Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
21 юни 2021, 12:18

Мототехника за бъдещето

Елеонора Тарандова редактор във Forbes

Индустрия, производство, транспорт и селско стопанство.

През 2020 г. учители и ученици в целия свят трябваше да се научат как да преподават и да възприемат в дигитална видеосреда. 31-годишният Кристиан Младенов също преподава онлайн – темите обаче са специфични. Как се отстраняват проблеми в горивната система или скоростната кутия на автомобили? Как се управлява сервиз? Те ще се появят в DasAuto Academy – неговата дигитална платформа за обучение на механици.

Кристиан Младенов първо пречупва изпълнителния директор на Volkswagen Group, а след това и тежката система на Google

Младенов се занимава с проекта от близо година и постоянно е в състезание с времето. Задачите му са толкова много, сроковете – „брутално кратки“, а залогът – твърде голям. През март той подписва договор с Google, според който в следващите пет години технологичният гигант предвижда на няколко етапа да инвестира общо 1.5 млн. долара за развитие на академията и налагането ѝ в определени държави. „Преди изобщо да говорим за условията, от Google изпратиха проучване, че има търсене на обучения за начинаещи и напреднали механици, но в Европа няма предлагане“, казва той.

Има логика – прогнозите показват, че навлизането на електрическите и автономните превозни средства ще създаде ниша за допълнителни обучения за механици, които ще трябва да се превърнат в електроинженери с широки диагностични способности и умения да се справят със софтуерно програмиране и управление на данни. „Това ще е огромно предизвикателство за тях да натрупат изцяло нови знания, които да превърнат в нови умения, смята Младенов. – Ако досега можеха да черпят опит от съветите на бай Пешо в сервиза и да са само­уки, това вече не работи, защото с греш­ките си могат да застрашат нечий живот.“

Младенов притежава DasAuto Service – по думите му „най-големия в страната неоторизиран сервиз за автомобили“ от Volkswagen Group (Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT, Skoda), разположен на 8 хил. кв. м в софийския квар­тал „Люлин“ с 10 хил. активни клиенти. В тези халета преди промените се помеща­ваше престижният соц сервиз „Мототех­ника“.

Наред с работата по академията млади­ят напорист предприемач бърза да довърши и ремонта на халетата в сервиза – иска да изглеждат като в Германия. Облечен в ра­ботен гащеризон, Младенов отвежда екипа от Forbes на мястото, определено за шоурум на класни автомобили втора употреба от Германия. Празен е, защото в пандеми­ята много хора отменят плана си за заку­пуване на нов автомобил и има дефицит на вторичния пазар, но „това скоро ще се про­мени“. Той държи да подчертае, че цялото оборудване в сервиза за близо 500 хил. евро е купено със средства на компанията, без да използва кредит. „Застраховаме инвентара в германска компания и оценката само на ръчните инструменти е 267 хил. евро. Има­ме и два стенда за диагностика по 80 хил. евро“, казва той и гордо ги посочва.

Кристиан Младенов е от но­вото поколение високо обра­зовани механици с диплома от академиите на Volkswagen в Германия. Увлечението му към автомобилите изплува в тийнейджър­ска възраст, докато поддържа стария голф на баща си. В началото учи всичко сам. Дори изгражда самочувствие, че може да подготви автомобила за боядисване, но ко­гато го закарва в сервиза, майсторът му казва да го качва на Пътна помощ и да търси друг. Младенов отказва да си тръгне, а собственикът, понеже не му достигат хора, му предлага да остане и да учи.

След няколко месеца сред токсични из­парения получава отравяне и е откаран в спешното отделение на „Пирогов“ в без­съзнание. Докторите му казват да се от­каже от тази работа, защото следващия път може да не успеят да го спасят. Той се вслушва в съвета, но започва да търси по­знати със сервизи да го вземат за чирак.

С едно отказва да се примири – „не може монтьори вечно да са омазани до лактите в масло“. „Трябва да има и друг начин“, казва си той. Иска да види как е в чужбина и пише имейли до централите на Mercedes, BMW и Volkswagen, че търси обучение за прохож­дащ механик. Единствено от Volkswagen го канят да посети най-големия им завод във Волфсбург. Първите три дни прекарва при­крепен към механик в един от дилърските центрове. Няма време да учи немски с тех­ническа терминология и с него върви прево­дач, на когото плаща. Пред него има три възможности за обучение – да се запише в програма за чужденци, в програмата за ди­лъри от целия свят или да стане и ста­жант с 680 евро заплата. Сумата не покри­ва разходите и той избира първия вариант.

Връща се в България и отваря малък сер­виз. В следващите три години работи неу­морно. Сменя масло и накладки в един га­раж и с припечелените пари плаща престоя и обучението си в академиите на Volkswagen във Волфсбург.

Когато стига най-високото, пето, ниво за обучение за собственици на сервизи, полу­чава предложение за работа във Volkswagen с осигурена квартира, автомобил и всички социални пакети. Баща му, приятелите и менторите му го окуражават да приеме и „да си подреди живота“, но той е на друго мнение. Смята, че ако избере уредения жи­вот в Германия, ще пропусне възможност­та да покаже в България добрата услуга в сервизите, а това е важно за него: „Сервизите в България масово извършват нека­чествена услуга и аз мога да променя това.“

Вместо да приеме работата, той търси споразумение за партньорство с Volkswagen. Наивността му стига дотам да си мисли, че като познава Мартин Винтеркорн, по това време изпълнителен директор и председа­тел на управителния съвет на Volkswagen AG, който му е бил ментор в академията, ще получи специално внимание. На път за срещата разпалено обяснява на преводачка­та, че щом подпише договора, ще отвори сервиз само за Volkswagen, а тя му казва, че с германците нещата не се случват така.

Оказва се права – единствената фраза, която чуват от Винтеркорн, е Nein. Из­глежда това да е краят, но Младенов преце­нява, че до полета на другия ден може да си уреди втора среща. Директорът, който то­гава е един от най-влиятелните бизнесмени в света, вероятно до такава степен е бил шокиран от напористия младеж, че го кани на обяд, за да го изслуша. По време на обя­да Младенов разпалено коментира мечтата си да предложи обслужване немско качество на клиенти в България и да промени среда­та. Лицензът за сервизна дейност в Бълга­рия е продаден на голям партньор, но дирек­торът му предлага да направи партньорска работилница само за Volkswagen, като не скрива скептицизма си. Дава му срок шест месеца да се докаже, след което ще получи права и за Audi. Ще може да купува части и инструменти с отстъпка, което е един много добър старт на DasAuto Service.

Добрал се до мечтания дого­вор, през 2013 г. 23-годишният Младенов отваря сервиз на 600 кв. м и уведомява всички свои клиенти с Volkswagen, че предлага услуга с немско качество. В доказа­телство започва да снима с камера целия процес по ремонта на автомобилите и го качва във Facebook страницата на сервиза. Идеята взема от фризьорски салон в Герма­ния. И до днес близо 80% от новите клиен­ти са привлечени от постовете му.

Сред последователите в социалните ме­дии има и механици, което навежда Младе­нов на мисълта, че може да споделя своите знания със собственици на сервизи и техния персонал. Без да губи време, обявява първо­то обучение – за климатични системи, на 11 юни 2018 г. в новосъздадената от него DasAuto Academy.

Навън е топло и той очаква да има ин­терес към темата, но идват само 11 души. Приходите не покриват разходите. Въпре­ки това решава да направи още едно обуче­ние, преди да вземе решение дали да продъл­жи. Втория път събира 70 души, което спо­ред Съюза на българските автомобилисти, е „най-масовото обучение в бранша за последните 20 години“. „Обадиха се хора от съ­юза да ме питат с какво могат да са ни по­лезни и това ми подсказа, че в цялата ра­бота има хляб“, казва Младенов. Той разби­ра, че има продукт, какъвто пазарът иска, и инструмент да промени средата. Смята, че ако обучи повече хора, ще може в бъдеще да предлага и франчайз продукти.

Само че курсистите искат освен лекции да имат и нещо разписано подръка. Мла­денов подготвя 100 страници ръководство в Word формат и ги събира навъртени със спирала между две твърди корици. Изда­ва пет ръководства, които неофициално се ползват като учебници. Когато ги пуска, в книжарниците Orange и Booktrading отварят специален раздел „Литература за механици“. Тиражите се изчерпват бързо. Най-търсен е учебникът за ремъчно и ве­рижно задвижване – 9800 продажби. „Вчера изпратихме учебници и на транспортната гимназия в Дупница. Паралелка ще учи по нашите учебници“, казва Младенов.

За две години академията се развива като модерна aкaдeмия не само зa мeхaници, а и за собственици на сервизи, които в пред­ставите на Младенов трябва да имат по­знания по счетоводство, дигитализация и организация на бизнеса, за да задават пра­вилната визията и посока на своя бизнес.

В началото на 2020 г. академията стар­тира с пакет от шест обучения на раз­лични теми и 150-те места бързо се запъл­ват. Само че през март пандемията от COVID-19 плъзва в цял свят и всички съ­бития на живо в страната са отменени. Една част от клиентите си искат пари­те обратно, но повечето са готови да ча­кат. DasAuto Academy има голяма клиент­ска маса, включително българи в чужбина, които са минали обученията и искат да за­купят нови продукти. Младенов вижда въз­можностите на дигиталните обучения и насочва всички усилия и ресурси в производ­ство на видеосъдържание.

Разходите за снимачните екипи набъбват и той търси подкрепа от инвеститори. На­мира няколко в България, които вярват в потенциала на академията, но иска да оти­де още по-далече. Миналото лято пише пис­ма до офисите на технологичните гиганти Microsoft, Google и Yahoo, в които разказ­ва за идеята да отвори дигитaлнa aкaдeмия зa мeхaници. В продължение на три месеца праща имейли до Google. Една сутрин, до­като проверява графика си за деня, откри­ва кратък отговор. От него искат да пред­стави проекта в детайли. След последвалия изключително дълъг и обяснителен имейл с него се свързва Клои Паркър, старши мени­джър по комуникациите в Google, и по теле­фона му казва, че ще представи подобието му на проект нагоре по веригата: „Пита ме какви искания имам и аз споделих жела­нието си да работим заедно с Google.“ От Google са напипали ниша за специализирани обучения за механици и на първо време декларират намерение за 1.5 млн. долара инвес­тиция. Едно от условията е платформата, която в момента е в реконструкция, да се подготви по техните стандарти със съдър­жание на три езика – български, английски и немски, по техен шаблон, така че да сти­га бързо и лесно смилаемо до потребители­те. Нещо като платформата за обучение Google Digital Garage, но за механици.

Програмистите и дизайнерите на DasAuto Academy използват методи от сугестопеди­ята за учене с артистични похвати. Те раз­работват модули за комуникация с клиен­тите, бизнес психология, маркетинг, счето­водство и изучаване на английски език. Мла­денов снима обученията за управление на сервиза и част от уроците по механика на автомобилите от Volkswagen Group. Очакванията към платформата са големи, от­говорностите му – също: „Вече имах среща с адвокатите да осигурим всичко, което от Google искат, за първия от шестте етапа. Няма да е лесно – има 300 страници пра­вила, обвързани с глоби, но ще се справим.“ По план „усвояването на първа инвестиция трябва да е в края на юни“, когато DasAuto Academy ще заработи отново.

Един американец в София Трансферна бомба

Свързани статии

BMW i7 – привилегия на лукса

Лайфстайл

BMW i7 – привилегия на лукса

Звезда от 90-те в новия свят

Лайфстайл

Звезда от 90-те в новия свят

Spark: Всяка кола е пазар

Бизнес, Водещи новини

Spark: Всяка кола е пазар

BMW Серия 4 Gran Coupe – за пораснали ентусиасти

Лайфстайл

BMW Серия 4 Gran Coupe – за пораснали ентусиасти

Dacia Spring променя играта

Лайфстайл

Dacia Spring променя играта

Пазарната капитализация на Tesla надхвърли 1 трилион долара

Бизнес

Пазарната капитализация на Tesla надхвърли 1 трилион долара

Реклама

Избрано

отпреди 14 часа

Визията на новаторите в здравеопазването

отпреди 20 часа

Измервай умно, потребявай разумно

отпреди 4 дни

Бизнесът не е само шоколад

отпреди 5 дни

NFT от ново поколение

18 май 2022, 9:46

Forbes търси Мениджър продажби на събития

17 май 2022, 9:19

Не ми показвай тази реклама

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени