Vimeo: Сцената е ваша
Преди седем години Vimeo имаше холивудски мечти. Интернет видеопорталът – собственост на Бари Дилър и неговата компания IAC, намери ниша, в която да осигурява пространство на артистичните продуценти, които не искат тяхната работа да бъде подхвърляна в нерегулирания, пълен с реклами миш- маш YouTube. Но това беше малък, губещ пари бизнес с годишен приход под 40 млн. долара. Vimeo залагаше своите надежди на разцъфващия стрийминг бизнес, като заложи, че може да използва връзката си с творците, за да създаде абонаментна услуга, която да бъде съперник на Netflix, Amazon Prime и HBO. Така Vimeo нае студийни директори от Paramount и Hulu и подписа сделки с филмови компании като Lionsgate, CBS Interactive и режисьора Спайк Лий за съдържанието, с което да изпълни новата услуга.
Но Анджали Съд, тогава 31-годишната маркетинг директорка на Vimeo, имаше предчувствие, че бъдещето на компанията не е в Холивуд, а в Долината. Нейният план: промяна на фокуса на компанията от забавлението към предприемачите. „Vimeo дълго беше софтуерна компания за продуценти, но пазарът беше прекалено малък“, казва Съд, сега на 37. „Имаше друг много по-голям пазар – бизнесите. Можехме да направим за видеосъдържанието същото, каквото Squarespace и GoDaddy направиха за уебсайтовете.“
Тя предлага идеята на Джоуи Левин, който по-рано е подбран за изпълнителен директор на IAC от Дилър. „Анджали каза: „Това е реален бизнес, който е важен за много по-голяма публика, отколкото хората си представят“, казва Левин. Той предоставя на Съд малък екип, за да изпробва идеята. „Искаме да намерим умни, талантливи, амбициозни хора, които да се хвърлят в дълбоките води и да видим дали могат да плуват.“
Съвсем скоро Съд започва да плува по гръб, превръщайки Vimeo от прашасала интернет реликва в невероятно попълнение в технологичното портфолио на IAC. Vimeo е one-stop shop за снимане, обработване, съхраняване и разпространение на видеата. В последната четвърт на 2020 г. компанията има продажби за 84 млн. долара – 54% повече в сравнение със същия период на предишната година. В същия период интернет абонатите са се покачили с 300 хил., като достигат общо 1.5 милиона – ръст с почти 25%. Годишният приход е напът да достигне 300 млн. долара. IAC затвори стрийминг отдела си през 2017 г. и направи Съд изпълнителен директор.
ПРЕЗ НОЕМВРИ 2020 Г. VIMEO НАБРА 150 МЛН. ДОЛАРА ОТ THRIVE CAPITAL И GIC, СИНГАПУРСКИЯ ДЪРЖАВЕН ИНВЕСТИЦИОНЕН ФОНД, ПРИ ОЦЕНКА 2.8 МЛРД. ДОЛАРА
Само два месеца по-късно компанията получи още 300 млн. долара от T. Rowe Price и базирания в Сан Франциско Oberndorf Enterprises при оценка 6 млрд. долара!
IAC планира скоро да отдели Vimeo, като това ще е осмият такъв ход за Дилър. През последните 25 години компанията IAC е инкубирала, възстановила, трансформирала и отделила онлайн активи на стойност 100 млрд. долара, сред тях водещи имена като Match.com, Expedia и Angie’s List. Стратегията е проработила: един долар, инвестиран в IAC с нейното основаване през 1995, сега струва около 40 долара с годишна възвръщаемост 16% срещу 10% на S&P 500 Index. „В дигиталния свят и неговите възможности Vimeo дори не е в първата фаза“, казва Дилър. „Има невероятен потeнциал.“
Vimeo трябва да бъде новата звездна самостоятелна компания. В сегашния пухкав софтуерен пазар по прогнози на Bank of America Vimeo (която IAC се опита да стовари на Kodak за около 10 млн. долара повече от десетилетие) ще достигне оценка 10 млрд. долара – около 50% от сегашната пазарна капитализация на IAC.
За клиентите Vimeo е дигитален тайфун, чийто софтуер им позволява да разпространяват видеа през социалните мрежи, имейл маркетингови кампании, уебсайтове, дигитални пазари и стрийминг канали. Абонаментите започват от седем долара на месец за основния пакет и се покачват до повече от 20 хил. долара месечно за големи корпоративни клиенти като Amazon и Starbucks.
Понеже Vimeo е без реклами, нейните видеа могат да влизат в платформи като Facebook, LinkedIn, YouTube, Pinterest и Twitter, които сами се издържат чрез реклами. Тази свобода е много важна и за разпространението при онлайн търговците като Amazon, Etsy и Shopify. Корпоративните клиенти на Vimeo не трябва да се тревожат, че случайни или по-лошо – реклами на конкурентите им, ще се появят по средата на тяхното брандирано съдържание.
Компании като Deloitte, Pottery Barn, Rite Aid и Forbes използват Vimeo, за да предоставят обучителни видеа, както и да предават на живо корпоративни събития за своите служители по целия свят. Междувременно над милион малки бизнеси използват Vimeo за разпространяване на реклама, представяне на продукти и how-to видеа. Vimeo може да се е провалила в това да създаде свой стрийминг канал, но хиляди други – от нискобюджетни продуцентски канали до инструктори по пилатес – я използват, за да създадат свои канали на стрийминг платформи като Apple TV, Roku, Fire TV и Xbox. Съд казва: „Ние сме и 16-годишна видеоплатформа, и 3-годишен софтуерен стартъп.“
Vimeo дойде на борда на IAC през 2006 г. като пътник без билет заедно с купената от Дилър Connected Venture, компанията майка на популярния комедиен сайт CollegeHumor. Сделката за 30 млн. долара включваше комедийното студио, неговия съпровождащ търговски сайт BustedTees, и Vimeo, интернет плеърът на скечовете на CollegeHumor. „Ние купихме Vimeo почти по погрешка“, казва Левин от IAC. През по-голямата част от последвалото десетилетие компанията се опитваше да изкарва пари от зрители на услуга подобна на iTunes, a по-късно се превърна в обречено студио и стрийминг канал. Нищо не се получаваше. „Vimeo винаги е имала криза със самоличността“, казва Съд. „Имахме страхотен бранд и платформа, но ни беше трудно да видим какво да правим с тях.“
Съд със сигурност има и акъла, и опита да преобрази Vimeo. Тя е израснала като дъщеря на двама доктори имигранти в сплотено индийско общество във Флинт, Мичиган. След като държавното училище губи документите ѝ, Съд кандидатства в 12 интерната и влиза в елитната академия Phillip Academy Andover в Масачузетс. След това тя получава степен от бизнес факултета на университета на Пенсилвания, а после няколко години се занимава със сливанията в Sagent Advisors. Преди да се присъедини към Vimeo, yчи в Harvard Business School и работи за кратко в Amazon и в маркетинга на Diapers.com.
Година след започването си във Vimeo Съд започва да вижда кратки рекламни клипчета и демота на продукти, качени до обичайните документални и артистични видеа. „Беше всичко от малки семейни магазинчета, през технологични стартъпи до маркетингови отдели на големи корпорации“, казва тя. „Бяха толкова разнообразни, че нямаше как това да не е някакъв тренд.“
Тя открива, че новите клиенти използват Vimeo, за да качват маркетингови видеа във Facebook, Twitter, Instagram и техни собствени уебсайтове. „Имаше огромна група от потребители, които никой не обслужваше.“ Нейният екип създава инструменти за бизнесите, с които да качват логата си, бутони „купи“ и да добавят имейли като текст в техните видеа. След година на сериозен растеж IAC добавя още 50 души в експерименталната лаборатория на Съд.
Докато софтуерният бизнес рязко се покачва, студиото на Vimeo се пропуква. Невъзможно е да се конкурира с богатите гиганти като Amazon Prime Video и Netflix, които изливат милиарди във филми и шоута. През лятото на 2017 г. Левин казва на Съд, че Vimeo изоставя студиото и влива всичко в софтуер, като Съд ще бъде изпълнителния директор. „Никога не съм си и помисляла, че ще ми предложат такава позиция“, казва Съд. „Попитах „това шега ли е“ и след това моментално се опитах да запазя самообладание.“
Вече растяща бързо – приходите са се покачили с 27% през последната четвърт на 2019 г. – Vimeo забелязва нужда, която се разпалва от пандемията.
ЗА ЕДНА НОЩ ВИДЕОТО СЕ ПРЕВЪРНА ОТ НЕЩО, КОЕТО Е ДОБАВКА, В АБСОЛЮТНА НЕОБХОДИМОСТ
С покачването на търсенето тя бързо наема хора за технологичното и клиентското обслужване на Vimeo. Днес компанията има повече от 700 служители, около половината се занимават с развойна дейност, а останалата половина е разпръсната в продажби, маркетинг и обслужване на клиентите.
Съд сега работи върху модел за следпандемична хибридна обстановка, защото очаква, че доминацията на видеата ще продължава да расте. Тя иска да направи виртуалните събития и срещи по-интерактивни, интимни и колаборативни. Vimeo все още тества и изкуствен интелект, който да редактира сурови кадри в отлично маркетингово съдържание за индустрии като ресторантьорството и недвижимите имоти.
След това предстои и очакваното отцепване на фирмата. Съд казва, че този ход ще направи по-лесно привличането на персонал, придобиването на компании, разпознаването на бранда и продажбата на услуги на големи корпорации. (И да получи достъп до капитал на пазар, който оценява софтуерните фирми по-високо от всички други.) А какво е усещането да се издигнеш от маркетинг директор до изпълнителен директор на публична компания за по-малко от 4 години? „Като жена, майка и технологичен изпълнителен директор аз съм уникат в софтуерния свят“, казва Съд. „Радвам се, че мога да внеса моята перспектива и стил в тази индустрия. Ще бъде забавно.“