Когато фондът срещна бизнес ангелите
В последните 10 години стартъпите в България нарастват постоянно и това се дължи не само на смелостта на новите поколения в страната, а и на възможностите за финансиране на дейността им. Българската стартъп екосистема се заражда през 2012 г., когато LAUNCHub и Eleven започнаха да финансират и подпомагат с менторство компании в най-ранната им фаза на развитие. След това броят на фондовете за рисков капитал в страната нарасна, нарастваше и броят на стартъпите, а с някои от тях бяха постигнати и многомилионни сделки при продажба на компании от чужбина.
Паралелно с фондовете в страната ни съществува и мрежа от ангел инвеститори с различни като размер финансови възможности, които също помагат на стартиращите компании да реализират своите идеи. Освен самостоятелно тези индивидуални инвеститори често участват и в рундове на финансиране, осъществявани от рисковите фондове.
Така в края на 2020 г. на сцената у нас се появи нов фонд – Sofia Angels Ventures, който, от една страна, е подобен на съществуващите в страната, но от друга, дава възможност за участие на ангел инвеститори във всяка сделка. „Фондът бе създаден с идеята частните ангел инвеститори да могат да инвестират с него и да получат възможност да участват в по-големи рундове на финансиране“, казва Милен Иванов, управляващ партньор в Sofia Angels Ventures.
Предвидено е капиталът на фонда да бъде в размер на 13 млн. евро, основната част от който ще дойде от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), като участие имат и тримата основатели и управляващи партньори – Милен Иванов, Георги Сиджимков и Григори Григоров. В същото време в правилата на фонда е заложено при всяка сделка 50% от инвестицията да е от фонда, а още толкова да идват от частни инвеститори. Това означава, че ако до края на инвестиционния период бъдат инвестирани 13 млн. евро от фонда, от коинвеститори трябва да дойдат още поне 13 млн. евро.
Това е първият подобен фонд, регистриран в България, и първият с участието на ЕИФ, различен от досегашния модел на фондове за рисково финансиране. Досега опериращите в страната ни фондове за рисков капитал се регистрираха в Холандия или Люксембург, където учредяваха кооператив. Новият фонд е регистриран като командитно акционерно дружество „София ейнджълс венчърс“ с капитал в момента от 3.175 млн. лв. и се управлява от „МГГ Адвайзърс“ ООД, в което съдружници са тримата основатели на фонда. „МГГ Адвайзърс“ ООД е вписано и в регистъра на Комисията за финансов надзор като лице, управляващо алтернативни инвестиционни фондове.
ЕИФ не внася целия предвиден капитал на една вноска, а на части в зависимост от компаниите, в които ще се инвестира. Размерът на инвестициите е между 200 и 500 хил. eвро на първата фаза, като е предвидена и възможност за последваща инвестиция в някои от компаниите, която може да достигне до 1 млн. евро. Ще се инвестира в стартъпи в начална фаза на развитие, но има определен минимум от изисквания към тях. Едно от тях е стартъпите да имат сформиран екип, който да работи изцяло за тях. Трябва да имат и продукт, който е готов да излезе на пазара или готов прототип обратна връзка от потребители. Ще се търси бизнес с възможност за регионална или европейска експанзия.
Инвестициите на фонда ще бъдат насочени към компании в сферата на ICT (информационни и комуникационни технологии). „Не предвиждаме да инвестираме в производствени мощности и традиционни бизнеси, освен ако нямат като добавка ICT“, уточнява Георги Сиджимков. Според него технологичният сектор е с голям потенциал и може да донесе възвръщаемост на инвеститорите.
До 80% от фонда ще се инвестират в компании от Европейския съюз, останалите в такива от Великобритания и САЩ. „Фондът е един от малкото, които могат да инвестират извън страната, и имаме свободата да избираме компании от целия ЕС“, допълва Милен Иванов. Поне 50% от капитала, или 6.5 млн. евро, обаче трябва да бъдат инвестирани в български компании, или такива със съоснователи българи.
От фонда имат вече много набелязани компании и се надяват до два–три месеца да обявят първите си инвестиции. „Още преди официалното стартиране на фонда правим проучвания и водим разговори с основателите на няколко компании“, казва още Милен Иванов. Според Григори Григоров основателите на фонда имат планове да направят до около 30 сделки по време на инвестиционния период, който е с продължителност пет години. В него трябва да инвестират 80% от средствата, а останалите остават за последващи инвестиции.
Предвижда се животът на Sofia Angels Ventures да бъде 10 години с възможност за продължаване с две години. Изходът от инвестициите трябва да се осъществи след приключване на инвестиционния период.
НЯМА КОНКРЕТНИ ОГРАНИЧЕНИЯ КОЛКО ВРЕМЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДЪРЖИ ЕДНА КОМПАНИЯ, В МОМЕНТА, В КОЙТО СЕ ПОЛУЧИ ДОБРО И ПРИЕМЛИВО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
В края на четвъртата година от създаването на сегашния фонд той, Иванов и Сиджимков имат право да основат втори фонд, ако са инвестирали определен процент от капитала на първия, ако има добри резултати и подходящи компании за инвестиране.
На въпрос за заложена възвръщаемост и тримата са на мнение, че трудно може да се предвиди каква може да бъде тя, защото това е рисков фонд. Моделът е да инвестират в компании, които имат потенциал за поне 10% възвръщаемост. „При рисковите инвестиции няма гаранция колко от тях ще бъдат успешни, ще работим колкото се може техният брой да е по-голям“, казва Милен Иванов.
Екипът на фонда засега се състои от тримата съдружници основатели и един инвестиционен анализатор. Във времето смятат да се разширят в зависимост от натовареността, но тримата нямат за цел да станат огромна компания. „В момента, в който започнем да излизаме от инвестиции, може би трябва да увеличим екипа, защото тогава работата е много повече, отколкото при инвестиране в дадена компания“, уточнява Григори Григоров.
Идеята за създаване на фонда се ражда покрай българската ангелска мрежа CEO Angels Club, в която и тримата участват, а Милен Иванов освен неин съосновател е и главен организатор. „В България в последните години има голям интерес частни инвеститори да подпомагат стартъпи, но в същото време много от тях имат ограничение от гледна точка на размер на капитала и по-труден достъп до организираните рундове на финансиране“, казва той. Структурирането на фонда започва през декември 2017 г., точно три години преди стартирането му. Тогава са и първите сериозни разговори с ЕИФ.
През това време се търси правилният инструмент, чрез който да се съчетае специфичният модел на инвестиране, а също и тримата основатели да наберат капитал, с който да участват във фонда. Откриват партньор в ЕИФ, където се оказва, че има подобен инструмент – European Angels Fund, създаден да подпомага бизнес ангелите като инвеститори в стартъпи.
„Фондът предоставя възможност на коинвеститорите, независимо частни лица или институции, да участват на по-ранна фаза, а информацията им се предоставя подготвена от мениджърите на фонда“, казва Георги Сиджимков. На частните инвеститори се предоставят готов правен анализ и анализ на финансовото състояние на компаниите, в които се инвестира. Така бизнес ангелите имат възможност да вложат средствата си информирано без допълнителни усилия. Той допълва, че с инвестицията ангажираността към компаниите не отпада, а на тях ще се помага с менторство и с широката мрежа от контакти, които мениджърите на фонда имат.
Бизнес партньорите нямат конкретно определени роли във фонда, но Милен Иванов отговаря основно за маркетинга, Георги Сиджимков за връзките с ЕИФ и структурирането на сделки, а Григори Григоров – за финансите и отчетността. В същото време тримата имат такива възможности, че са взаимозаменяеми и когато се наложи, някой поема ролята на другия. Всеки от тях има и възможност да поеме някоя от сделките и да я води до края, но крайните решения се взимат с единодушие от тримата.
Милен Иванов и Григори Григоров се познават от MBA програмата на City University of Seattle, освен това са съоснователи на СЕО Angels Club в София. Георги Сиджимков се присъединява към тях като ангел инвеститор и тримата работят активно заедно от пет години. Григоров работи в телеком сектора 25 години, както и в различни инвестиционни фондове и техни компании. По думите му в един момент решава да се оттегли от активна оперативна дейност и навлиза в сферата на ангел инвестирането. Освен в Sofia Angels Ventures в момента е и председател на борда на директорите на „Холдинг БДЖ“.
Георги Сиджимков е финансист с кариера като инвестиционен мениджър и консултант. Бил е директор на Дивелопмънт кепитал мениджмънт (България), а в последните години е директор в компанията за рискови инвестиции CIP Advisers Ltd. Той е и член на борда на директорите на фондация „Заедно в час“. Сиджимков също има MBA степен, но от Yale School of Management.
Милен Иванов е сериен предприемач, който от 2003 г. има участие в различни бизнеси. По неговите думи едни е продал, някои не са успели, а други все още се развиват. През 2015 г. довежда Founder Institute, чрез който помага на млади предприемачи да започнат собствен бизнес. През последните пет години се е ангажирал с развитието на мрежата от бизнес ангели в България и стартъп екосистемата.