Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
1 юни 2021, 12:33

Когато фондът срещна бизнес ангелите

Румен Соколов редактор във Forbes

Отразявам банковия и небанковия финансов сектор в България

В последните 10 години стартъпите в България на­растват постоянно и това се дъл­жи не само на смелостта на нови­те поколения в страната, а и на въз­можностите за финансиране на дей­ността им. Българската стартъп екосистема се заражда през 2012 г., когато LAUNCHub и Eleven започ­наха да финансират и подпомагат с менторство компании в най-ранна­та им фаза на развитие. След това броят на фондовете за рисков капи­тал в страната нарасна, нараства­ше и броят на стартъпите, а с ня­кои от тях бяха постигнати и мно­гомилионни сделки при продажба на компании от чужбина.

Георги Сиджимков, Григори Григоров и Милен Иванов (от ляво надясно) вярват, че бизнес ангелите имат място на инвестиционната сцена в България Снимка: Елена Ненкова

Паралелно с фондовете в страна­та ни съществува и мрежа от ангел инвеститори с различни като раз­мер финансови възможности, кои­то също помагат на стартиращите компании да реализират своите идеи. Освен самостоятелно тези индиви­дуални инвеститори често участ­ват и в рундове на финансиране, осъ­ществявани от рисковите фондове.

Така в края на 2020 г. на сцената у нас се появи нов фонд – Sofia Angels Ventures, който, от една страна, е подо­бен на съществуващите в страната, но от друга, дава възможност за участие на ангел инвеститори във всяка сделка. „Фондът бе създаден с идеята частните ангел инвести­тори да могат да инвестират с него и да получат възможност да участват в по-го­леми рундове на финансиране“, казва Милен Иванов, управляващ партньор в Sofia Angels Ventures.

Предвидено е капиталът на фонда да бъде в размер на 13 млн. евро, основната част от който ще дойде от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), като участие имат и тримата основатели и управлява­щи партньори – Милен Иванов, Георги Си­джимков и Григори Григоров. В същото вре­ме в правилата на фонда е заложено при всяка сделка 50% от инвестицията да е от фонда, а още толкова да идват от част­ни инвеститори. Това означава, че ако до края на инвестиционния период бъдат ин­вестирани 13 млн. евро от фонда, от коин­веститори трябва да дойдат още поне 13 млн. евро.

Това е първият подобен фонд, регистриран в България, и първият с участието на ЕИФ, различен от досегашния модел на фондове за рисково финансиране. Досе­га опериращите в страната ни фондове за рисков капитал се регистрираха в Холандия или Люксембург, където учредяваха кооператив. Новият фонд е регистриран като командитно акционерно дружество „София ейнджълс венчърс“ с капитал в момента от 3.175 млн. лв. и се управлява от „МГГ Адвай­зърс“ ООД, в което съдружници са трима­та основатели на фонда. „МГГ Адвайзърс“ ООД е вписано и в регистъра на Комисия­та за финансов надзор като лице, управлява­що алтернативни инвестиционни фондове.

ЕИФ не внася целия предвиден капитал на една вноска, а на части в зависимост от компаниите, в които ще се инвестира. Раз­мерът на инвестициите е между 200 и 500 хил. eвро на първата фаза, като е предви­дена и възможност за последваща инвести­ция в някои от компаниите, която може да достигне до 1 млн. евро. Ще се инвестира в стартъпи в начална фаза на развитие, но има определен минимум от изисквания към тях. Едно от тях е стартъпите да имат сформиран екип, който да работи изцяло за тях. Трябва да имат и продукт, който е го­тов да излезе на пазара или готов прототип обратна връзка от потребители. Ще се търси бизнес с възможност за регионал­на или европейска експанзия.

Инвестициите на фонда ще бъдат насо­чени към компании в сферата на ICT (ин­формационни и комуникационни техноло­гии). „Не предвиждаме да инвестираме в производствени мощности и традицион­ни бизнеси, освен ако нямат като добавка ICT“, уточнява Георги Сиджимков. Според него технологичният сектор е с голям по­тенциал и може да донесе възвръщаемост на инвеститорите.

До 80% от фонда ще се инвестират в компании от Европейския съюз, останали­те в такива от Великобритания и САЩ. „Фондът е един от малкото, които могат да инвестират извън страната, и имаме свободата да избираме компании от целия ЕС“, допълва Милен Иванов. Поне 50% от капитала, или 6.5 млн. евро, обаче трябва да бъдат инвестирани в български компа­нии, или такива със съоснователи българи.

От фонда имат вече много набелязани компании и се надяват до два–три месе­ца да обявят първите си инвестиции. „Още преди официалното стартиране на фонда правим проучвания и водим разговори с ос­нователите на няколко компании“, казва още Милен Иванов. Според Григори Григо­ров основателите на фонда имат планове да направят до около 30 сделки по време на инвестиционния период, който е с продъл­жителност пет години. В него трябва да инвестират 80% от средствата, а остана­лите остават за последващи инвестиции.

Предвижда се животът на Sofia Angels Ventures да бъде 10 години с възможност за продължаване с две години. Изходът от ин­вестициите трябва да се осъществи след приключване на инвестиционния период.

НЯМА КОНКРЕТНИ ОГРАНИЧЕНИЯ КОЛКО ВРЕМЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДЪРЖИ ЕДНА КОМПАНИЯ, В МО­МЕНТА, В КОЙТО СЕ ПОЛУЧИ ДОБРО И ПРИЕМЛИ­ВО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

В края на чет­въртата година от създаването на сегаш­ния фонд той, Иванов и Сиджимков имат право да основат втори фонд, ако са инвес­тирали определен процент от капитала на първия, ако има добри резултати и подходя­щи компании за инвестиране.

На въпрос за заложена възвръщаемост и тримата са на мнение, че трудно може да се предвиди каква може да бъде тя, защото това е рисков фонд. Моделът е да инвес­тират в компании, които имат потенциал за поне 10% възвръщаемост. „При риско­вите инвестиции няма гаранция колко от тях ще бъдат успешни, ще работим колко­то се може техният брой да е по-голям“, казва Милен Иванов.

Екипът на фонда засега се състои от тримата съдружници основатели и един инвестиционен анализатор. Във времето смятат да се разширят в зависимост от натовареността, но тримата нямат за цел да станат огромна компания. „В мо­мента, в който започнем да излизаме от инвестиции, може би трябва да увеличим екипа, защото тогава работата е много повече, отколкото при инвестиране в да­дена компания“, уточнява Григори Григоров.

Идеята за създаване на фонда се ражда покрай българската ангелска мрежа CEO Angels Club, в която и тримата участват, а Милен Иванов освен неин съосновател е и главен организатор. „В България в послед­ните години има голям интерес частни ин­веститори да подпомагат стартъпи, но в същото време много от тях имат огра­ничение от гледна точка на размер на ка­питала и по-труден достъп до организира­ните рундове на финансиране“, казва той. Структурирането на фонда започва през декември 2017 г., точно три години преди стартирането му. Тогава са и първите се­риозни разговори с ЕИФ.

През това време се търси правилният инструмент, чрез който да се съчетае спе­цифичният модел на инвестиране, а също и тримата основатели да наберат капитал, с който да участват във фонда. Откри­ват партньор в ЕИФ, където се оказва, че има подобен инструмент – European Angels Fund, създаден да подпомага бизнес ангели­те като инвеститори в стартъпи.

„Фондът предоставя възможност на ко­инвеститорите, независимо частни лица или институции, да участват на по-ран­на фаза, а информацията им се предоста­вя подготвена от мениджърите на фонда“, казва Георги Сиджимков. На частните ин­веститори се предоставят готов правен анализ и анализ на финансовото състояние на компаниите, в които се инвестира. Така бизнес ангелите имат възможност да вло­жат средствата си информирано без до­пълнителни усилия. Той допълва, че с инвес­тицията ангажираността към компаниите не отпада, а на тях ще се помага с ментор­ство и с широката мрежа от контакти, които мениджърите на фонда имат.

Бизнес партньорите нямат конкретно определени роли във фонда, но Милен Ива­нов отговаря основно за маркетинга, Геор­ги Сиджимков за връзките с ЕИФ и струк­турирането на сделки, а Григори Григоров – за финансите и отчетността. В същото време тримата имат такива възможности, че са взаимозаменяеми и когато се наложи, някой поема ролята на другия. Всеки от тях има и възможност да поеме някоя от сдел­ките и да я води до края, но крайните реше­ния се взимат с единодушие от тримата.

Милен Иванов и Григори Григоров се познават от MBA програмата на City University of Seattle, освен това са съосно­ватели на СЕО Angels Club в София. Георги Сиджимков се присъединява към тях като ангел инвеститор и тримата работят ак­тивно заедно от пет години. Григоров ра­боти в телеком сектора 25 години, както и в различни инвестиционни фондове и техни компании. По думите му в един момент решава да се оттегли от активна опера­тивна дейност и навлиза в сферата на ан­гел инвестирането. Освен в Sofia Angels Ventures в момента е и председател на бор­да на директорите на „Холдинг БДЖ“.

Георги Сиджимков е финансист с кари­ера като инвестиционен мениджър и кон­султант. Бил е директор на Дивелопмънт кепитал мениджмънт (България), а в последните години е директор в компанията за рискови инвестиции CIP Advisers Ltd. Той е и член на борда на директорите на фондация „Заедно в час“. Сиджимков също има MBA степен, но от Yale School of Management.

Милен Иванов е сериен предприемач, кой­то от 2003 г. има участие в различни биз­неси. По неговите думи едни е продал, ня­кои не са успели, а други все още се разви­ват. През 2015 г. довежда Founder Institute, чрез който помага на млади предприемачи да започнат собствен бизнес. През послед­ните пет години се е ангажирал с развитие­то на мрежата от бизнес ангели в Бълга­рия и стартъп екосистемата.

Заплати в криза B2Holding: Очаква се ръст в продажбите на необслужвани кредити в Европа

Свързани статии

SoCyber получи 150 хил. евро финансиране от ИмВенчър II

Стартъпи

SoCyber получи 150 хил. евро финансиране от ИмВенчър II

EN__2167

Водещи новини, Пари

Innovation Capital: Фондът на (най-) младите компании

Технологични инвеститори

Водещи новини, Пари

Технологични инвеститори

euShipments

Без категория

BlackPeak Capital инвестира до 7.5 млн. евро в euShipments.com

block1

Стартъпи

Nexo Ventures ще инвестира 150 млн. долара в нови проекти

Сериен успех

Бизнес, Водещи новини

Сериен успех

Реклама

Избрано

отпреди един ден

NFT от ново поколение

отпреди 2 дни

Forbes търси Мениджър продажби на събития

отпреди 3 дни

Не ми показвай тази реклама

отпреди 4 дни

Икономическият начин на мислене

13 май 2022, 18:46

Максимално ускорение

13 май 2022, 15:30

Предприемачи в киното*

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени