Стремя се да управлявам успешно създаването на иновации
Томас Мец е пример за живеещ в България експат, който е постигнал успех в професионалната си кариера. От януари 2019 г. той е управляващ директор на “Бош Инженеринг Център София”, който буквално гради основните на следващото поколение автономни автомобили.
Преди да заеме тази длъжност, Мец е заемал различни позиции в групата на Bosch в областта на автомобилното инженерство, управлението на ключови клиенти, както и стратегическия маркетинг и продажбите. Томас Мец се присъединява към Bosch през 2008 г. като стажант. След успешното приключване на програмата той получава своята немска диплома в областта на технологичния мениджмънт от Техническия университет в Мюнхен, Германия.
Г-н Мец, какво привлича един дългогодишен кадър на Bosch в страна като България?
В професионалната ми кариера в Bosch непрекъснато се стремя към две неща. Първото е да управлявам успешно създаването на иновации, които ще подобрят живота на хората.
В България мога да правя това със страхотен екип от инженери. Заедно ние проправяме пътя към автоматизирана, безопасна и комфортна мобилност на бъдещето. Второ, винаги се старая да продължавам да уча и да развивам уменията си.
Местната бизнес екосистема предлага чудесни възможности за това. Но и извън работата ми е добра възможност да опознавам българската култура и природа и да се срещам с интересни хора.
Как започна кариерата ви в Bosch?
Започнах работа в Bosch през 2008 г. по програма за развитие на мениджъри. Тя е с продължителност от две години и при нея често сменях различни позиции в локации на компанията в Германия и САЩ. След края на програмата като проектен мениджър отговарях за разработката на иновативни автомобилни спирачни системи.
Как си делите управлението в “Бош Инженеринг Център София” с другите управляващи директори?
Заедно с другите двама директори, които са българи, формираме общ управителен съвет. Всеки от нас внася различен функционален фокус в този борд.
Това са инженерингът, човешките ресурси, а в моя случай – бизнес перспективите.
Това, както и различната култура и развитие на всеки един от нас, ни дава възможност да вземаме заедно най-добрите решения за осъществяване на общата ни визия – да превърнем Бош Инженеринг Център София в най-успешния автомобилен инженерен център в Източна Европа.
Над какви проекти работи “Бош Инженеринг Център София”?
Започнахме през 2019 г. с по-малки проекти, а в момента разработваме цялостни продукти. Следващата стъпка, по която вече работим, е освен създаване на софтуер, да имаме в София и хардуерни разработки.
Целта ни е да поемаме все по-голяма отговорност и да работим в области с по-широка приложимост. Същевременно проучваме как да разширим ролята си и по отношение на новите продукти. Пример за това е добавянето на електрически велосипеди към нашето портфолио като активно търсим и други възможности.
В момента 80% от нашата работа е пряко свързана с автомобилната индустрия. Останалите 20% също са в сферата с мобилността, но не са насочени изцяло към автомобилите.
Когато става дума за автомобилите, работим в три основни области: технологии, подпомагащи шофирането; електрификация на автомобила; и решения за свързаност, дисплеи, инструментни клъстъри и също така камери, които наблюдават поведението на водача и останалите пътници в колата.
Мисията ни е да осигурим безопасно шофиране; с грижа към околната среда и обществото.
Екипът ни от висококвалифицирани професионалисти участва в разработването на над 40 международни проекта и технологии за автомобилната индустрия в области като системи за помощ на водача, автоматизирано шофиране, изкуствен интелект и електромобилност. Мисията ни е да осигурим безопасно шофиране; с грижа към околната среда и обществото.
Действително „Бош Инженеринг Център София” отбеляза бърз растеж през изминалата година, като само от май 2020 г. досега броят на колегите ни се увеличи значително. И продължаваме да се разрастваме и да наемаме нови специалисти.
Какви специалисти търсите?
Марката Bosch е известна в България от над 26 години и към нея има положително отношение. Въпреки това дейностите като автомобилното инженерство и разработването на “embedded” системи, специално в софтуерната индустрия в София, не се свързваха с нашия бранд. Затова още от старта на Центъра започнахме и продължаваме да налагаме бранда в тази нова посока. Бош, разбира се, e всичко, което вече знаете, но в допълнение предлагаме и чудесно място за работа на автомобилни инженери.
Или казано с други думи – отворени сме за всички добри специалисти. Няма значение дали става дума за разработчици на софтуер или архитекти, специалисти по безопасност, киберсигурност – всеки професионалист, който по някакъв начин е свързан с аутомотив инженеринга, е добре дошъл да поговори с нас.
Кои културни особености в България намирате за най-голямо предизвикателство?
Не бих говорил за предизвикателство, но със сигурност има някои характеристики, които правят България уникална в инженерния свят от моя гледна точка. За мен най-значимото е високото ниво на образованост на местния софтуерен пазар.
В комбинация с искрената убеденост в желанието си да покажат експертизата си на целия свят, нашите инженери са силно мотивирани и са готови да поемат отговорност далеч над стандартите, които съм виждал в други региони.
Предимствата на България като дестинация за научноизследователска дейност?
Неведнъж съм казвал, че България – и по-конкретно София – е Силициевата долина на Източна Европа. За Bosch най-големият потенциал в този регион е разработването на иновативни автомобилни технологии и продукти в области като помощ за водача, автоматизирано и свързано шофиране, електромобилност.
Що се отнася до предимствата, те са няколко. На първо място, това е средата. Както казах, образованието и служителите са на високо ниво. Горят в това, което правят. И точно това е духът, който търсим в Bosch.