Продажби на осем пазара от една точка в България
Автоматизацията на процеси осигурява растежа на модния онлайн търговец Creative
Creative e изключително интересно явление в онлайн бизнеса с дрехи. При цялата конкуренция на местни и световни търговци на fast fashion компанията продължава да установява двуцифрени ръстове всяка година, като последните 12 месеца са особено знакови в нейното развитие.
Още със създаването на първия физически магазин в Благоевград и първия онлайн магазин Creative-bg.net нейният собственик Радослав Стаменов разбира, че целите, които си е поставил, излизат извън границите на България и компанията се разпростира в онлайн продажби на всички достъпни европейски пазари (8 на брой към момента).
Международните продажби осигуряват нужния обем, който позволява гъвкавост, нови предложения за клиентите всеки ден и атрактивни цени на продуктите.
Бързият растеж е захранен от ползване на актуални технологии в сферата на дигиталния маркетинг и агресивно ползване на социалните мрежи – най-достъпната стратегия за навлизане на нови пазари.
Развитието на компанията в тази насока е толкова динамично, че вече е налице и първия spin-off бизнес – дигитална агенция BeCreative. Растежът обаче има своята цена, която при Creative се изразява в не-автоматизирани процеси и огромен човешки ресурс за изпълнение на всички дейности, обвързани с онлайн продажбите.
„Когато през 2019 г. от Creative ни потърсиха за изграждане на нов онлайн магазин, основната причина за нуждата от миграция бяха лимитираните възможности на старата им eCommerce платформа и нуждата от приоритетна техническа поддръжка за динамичния им онлайн бизнес. В разговорите с тях обаче установихме, че зад тези съвсем логични нужди се крие нещо много по-голямо. Компанията растеше с много бързи темпове, но маркетинг активностите ѝ изпреварваха многократно както самия онлайн магазин, така и вътрешнофирмените процеси. На практика за подсигуряване растежа имаше непрекъсната нужда от наемане на нови хора, които да поемат стотиците нови поръчки, които трябваше да бъдат прилежно събрани, опаковани и изпратени към спедиторския партньор на фирмата. След като установихме тази необходимост, се задълбочихме в конкретните тесни места (bottlenecks) и идентифицирахме няколко основни направления, в които трябваше да се работи по отношение на автоматизация и оптимизация: кол-център, склад, връщания и управление продуктов каталог“, споделя Димитър Димитров от Stenik, eCommerce партньор на Creative.
Да вземем например пряко свързаните кол-център и склад. Допреди автоматизациите, които внедрихме двете звена си комуникираха непрекъснато дори и вербално. Още по-лошото беше, че се налагаше и мисловна дейност на някои от служителите за обезпечаване на проблеми, породени от липсата на добър процес.
В момента кол-центърът работи много оптимално и с намален капацитет, защото внедрихме валидации на потребителските данни в самия онлайн магазин и автоматизации в административния интерфейс на системата. Въпреки разликите в адресните номенклатури в различните държави в Creative имаме валидации на възможните атрибути от адресите на клиентите и проверка на телефонните им номера.
Поради грешки в това перо в миналото се налагаше прозвъняване на поръчки по телефон. Сега имаме възможност с получаване на поръчката да генерираме автоматично товарителници (без човешка намеса) на над 95% от поръчките. След това поръчката бива предадена към складовия/ERP софтуер на компанията, а складовите служители работят с picking list-ове, генерирани от софтуера на онлайн магазина, на които обаче има баркодове, съответстващи на поръчката в складовия софтуер. Служителите не работят със софтуерите на компютър, а събират продуктите с помощта на баркод четци, като тук отново имаме автоматизация, която помага при събран нужния брой продукти за всяка поръчка тя да светва като подготвена. Това отключва възможността за принт на касов бон и вече готовата товарителница, която онлайн магазинът е предал към склада. Това е класически пример за синергията, в която работят и на софтуерно ниво двете уеб базирани платформи – тази на онлайн магазина и тази на склада.
„Над пет минути отнемаше обработката на една поръчка по стария метод, докато в момента това отнема под две и нямаме притеснения от увеличен обем както в пикови дни, така и при трайните ръстове. Все пак складът работи седем дни в седмицата, което според нас е задължително за онлайн бизнеса“, споделя Радослав от Creative.
Ако продължим темата с поръчките – част от автоматизациите, които следват процеса по събирането им в склада са, в полза и на крайните клиенти. Новата онлайн платформа ги информира по-добре за статуса на техните поръчки във всеки момент след входирането им. Пример за това е, че след чекиране на пратка от куриер системата автоматично променя нейния статус и клиентът е уведомен за това. Това е класическа win-win ситуация, защото добрата информираност носи на Creative по-висок процент успешен разнос при доставките, което е пряко свързано с финансовия резултат. Това, разбира се, продължава и при доставяне на пратката или пък при нейното недоставяне, което отново оптимизира работата на кол-центъра, който в миналото се грижеше за проверка на тези събития.
Друг пример за двустранна полза чрез автоматизация е процесът по връщания на стоки от клиенти. Това е черната кутия в онлайн търговията в модния бранш, която всеки се страхува да отвори, защото му настръхват косите от процесите вътре в нея. Наложеният платеж, който царува в България и останалите пазари на Creative, и европейските регулации са допълнително усложнение в тази насока, но все пак ние намерихме начин за олекотяване на процеса с интегриране на т.нар. return merchandise authorization, или RMA. Той елиминира въпросите в насока „как да върна, мога ли да върна, докога мога да върна“ и отново олекотява кол-центъра на компания.
„Макар и да се задълбочихме в процеса с поръчки, защото той носи приходите, не е за подценяване и автоматиката, с която се управлява продуктовият каталог на Creative“, казва Стефан Чорбанов, управител на Stenik.
Компанията разполага с няколко склада, в които пристига стока, и множество служители, които описват продуктите. В момента всичко се заскладява в складовия софтуер и се трансферира автоматично в онлайн магазина с всички богати продуктови характеристики и техните снимки, което минимализира времето от получаване на стоката до излагането ѝ за продажба. По-нататъшната кореспонденция по отношение на продуктите – техните цени и наличности, е в реално време, което се налага и от микса онлайн/офлайн, защото Creative вече разполага и с три физически магазина, които също продават активно.
Онлайн бизнесът на Creative е ярък пример за възможностите и проблемите в онлайн търговията, с които би се сблъскал всеки бързорастящ търговец, работещ на местна и международна почва.
„За всички участващи в процеса и за нас това е изключителен опит и доказва как правилните технологии и ноу-хау в комбинация с маркетинг правят възможно това български търговец да изпраща безпроблемно над 4000 поръчки ежедневно до различни краища на Европа“, завършва Стефан Чорбанов.