Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
27 май 2021, 10:22

АДД България: По пътя към умния град

Мирослав Майер Редактор

Отговарям за енергетика, строителство и имоти, туризъм, автомобили

Годината е 2006-a. В Пловдив назрява сериозен об­ществен конфликт, след като електроразпределителното дру­жество спира тока в ромския квартал „Столипиново“. Редов­ните платци са вбесени – оста­ват на тъмно заради крадците на ток. Напрежението ескалира, стига се до протести, сблъсъци и заплахи. За да се справи с про­блема, община Пловдив събира за­сегнатите страни, местната ад­министрация и бизнеса. На среща­та присъстват Стефан Дикарло (63) и Красимир Кузмов (65), кои­то наскоро са основали компани­ята АДД България за внедрява­не на интелигентни измервател­ни уреди.

„АДД България има една основна мисия – да бъде част от бъдещето“, казва Весела Малиновска, второ поколение предприемач в компанията

Слушайки разгорещените дебати, те из­лизат с иновативно предложение да монти­рат умни електромери, всеки с реле, в ром­ския квартал. Така сметките ще се отчи­тат точно, няма да има ощетени и тари­кати. Енергийният оператор – ЕВН, оценя­ва, че това е най-добрият вариант за изли­зане от деликатната ситуация. И започва пилотен проект с АДД България за инте­грирането на 5000 умни електромера. Така стартира съвместният бизнес на Стефан Дикарло и Красимир Кузмов.

Двамата се познават още от студент­ските години – завършват инженерни спе­циалности в Техническия университет „Ан­гел Кънчев“ в Русе. После започват рабо­та в пловдивското предприятие „Рекорд“, където се издигат до ръководни позиции. Стават близки приятели и често мечта­ят за съвместен бизнес. Идва 1989 г., но те тръгват в различни посоки. Кузмов основа­ва бизнес за внос на електрокари от бившите съветски републики. По-късно започ­ва и производство на бойлери. През 2006 г. се оттегля от този бизнес, продава дела си и решава да инвестира в спечелените пари в друга дейност.

Дикарло пък преминава през различни ръ­ководни позиции в големи фирми. В една от тях завързва контакт с ADD Group, мол­довска компания за интелигентни електри­чески устройства. Вижда в нейните продукти възможност за бизнес у нас и предлага на Красимир Кузмов да основат компания в България със същата дейност. Сключват до­говор за партньорство с молдовците, което през годините става изключително успешно.

Днес АДД България е един от най-голе­мите доставчици на интелигентни устрой­ства у нас. Има инсталирани близо 1.6 млн. умни електромера, повече от 50 зони, из­ползващи интелигентната система за улич­но осветление на компанията, построили са фабрика на 5 хил. кв. м в Пловдив. Годиш­ният им оборот е около 20 млн. лв.

Срещам се с Весела Малиновска, вицепре­зидент в АДД. Тя е дъщеря на Кузмов и заедно със сина на Дикарло Александър са второто поколение предприемачи в компа­нията. Те са оперативното ръководство.

СЕМЕЙНИЯТ БИЗНЕС Е ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО. НО ИМАШ ГОЛЯМАТА СВОБОДА ДА ДАВАШ ПРЕД­ЛОЖЕНИЯ И ДА ВЗИМАШ РЕШЕНИЯ БЪРЗО – НЕЩО, КОЕТО ЛИПСВА В ГОЛЕМИТЕ КОРПОРАЦИИ

Тя ме приема в просторен кабинет с го­ляма заседателна маса. По стените са ока­чени сертификати за качество. „Те са за­дължителни в нашия бизнес“, споделя мла­дата бизнес дама. „Непрекъснато излизат нови европейски и световни стандарти. Ние се стремим да работим по тях.“

С нея отново се връщаме към първите крачки на бизнеса през 2006 г. и към пловдивските вълнения. След като ЕВН възла­га на Дикарло и Кузмов пилотната поръч­ка, двамата заминават за Молдова, за да договорят бъдещото партньорство с ADD Group. Разбират се с молдовците да про­извеждат устройствата, а АДД България да ги прилага, поддържа и управлява. След месец първите електромери пристигат и веднага са монтирани при най-проблемни­те потребители. За по-малко от две годи­ни българската компания внедрява в мре­жата на ЕВН не 5000, каквато е първона­чалната поръчка, а 6000 умни електроме­ра. Резултатите са убедително категорич­ни – събират се 90% от плащанията сред рисковите потребители, нещо, което пре­ди е било немислимо.

„Технологичното решение има значение не само за електроразпределителното дру­жество, но и за целия Пловдив. Ситуаци­ята около тока се успокоява, ничии права не се нарушават. Това показва, че с добра воля и, разбира се, с добри технологии дори най-острите проблеми могат да бъдат ре­шени“, казва Малиновска.

Освен подобряване на събираемостта технологията на АДД дава възможност на електроразпределителните компании лесно да установят къде са загубите на електро­енергия и причините за тях. „Около 15 го­дини след първото внедряване на нашата технология нивото на нетехнически загу­би (измами) е намалено до почти нула“, каз­ва Малиновска.

Успешният пилотен проект в ромския квартал на Пловдив кара ЕВН да преосмис­ли целия си бизнес план. Компанията реша­ва да започне поетапно внедряване на умни устройства в цялата си електропреносна мрежа и избира доказалия се в критична си­туация АДД за партньор.

Бизнесът на Стефан Дикарло и Красимир Кузмов избухва, след като подписват дого­вор с ЕВН. Фабриката в Молдова работи на пълни обороти, за да изпълни поръчките си към българските партньори.

Добрите резултати са забелязани и от другите електроразпределителни дружества, които обявяват търгове за инсталира­не на умни електромери и в техните мре­жи. През 2009 г. АДД България печели кон­курса за инсталиране на 30 хил. умни елек­тромера на клиентите на ЧЕЗ, а малко след това и на Е.ОН, сегашното Енерго Про.

Дикарло и Кузмов са изключително до­волни от начина, по който нещата пот­ръгват. Нещо повече – започват да меч­таят за бизнес извън България, за навли­зане в нови ниши на пазара. За да постиг­нат тази цел, реинвестират печалбите в хора и техника, създават отдел за развой­на дейност. Наемат 20 топ специалисти, които започват да търсят нови решения на пазара и да подобряват съществуваща­та технология. Благодарение на тях усъ­вършенстват основния си продукт за на­блюдение и управление на разпределителни и електрически табла от разстояние в ре­ално време. Кръщават го ARISTA EIM.

Следващият много важен етап в бизне­са на Дикарло и Кузмов е решението им да изградят собствена фабрика. Кандидат­стват по няколко европейски програми и печелят грант от около 1 млн. евро. Тези пари са им достатъчни да купят терен и да построят халета на площ 5000 кв. м, с поточни линии за производство на умни електромери, за насищане на електрон­ни платки, за калибриране, тестване и за пластмасови компоненти.

Новата фабрика започва да работи на пълни обороти не само за собствени нуж­ди, а и за партньора от Молдова. Произ­водството в България като страна член на ЕС отваря врати за бизнеса на ADD Group. „Когато европейски компании ис­кат да работят с молдовските ни парт­ньори, продуктите ги произвеждаме ние“, казва Малиновска.

АДД България тръгва навън, най-напред в Македония. През 2011 г. местното по­деление на ЕВН има подобен казус като в ромската махала в Пловдив, решението с умните електромери е внедрено и резул­татите със събираемостта вече са мно­го добри.

Следват проекти и в Турция, но „заради затворената икономика в южната ни съ­седка бизнесът е доста труден и се отка­захме“, обяснява Малиновска.

Най-големият клиент на АДД България е ЕВН. „Въз­приеха нашата технология като стратегическа и съот­ветно си решиха доста про­блеми не само в ромските квартали, но по­степенно и на почти цялата територия, на която компанията оперира у нас“, казва Малиновска. Към момента съотношение­то умни/обикновени електромери при ЕВН е около 70/30, като почти всичките идват от АДД България (1.1 млн. устройства). Събираемостта на данните е впечатлява­ща – над 99%, с гордост изтъква вицепре­зидентът на АДД. „ARISTA EIM осигурява много бърза възвръщаемост на инвестици­ите чрез огромното намаляване на загуби­те“, обяснява тя.

Стратегически собствениците на семей­ната компания преценяват, че трябва да диверсифицират бизнеса. Вариантите са два – експанзия извън България или навлиза­не в нови ниши на интелигенти устройства. Имайки сериозен отдел за развойна дей­ност и производство зад гърба си, от ком­панията решават да изберат второто. За­почват да измислят решения за умно улич­но осветление и ретрофит системи (тех­нически средства за модернизация на фи­зически и морално остарели електрически уредби).

Първите реализирани проекти са в об­щините Созопол, Драгоман, Роман, където има сериозни проблеми със старите систе­ми за осветление, които не отговарят на действащите изисквания и стандарти. Те имат тежка и забавена поддръжка поради чести прекъсвания на осветлението и муд­на диагностика. АДД България се заема да намери решение. Измислят се уреди, които могат да се поставят във всеки електри­чески стълб независимо дали е нов или на 40 години. Те са обединени в цялостна сис­тема, която изпраща данни до умно елек­трическо табло.

В резултат на това се постигат 6% по-малко разходи за автоматично управле­ние на осветлението за всеки ден от годи­ната; 40% по-малко разходи за поддръжка – бърза локализация и отстраняване на проблеми; възможност за дистанционно задава­не на режим на панелно улично осветление; за по-малко от пет минути се откриват неоторизиран достъп и опити за намеса.

Местните власти са впечатлени, а АДД България планира да разширява тази дей­ност. „Вярваме, че интелигентното улич­но осветление е една от първите стъпки по пътя към умните градове, които са бъ­дещето и вече ги виждаме в някои западни държави“, казва Весела Малиновска.

Но у нас има сериозен проблем – общи­ните са бедни и разчитат основно на ев­ропейско финансиране, а АДД иска да ра­боти на пълни обороти. Затова се оглеж­да навън и стига до Гърция. Свързва се с местната Protasis SA, която се занима­ва с внедряване и консултация на инте­лигентни електрически системи. Предлага ѝ партньорство. Гърците първоначално са скептични.

Дикарло и Кузмов обаче имат вече се­риозен предприемачески опит и проекти зад гърба си. Канят гърците в България и им показват как работят системите им за улично осветление. Отиват в един от най-проблемните райони, в който имат осъществен проект – Роман. Там инфра­структурата е в окаян вид, но осветление­то е като оазис в пустиня.

Protasis SA са впечатлени и канят бъл­гарите за общ проект. Ентусиазиран, еки­път на АДД заминава за Атина с надеж­дата да започне изграждането на умно ос­ветление в гръцката столицата, но не се случва точно така.

„Заведоха ни на най-голямото яхтено пристанище в Гърция, Marina Flisvos, и ни казаха:

ИМАМЕ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ С ОСТА­РЯЛАТА ИНФРАСТРУКТУРА И ИЗМЕРВАНЕТО НА КОМУНАЛНИТЕ ДАННИ, ДАЙТЕ НИ РЕШЕНИЕ

С две думи – всеки пристан за яхта си има отделна колонка, с водомер и електро­мер. Те са доста остарели като техноло­гия, подмяната на уредите с по-модерни струва много, а отчитането е по най-ста­ромодния начин – или на база, или с инка­сатор.

От АДД България нямат готов про­дукт, но обещават, че ще намерят реше­ние. Не след дълго излизат с предложение, прибягват отново до ретрофит системи­те. Измислят малки уреди, които произ­веждат в собствената си фабрика. Те се закачат на остарелите електромери и во­домери и пращат сигнал към интелигент­но табло. То е свързано към специална сис­тема за мониторинг и разплащателна сис­тема. Инсталират тестово уредите на няколко електромери и водомери и резул­татите са впечатляващи. „Толкова много им хареса, че пожелаха да оборудваме ця­лото яхтено пристанище“, казва с гордост Малиновска.

Този проект отваря нова страница във вече богатата история на АДД България. Днес компанията търси нови партньори в Гърция, виждайки потенциал в остарелите технологично яхтени пристанища, които са наистина много. Освен това отскоро предлага и интелигентни решения за голе­ми търговски вериги с много магазини за честно отчитане на електромерите и во­домерите.

„Най-голямата ни мисия обаче е да бъ­дем част от бъдещето. Да спомогнем с нашите технологии да изградим умни гра­дове, от които всеки да печели“, казва Ве­села Малиновска.

Най-добрият удар за вашите пари Пролетен оптимизъм

Свързани статии

Бизнесът не е само шоколад

Бизнес, Водещи новини

Бизнесът не е само шоколад

NFT от ново поколение

Водещи новини, Пари

NFT от ново поколение

Не ми показвай тази реклама

Бизнес, Водещи новини

Не ми показвай тази реклама

РАБОТОД.СРЕЩА ПРИ ПРЕЗИДЕНТА

BrandVoice, Бизнес

Време е институциите, работещи за бизнеса и икономиката, да обединят усилията си

Нюх за бизнес

Бизнес

Нюх за бизнес

DAO не е еднодневка, а платформа

Пари

DAO не е еднодневка, а платформа

Реклама

Избрано

отпреди 17 часа

Forbes търси Мениджър продажби на събития

отпреди 23 часа

Бизнесът не е само шоколад

отпреди 2 дни

NFT от ново поколение

отпреди 3 дни

Forbes търси Мениджър продажби на събития

отпреди 4 дни

Не ми показвай тази реклама

16 май 2022, 10:54

Икономическият начин на мислене

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени