FITE: Бойно поле „Стрийминг“
Българската стартъп екосистема е млада, но вече ражда плодове и напоследък става източник на все повече новини за инвестиции. В средата на април 2021 г. например дойде новината, че американската компания TrillerNet е придобила изцяло дружеството Flipps Media Inc., което оперира и е собственик на платформата за стрийминг на бойни спортове FITE.
Снимка: Елена Ненкова
Придобитото дружество е регистрирано в САЩ, но историята му започва в България, а негов съосновател и изпълнителен директор е Костадин Йорданов, когото приятели и познати наричат Коста, а и самият той в последно време официално се представя така. „Предложението за придобиване не бе изненада, защото с TrillerNet работим от миналата година и направихме заедно няколко успешни събития“, започва разказа си Коста Йорданов.
През ноември 2020 г. се случва най-голямото Pay-per-view събитие за миналата година – боксовият мач между легендите Майк Тайсън и Рой Джоунс-джуниър, което генерира приходи от над 80 млн. долара. Събитието е организирано от Triller, а FITE са ексклузивен цифров дистрибутор на събитието. „Това бе много добър повод да се види как двата екипа работят заедно и се получи голяма синергия между двата бизнеса“, уточнява Йорданов. TrillerNet са организатор на много събития от света на спорта и развлеченията, а специализацията на FITE е в дистрибуцията и монетизирането на аудиторията.
След няколко месеца съвместна работа става ясно, че екипите се допълват добре, а технологиите на двете компании са напълно съвместими. Мениджмънтът на Triller оценява големите възможности на платформата FITE по отношение на монетаризация и по отношение на работа при голямо натоварване с много потребители и логично идва предложението за придобиване на платформата. Тя има близо пет милиона регистрирани потребители, основно от САЩ, Великобритания, Австралия и Канада. Има договори за дистрибутиране на съдържание с над 450 компании от пет континента, като годишно се излъчват над 1000 събития на живо. Бизнесът на компанията е печеливш и с положителен паричен поток, а средногодишният темп на растеж на приходите за периода 2018–2020 г. е 149%.
Цената по сделката не е обявена публично, но Коста Йорданов споделя, че това вероятно ще бъде втората по големина продажба на компания с българско участие (рекордът все още се държи от продажбата на „Телерик“ на Progress за 262.5 млн. долара, а официално след нея досега е покупката на „Динамо софтуер“ от Francisco Partners за 50 млн. долара).
Според информация от консолидирания доклад за дейността на „Бианор холдинг“ АД (акционер с 14.33% дял във Flipps Media) продажната цена не може да бъде по-ниска от 1.3188 долара на акция и може да се повиши в зависимост от паричната позиция на Flipps към датата на сключване на договора. Така общата цена за цялото дружество вероятно наистина ще бъде над 50 млн. долара. Срокът за сключване на сделката зависи от одобрението на акционерите на Flipps Media и на дружеството купувач. Продажбата ще бъде най-големият изход от инвестиция за българските рискови фондове, акционери в дружеството.
Според условията на сделката плащането е комбинация между кеш и акции. Сегашните акционери във Flipps Media Inc. ще получат акции от TrillerNet и ще имат възможност за нови печалби при бъдещото излизане на американската компания на фондовата борса (което е планирано да се случи до края на 2021 г. чрез SPAC). Сделката чрез комбинация на кеш плащане и акции е добра за всички досегашни акционери на Flipps, защото те виждат големия потенциал на Triller и ще им даде възможност да спечелят от покачването на цената на акциите на голямата компания.
сторията на Flipps Media започва през 2012 г., когато е създадено дружеството „АйМедиаШеър“ с основен акционер „Бианор холдинг“. „АйМедиаШеър“ още тогава показа потенциал и спечели приза за „Най-добра стартираща компания“ от Forbes Business Awards.
Следващата година дружеството е преименувано на „Флипс медия“, а капиталът му става собственост на регистрираното в САЩ Flipps Media Inc, в което мажоритарен акционер става „Бианор холдинг“. Дружеството започва да разработва технология за стрийминг на мултимедийно съдържание от смартфон или таблет към телевизор. В началото са само снимки, постепенно идеята еволюира и преминава към стримийнг на видеосъдържание.
Това е моментът, в който екипът на дружеството осъзнава, че тази технология им позволява да изградят виртуален кабелен оператор. Технологията позволява достъп до телевизорите на потребителите, без да се налага да се изгражда допълнителна инфраструктура. Така стартират приложението Flipps, в което агрегират много източници на съдържание в най-различни вертикали – от музика до новини, филми и други.
Първоначалното финансиране на Flipps Media е от страна на „Бианор холдинг“. Следват няколко кръга на набиране на инвестиции, българският фонд LAUNCHub Ventures влиза като първи професионален инвеститор. След това в компанията влиза Тим Дрейпър – легенда в Долината, инвестирал в компании като Hotmail, Skype, Tesla, SpaceX. Дрейпър помага много със съвети и връзки. Инвестиция във Flipps Media има от берлинския фонд Еarlybird Venture Capital и от българския фонд BrightCap Ventures. Общият размер на вложените средства от всички инвеститори досега е 11.2 млн. долара.
През 2016 г. мениджмънтът на Flipps Media решава, че ако иска да има силен бранд и съдържание, трябва да се фокусира в една област и като първа стъпка избират бойните спортове. За кратък период от време е изградена голяма мрежа от партньори за разпространение на съдържание. В момента FITE e най-голямата платформа от гледна точка на разнообразие и дистрибуция на най-големите събития.
След сделката TrillerNet ще запази FITE като бранд, компанията също ще бъде запазена. Намеренията са и мениджмънтът да остане същият, като ще продължат да работят с всичките си партньори. Това няма да бъде класическо придобиване с вливане. Според Коста Йорданов от TrillerNet виждат голям потенциал в технологията и визията, която е изградена от Flipps, и искат да продължат да я развиват. Екипът на купуваното дружество, който в момента е 30 души, също ще бъде запазен изцяло с идея за нарастване. Основата на екипа е в България, има хора в САЩ и Обединеното кралство.
След началото с бойните спортове в последната година и половина компанията успява да излезе извън този кръг и да разшири предлагането със съдържание и на други спортове, както и на музикални концерти. Пандемията дори ускорява този процес. „В началото на март миналата година всички събития спряха за около две седмици, това спря и всички планирани приходи“, казва Коста Йорданов.
От компанията използват този момент, за да разширят полето, с което да ангажират аудиторията. Много хора са вкъщи, това увеличава търсенето на съдържание и компанията трябва да отговори на това търсене. От Flipps започват да предлагат старо съдържание, да пакетират различни събития и да търсят различни варианти. Според Коста Йорданов в бизнеса на Flipps голямото ангажиране на аудиторията се прави от предавания на живо и затова без тях няколко месеца е трудно. Flipps обаче винаги е била много гъвкава като финанси компания и е имала готовност да издържи по-дълго време от конкурентите си без промени и без да намалява екипа.
Бойните спортове са едни от първите, които излизат от ситуацията и започват да организират събития. По-лесно е, защото много по-малко хора участват в самия спорт, камерите и екипите за организация също не са много. Настрана от това, сравнително бързо техните партньори, някои от тях и с помощ от страна на Flips, намират формат, при който да се организират събития без публика.
При този формат цифровият канал остава единственият, чрез който може да се гледат такива събития. Резултатите не закъсняват – когато Flipps лансира FITE през 2016 г., максимум 10% от събитията минават през цифрови канали, а 90% – през кабелни и сателитни канали, които са традиционните доставчици. В момента процентът е 50:50, с ясен тренд дигиталните канали да растат.
Стартът на платформата обаче не е лесен, защото според Коста Йорданов в началото е трябвало да се изгради бранд както директно към потребителите, така и като връзки към собствениците на съдържание.
ПРИ ПОДОБНИ ПЛАТФОРМИ НАЧАЛОТО Е ТРУДНО, ЗАЩОТО, ЗА ДА ИМА ПОТРЕБИТЕЛИ, ТРЯБВА ДА ИМА СЪДЪРЖАНИЕ, А ЗА ДА СЕ ПРИВЛЕЧЕ СЪДЪРЖАНИЕ, ТРЯБВА ДА ИМА ПОТРЕБИТЕЛИ
Във Flipps преодоляват този момент, като в началото започват със сравнително по-малки организатори на съдържание с намерение колкото се може по-бързо да се набере аудитория, а с това да се премине и към по-големи организатори на съдържание. Това е стратегията, която реализират доста успешно, но им отнема време. В момента обаче брандът е такъв, че независимо кой организира събитието, той вече търси FITE.
43-годишният Коста Йорданов учи компютърни системи в Техническия университет. По това време неговият приятел Николай Рашев му предлага да работят заедно за IBM в България. Двамата работят известно време по няколко от продуктите на компанията, основно техническа работа. И тогава се появява възможността да стартират собствен бизнес, като през 1998 г. основават компанията „Арексус“. През 2000 г. продават половината от бизнеса на тогава големите в Европа интернет консултанти – шведската компания Framfab.
Заради дотком кризата през следваща година Framfab се оттегля от България, мениджмънтът на българското поделение изкупува обратно дяловете и компанията е преименувана на „Бианор“. Екипът е същият като в началото и фокусът става изграждането на „Бианор“ като компания. През 2007 г. тя е листвана на Българската фондова борса под името „Бианор холдинг“. Набраният тогава ресурс помага да се развият нови продукти, единият от които прераства по-късно във FITE.
След 2013 г. Коста Йорданов се съсредоточава върху развитието на продукта и дори известно време живее постоянно в САЩ. „За първи път от много години аз ще имам ръководител над себе си и това за мен е нов работен етап“, казва той по повод сегашната сделка. Бъдещите му планове включват всичко, с което може да помогне на групата Triller. Фокусиран е върху тази дейност, защото вижда интересни възможности и като бизнес, и като излизане на борсата на американската компания. „Бианор холдинг“ не остава на заден план, защото той продължава да е най-голям акционер и ще помага на компанията. След сделката и самият холдинг ще има по-големи финансови възможности за нови проекти.