Биткойн като спасителен пояс от икономическата лудост
Вие сте инициатор за издаването на Amazon бестселърът “Стандартът Биткойн. Децентрализираната алтернатива на централното банкиране”. Защо решихте да направите книгата достъпна за българския читател?
Считам Биткойн за най-значимото изобретение на 21-ви век.
Много хора обаче все още прибързано го отхвърлят като онлайн спекулация.
Издадох книгата, за да може всеки българин да има достъп до четиво, което обяснява Биткойн на лесен и разбираем език.
Какви тези защитава Сейфедин Амус в книгата си?
Авторът разглежда различните форми на пари, които човечеството е използвало през хилядолетията – камъни, сол, злато, сребро, и разбира се фиатни пари. Оказва се, че всички тези форми са били употребявани само когато предлагането им е било ограничено. Например, ограниченото количество на камъни раи на остров Яп ги е направило перфектни пари за местните жители в продължение на векове.
Хората са спестявали в камъни, разплащали са се в камъни и комуникирали стойност в камъни. Това вековно равновесие обаче приключило, когато добиването им станало достъпно и лесно. Жителите на острова спрели да виждат стойност в камъните, защото количеството им на практика станало неограничено.
На база този и други примери, авторът дефинира два типа пари – лесни и твърди. Лесни са тези, чието количество може да се увеличи бързо и безпрепятствено. Например, през март 2020 г. Федералният Резерв в САЩ напечата два трилиона долара.
От другата страна са твърдите пари, които се характеризират с това, че количеството им се увеличава бавно и трудно. Представете си каква инвестиция на време, труд и капитал е нужна, за да се изкопаят 2 трилиона долара злато.
Златото е единствената форма на пари, която запазва своята твърдост хилядолетия наред. Сейфедин Амус защитава тезата, че Биткойн е първият в историята актив със стриктно ограничено предлагане, което го прави най-твърдите пари, които някога сме откривали.
Как виждате ролята на Биткойн в световната финансова система?
Световната икономика почти спря заради коронавируса. В същото време цените на имоти и акции не спират да растат. Държави, корпорации и индивиди са затънали в рекордни дългове. Разривът между бедни и богати расте по-бързо от всякога. И на фона на всичко това американският Федерален Резерв заявява пред света, че има неограничено количество долари – досущ като камъните раи. Виждам Биткойн и криптовалутите като спасителен пояс за всеки човек, компания и държава, която иска да излезе от тази икономическа лудост.
Според вас ще продължи ли да расте интересът към Биткойн?
Неминуемо интересът към Биткойн ще расте. Наблюдавам този тренд от първа ръка в Nexo, една от водещите институции за управление на дигитални активи в света, създадена в България. Резултатите на компанията доказват тенденцията – за шест месеца умножихме транзакциите си пет пъти и достигнахме 30 милиарда щ.д., а ръстът на NEXO токена приближава 3000% спрямо миналата година. Имаме малки индивидуални клиенти, студенти, пенсионери, както и големи институционални играчи – общо над 1.5 млн души в 200+ юрисдикции по света. Всеки, който проучи Биткойн с отворено съзнание, разбира превъзходството на му пред всички видове пари.
Не е далеч моментът, в който ще се обръщаме назад в миналото и ще се чудим как сме вярвали на хартиен носител, който група хора печатат на воля в количества, които сметнат за “правилни”. Всеки ден, в който Биткойн мрежата продължава да работи, ни доближава все повече до Стандартът Биткойн. А този стандарт на твърди и безпристрастни пари ме кара да бъда огромен оптимист за бъдещето на човечеството.