Сладолед без захар спечели стартъп състезание за тийнейджъри
Сладолед без захар, приложение за бърза локализация на изгубените в планината и сайт за стажове спечелиха първите места в стартъп състезанието на “Тийноватор”.
До финала достигнаха 100 ученици от София, Варна, Бургас, Враца, Панагюрище и Добрич, разделени на отбори, които в продължение на цялата учебна година работиха с общо 30 ментори – предприемачи и представители на стартъп екосистемата в България.
Отборите представиха 20 стартъп идеи, които бяха оценени от жури в състав Марин Илиев от Vitosha Venture Partners, Петър Цачев от LAUNCHub Ventures и Даниел Лорер от Brightcap Ventures.
Първото място отиде при стартъпа ICEPRO – сладолед с протеин на прах и без захар, който вече има проведени разговори за продажба на сладоледа в Scapto.
Второто място взе Safe Peak – приложение за бърза локализация на изгубените в планината. Приложението изпраща на планинските туристи нотификации за екстремни ситуации, за условията на времето, съдържа карта с класифицирани по трудност маршрути и при необходимост изпраща местонахождението на човек в опасност директно до ПСС.
С награда за трето място си тръгна стартъпът на ученици от Варна Find Trainee – сайт, който помага на младежите да намерят мечтаната работа и ги свързва с компании, които предоставят стажове. Сайтът улеснява и процесът с попълване на документация за кандидатстването.
Сред останалите представени идеи бяха поливна система за цветя вкъщи, когато собствениците на дома отсъстват; идея за онлайн галерия за презентиране на изкуството на български артисти, разширение към браузъра, което автоматично проверява за грешки при писане на български език; платформа, която предлага освобождаване на дома от излишни вещи и размяна на вещи с цел да получат нов живот.
“Тийноватор” се реализира в България от началото на учебната 2018-2019, когато в програмата участват четири столични училища. През следващата учебна година проектът обхваща 17 училища в София, Варна и Враца, а през настоящата учебна година е достигнал вече до седем града.
Идеята на “Тийноватор” е да стимулира креативното мислене на учениците и да развие предприемаческите им умения. За да се случи това, с учениците работят ментори предприемачи от стартиращи и развити компании в различни сфери. Те им помагат да открият страстта си и да я превърнат в печеливш стартъп проект.
През последната година в програмата се включиха близо 30 ментори. Методиката на обучение на Тийноватор е разработена на базата на успешни практики от Станфордския университет. Програмата се прилага в девет държави на три континента.