Мототехника за бъдещето
През 2020 г. учители и ученици в целия свят трябваше да се научат как да преподават и да възприемат в дигитална видеосреда. 31-годишният Кристиан Младенов също преподава онлайн – темите обаче са специфични. Как се отстраняват проблеми в горивната система или скоростната кутия на автомобили? Как се управлява сервиз? Те ще се появят в DasAuto Academy – неговата дигитална платформа за обучение на механици.

Младенов се занимава с проекта от близо година и постоянно е в състезание с времето. Задачите му са толкова много, сроковете – „брутално кратки“, а залогът – твърде голям. През март той подписва договор с Google, според който в следващите пет години технологичният гигант предвижда на няколко етапа да инвестира общо 1.5 млн. долара за развитие на академията и налагането ѝ в определени държави. „Преди изобщо да говорим за условията, от Google изпратиха проучване, че има търсене на обучения за начинаещи и напреднали механици, но в Европа няма предлагане“, казва той.
Има логика – прогнозите показват, че навлизането на електрическите и автономните превозни средства ще създаде ниша за допълнителни обучения за механици, които ще трябва да се превърнат в електроинженери с широки диагностични способности и умения да се справят със софтуерно програмиране и управление на данни. „Това ще е огромно предизвикателство за тях да натрупат изцяло нови знания, които да превърнат в нови умения, смята Младенов. – Ако досега можеха да черпят опит от съветите на бай Пешо в сервиза и да са самоуки, това вече не работи, защото с грешките си могат да застрашат нечий живот.“
Младенов притежава DasAuto Service – по думите му „най-големия в страната неоторизиран сервиз за автомобили“ от Volkswagen Group (Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT, Skoda), разположен на 8 хил. кв. м в софийския квартал „Люлин“ с 10 хил. активни клиенти. В тези халета преди промените се помещаваше престижният соц сервиз „Мототехника“.
Наред с работата по академията младият напорист предприемач бърза да довърши и ремонта на халетата в сервиза – иска да изглеждат като в Германия. Облечен в работен гащеризон, Младенов отвежда екипа от Forbes на мястото, определено за шоурум на класни автомобили втора употреба от Германия. Празен е, защото в пандемията много хора отменят плана си за закупуване на нов автомобил и има дефицит на вторичния пазар, но „това скоро ще се промени“. Той държи да подчертае, че цялото оборудване в сервиза за близо 500 хил. евро е купено със средства на компанията, без да използва кредит. „Застраховаме инвентара в германска компания и оценката само на ръчните инструменти е 267 хил. евро. Имаме и два стенда за диагностика по 80 хил. евро“, казва той и гордо ги посочва.
Кристиан Младенов е от новото поколение високо образовани механици с диплома от академиите на Volkswagen в Германия. Увлечението му към автомобилите изплува в тийнейджърска възраст, докато поддържа стария голф на баща си. В началото учи всичко сам. Дори изгражда самочувствие, че може да подготви автомобила за боядисване, но когато го закарва в сервиза, майсторът му казва да го качва на Пътна помощ и да търси друг. Младенов отказва да си тръгне, а собственикът, понеже не му достигат хора, му предлага да остане и да учи.
След няколко месеца сред токсични изпарения получава отравяне и е откаран в спешното отделение на „Пирогов“ в безсъзнание. Докторите му казват да се откаже от тази работа, защото следващия път може да не успеят да го спасят. Той се вслушва в съвета, но започва да търси познати със сервизи да го вземат за чирак.
С едно отказва да се примири – „не може монтьори вечно да са омазани до лактите в масло“. „Трябва да има и друг начин“, казва си той. Иска да види как е в чужбина и пише имейли до централите на Mercedes, BMW и Volkswagen, че търси обучение за прохождащ механик. Единствено от Volkswagen го канят да посети най-големия им завод във Волфсбург. Първите три дни прекарва прикрепен към механик в един от дилърските центрове. Няма време да учи немски с техническа терминология и с него върви преводач, на когото плаща. Пред него има три възможности за обучение – да се запише в програма за чужденци, в програмата за дилъри от целия свят или да стане и стажант с 680 евро заплата. Сумата не покрива разходите и той избира първия вариант.
Връща се в България и отваря малък сервиз. В следващите три години работи неуморно. Сменя масло и накладки в един гараж и с припечелените пари плаща престоя и обучението си в академиите на Volkswagen във Волфсбург.
Когато стига най-високото, пето, ниво за обучение за собственици на сервизи, получава предложение за работа във Volkswagen с осигурена квартира, автомобил и всички социални пакети. Баща му, приятелите и менторите му го окуражават да приеме и „да си подреди живота“, но той е на друго мнение. Смята, че ако избере уредения живот в Германия, ще пропусне възможността да покаже в България добрата услуга в сервизите, а това е важно за него: „Сервизите в България масово извършват некачествена услуга и аз мога да променя това.“
Вместо да приеме работата, той търси споразумение за партньорство с Volkswagen. Наивността му стига дотам да си мисли, че като познава Мартин Винтеркорн, по това време изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Volkswagen AG, който му е бил ментор в академията, ще получи специално внимание. На път за срещата разпалено обяснява на преводачката, че щом подпише договора, ще отвори сервиз само за Volkswagen, а тя му казва, че с германците нещата не се случват така.
Оказва се права – единствената фраза, която чуват от Винтеркорн, е Nein. Изглежда това да е краят, но Младенов преценява, че до полета на другия ден може да си уреди втора среща. Директорът, който тогава е един от най-влиятелните бизнесмени в света, вероятно до такава степен е бил шокиран от напористия младеж, че го кани на обяд, за да го изслуша. По време на обяда Младенов разпалено коментира мечтата си да предложи обслужване немско качество на клиенти в България и да промени средата. Лицензът за сервизна дейност в България е продаден на голям партньор, но директорът му предлага да направи партньорска работилница само за Volkswagen, като не скрива скептицизма си. Дава му срок шест месеца да се докаже, след което ще получи права и за Audi. Ще може да купува части и инструменти с отстъпка, което е един много добър старт на DasAuto Service.
Добрал се до мечтания договор, през 2013 г. 23-годишният Младенов отваря сервиз на 600 кв. м и уведомява всички свои клиенти с Volkswagen, че предлага услуга с немско качество. В доказателство започва да снима с камера целия процес по ремонта на автомобилите и го качва във Facebook страницата на сервиза. Идеята взема от фризьорски салон в Германия. И до днес близо 80% от новите клиенти са привлечени от постовете му.
Сред последователите в социалните медии има и механици, което навежда Младенов на мисълта, че може да споделя своите знания със собственици на сервизи и техния персонал. Без да губи време, обявява първото обучение – за климатични системи, на 11 юни 2018 г. в новосъздадената от него DasAuto Academy.
Навън е топло и той очаква да има интерес към темата, но идват само 11 души. Приходите не покриват разходите. Въпреки това решава да направи още едно обучение, преди да вземе решение дали да продължи. Втория път събира 70 души, което според Съюза на българските автомобилисти, е „най-масовото обучение в бранша за последните 20 години“. „Обадиха се хора от съюза да ме питат с какво могат да са ни полезни и това ми подсказа, че в цялата работа има хляб“, казва Младенов. Той разбира, че има продукт, какъвто пазарът иска, и инструмент да промени средата. Смята, че ако обучи повече хора, ще може в бъдеще да предлага и франчайз продукти.
Само че курсистите искат освен лекции да имат и нещо разписано подръка. Младенов подготвя 100 страници ръководство в Word формат и ги събира навъртени със спирала между две твърди корици. Издава пет ръководства, които неофициално се ползват като учебници. Когато ги пуска, в книжарниците Orange и Booktrading отварят специален раздел „Литература за механици“. Тиражите се изчерпват бързо. Най-търсен е учебникът за ремъчно и верижно задвижване – 9800 продажби. „Вчера изпратихме учебници и на транспортната гимназия в Дупница. Паралелка ще учи по нашите учебници“, казва Младенов.
За две години академията се развива като модерна aкaдeмия не само зa мeхaници, а и за собственици на сервизи, които в представите на Младенов трябва да имат познания по счетоводство, дигитализация и организация на бизнеса, за да задават правилната визията и посока на своя бизнес.
В началото на 2020 г. академията стартира с пакет от шест обучения на различни теми и 150-те места бързо се запълват. Само че през март пандемията от COVID-19 плъзва в цял свят и всички събития на живо в страната са отменени. Една част от клиентите си искат парите обратно, но повечето са готови да чакат. DasAuto Academy има голяма клиентска маса, включително българи в чужбина, които са минали обученията и искат да закупят нови продукти. Младенов вижда възможностите на дигиталните обучения и насочва всички усилия и ресурси в производство на видеосъдържание.
Разходите за снимачните екипи набъбват и той търси подкрепа от инвеститори. Намира няколко в България, които вярват в потенциала на академията, но иска да отиде още по-далече. Миналото лято пише писма до офисите на технологичните гиганти Microsoft, Google и Yahoo, в които разказва за идеята да отвори дигитaлнa aкaдeмия зa мeхaници. В продължение на три месеца праща имейли до Google. Една сутрин, докато проверява графика си за деня, открива кратък отговор. От него искат да представи проекта в детайли. След последвалия изключително дълъг и обяснителен имейл с него се свързва Клои Паркър, старши мениджър по комуникациите в Google, и по телефона му казва, че ще представи подобието му на проект нагоре по веригата: „Пита ме какви искания имам и аз споделих желанието си да работим заедно с Google.“ От Google са напипали ниша за специализирани обучения за механици и на първо време декларират намерение за 1.5 млн. долара инвестиция. Едно от условията е платформата, която в момента е в реконструкция, да се подготви по техните стандарти със съдържание на три езика – български, английски и немски, по техен шаблон, така че да стига бързо и лесно смилаемо до потребителите. Нещо като платформата за обучение Google Digital Garage, но за механици.
Програмистите и дизайнерите на DasAuto Academy използват методи от сугестопедията за учене с артистични похвати. Те разработват модули за комуникация с клиентите, бизнес психология, маркетинг, счетоводство и изучаване на английски език. Младенов снима обученията за управление на сервиза и част от уроците по механика на автомобилите от Volkswagen Group. Очакванията към платформата са големи, отговорностите му – също: „Вече имах среща с адвокатите да осигурим всичко, което от Google искат, за първия от шестте етапа. Няма да е лесно – има 300 страници правила, обвързани с глоби, но ще се справим.“ По план „усвояването на първа инвестиция трябва да е в края на юни“, когато DasAuto Academy ще заработи отново.