Новият облик на Mercedes
През последните десетина години електрификацията на автомобилите се превърна в мания. Всеки свързва еко с бъдещето. Компании се състезават, кой ще е първи, кой ще има най-голяма батерия, мощ, пробег и т.н. Колкото и странно да изглежда един от пионерите в автомобилостроенето сякаш не се вълнуваше от общата еуфория. Някак отстрани наблюдаваше конкуренцията и не се притесняваше.
Този пионер е Mercedes Benz, а поведението му беше някак необичайно, защото трилъчата икона е символ на иновациите. Много от новостите, които инженерите в Щутгарт създадат, се налагат като стандарт при автомобилите.
Но при електрификацията Mercedes реши да изчака, да се развие технологията и да влезе с размах. А и компанията все още не иска да загърбва класическите автомобили с вътрешно горене и това ясно може да се види във всеки шоурум.
Дали тази стратегия ще е успешна предстои да разберем, но със сигурност първите изцяло електрически коли на германската марка впечатляват. Всичките те са обединени под името EQ. Наскоро тествах три от тях – EQA, EQC и EQV.
EQC – динамика на макс
Организаторите на теста, „Силвър Стар“ бяха определили трасе, което включваше малко градско шофиране, доста завои в Плана планина и магистрала. Първо седнах зад волана на EQC, който е базиран на GLC. Тестваният модел беше с два електродвигателя на предния и задния мост с комбинирана мощност от 408 к.с., с максимален въртящ момент от 760 Nm. До 100 километра в час ускорява за малко под 5 секунди. Обхватът на батерията се изчислява на до 420 км в зависимост от пътните условия и стила на шофиране. Батерията е със заряд от 80 kWh и се зарежда на 80% само за 40 минути при бързо зарядно устройство.
Настъпването на педала при тези показатели направо оставя без дъх. С електромобилите често може да се почувствате като в най-бързия автомобил, който сте карали, но не това е смисълът. Те изискват друг стил на шофиране, който да кореспондира със същината на колата, а именно да е еко. С екстремно каране бързо ще осъзнаете, че няма да стигнете далеч. Ако при конвенционалните автомобили знаете какъв пробег ще имате за определено количество гориво, то при електрическите до голяма степен това зависи от вас.
Тръгнете ли на дълго пътуване трябва правилно да си направите разчет на батерията и километрите. Ще направя леко отклонение за да илюстрирам думите. Съпругата ми си пада авантюрист и често би заложила на живописния, а не на логичния маршрут, дори това да означава да закъснее малко. Синът ми, който е в една припряна възраст, винаги предпочита избере краткия маршрут и да пристига 15 минути по-рано. Всички в колата сме различни, с електрическия автомобил обаче е добре да намерим общия баланс и приоритети в пътуването, които се доближават повече до тези на сина ми. След като се научите да овладявате работата с многобройните стилове зарядни устройства, всеки със свое приложение – животът с електрическа кола тече в някаква малко по-различна и вътрешноприсъща логика. По-балансираното отношение към пътуването се допълва много подходящо от луксозната обстановка, каквато предлага EQC.

Кабината е много Mercedes с удобни седалки, с меки на допир повърхности, с лъскави хромирани елементи върху механичните части, с пиано-черни акценти, както и с много възможности.
EQC е високотехнологичен автомобил и се предлага с цял набор от функции за подпомагане на водача и за безопасност. Има head-up дисплей, наблюдение на слепи зони и най-новия пакет за подпомагане на паркирането с неговата кристално чиста камера за заден ход и 360-градусови изображения чрез три допълнителни камери.
Системата MBUX Mercedes-Benz показва обхват, състояние на зареждане и енергиен поток и действа като виртуален асистент с гласово активиране. Автомобилът се предлага с разширена навигация, при която камера на предното стъкло показва върху сензорен екран, най-бързия маршрут, като взема предвид най-краткото време за зареждане и точките на маршрута, където може да се случи това.
EQC има няколко режима на шофиране – икономичен, комфортен, спортен и оптимален. При последния колата пести най-много заряд. Аз тествах всички режими. Естествено най-много ми допадна спортният, който обаче оставя батерията без дъх.
При шофиране колата е изключително стабилна. Това се усеща много в завои, където благодарение на тежката батерия направо се залепя към пътя, липсва всякакво недозавиване, а воланът е много директен. Изпреварването става с лекота, а скоростта е ограничена до 180 километра в час, което е доста над разрешената, а и едва ли ще минете повече от стотина километра с такъв начин на шофиране.
Виждайки, че зарядът бързо започва да се топи по завоите на Плана реших да мина в екологичен режим и да тествам рекуперацията на автомобила. Чрез „пера“ зад волана се регулира способността на колата да регенерира енергия, използвайки гравитацията и инерцията на автомобила. В най-сериозната степен – „D–„, електромобилът може да бъде управляван единствено с педала на газта. Вдигайки крака от него автомобилът намалява сам, осигурявайки значителен заряд за батерията.
Време е да сменя колата.
Големият брат EQV
От динамичния EQC седнах зад волана на функционалния миниван EQV. Като оставим лукса и електрическото задвижване двата автомобила не си приличат много. „Големият брат“ е доста тежка машина – около три тона, което при изкачване тегли доста от капацитета на литиево-йонна батерия. Тя е с капацитет 90 kWh и позволява среден пробег от 350 километра. Тежестта обаче е от полза при спускане, когато можем да си „откраднем“ безплатно електроенергия, благодарение на рекуперацията.
EQV се задвижва от електромотор с мощност 150 kW или 204 к.с., който е разположен над предния мост. Максималната скорост е 160 км/ч.
ЕQV предлага и максимален комфорт в интериора, възможност за до 8 пътнически места, както и два различни варианта на каросерията с багажно отделение от до 1410 литра, което прави автомобила идеален за туристическия бранш. С него могат да се организират шатъли и други трансфери. Може да се използва и за туристически обиколки на средни разстояния.

Всички EQ настройки могат да се управляват чрез сензорния екран на информационно-развлекателната система MBUX. Възможно е предварително да се активира климатичната система, да се регулират настройките на зареждането и да се управлява навигацията с Electric Intelligence системата и чрез функциите на приложението Mercedes me Charge.
Електрическият миниван EQV се управлява с лекотата на автомобил и е удобен, комфортен и бърз при превоз на пътници.
Градският кросовър EQA
Накрая, като за десерт, карах и най-малкия член на семейството на електромобилите – EQA. Той е изграден върху платформата на компактния кросоувър GLA, което го превръща в перфектната градска кола. Тя се задвижва от два електромотора, разположени в предния заден мост, а общата им мощност е 140 kW, или 190 конски сили. Литиево-йонната батерия има енергиен заряд от 66.5 kWh, като по документи стига за пробег от 426 километра. С цел да се избегнат шума и вибрациите са взети специални мерки за изолирането на електрическото задвижване от шасито и купето чрез множество демпфериращи елементи.

Изключително удоволствие е да се кара в града, заради перфектните пропорции. Лесно се прокрадва в задръстванията, така се и паркира, а също може да се управлява почти без използване на спирачката, благодарение на режимите за рекуперация.
Градските качества на този модел не би трябвало да изненадват никого, но аз останах доста впечатлен от извънградските. На магистрала батерията на EQA се държеше изненадващо добре при 140 километра в час. Въпреки високата скорост разходът не надхвърли 15 kWh на 100 километра.
С моделите от EQ гамата Mercedes тръгва към бъдещето. Докъде ще стигне, ще успее ли отново да се настани на върха, предстои да видим. Но посоката е дадена, а това, което идва е крайно любопитно, вдъхновяващо и само може да ни радва.