Бизнесът формира вкуса на обществото
Вие участвате в управлението на над 10 компании. Каква е вашата роля?
Работя със създатели на големи компании и техните бордове. Моята отговорност е да превърна концепциите в реалност. С екипите ми работим по определянето на стратегията, планирането и управлението на риска.
Бизнес етиката и личната отговорност са от основно значение. Как стопанисваш доверието и информацията, които са ти поверени, е абсолютно определящо за успеха на всеки бизнес, както и за личния успех на хората от екипа. Това е формулата ми за устойчив растеж на бизнесите. Юридическото ми образование и практика помагат, но те са само основата, върху която стъпвам.
Какво ви вдъхнови да се насочите към търговското право?
Дядо ми каза, че правото ще ми даде база да опозная структурата и правилата на обществото, да разбера принципите и системните взаимодействия. Записах право още в гимназията, а впоследствие в Англия.
Търговското право превзе интереса ми с разнообразното приложение – един ден можеш да си в промишлената индустрия, в следващия – да се занимаваш с договори за деривативни инструменти, търгувани на нерегулиран пазар, продажбата на стоки, туризма, строителството, в различни по вид услуги. Широкият обхват от индустрии, които покрива, отрано ми даде възможност за активно участие в живота.
Какво повлия на избора ви да специализирате английското право?
Репутацията на най-развитата правна система, съдилища като едни от най-независимите, юристите им са с един от най-високия интегритет, както и широкото му приложение. Английското право се прилага за сделки в световен мащаб, дори от тези, които нямат никаква географска връзка с Англия. То е силно предпочитано, защото работи бързо и ефективно.
Прецедентната система постига много точен баланс за бизнеса – между устойчиви принципи и възможност за по-бърза приспособимост към нови ситуации в сравнение с други правни системи. От тази концепция научих много повече за нуждите на бизнеса и обществото, отколкото за правото.
Какво ви провокира да създадете в България собствена консултантска компания за управление на инвестиции?
От четиринадесетгодишна започнах да стажувам всяко лято. Впоследствие реших да уча и работя едновременно. Занимавах се с юридическа работа около шест-седем години основно между България и Англия. Постепенно в кантората започнах да се ангажирам и с бизнес развитие. Аз самата преминах развитие от това да съветвам като юрист как нещо да се случи до това да ме поканят – „защо не го поемеш ти“.
Бях поканена да участвам в управлението на един проект, след това и в управлението на бизнес. Установих, че прилагането на правото е еманация на културата на обществото и бизнеса като негов израз. По естествен път управлението на инвестиции стана новото ми поприще, свързващи различни култури и бизнес.
Работя с прекрасни професионалисти в разнообразни сфери, които целят бизнесът им да има забележителна добавена стойност за тях и за средата, в която инвестират. Работата ми сега се изразява в определяне на стратегии, планиране, управление на риска, управление на ресурси. В конвергенция на най-добрите практики.
Какво движи вашия успех?
Страстта, с която действам, видимото развитие и чувството ми за лична отговорност. Винаги съм имала страст към анализирането на различни гледни точки.
Това, че съм живяла в различни страни и че годините ми на формиране бяха в прехода в България, ме направи много адаптивна. Управлявам промените с цел да се създаде нещо по-добро. За това се изисква отговорност и прозрачност.
Реализацията на промените, подобряващи даден бизнес, ми доставя удовлетворение. Можем да наблюдаваме промените – бизнес средата, културата, социалната и политическата сфера, гео-икономическата. За мен е изключително интересно и е важно да участвам в тези процеси. За това имам чиста форма на лична страст. Това е форма на създаване.
Занимавате се с организационни промени в бизнеса. Какви са целите?
Бизнесът, и въобще икономиката, има директно отражение върху средата, в която живеем. Ако бизнесът като съвкупност върви успешно, той създава ползотворна среда. Тя създава по-високо качество на услуги и продукти, диверсифицира възможностите, от които хората да избират. В този смисъл бизнесът формира вкуса на обществото и учи какво може да поиска и какво може да получи – по-иновативни способи за решаването на проблеми, както и къде са бъдещите възможности за развитие.
Основно нещо, за което често се забравя, е възможността да се поиска по-различно от общоприетото. В този смисъл моят афинитет към промяната се артикулира оттук. Промяна на опциите, създаването на различни възможности и на различно мислене, а после подход към даден бизнес.
Но, разбира се, да искаш и да правиш са различни неща. Управлението на каквото и да е – бизнес, семеен бюджет, лично развитие, обществени промени, изисква много ясно целеполагане, дисциплина и последователни действия.
От основна важност за мен е да идентифицирам какво иска да постигне инвеститорът, клиентът или акционерът. Например с придобиването на едно предприятие, с навлизането в нов пазар или с това да съди някого. Често бизнесите, а и хората, мислят, че търсят един резултат и ще го постигнат по определен начин, а се оказва, че искат съвсем друго. Когато направим анализ и сложим открито картите на масата, тогава ясно формираме и реалните цели. И тук вече започваме да говорим за преразпределение на ресурси, оформяне на нова стратегия, системни корекции, промени в целевия хоризонт. В успешните бизнеси няма място за лично его, има място за визия за бизнес развитие. От фундаментално значение за успеха е координацията на различните бизнес звена и коректната и пълна комуникация между всички нива. Някой трябва да върши това отговорно.
В този смисъл стратегическото управление върви ръка за ръка с управлението на промените. Пандемията, през която преминаваме, е пример колко необходимо и полезно е управлението на промяната и как това може да се прави изключително обмислено. Всички получихме урок по преразпределение на ресурси и управление на промяната, която COVID-19 ни наложи. Това може да е много стресиращ процес, но добре управляван, може да постигне изключително добри резултати.
Каква е вашата визия като лидер от ново поколение?
Живеем в силно индивидуалистично общество, поставящо личните цели пред общия интерес, а ни трябват лидери, които мислят и водят обществото и бизнес културата напред. Мисленето за другия е в основата на демокрацията.
Аз се стремя към среда, в която хората имат отговорно и осъзнато поведение един към друг и не се примиряват с нищо по-малко. Това е предпоставката за устойчив растеж на бизнесите в България. Отговорната инвестиция в средата подобрява пазара, към който всички се стремим да предлагаме продуктите на нашия труд.
Моят стремеж е бизнесът в България по-ясно да се обедини около общи, по-продуктивни и полезни за икономиката и обществото цели. Все по-натрапчива става липсата на ясно дефинирана обща българска идея. Вярвам, че моето поколение внася необходимия допълнителен качествен човешки ресурс, с който можем да постигнем точната дефиниция. Ние сме на ход.