Sin Cars Industry набра 2 млн. лв. чрез IPO на БФБ
Компанията за производство на автомобили Sin Cars Industry набра 2 млн. лв. чрез първично публично предлагане (IPO) на Българска фондова борса (БФБ) днес, като презаписването е било близо три пъти, показват данни от фондовата борса.
На аукцион бяха предложени до 2 млн. акции с емисионна стойност и номинал 1 лв. всяка, а минимумът за успешно предлагане бе предвиден да бъде 250 хил. записани нови акции. Мениджър на емисията е ЕЛАНА Трейдинг.
От производството на бутикови суперавтомобили, Sin Cars Industry се насочва към серийно производство на електромобили. Ще го финансира имено с пари от борсата. За целта, компанията, основана от Росен Даскалов, подаде заявка за регистрация на сегмента „Пазар за растеж на МСП“ (BEAM) на Българската фондова борса(БФБ).
Още преди публичното предлагане собственикът на Sin Cars Industry, Росен Даскалов каза за Forbes, че е уверен, че компанията му ще събере сумата, в която се е прицелила – 2 милиона лева. „Няма време за губене. Искаме максимално бързо да започнем серийно производство на електромобили, затова избрахме сега да излезем на борсата, въпреки че наесен бизнес климатът за такива операции би бил по-подходящ“, каза Даскалов.
Очакванията му бяха за сериозен интерес към IPO-то предимно от физически лица, „които харесват това което правим и вярват в пътя по който сме поели, а именно електромобилите. Не изключваме да се включат и юридически лица, желаещи да станат част от нашия бизнес“.
С набраните средства Sin Cars Industry ще стартирате подготовка за серийно производството на електромобили върху собствената универсална платформа за електрически автомобили, на която могат да се вграждат различни елементи и купета – L City . „Основните части и компоненти ще се произвеждат в съществуващата ни база с площ 6000 кв. м, в гр. Русе. Разполагаме и с парцел в регулация с площ 12000 кв. м, където при нужда може да бъде построен изцяло нов завод. Планираният капацитет със съществуващия в момента сграден фонд е до 20 платформи на ден с едносменен режим на работа – това прави 5000 електромобили на година. Финалното сглобяване ще се извършва в близост до Мюнхен, Германия“, обясни Даскалов.
Процесът на производство се казва „ММ” и идва от Matrix Manufacturing в превод „матрично производство”. Всички нови компании в бранша са се ориентирали към него. „Това е уникално удобна система от клетки с роботи – с една клетка днес ще направим 2 коли, с две клетки 4, с 4 клетки 8 и т.н. Системата е такава, че клетките се доизграждат при необходимост, което предотвратява първоначалната инвестиция в огромни линии за производство и тежки машини за обработка на стомана. Големите в бранша го ползват, но методите и проектирането на конвенционалните автомобили не го позволяват да се прилага изцяло“, разказа процеса на производството Даскалов.
Компанията се надява да започне серийното производство още тази година. Фокус ще бъде даден върху L City Utility, автомобил, предназначен да зарежда и обслужва магазини, заведения и институции, които се намират в центровете на големите градове. „Моделът Utility може да бъде приложен успешно в сферата на куриерските, логистичнитe услуги, както и разнос и доставка на всякакви хранителни и нехранителни стоки, социални услуги, техническа поддръжка, и др. Хомологацията му е започната и очакваме да приключи до края на септември месец, след което започваме с продажбите“, каза Даскалов.
От бързите скорости към екологичните автомобили
Sin Cars е основана през 2011 г. с идеята да произвежда собствени спортни автомобили. Минават обаче години, докато Росен Даскалов и екипът му създадат първия си автомобил. Прототипът R1 GT е представен в началото на 2014 г. на изложението Autosport International в Бирмингам, Англия, второто по значимост в моторните спортове след това в Индианаполис в САЩ. Кола с двигател на General Motors, с мощност 360 конски сили събира овации. Следващият ход е участие в състезание. Sin Cars се включва в сериите GT4 със SIN R1 и започва да трупа успехи.
Добрите резултати не остават незабелязани и Росен Даскалов започва да получава запитвания от различни отбори за производство на състезателни коли. Автомобилите на българската компания стартират по пистите на някои от най-известните състезания, а доброто им представяне сред конкуренти като BMW, Porsche, McLaren, Aston Martin вдига рязко интереса към Sin Cars. Голямото предимство на българските автомобили е цената, която стартира от около 160 хил. евро. Досега компанията е продала над 100 суперколи. Феновете на марката растат с всеки изминал ден и започват да идват поръчки за шосейни автомобили, като цената им може да достигне двойно на състезателните.
През 2018 г. Sin Cars решава да навлезе в друга ниша – електромобилност. Компанията представя на изложението в Женева първия хибриден български автомобил, наречен S1. „Направихме колата с предно електрическо предаване, която да се кара в градски условия, без да замърсява. Справихме се много бързо и резултатът беше впечатляващ – безшумна спортна кола“, разказва Даскалов. Новият прототип е посрещнат с овации на изложението и Росен Даскалов започва да работи върху нови концепции.
Така се ражда идеята компанията да създаде универсална платформа за електрически автомобили, на която могат да се вграждат различни елементи и купета – L City. Новата платформа е представена пред широката публика през 2019 г. и е забелязана от френската Mondial Tuk Tuk. Тя сключва договор с българската компания за ексклузивно производство на електрически триколни рикши, които да бъдат използвани за туристически обиколки на Париж.
Освен рикшата и L CITY Utility, Sin Cars е готова и с друг електрически автомобил за серийно производство. Това е L City Sun, чиято цел е превоз на туристи от и до хотели, разглеждане на градски забележителности или просто за разходка. Моделът е с 8+1 места, но по думите на Даскалов поради пандемията и слабия туристически бизнес този модел ще изчака.
„Основната ни цел в момента е да приключим успешно първичното публично предлагане. Да установим представителство в Германия. Да завършим хомологацията L City Utility и да започнем неговите продажби“, заключава Росен Даскалов.