки на своите екземпляри в затворено и отворено състояние за анализ. Търговците от Нидерландия, към които се обръщат Петрови, дават най-високата оценка на „Кранеа“.

Пробивът на Петрови е по-скоро мотивационен, отколкото икономически. Вече твърдо убедени в показателите на продукцията си, те продължават да развиват начинанието си. Постепенно в списъка им с клиенти влизат имената на български мастършефове като Виктор Ангелов, Андре Токев, Георги Бойковски, както и на главните готвачи на голф игрищата по Северното Черноморие и на престижни ресторанти по цялото крайбрежие – от нос Калиакра до Лозенец. Заради локацията си, на 300 км от Букурещ, фермерите се пробват и на румънския пазар, където започват да зареждат верига заведения и в крайна сметка реализират 95% от продукцията си. Бизнесът поема в „добра спирала“.

И на борда на корабчето-сал-катамаран работата не спира, защото всяка мрежа с мокри съкровища има висока цена. Зад стойността на бутиковия продукт стоят дълги часове тежък морски труд. Мъжете разказват, че една току-що извадена садка тежи средно 80 кг. С полепналите по нея мидички често достига 300 кг. Почиства­нето им с водоструйка и после на ръка с четка е най-важната грижа за фермата, за­щото малките нашественици отнемат фи­топланктона на стридите. Късат и садки­те, което пък превръща двучерупчестите в лесна плячка на рапаните. „Случвало ни се е да вдигнем мрежа с 50 стриди и един рапан да ги е изял всичките“, казва Коста.

Излизането в открито море също носи рискове. Понякога баща и син се прибират на косъм. „Обстановката е изключител­но динамична, морето може да се преобър­не за миг – както е огледало, и за десет­те минути, докато се връщаме, излизат ог­ромни вълни“, разказва Петър. Признава, че когато прохождали в новия бизнес, още пър­вия месец „пили морска вода“ и изпробва­ли спасителните жилетки. „Миналата го­дина, като се намуси морето, четири ме­сеца не можахме да влезем“, добавя Коста. По-страшно е обаче да няма на кого да се обадиш, ако ти откаже двигателят. В та­кива случаи Петрови разчитат на „кавале­рията“ – приятелите-рибари от Кранево.

Най-големият проблем и предизвикател­ство за фермерите е високата смъртност на Crassostrea gigas. „Ако внесем един ми­лион стриди, до пазара ще стигнат 15–20 пъти по-малко“, казва Петър. Причината е, че те са „влюбени“ в хабитата си и за­това дори най-малката промяна може да ги убие. „Все едно сме на война“, коменти­ра Коста. Предприемачите инкасират загу­би при всяка технологична стъпка – транс­порта на спата до мрежите, адаптацията му, почистването, повишаването на тем­пературата на водата над 25 градуса. Ре­шението е специално съоръжение, извест­но в бранша им като УЗВ, което да охлаж­да морската вода и да съхранява двучеруп­честите. Още един разход, който им пред­стои. Всъщност да отгледат и опазят една стрида от бебе до кралица е скъпо начина­ние, което се отразява върху крайната цена на луксозния им продукт. Съответно той струва с 30% повече от вносните френски стриди на най-големия конкурент на „Кра­неа“ в България – голяма търговска верига.

Но дори и в най-критичните моменти Коста и Петър не са помисляли да се от­казват. Проправяйки си път в трудоемката материя на стридовъдството, те са събра­ли в морската си библия 35 правила за от­глеждане на стриди в Черно море. Ферме­рите все още не са готови да ги разкрият. „Едно от тях, ако объркаш, получаваш на­казание – или от морето, или от стрида­та“, подсказва Коста.

През 2020 г. обаче ударът идва от неочак­вана посока. Пандемията и последиците от нея – блокирането на границите, логистич­ните проблеми и най-вече дългото затва­ряне на ресторантите свиват пазара на стриди на глобално ниво. Търсенето намаля­ва и фермерите по целия свят ограничават производството. Миниатюрният български пазар не е изключение. Глобалният износ на стриди за 2020 г. в сравнение с предходната година е паднал с 57%.

Приходите на „Кранеа“ се стопяват на­половина в сравнение с 2019 г. Най-сериоз­ните консуматори, руските и западноевро­пейските туристи, изчезват. Затова Пет­рови решават сами да популяризират бран­да си и да продават собствената си продук­ция, затваряйки веригата от производство­то до масите с бели покривки. В края на лято 2020 г. Коста и Петър отварят във Варна „Стридариум“ и ресторантът им ус­пява да събере клиенти ценители между две пандемични вълни.

Другият спасителен пояс в мътните води на кризата е живописното парче земя, което предприемачите наемат срещу фер­мата си миналата година. „Иначе няма как да се хванем за косата и да се вдигнем сами, а с тази земя можем да се развиваме“, под­чертава Коста. С Петър вече действат по откриването на дегустационна в близ­ките месеци, която да влее допълнителен ресурс в бизнеса. После на дневен ред е ин­сталацията УЗВ, за да ограничат загуби­те си до минимум. Какво им предстои в по-дългосрочен план? Баща и син отгова­рят, че още мечтаят за скъпите пазари на Монако и Люксембург, но точно в този мо­мент ще се фокусират локално. По прави­лото на най-известния сървайвър в света Беър Грилс: „Изгубиш ли се, гледай в близка­та перспектива, не по-далеч.“

Как „Скапто“ се превърна от университетски бургер бар във верига, която се разраства дори и в пандемията Време ли е за свръхреакция при ваксините?
Реклама

Избрано

отпреди 16 часа

Forbes търси Мениджър продажби на събития

отпреди 22 часа

Бизнесът не е само шоколад

отпреди 2 дни

NFT от ново поколение

отпреди 3 дни

Forbes търси Мениджър продажби на събития

отпреди 4 дни

Не ми показвай тази реклама

16 май 2022, 10:54

Икономическият начин на мислене

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени