Трансферна бомба
Когато през 2019 г. „Левски“ е разтърсен от рокади в ръководството, Даниел Страхинов вижда възможност да помогне на любимия си футболен клуб. Той се свързва с новоназначения изпълнителен директор на клуба Павел Колев и му предлага да му помогне с трансферната политика.
Предложението на Страхинов, който професионално се занимава с големи данни, е да анализира данни за различни играчи и да посочи футболисти, които най-добре покриват нуждите и финансовите възможности на клуба. Така по съвет на Страхинов и бъдещия екип на EnskAI „Левски“ купува Найджъл Робърта и Стайн Спиерингс. Двамата не само се превърнаха в звезди на отбора, но и бяха продадени с печалба.
Около две години по-късно Страхинов е развил идеята си в бизнес, с който иска да атакува футболния трансферен пазар за почти 4 млрд. долара. Позициониран в малък апартамент-офис в центъра на София, екипът на съоснованата от Страхинов компания EnskAI анализира данни за десетки хиляди футболисти и консултира гладните за таланти клубове и агенции. Страхинов твърди, че EnskAI разполага с информация за около 150 хил. играчи от цял свят – от това в колко мача е играл футболистът до минутата, в която е направил пас в конкретен мач.
Без да споменава имена, Страхинов посочва, че досега EnskAI е работила с клубове в Португалия, Франция, Австрия, Полша и Турция. „Проблемът на тези клубове е, че нямат скаутски звена – казва 31-годишният Страхинов. – Ако искат да привличат футболисти, кръгозорът им се ограничава до агентите, с които работят. Дори тези отбори да са адски добри в преценката си, те пак избират между 50-ина имена.“ Ако малък клуб без бюджет за трансфери търси футболисти, EnskAI може да прерови данните и да направи списък със свободни агенти, които отговарят на всички търсени качества.
През лятото на 2020 г. футболните клубове са изхарчили 3.9 млрд. долара за трансфери по данни на FIFA. Когато на масата са сложени толкова много пари, клубовете искат да са сигурни, че инвестицията си струва. Затова от години ползват услугите на аналитични компании като испанската Driblab, която им помага да откриват нешлифовани диаманти.
През май 2019 г. основателят на Driblab Салвадор Кармона показа пред медиите и нагледен пример. Той обяви, че математическият модел на компанията му открива 92.7% прилика между един от най-скъпите футболисти в света Лионел Меси и Еден Азар, по това време играч на английския „Челси“. Буквално месец по-късно испанският „Реал Мадрид“ съобщи, че ще купи Азар – по неофициална информация за около 100 млн. евро. В същото време клаузата за откупуване на Меси от „Барселона“ беше 700 млн. евро.
Подобни гигантски трансферни суми обясняват защо футболните клубове търсят хладнокръвието на големите данни при вземането на решения. Въпреки това трансферната политика на клубовете все още се влияе и от лични предпочитания. Това е по-лесно видимо при малките клубове, където се налагат еднолични решения, без да се разчита на статистика. „Вземането на решение кой играч е добър основно се обуславя от това кой какво е казал и кой какво мисли – казва Страхинов. – Обективните факти, които се излагат, са много малко.“
Страхинов вярва, че може да промени това, като междувременно превърне идеята в доходоносен бизнес. Привлича към екипа Елван Айдемир и Климент Прешленов, с които Страхинов работи в Amplify Analytics и GeemSeek – компании за анализ на данни, които помагат на клиентите си за маркетинговите им стратегии.
Въпреки че EnskAI вече има клиенти, Страхинов не очаква компанията да излезе на печалба преди 2023 г. В момента природата на бизнеса е по-скоро консултантска. Клиентите си дават изискванията, екипът на EnskAI ги вкарва в математическите си модели и връща списък с предложения.
Страхинов не изключва възможността един ден EnskAI да стане продуктова компания и да предлага готова платформа, през която потребителите сами да си намират информация. Но посочва, че компанията не залага на голяма потребителска база и приходи от абонаменти. „Разчитаме, че играчите, които намираме, ще правят пари и за клиентите ни, и за нас“, казва Страхинов.
Инвеститорите вече проявяват интерес към EnskAI. През пролетта фондът за рискови инвестиции Morningside Hill Capital Management придоби почти 25% от капитала на EnskAI. Фондът обикновено инвестира между 750 хил. евро и 3.5 млн. евро във всяка компания от своя портфейл.
От тук нататък Страхинов се е съсредоточил върху изчистване на бизнес модела и намиране на нови клиенти. Големите клубове вече залагат сериозно на големите данни. Конкуренцията сред компаниите за анализ на данни също расте. Фирми като SciSports и Analytics FC предлагат услуги като виртуален скаут. Страхинов е готов да яхне тази нова вълна. „В момента футболът е на ръба на революция и най-накрая ще започне да се разбира кой и защо печели – казва той. – И това ще е благодарение на данните.“