Път, по който малцина минават
Итай Лахан е убеден, че предприемачите трябва да използват всяка възможност, за да взимат от парите на рисковите инвеститори. „Единственият надежден начин да се превърнеш в компания за милиард долара е чрез привличането на рисков капитал – вярва изпълнителният директор на Cloudinary. – Несъмнено това винаги ще е най-успешният начин.“
Думите му обаче са пример за правилото „не правя това, което говоря“, защото самият Лахан многократно е отхвърлял предложения му рисков капитал от създаването на Cloudinary през 2012 г. В същото време той и неговите бизнес партньори Надав Соферман и Тал Лев-Ами превърнаха компанията почти в стартъп еднорог. Фирмата им прави софтуер, който помага на ИТ директорите на близо 7500 потребители, сред които Nike, Peloton и Neiman Marcus, да управляват онлайн съдържанието си.
Приходите на Cloudinary през 2020 г. нараснаха с около 40% до близо 70 млн. долара, а активите ѝ достигнаха минимум 900 млн. долара. През последните три години Cloudinary неотменно присъства в класацията на Forbes на стоте най-добри компании в областта на облачните технологии.
Лахан твърди, че компанията просто не се е нуждаела от рисков капитал. Основателите ѝ стигат до идеята за създаването ѝ, докато управляват консултантска компания в Израел, която създава технология по поръчка на други стартъпи. Неудобните програми, които им се е налагало да използват, за да управляват видеата и снимките на сайтовете, ги убедили да опитат да създадат нещо по-добро. Клиентите, които консултирали, станали и първите потребители на новата Cloudinary. Това им позволило да излязат на печалба още в началото. Оттогава бизнесът им носи достатъчни приходи, за да финансират плановете си за разрастване и да поддържат екип от 300 служители. Паричният поток, измерен чрез EBITDA, се оценява на 6 млн. долара през 2020 г., или около 9% от продажбите.
Софтуерът на Cloudinary автоматизира преформатирането на дигиталното съдържание за различни устройства и уеб браузъри и гарантира, че видеата и снимките ще се зареждат със скоростта на светлината, което е задължително условие в свят, където потребителите губят интерес дори при най-малкото забавяне. Cloudinary използва и изкуствен интелект. Колкото повече суров материал преминава през алгоритмите на компанията, толкова повече те се усъвършенстват в предсказването какво ще привлича погледите и кликванията. В момента се обработват между 500 и 2000 единици съдържание в секунда.
Компанията не само предпазва брандовете, но и ги промотира. Фирми като Bleacher Report използват софтуера на Cloudinary, за да преглеждат дали публикуваните видеа не съдържат порнографско съдържание или други оскърбителни материали.
Компанията печели от активните си клиенти. В края на 2018 г. компанията управляваше дигитални активи на стойност 25 млрд. долара, а в края на 2020 г. тяхната стойност достигна 50 млрд. Очаква се ръстът да продължи дори ако породеният от пандемията бум в електронната търговия отслабне.
Други известни компании от сферата на облачните технологии като Atlassian и Qualtrics, която беше придобита от SAP за 8 млрд. долара, се придържаха към строги икономии преди излизането си на фондовите борси. Но ако стартъпите успеят бързо да си намерят клиентела, рекламата от уста на уста би могла да задържи маркетинговите разходи ниски, коментира Джейсън Лемкин, изпълнителен директор на компанията за инвестиране на рисков капитал SaaStr. „След като достигнете приходи от няколко милиона, вие ще сте на печалба, защото вашите [настоящи] клиенти ще ви доведат нови клиенти в бъдеще.“
Малко са обаче стартъпите, които са извадили такъв късмет, затова Лахан смята, че почти всички предприемачи трябва да приемат инвестиции на рисков капитал, за да разрастват бизнеса си. „Става дума за числа. Всичко е добре замислено“, казва той.
Има обаче и недостатъци. Често стартъпите трябва да се примирят с инвеститори в директорските съвети, които им налагат строги изисквания с надеждата, че един ден ще излязат на борсата. На съоснователите на Cloudinary обаче не им се е налагало. (Компанията дори няма съвет на директорите.) След началото на пандемията те ограничили наемането на хора, но не уволнили никого. Те намалили и целите за приходи през 2020 г. с близо 8 млн. долара, за да облекчат натиска върху персонала и да улеснят притиснатите финансово клиенти, като отложат плащанията и им предложат отстъпки.
Друго предимство да нямат външни инвеститори е, че тримата съоснователи притежават над половината от нея. Част от останалите дялове са собственост на служители – няколко пъти Cloudinary е организирала вторичен пазар за дялове, за да позволи на служители да продават. Именно така компаниите за рискови инвестиции Bessemer Venture Partners и Salesforce Ventures успяха да топнат пръстите си в меда.
В крайна сметка Лахан може би ще приеме собствения си съвет. „Убеден съм, че ще се нуждаем от [външно] финансиране – казва той. – И ще направим IPO, ако това ще е правилният избор в съответния момент.“ Той обаче не изключва и други възможности за финансиране като сътрудничество с фондове, които инвестират в компании на по-късен етап от развитието им. Ако Cloudinary избере този път, думите на Лахан може да донесат големи пари.