АДД България: По пътя към умния град
Годината е 2006-a. В Пловдив назрява сериозен обществен конфликт, след като електроразпределителното дружество спира тока в ромския квартал „Столипиново“. Редовните платци са вбесени – остават на тъмно заради крадците на ток. Напрежението ескалира, стига се до протести, сблъсъци и заплахи. За да се справи с проблема, община Пловдив събира засегнатите страни, местната администрация и бизнеса. На срещата присъстват Стефан Дикарло (63) и Красимир Кузмов (65), които наскоро са основали компанията АДД България за внедряване на интелигентни измервателни уреди.

Слушайки разгорещените дебати, те излизат с иновативно предложение да монтират умни електромери, всеки с реле, в ромския квартал. Така сметките ще се отчитат точно, няма да има ощетени и тарикати. Енергийният оператор – ЕВН, оценява, че това е най-добрият вариант за излизане от деликатната ситуация. И започва пилотен проект с АДД България за интегрирането на 5000 умни електромера. Така стартира съвместният бизнес на Стефан Дикарло и Красимир Кузмов.
Двамата се познават още от студентските години – завършват инженерни специалности в Техническия университет „Ангел Кънчев“ в Русе. После започват работа в пловдивското предприятие „Рекорд“, където се издигат до ръководни позиции. Стават близки приятели и често мечтаят за съвместен бизнес. Идва 1989 г., но те тръгват в различни посоки. Кузмов основава бизнес за внос на електрокари от бившите съветски републики. По-късно започва и производство на бойлери. През 2006 г. се оттегля от този бизнес, продава дела си и решава да инвестира в спечелените пари в друга дейност.
Дикарло пък преминава през различни ръководни позиции в големи фирми. В една от тях завързва контакт с ADD Group, молдовска компания за интелигентни електрически устройства. Вижда в нейните продукти възможност за бизнес у нас и предлага на Красимир Кузмов да основат компания в България със същата дейност. Сключват договор за партньорство с молдовците, което през годините става изключително успешно.
Днес АДД България е един от най-големите доставчици на интелигентни устройства у нас. Има инсталирани близо 1.6 млн. умни електромера, повече от 50 зони, използващи интелигентната система за улично осветление на компанията, построили са фабрика на 5 хил. кв. м в Пловдив. Годишният им оборот е около 20 млн. лв.
Срещам се с Весела Малиновска, вицепрезидент в АДД. Тя е дъщеря на Кузмов и заедно със сина на Дикарло Александър са второто поколение предприемачи в компанията. Те са оперативното ръководство.
СЕМЕЙНИЯТ БИЗНЕС Е ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО. НО ИМАШ ГОЛЯМАТА СВОБОДА ДА ДАВАШ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ДА ВЗИМАШ РЕШЕНИЯ БЪРЗО – НЕЩО, КОЕТО ЛИПСВА В ГОЛЕМИТЕ КОРПОРАЦИИ
Тя ме приема в просторен кабинет с голяма заседателна маса. По стените са окачени сертификати за качество. „Те са задължителни в нашия бизнес“, споделя младата бизнес дама. „Непрекъснато излизат нови европейски и световни стандарти. Ние се стремим да работим по тях.“
С нея отново се връщаме към първите крачки на бизнеса през 2006 г. и към пловдивските вълнения. След като ЕВН възлага на Дикарло и Кузмов пилотната поръчка, двамата заминават за Молдова, за да договорят бъдещото партньорство с ADD Group. Разбират се с молдовците да произвеждат устройствата, а АДД България да ги прилага, поддържа и управлява. След месец първите електромери пристигат и веднага са монтирани при най-проблемните потребители. За по-малко от две години българската компания внедрява в мрежата на ЕВН не 5000, каквато е първоначалната поръчка, а 6000 умни електромера. Резултатите са убедително категорични – събират се 90% от плащанията сред рисковите потребители, нещо, което преди е било немислимо.
„Технологичното решение има значение не само за електроразпределителното дружество, но и за целия Пловдив. Ситуацията около тока се успокоява, ничии права не се нарушават. Това показва, че с добра воля и, разбира се, с добри технологии дори най-острите проблеми могат да бъдат решени“, казва Малиновска.
Освен подобряване на събираемостта технологията на АДД дава възможност на електроразпределителните компании лесно да установят къде са загубите на електроенергия и причините за тях. „Около 15 години след първото внедряване на нашата технология нивото на нетехнически загуби (измами) е намалено до почти нула“, казва Малиновска.
Успешният пилотен проект в ромския квартал на Пловдив кара ЕВН да преосмисли целия си бизнес план. Компанията решава да започне поетапно внедряване на умни устройства в цялата си електропреносна мрежа и избира доказалия се в критична ситуация АДД за партньор.
Бизнесът на Стефан Дикарло и Красимир Кузмов избухва, след като подписват договор с ЕВН. Фабриката в Молдова работи на пълни обороти, за да изпълни поръчките си към българските партньори.
Добрите резултати са забелязани и от другите електроразпределителни дружества, които обявяват търгове за инсталиране на умни електромери и в техните мрежи. През 2009 г. АДД България печели конкурса за инсталиране на 30 хил. умни електромера на клиентите на ЧЕЗ, а малко след това и на Е.ОН, сегашното Енерго Про.
Дикарло и Кузмов са изключително доволни от начина, по който нещата потръгват. Нещо повече – започват да мечтаят за бизнес извън България, за навлизане в нови ниши на пазара. За да постигнат тази цел, реинвестират печалбите в хора и техника, създават отдел за развойна дейност. Наемат 20 топ специалисти, които започват да търсят нови решения на пазара и да подобряват съществуващата технология. Благодарение на тях усъвършенстват основния си продукт за наблюдение и управление на разпределителни и електрически табла от разстояние в реално време. Кръщават го ARISTA EIM.
Следващият много важен етап в бизнеса на Дикарло и Кузмов е решението им да изградят собствена фабрика. Кандидатстват по няколко европейски програми и печелят грант от около 1 млн. евро. Тези пари са им достатъчни да купят терен и да построят халета на площ 5000 кв. м, с поточни линии за производство на умни електромери, за насищане на електронни платки, за калибриране, тестване и за пластмасови компоненти.
Новата фабрика започва да работи на пълни обороти не само за собствени нужди, а и за партньора от Молдова. Производството в България като страна член на ЕС отваря врати за бизнеса на ADD Group. „Когато европейски компании искат да работят с молдовските ни партньори, продуктите ги произвеждаме ние“, казва Малиновска.
АДД България тръгва навън, най-напред в Македония. През 2011 г. местното поделение на ЕВН има подобен казус като в ромската махала в Пловдив, решението с умните електромери е внедрено и резултатите със събираемостта вече са много добри.
Следват проекти и в Турция, но „заради затворената икономика в южната ни съседка бизнесът е доста труден и се отказахме“, обяснява Малиновска.
Най-големият клиент на АДД България е ЕВН. „Възприеха нашата технология като стратегическа и съответно си решиха доста проблеми не само в ромските квартали, но постепенно и на почти цялата територия, на която компанията оперира у нас“, казва Малиновска. Към момента съотношението умни/обикновени електромери при ЕВН е около 70/30, като почти всичките идват от АДД България (1.1 млн. устройства). Събираемостта на данните е впечатляваща – над 99%, с гордост изтъква вицепрезидентът на АДД. „ARISTA EIM осигурява много бърза възвръщаемост на инвестициите чрез огромното намаляване на загубите“, обяснява тя.
Стратегически собствениците на семейната компания преценяват, че трябва да диверсифицират бизнеса. Вариантите са два – експанзия извън България или навлизане в нови ниши на интелигенти устройства. Имайки сериозен отдел за развойна дейност и производство зад гърба си, от компанията решават да изберат второто. Започват да измислят решения за умно улично осветление и ретрофит системи (технически средства за модернизация на физически и морално остарели електрически уредби).
Първите реализирани проекти са в общините Созопол, Драгоман, Роман, където има сериозни проблеми със старите системи за осветление, които не отговарят на действащите изисквания и стандарти. Те имат тежка и забавена поддръжка поради чести прекъсвания на осветлението и мудна диагностика. АДД България се заема да намери решение. Измислят се уреди, които могат да се поставят във всеки електрически стълб независимо дали е нов или на 40 години. Те са обединени в цялостна система, която изпраща данни до умно електрическо табло.
В резултат на това се постигат 6% по-малко разходи за автоматично управление на осветлението за всеки ден от годината; 40% по-малко разходи за поддръжка – бърза локализация и отстраняване на проблеми; възможност за дистанционно задаване на режим на панелно улично осветление; за по-малко от пет минути се откриват неоторизиран достъп и опити за намеса.
Местните власти са впечатлени, а АДД България планира да разширява тази дейност. „Вярваме, че интелигентното улично осветление е една от първите стъпки по пътя към умните градове, които са бъдещето и вече ги виждаме в някои западни държави“, казва Весела Малиновска.
Но у нас има сериозен проблем – общините са бедни и разчитат основно на европейско финансиране, а АДД иска да работи на пълни обороти. Затова се оглежда навън и стига до Гърция. Свързва се с местната Protasis SA, която се занимава с внедряване и консултация на интелигентни електрически системи. Предлага ѝ партньорство. Гърците първоначално са скептични.
Дикарло и Кузмов обаче имат вече сериозен предприемачески опит и проекти зад гърба си. Канят гърците в България и им показват как работят системите им за улично осветление. Отиват в един от най-проблемните райони, в който имат осъществен проект – Роман. Там инфраструктурата е в окаян вид, но осветлението е като оазис в пустиня.
Protasis SA са впечатлени и канят българите за общ проект. Ентусиазиран, екипът на АДД заминава за Атина с надеждата да започне изграждането на умно осветление в гръцката столицата, но не се случва точно така.
„Заведоха ни на най-голямото яхтено пристанище в Гърция, Marina Flisvos, и ни казаха:
ИМАМЕ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ С ОСТАРЯЛАТА ИНФРАСТРУКТУРА И ИЗМЕРВАНЕТО НА КОМУНАЛНИТЕ ДАННИ, ДАЙТЕ НИ РЕШЕНИЕ
С две думи – всеки пристан за яхта си има отделна колонка, с водомер и електромер. Те са доста остарели като технология, подмяната на уредите с по-модерни струва много, а отчитането е по най-старомодния начин – или на база, или с инкасатор.
От АДД България нямат готов продукт, но обещават, че ще намерят решение. Не след дълго излизат с предложение, прибягват отново до ретрофит системите. Измислят малки уреди, които произвеждат в собствената си фабрика. Те се закачат на остарелите електромери и водомери и пращат сигнал към интелигентно табло. То е свързано към специална система за мониторинг и разплащателна система. Инсталират тестово уредите на няколко електромери и водомери и резултатите са впечатляващи. „Толкова много им хареса, че пожелаха да оборудваме цялото яхтено пристанище“, казва с гордост Малиновска.
Този проект отваря нова страница във вече богатата история на АДД България. Днес компанията търси нови партньори в Гърция, виждайки потенциал в остарелите технологично яхтени пристанища, които са наистина много. Освен това отскоро предлага и интелигентни решения за големи търговски вериги с много магазини за честно отчитане на електромерите и водомерите.
„Най-голямата ни мисия обаче е да бъдем част от бъдещето. Да спомогнем с нашите технологии да изградим умни градове, от които всеки да печели“, казва Весела Малиновска.