Третата ръка
Коботите и хората могат да работят заедно като колеги. Ако заварчик в едната си ръка държи поялник, а в другата припой BionicCobot, може да окаже помощ като трета ръка, която крепи изделието. Коботът – свръхлек пневматичен робот, предназначен за директно взаимодействие с човек – захваща, задържа и завърта предметите сякаш е истинска ръка.

Снимка: Елена Ненкова
Инж. Георги Атанасов взема един портокал и го поставя в ръката на кобота. Иска да покаже, че колаборативните роботи са по-безопасни от електрическите, тъй като се задвижват от сгъстен въздух и поради тази причина са чувствителни при досег с хора. Няма да го наранят. На монитор до него върви реклама на друг кобот, който като октопод се увива около бутилка с минерална вода и я налива в чаша, без да прелее.
Атанасов е горд, че част от софтуера и електрониката на BionicCobot се правят във „Фесто производство“ – завода, който той управлява. В София е една от 12-те бази на германския концерн за индустриална автоматизация Festo, пръснати в Европа, Азия, Северна и Южна Америка, които носят 3 млрд. евро приходи годишно.
Festo „първи в света“ предлага пневматичните колаборативни роботи, а серийното производство на BionicCobot се очаква да започне скоро. Клиентите, които тестват прототипа, са доволни, а това му действа стимулиращо. Вярва, че коботите отварят нови приложения за работни пространства на бъдещето, където човек и машина могат да си сътрудничат интуитивно, ефективно и най-вече безопасно: „Те са особено ефективни при изработката на изделия в малки серии, където една истинска автоматизация никога няма да се изплати. Също така допринасят и за повишаване на капацитета на производството, без да е необходимо наемане на нови хора.“
В индустрията е повече от 20 години, което го прави свидетел на промените. Автоматизацията открай време има функция да замени тежък или еднообразен физически труд, но в свят, който се променя все по-бързо, бизнесът има нови потребности. На преден план излизат решения, които осигуряват гъвкавост на капацитета и бързина на реакцията при внезапен ръст на поръчките или преминаване към друг тип продукти. Другият посочен от него тренд е въвеждането на автоматизация при тестване и калибриране на изделия, като по този начин се елиминира субективна човешка грешка. „Фесто производство“ е „доста напред“ в тази област. Търсенето винаги определя посоката в развитието на завода с неговите 1200 работници в София и малкото звено за инструментално производство в Смолян. Последната година е истински показателна.
В пандемията от COVID-19 близо 30 световни фирми успяват за кратко време да произведат уреди за обдишване, ползвайки компоненти на Festo LifeTech, и „почти във всеки продукт има компонент, създаден в София“. Миналата пролет, докато някои компании освобождават работници, във „Фесто производство“ назначават 100 души. Заводът в София е утвърден производител на сензори, които управляват поток и налягане на въздух, технически газове, включително кислород, и в някои месеци поръчките надхвърлят 10 пъти обичайните норми.
В МОМЕНТА МАЛКО КЛИЕНТИ СЕ ИНТЕРЕСУВАТ ОТ РЕСПИРАТОРИ. ТЪРСЯТ СЕ РЕШЕНИЯ ЗА АВТОМАТИЗАЦИЯ В МЕДИЦИНСКАТА И ЛАБОРАТОРНАТА ТЕХНИКА
Глобалните диагностични компании и лаборатории са в надпревара с времето за адаптиране на капацитета за тестване към свръхзавишеното търсене. Festo има решения за обработка на малки количества течности, които позволяват на производителите на лабораторно оборудване и диагностични компании да изграждат високопроизводителни диагностични медицински изделия.
В София се произвеждат фини глави за прецизно дозиране на течности в медицинска техника, приложими в производството на ваксини. За да отговори на нуждите, Георги Атанасов наема екип от Италия да изгради „чиста стая“ за производство. Сега е моментът да се навлезе в нишата на медицинската техника и той не иска да го изпусне. Заводите на Festo са в постоянна вътрешна борба – поръчките отиват, където има компетенция или при който предлага добро ценово съотношение и комбинация от срокове за доставка. „Има изделия, в които сме много добри като себестойност, но тъй като основният пазар е в Азия, времето за доставка обезсмисля ценовото ни предимство“, казва той. Никога не си е представял, че в завода ще настъпи такава динамика и ще се работи с подобен размах.
Темпото е убийствено. Постоянно трябва да се пренасочват ресурси от една линия на друга. Постоянно има хора под карантина, а сроковете за доставка са кратки. Ако преди новите продукти в автомобилната индустрия се разработват и внедряват за две-три години, в последните 13 месеца създаването, производството и сертифицирането на части се извършва за броени месеци. Подобна скорост се развива и при медицинските уреди. „Тези предизвикателства ще продължават и в бъдеще“, прогнозира инженерът. Периодите на необуздан ръст в поръчките се редуват със спадове не поради липса на клиенти, а заради прекъснати доставки на компоненти. Някои доставчици още се възстановяват от пандемията, други са претрупани с работа, като в двата случая срокът за изпълнение на заявките е двоен. За това време могат да се променят много неща. „Преди поръчвахме частите година и половина напред, а в момента се мъчим да предсказваме какво ще ни трябва след 60 седмици“, казва той. Всеки ден поема риск, като поръчва компоненти за стотици хиляди левове без гаранция, че пазара на готовите изделия ще го има. Водещ е трендът.
Сега индустрията в Азия и Северна Америка е в невероятен подем – за първото тримесечие Китай отчита 18.2% ръст, което отваря голям пазар за електронни компоненти за умни устройства. „Фесто производство“ е вторият завод за електроника в групата. „Имаме късмета, че произвеждаме умни продукти на бъдещето с електроника и въвеждаме нови изделия с голям потенциал. Всяко второ изделие от гамата на Festo, което съдържа електроника, се прави в София“, казва инженерът. Ръста в потреблението на електроника в Азия той сравнява с 2000 г. – годината на интернет бума и появата на електронни модули в дисплея на автомобилите: „Тогава имахме много дълги срокове за доставка на компоненти за електроника. В момента е същото.“
Раздвижването на пластовете в индустрията в световен мащаб носи на „Фесто производство“ 20% ръст в приходите за 2020 г., в сравнение с 2019 г. с над 130 млн. лв. В подем са и други заводи на Festo, които обслужват ръста в пакетиращата индустрия заради затварянето на ресторантите в локдауна. Не всички в групата обаче имат късмет да работят за печеливши индустрии. В пандемията заводите в Индия остават затворени за два месеца. Много производители на машини за сортиране на ориз фалират и те губят клиенти. В София Георги Атанасов мисли само как да се възползва от възможностите за по-голям растеж.
В завода е от 21 години. Завършил машинно инженерство в Дрезден, винаги е искал да работи за немска компания. Летните ваканции изкарва в производствени фирми в Германия и когато се връща в България, набира опит в българско-германска фирма за обувки и трикотаж. През 2000 г. „Фесто производство“ подготвя строежа на първия собствен завод и търси хора. Концернът е в България от 1986 г. като търговска фирма, която по-късно придобива голям местен производител на пневматични детайли за обработка на метали и пластмаса. Атанасов е поканен да ръководи логистиката и веднага приема. Той познава продуктите на Festo от студент. Запленен е и от визията на тогавашния управител д-р Вичев да изгради самостоятелно дружество: „Имахме възможност да формираме и управляваме израстването на фирмата и най-вече да постигнем независимост.“ Подобно на всички (100 души) в завода е мотивиран да докаже, че може да се справя със задачите по немски стандарт без наставници от Германия. Чужденци идват само в командировка за дни. „Това беше нашата малка гордост“, казва инженерът.
От друга страна, той целенасочено работи с български доставчици и прави така, че за две години в България започва производство на детайли и материали за металообработващи машини, които традиционно се внасят от Германия и Холандия. Ентусиазмът му прелива в амбиция да управлява и новопостроената производствена база на 20 хил. кв.м, но се оказва, че сградна техника и обслужващи звена не са по неговата част. Той е от хората, които настояват в завода да има производство на електроника, а не само монтаж на сензори. В резултат българското звено получава зелена светлина да отваря линия за насищане на печатни платки, с което си гарантира стабилен ръст.
През 2012 г., когато д-р Вичев трябва да се пенсионира, Атанасов получава подкрепата на колегите си да се кандидатира за управител. Позицията се обсъжда в Германия. Макар Festo да е семейна фирма с близо 100-годишна история, управителният съвет е съставен само от експерти. Наследниците на основателя Готлийб Щол, който през 1925 г. започва производство на машини за дървообработка, държат 100% от акционерното дружество, но не са в борда. Всички обаче зачитат традициите да се издигат собствени кадри в ръководството. Георги Атанасов получава шанс да управлява голям модерен завод, но първо трябва да се докаже като управител на по-малко предприятие на Festo в Чехия. На изпроводяк колега в София му казва „нали знаеш, че при провал няма връщане назад“, а той отговаря, че едва ли ще го пращат с идеята, че ще се провали.
В малкото чешко градче, където има още три световни фирми за електроника, среща работници, готови срещу добро заплащане да работят нощна смяна, седем дни в седмицата и дори по време на празници. За него това е облекчение, защото колкото по-натоварени са скъпоструващите машини, по-бързо се изплащат. Още при първата среща с екипа заявява, че идва не просто да замени шефа им, а да създаде независимо дружество, което работи без чужденци в управлението. Той извършва промените и качва толкова нивото на екипите в отделите за „Логистика“ и „Технологии“, че хората му са поканени за консултанти в новите заводи на Festo в Индия, Китай и Бразилия.
През 2013 г. Георги Атанасов се връща в София и поема управлението на завода точно когато се подготвя разширението на базата. Площите определят бързината и мащаба на развитие, а прогнозите са обещаващи – автомобилните компании са гладни за автоматизация, което ги прави добри клиенти. Още тогава започва да мисли как да разположи производствените линии така, че да елиминира потенциални загуби. Във Festo има практика за обмяна на опит с водещи заводи и от всяка командировка инженерите се връщат с идеи според това какво конкуренцията прави по-добре. Атанасов договоря български екип да посети заводи на Panasonic в Япония. Други 10 души изпраща с микробус до завода на Toyota в Полша да почерпят от чуждия опит. Основното впечатление идва от бързината, с която местните работници пренастройват линиите, сякаш обслужват болид в състезание от Формула 1. Престоят на автоматизираните линии е сведен до няколко минути. Подобен ефект търсят мениджърите в София, прилагайки японския модел, но все още са далеч от целта. „Ако можеше да се учи само с гледане, кучето щеше да стане месар“, казва управителят.
За стандартите в Европа обаче организацията в завода е на ниво. „Фесто производство“ печели конкурса за добри практики Lean & Green през 2019 г., в който участват 250 производители в Европа. На подиума Атанасов застава редом с представител на победителя в категория автомобилостроене – завода на Volkswagen във Волфсбург.
Постиженията на завода в София обаче носят на управителя нови отговорности. Преди три години той е поканен на среща в централата в Елсинген, без да знае за какво. Казват му, че има идея да се инвестира в развойно-технологичен център в София. Навлизането на умни продукти в производството поражда нужда от повече софтуер и електроника и някой да се заеме с това. Въпросът е ще успее ли за година–две да събере 100 души екип. Подобно инженерно предизвикателство той преживява преди 10 години, когато трябва да вкара технология за електронно насищане на печатни платки, без да има нужните кадри с познания: „Тогава откраднахме двама-трима инженери и обучихме наши служители в чужбина.“ За кураж човек от борда му припомня, че през финансовата криза 2009–2010 г., когато швейцарският франк поскъпва сериозно спрямо еврото, Festo успешно прехвърля от Швейцария в България производството на прецизни изделия с много ръчен труд.
Атанасов приема задачата като възможност да разшири обсега за българския завод. Сега софтуерните инженери работят с центъра в Балтимор, САЩ, по концепции за автоматизация във фармацията, което е сравнително нова област за концерна.
Пазарът е осигурен. Festo има над 300 големи клиента в 180 държави, а заводите продават само на фирмата майка. „Смятат ни за щастливци, че не се налага да търсим сами пазар. Донякъде е така, но сроковете за доставка са изключително кратки – няколко дни. Знаем какво ще трябва само седмица напред. При тази динамика да гониш бързина на доставка буквално означава, че нямаш гарантиран пазар“, казва инженер Атанасов. От две години той говори, че капацитетът на базата е изчерпан, и иска да построи нещо ново. Сега изчаква да утихне пандемията, за да види накъде вървят нещата, но вече е сигурен, че „Фесто производство“ има нужда от по-голям завод.