Един американец в София
Той идва в София преди 26 години, остава трайно в страната ни и вече мисли като българин. Името му е Кенет Лефковиц, но е познат сред приятелите си като Кен, много от тях дори не знаят пълното му име. Срещам се с него в Южния парк в София, на свеж въздух, защото слънчевият ден позволява това, а и разговорът върви свободно, когато не сме ограничени от затворено пространство.
Лефковиц е американец, съсобственик на консултантската компания „Ню Юръп корпорит адвайзъри“, която в последните няколко години извършва консултантски услуги най-вече в енергийния сектор, но също и в сектора на телекомуникациите.
Енергийните проекти той развива още по времето на приватизацията, а с телекомуникациите го свързва периодът, в който е изпълнителен директор на българска телеком компания – „Нетикс комюникейшънс“, създадена от Невен Дилков (основател на „Нетера“). Това е платформа за обмен на данни, в която създатели на съдържание и потребители се свързват по-качествено, по-бързо и по-евтино от подобни платформи. Той е в компанията няколко месеца, а дейността му е свързана с набирането на капитал. За него това е временно назначение и след това се връща към основната си дейност. В края на 2018 и почти цялата 2019 г. се занимава с преструктуриране на Булсатком от името на основателя на компанията Пламен Генчев. В последно време се занимава основно с развитието на един вятърен парк.
„В България е трудно да правиш бизнес“, смята Кенет Лефковиц, но той е толкова отдавна в страната, че вече е свикнал с всички трудности. За него една от големите трудности е, че понякога има сравнително кратки прозорци, когато пазарът и обстановката изискват бързо приключване на дадена сделка. И в същото време има пречки от всякакво естество. „По-голямата част от времето буташ срещу вятъра“, описва кратко положението в страната Кенет.
Но не се оплаква и смята, че в България има бизнес, стига човек да има желание. В последните години е по-трудно и затова той в един момент сменя бизнес модела в контраинтуитивна посока. Спира да търси нов бизнес и съкращава всички режийни. Работи само със съдружника си и когато има конкретен проект, намира подизпълнители. Нямат служители, нямат и офис, но това не се отразява върху приходите, напротив. И това се случва още преди последната криза, която почти не се отразява на дейността на консултантската компания. „Това е въвлечена криза, тя не се дължи на бизнес обстоятелства“, казва Кенет Лефковиц. В първите дни след март миналата година има няколко месеца затишие в дейността им, а след това отново се активизират.
Консултантската компания, в която той е съдружник, е създадена като клон на австрийската EPIC в България през 1996 г. Лефковиц е изпълнителен директор на EPIC България от 1999 до 2003 г. В края на същата година той прави мениджърско изкупуване и оттогава компанията е „Ню Юръп корпорит адвайзъри“.
Американецът е на 52 години и е от Нова Англия – Масачузетс. Учи в икономическия департамент на университета в Кънектикът – Wesleyan University. Една година е и в Университета на Вирджиния, за цвят, както се шегува самият той. „Това ми бе като стаж в чужбина“, казва Лефковиц, за да опише колко са различни северната и южната част на САЩ. Завършва образованието си през 1992 г. и почти три години работи в Американския институт за икономически изследвания в Масачузетс.
По това време Студената война е свършила, стената между Източен и Западен Берлин е паднала, а икономиките на бившите комунистически страни тръгват към пазарните отношения. За него това е уникален експеримент в икономиката и той иска на място да разбере как се случват нещата. По време на работата си в Икономическия институт се среща с българина Камен Атанасов, който е учил в същия университет, той му разказва за България и Лефковиц решава, че това ще бъде страната, в която ще натрупа нов опит. Имал е идея да ходи в Русия, но там му изглеждало опасно, друга потенциална дестинация е била Монголия, която обаче му се струва твърде екзотична. Повечето негови състуденти отиват в Чехия, а той иска нещо по-различно и така се озовава в България.
Пристига през 1995 г., тогава е 26-годишен. „Дойдох в страната на рождения си ден“, казва той. Първото му впечатление, когато идва, е старото летище, което е със стария си терминал отпреди ремонта. Още видът му е доста тоталитарен, а когато излиза от него, вижда квартал „Дружба“ и се чуди къде е попаднал. Първото му посещение е за две седмици, връща се в САЩ, но след второто си идване остава за постоянно.
Не знае езика, без работа е и харчи пари известно време, преди да започне някаква дейност. „Правих разни опити за търговия, които се оказаха безуспешни“, спомня си Лефковиц. Научава бързо български, защото по собствените му думи има дарба за езици. Учил е латински шест години, също гръцки и френски, а българският му е пети език.
Малко след като пристига в страната, започва подготовката за приватизация и той открива, че има пазарна ниша за писане на анализи. Създава бюлетин за тези, които следят масовата приватизация, и ЗУНК облигациите (облигации, издадени по Закона за уреждане на необслужваните кредити). Тези облигации (за разлика от Брейди облигациите – по външния дълг на страната) не са били прозрачни и е имало нужда някой вътре в страната да дава информация на чуждите инвеститори.
След това навлиза директно в приватизацията и три години е изпълнителен директор на Приватизационен фонд „Надежда“. Казва, че е доволен от работата си във фонда, защото е успял да „осребри“ основните му позиции. След приватизацията фондът има дялове в „Солвей Соди“, „Калиакра“, „Плевенско пиво“ и „Ален мак“, които са продадени успешно.
Няколко години е представител на фонда в козметичната компания „Ален мак“, като две години е и член на съвета на директорите.
ТАМ СЕ СБЛЪСКАХ С ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА НА УПРАВЛЕНИЕТО НА ДЪРЖАВНА ФИРМА, КОЕТО БЕШЕ МНОГО ИНТЕРЕСЕН И ЦЕНЕН ОПИТ
Тогава изпълнителен директор на компанията по неговите спомени е човек, с когото понякога имат сблъсъци, особено когато американецът открива очевидни грешки в управлението. Всичко това обаче е „шум без резултат“, както в повечето държавни фирми тогава, където има политическо насочване на нещата.
Спомените на Лефковиц от престоя му в „Ален мак“ са свързани с една малка стаичка на последния етаж в сравнително големия завод. В тази стаичка има машина за боя за коса, а от продажбата на тази боя идват около 80% от приходите на компанията. „За мен беше особено интересно, че в тази стаичка, откъдето миришеше на амоняк, се формираха основните приходи“, спомня си Кенет. Това се дължи на износа за Русия, където компанията има съществен, около 10%, дял от пазара на боя за коса. Пастата за зъби се е продавала предимно на пазара в България, а продажбите не са вървели много по това време.
Друг спомен е свързан с времето след кризата в страната през 1997 г. Козметичната компания има проблем с продажбите и той е изненадан от решението да се увеличи срокът на годност на стоката, която залежава в складовете. „Вместо да се намали производството, се увеличаваше срокът на годност“, разказва той.
След като е направил кариерно развитие като консултант по сделки в EPIC, в един момент се договаря със собствениците на компанията да изкупи дела на представителството ѝ в България. Тогавашните му ръководители виждат, че трябва да има личен интерес, за да върви бизнесът, и затова се съгласяват той да изкупи дела на EPIC. Още тогава започва да навлиза в енергийния бизнес, защото по това време се лицензират газоразпределителните дружества, осъществява се енергийна приватизация, сделките с ЕРП, както и продажбата на някои производствени мощности.
Самият той е мислил и за друг бизнес извън консултациите, опитвал се е да влезе в аутсорсинг бизнеса. Между 2003 и 2006 г. създава система за въвеждане и обработка на данни, но този бизнес опит приключва безуспешно. Покрай консултациите в енергийния сектор е проучвал и възможностите за инвестиции във ВЕИ.
Не се отказва от възможността да помага с опита си, като се включва в различни организации. Няколко години е член на борда на Американската търговска камара в България, съосновател е на Българската ветроенергийна асоциация. Член е и на Съвета на Института за пазарна икономика.
Остава в България, защото по неговите думи тук има предизвикателство и нещата се случват доста трудно. Има доста изпитания в страната, но той харесва да докара нещата докрай, упорит е. В един момент създава и семейство и това определя живота му. Имал е моменти от досегашния си престой тук, в които си е мислел какво може да направи извън България. Но на този етап от кариерата си е създал контакти и те определят какво може и какво не може. Няма желание да тръгне на този етап от живота си в чужбина, в нова страна и да започва всичко отначало, защото знае, че без контакти ще бъде трудно. Половината от живота му вече е в България. Теоретично би могъл да се хвърли в неизвестното още веднъж, но защо?
Кенет Лефковиц смята, че за повечето от чужденците е много трудно да разберат как всъщност се правят и случват нещата в България. Страната е малка и на тези, които живеят тук, нещата са им известни и ясни, но ако идваш отвън, е много трудно, защото всичко става чрез контакти.
БЪЛГАРИЯ ЗА НЕГО СЕ РАЗВИВА НА ДВА КОЛОВОЗА, КАТО ВЛАКОВЕТЕ ВЪРВЯТ С ДОСТА РАЗЛИЧНА СКОРОСТ
На повърхността има бурно развитие, инфраструктурата се развива с бързи темпове. Корпоративният сектор според него също има осезаемо развитие. Дава за пример родителите си, които идват на периоди през четири-пет години и за тях има осезаема разлика. Те сравняват със САЩ, където в последните две десетилетия няма много различие в обстановката извън големите градове.
„На другия коловоз е един бавен селски влак, който кара с темпото на отоманската империя – навиците, животът са си същите открай време и няма да се променят скоро. Политически страната е в Европейския съюз, но културно – не е“, заключава Кенет Лефковиц.
Най-интересното и в същото време най-страшното, което е видял в България, е влиянието на дезинформацията. Дълги години се е смял на български приятел, който виждал руска намеса навсякъде. В крайна сметка признава, че приятелят му е бил прав за голяма част от случаите. „Оказа се, че на базата на натрупания опит тук приятелят ми бе един от първите, които биеха камбаната, че щатските президентски избори през 2016 г. са силно повлияни от руска дезинформационна кампания“, казва още Лефковиц.
Избягва съдебни дела, но понякога се налага. Опитът му от страната е, че може да се спечели предимно на късмет и не може да се разчита много на правосъдието. Това за него е пример за разликата в работата на институциите тук и навън – на Запад може да се разчита на правосъдие.
По отношение на българите се опитва да прави преценка на всеки човек поотделно, а не да обобщава. Но споделя, че за него те са основно открити и прями. За разлика от румънците, които често увъртат, а сърбите пък са много избухливи. Забелязал е, че има предразсъдъци за България от чужденците. България се смята от тях за силно корумпирана държава и той вижда много чужденци с това мнение. И в същото време има странен момент – за чужденците като него някои неща стават по-лесно. Има елемент на доверие към чужденеца, дори обратна дискриминация, в страната ни. Историята му го доказва.