Нежната сила на Forbes
Forbes Women Annual Gala Dinner 2021 събра на едно място едни от най-влиятелните и вдъхновяващи жени от бизнеса в България, които променят света около нас с много усилия, талант, проницателност и упоритост.
Те се потопиха в творческата атмосфера на Галерия „Оборище 5“, а за изтънченото преживяване помогна шеф Антоан Вераст от Л’инстант Кетеринг, който заедно с екипа си изгради феерия за сетивата. Специално за гостите на събитието той създаде 5-степенно меню, вдъхновено от шест основни сектора: Women4Business, Women4Technologies, Women4Education, Women4Health and Beauty, Women4Green Economy и Women4Social Responsibility.
Всяко от изящните ястия бе придружено от специално подбрани вкусово и стилово вина от международното портфолио на партньорите ни „Домейн Бойар“. Вината, придружаващи вкусната вечеря, бяха представени от Мартин Михайлов, директор „Бизнес развитие“ на компанията, който разказа за всяко едно от тях.
Погрижихме се събитието да е безопасно за гостите ни, като организирахме за всички присъстващи антигенни тестове, осигурени от „Геника“, първата частна генетична лаборатория в България.
„По време на Forbes Women Forum миналия септември казах, че за нас във Forbes няма раса, няма пол, важен е успехът. Ние от Forbes казваме, че успехът е тук и не е важно дали го постигате вие, жените, или ние, мъжете. Диана Стефанова от VMware, която беше на корицата на Forbes преди година, обаче каза нещо много смислено за това защо е важно да правим събития като днешното и то е, че в България има страшно много предразсъдъци за момичетата в икономическите специалности например, към жените, които съзнателно правят избора и за кариера, и за семейство. Т.е. събирайки толкова много вдъхновяващи жени лидери – нашето Forbes Women общество, ние искаме да допринесем тези предразсъдъци да намаляват“, заяви редакционният директор на Forbes България Веселин Димитров.
Той допълни, че чрез гала вечерята и чрез Forbes Women Forum искаме да дадем възможност на женското лидерство да предложи своите идеи за промяна на средата у нас.
„Видяхме колко по-добре се справиха с COVID кризата страните, в които лидерите са жени, в тези странни времена, в които се намираме глобално, и може би още по-странни, в които се намираме в България, се вижда, че имаме нужда от трезви решения, но и от интуиция, имаме нужда от баланс между страст и визия, която е създадена с грижа – с други думи имаме нужда от жени като вас“, подчерта той.
Затова наред с вкусната вечеря и специално подбрани вина, поканихме дамите да дискутират по въпроса: Как чрез иновации да направим България по-добро място за живеене?, като разделихме гостите на шест според темите на шестте ключови сектора и ги помолихме да предложат своите идеи.
Както очаквахме, дискусиите се оказаха продуктивни и дамите споделиха своите знания и опит с нас.
Анелия Иванова от Филип Морис Интернешънъл България сподели идеите на дамите в сферата на бизнеса. Според тях за да се подобри бизнес средата в България, трябва да се привлекат инвестиции, а за да се случи това, на първо място трябва да започне модернизация и дигитализация на държавната администрация. Сред предложенията на дамите бяха още да има повече жени на ръководни позиции и да се вземат мерки за връщане на топ талантите от чужбина.
Дамите, на които се падна сферата на технологиите, споделиха чрез своя говорител Саша Безуханова от Move.bg идеите си за иновации в областта на технологиите, сред които бяха използване на блокчейн технологии в правителствените системи за осигуряване на сигурност и проследяемост и въвеждане на платформи за финансово образование на деца в геймифицирани форми.
Резултатите от дискусията в сферата на образованието представи Мария Шишкова от Aims Human Capital. Дамите са насочили разговора към пропуските в българското образование, сред които е липсата на прагматизъм и обвързване на теорията с очакванията на бизнеса.
В областта на социалната отговорност дамите предложиха чрез говорителя си д-р Рада Прокопова, УМБАЛ „Света Анна“ – София, работодателите да включат социални програми за жените, които отглеждат децата си, както и да въведат програми за профилактика на служителите. Те предложиха още бизнесът да подпомага училищата, образователните програми за здравна култура и общности на възрастните хора.
Предложенията на дамите в сферата на зелената икономика представи Таня Косева-Бошова, Park Lane Developments. Сред тях бяха използване на заводи за магнитно третиране на водата, за да стане по-мека и качествена и при използване в земеделието да подобрява добива, построяване на заводи за рециклиране на мебели и химически отпадъци, създаване на умни сгради със системи за прочистване на въздуха.
Дамите, които обсъдиха възможните иновации в сферата на здравеопазването, предложиха чрез говорителя си д-р Росица Денчева, клиникa Reverse, въвеждане на различни софтуерни продукти за профилактика, умни устройства за контрол на храната, която консумираме. Според дамите технологични продукти могат да се използват още за изграждане на системи за донорство, за такива за изпитване на медикаменти, за подкрепа на менталното здраве.
Партньори на събитието бяха Филип Морис Интернешънъл България, Тейлор, Домейн Бойар и Виза.