Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
22 юни 2021, 10:35

Chaos – компанията, която променя играта

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

Ако сте гледали филма „Отмъстителите: Война без край“, вероятно са ви направили впечатление детайлите на компютърно генерирания образ на Танос, героят на Джош Бролин. Не сте единствени.

Снимка: Елена Ненкова

Визуализацията на Танос, чието лице се показва в продължение на филма в много близки планове със забележителни подробнос­ти, отнема около година. Дизайнерите стигат дотам да сканират лица на хора над 60 години и да следят как ще пада сянката върху отдел­ните пори по носа на Танос.

Една от причините за впечатляващата ре­алистичност на Танос се разработва от армия от програмисти в офиса на Chaos на „Цари­градско шосе“. Софтуерната компания е раз­работчик на V-Ray: приставка за триизмерно рендиране, която позволява на дизайнерите да превърнат компютърно генерираните изобра­жения в снимки и анимация, които са трудно различими от реалността.

Chaos e и големият победител във Forbes Business Awards 2021 г. Компанията си тръгна с първо място в категория „Информационни технологии“, а заради високите оценки на жу­рито отнесе и награда „Компания на 2021“.

V-Ray е флагшип продуктът на Chaos: труд­но ще намерите дизайнер, който се занима­ва с триизмерна визуализация и не е чувал за този софтуер. През годините V-Ray помогна на Chaos да се превърне в бизнес с продажби по цял свят и десетки милиони долари годишни приходи. През 2019 г. „Хаос Софтуер“ деклари­ра приходи 46.7 млн. лв. и чиста печалба над 12 млн. лв. Заради пандемията приходите през 2020 г. не са се променили значимо. Но Петър Митев, който разговаря с Forbes, облечен в брандирана тениска на фирмата, не изглеж­да особено притеснен от този факт. „Едно от големите предизвикателства пред нас е, че сме пораснали твърде много, което ни на­малява темпото на развитие – казва Митев, който съосновава Chaos преди повече от 20 го­дини заедно със съдружника си Владимир Кой­лазов. – Но с новата ни стратегия ще проме­ним това.“

Важна част от тази стратегия е Chaos да се превърне в мултипродуктова компания, вместо да разчита само на няколко блокбъстъ­ра. „Досега бяхме известни с това, че имаме няколко много силни бранда – казва 46-годиш­ният Митев.

В МОМЕНТА СЕ ТРАНСФОРМИРА­МЕ В КОМПАНИЯ НА МНОГОТО БРАНДОВЕ, КОИТО ЩЕ БЪДАТ ЧАСТ ОТ ЕДНА ЕКОСИСТЕМА. ИЗГРАЖ­ДАМЕ ЕКОСИСТЕМА ЗА ВИЗУАЛИЗИРАНЕ, КЪДЕТО ЩЕ СЕ РАЗШИРИМ МНОГО ПОВЕЧЕ В ТОВА, КОЕТО ПРЕД­ЛАГАМЕ

Една от последните стъпки в тази посока Chaos направи в началото на 2021 г., когато пусна официална версия на Chaos Vantage: соф­туер за триизмерно рендиране в реално време. Vantage позволява на дизайнерите да ускорят времето, за което правят промени във визуа­лизациите си, например, ако искат да добавят към анимацията ново дърво или елемент.

Крайният ефект от Vantage е, че дизайне­рът може по-бързо да види крайния резултат от работата си. „Ако досега дизайнерът спо­койно можеше да чака един час, в момента това отнема буквално секунди – казва Петър Митев. – Това му дава възможност по бързо да работи върху дизайна си. Фокусът ни е да дадем в ръцете на дизайнерите висококачест­вен инструмент, който им позволява да рабо­тят много по-бързо.“

За да постигне това, Chaos получи ранен достъп до RTX – могъщата серия графични чипове на NVIDIA, която предизвика малка ре­волюция в света на дизайна и гейминга. За­познавайки се с технологията зад RTX, Петър Митев и екипът му осъзнават, че могат да разработят изцяло нов продукт, който да се възползва от усъвършенстваните възможнос­ти на чиповете на NVIDIA. Така се появява и Vantage.

Въпреки че продуктът е все още сравнително нов на пазара, Митев твърди, че потребителите „са в шок“. „Този нов инструмент проме­ня начина им на работа – казва той. – Нито едно студио не иска да чака компютрите да смятат картин­ки. Досега студиата си бяха орга­низирали работата така, че докато става това, дизайнерите правят нещо друго. Но те вече не трябва да чакат.“

Световният пазар на софтуер за 3D визуа­лизация претърпя бурно развитие през послед­ните няколко години. През 2017 г. стойността му се оценяваше на 1 млрд. долара от Allied Market Research. Очаква се до 2022 г. размерът на пазара да се утрои до 2.9 млрд. долара.

Не е изненадващо, че компании като Chaos се надпреварват в създаването на нови и нови продукти. Докато през 2009 г. компани­ята продаваше само три свои продукта, днес портфолиото ѝ надхвърля 20 предложения. Те се купуват от клиенти в над 160 страни по света: два пъти повече спрямо 2008 г. За да изкомуникира своето пазарно ли­дерство, компанията се ребрандира и смени името си от Chaos Group на простичкото Chaos. От почти 400 души, които работят на глобално ниво във фирмата, приблизително по­ловината се занимават с продажби, маркетинг и бизнес развитие.

Лявата част на изображението е създадена с традиционен рей-трейсинг подход, който отнема часове, а дясната част е реализирана с Chaos Vantage: рей-трейсинг в реално време

Съобщението към пазара, изглежда, е: „Вни­мавайте, ние пораснахме.“ Или, както го обяснява Петър Митев: „Станахме твърде големи, за да ра­ботим в този стартъп режим, в който бяхме досега. Ние сме с нова цел и нова амбиция и имаме доста по-голям хоризонт, за който да се борим.“

Vantage е само един от примери­те за тази нова визия. Компанията пусна облачна платформа Chaos Cloud. С нея дизайнерите могат да обработват изображе­нията си в облака, вместо да купуват скъп хардуер (разбирайте мощни компютри, които генерират и обработват компютърните изо­бражения).

Интересът на Chaos към облач­ните услуги е обясним. Моделът SaaS (софтуер като услуга) пре­взема ИТ индустрията. Компа­ниите, които досега разчитаха основно на продажбата на лицензи, все повече качват продуктите си в облака, а клиентите им пък плащат само за това, което ползват. Това спестява излишни разходи за компютри, които стоят неизползвани в периодите с по-малко ангажименти.

Според Митев, който се грижи основно за бизнес развитието на Chaos (другият съосно­вател и главен технически директор, Владимир Койлазов, се занимава повече с продуктите и технологиите зад тях), настъплението към SaaS модела е неизбежно. „От самото нача­ло целта ни беше да използват огромната из­числителна мощ на клауда, без нищо да разби­рат от това – казва Митев. – В момента, в който имат нужда, те го ползват. Това им поз­волява да са много по-гъвкави в проектите си.“

По стечение на обстоятелствата прев­ключването към SaaS модел се случи навре­ме за Chaos. През 2020 г., когато пандемията замрази икономиката, дизайнерските студиа, които са основни клиенти на Chaos, трябваше да забавят темпото. Кината се опразниха, а премиерите на блокбъстърите бяха отложени с година и повече. Големите строителни про­екти, които изискват триизмерни визуализа­ции, бяха сложени на пауза. Това накара студиата да намалят разходите си и да търсят по-гъвкави модели на плащане за софтуера, който използват. И го намeриха в новия бизнес модел с абонаменти на Chaos. Петър Митев твърди, че през 2020 г. компани­ята е успяла да удвои броя на потребителите си благодарение на абонаментите. В момента вече над 50% от приходите на Chaos идват от абонаменти. Митев очаква, че до няколко го­дини този тип приходи ще достигнат 85% от общия оборот на компанията. „Това ни позво­ли да сме много по-стабилни като компания, защото сме по-гъвкави“, казва Митев.

Друга ниша, която Chaos се опитва да заха­пе, е пазарът на 3D модели. Компанията пусна Cosmos: библиотека с триизмерни модели, които потребителите могат да използват за проектите си. Може да мислите за платфор­мата като за имидж банка, от която дизай­нерите могат да си намерят предварително генерирани модели на дивани, дървета, авто­мобили или каквото им трябва за тяхната ви­зуализация.

Подобен продукт се оказва полезен, когато дизайнерите трябва да напълнят визуализаци­ите си със съдържание. Ако например правите визуализация на стадион, освен самото съоръжение трябва да нарисувате дървета, улици, хора, автомобили и всичко останало, което ще придаде на картината усещане за действител­ност.

Първоначално Cosmos, чиято бета-версия беше пусната през 2020 г., предлага безплатни модели. Но визията на Митев е, че Cosmos ще се разрасне в бъдеще чрез добавяне на пове­че безплатно и на платено съдържание от все по-голям спектър от подбрани автори.

С пускането на нови продукти Митев се опитва да реши проблем, който тормози много дизайнери, архитекти и 3D артисти. Пазарът страда от решения от типа „всич­ко в едно“. Например едно архитектурно сту­дио използва един софтуер за първоначалните изчисления на натоварването, което може да понесе една сграда, и съвсем друг софтуер, за да визуализира сградата. Но двата софтуера са несъвместими, което означава, че всякак­ви следващи промени трябва да минат отново през всеки от тях.

Предоставяйки голям пакет от софтуерни продукти за триизмерна визуализация, Chaos се надява, че може да направи живота на потре­бителите си една идея по-лесен. „Ние се опит­ваме да изградим проста екосистема и всеки един продукт ще може да комуникира с останалите продукти – казва Митев. – От компания, която генерира картинки, ставаме компания, която се занимава с данни.“

Състуденти във факултета по математика и информатика, идеите на Петър Митев и Владимир Койлазов за Chaos Group са съвсем други в края на 90-те. Kомпанията е създадена като агенция за реклама, но през 1999 г. двамата започват да експериментират с писането на собствен софтуер. Митев си спомня, че основният им източник на информация тогава са книги за програмиране, които се продават на площад „Славейков“.

Петър Митев (вляво) и Владимир Койлазов се учат да управляват компанията и екипите си в движение, според постиженията им успешно

В края на същата година регистрират първата продажба на Phoenix – софтуер за 3ds Max, който позволява на потребителите да създават симулации на огън и дим.

Големият крайъгълен камък в историята на Chaos Group се появява през 2002 г., когато компанията пуска на пазара V-Ray. Приставката позволява на дизайнерите да рендират компютърните си изображения толкова добре, че само тренирано око може да познае, че не са истински снимки.

V-Ray се превръща в любима приставка на студиата, които работят върху анимации, специални ефекти в киното, архитектурата, автомобилната индустрия и къде ли още не. Някои от най-впечатляващите сцени в скъпи холивудски продукции са направени с помощта на V-Ray. Шведският гигант IKEA използва V-Ray, за да създаде компютърно генерирани изображения за прословутия си каталог.

С годините Chaos успява да направи това, което Intel направи на пазара за микропроцесори, а Apple – на пазара за смартфони: превърна се в лидер със собствена армия от последователи. Днес V-Ray е един от най-използваните продукти за рендиране на триизмерни изображения в световен мащаб.

Петър Митев и Владимир Койлазов предпочитат да слушат какво им казват потребителите – и това, твърдят двамата съоснователи, им е помогнало да го превърнат в хит. Двамата използват 90-те форума в сайта на компанията като инструмент за обратна връзка от потребителите. Койлазов например често отговаря лично на предложения и критики, свързани с продуктите на Chaos. „Имаме много тясна връзка с потребителите – казва Петър Митев. – Те задават въпроси и по този начин изграждаме това общество на 3D артистите. Ние сме в постоянна комуникация с тях, помагаме и така изграждаме това общество.“

ТАКА ПОВЕЧЕ ОТ 140-ТЕ ХИЛЯДИ РЕГИСТРИРАНИ ПОТРЕБИТЕЛИ В ИНТЕРНЕТ ФОРУМИТЕ НА CHAOS СЕ ПРЕВРЪЩАТ В СВОЕОБРАЗЕН ОТДЕЛ ЗА КОНТРОЛ НА КАЧЕСТВОТО И ГЕНЕРАТОР НА ИДЕИ ЗА ПОДОБРЕНИЯ В ПРОДУКТИТЕ

Отзивите на общността около Chaos се използват и като ориентир за това какви да са следващите продукти на компанията.

Когато през 2018 г. Chaos организира свое собствено събитие Total Chaos, стотици посетители от цял свят пристигнаха в София, за да присъстват. Заради пандемията през 2020 г. събитието беше заменено с онлайн версия. Днес Петър Митев го нарича събитие, което „ни помогна да изградим това общество.“

С десетки хиляди последователи зад гърба си Chaos се превърна в глобален и печеливш бизнес. През 2019 г. чистата печалба на „Хаос софтуер“ надхвърля 12 млн. лв. Може би по-впечатляващо от продажбите по цял свят е фактът, че компанията успя да стигне дотук, без да разчита на инвеститори и големи банкови заеми. Двамата съоснователи предпочитат да разрастват Chaos основно на мускули, чрез органичен растеж.

Но сега, когато целите са набелязани и залозите са сложени на масата, Петър Митев изглежда по-склонен да обмисли възможността за външно финансиране, което да захрани амбициозните планове на Chaos. „Новата ни стратегия слага много по-големи амбиции като организация – казва Митев. – Този факт може да доведе до това да търсим външен капитал. Ако преценим, можем да погледнем и в тази посока.“

Дали самостоятелно или с чужда финансова помощ, Chaos продължава да е лаборатория за експерименти, както Петър Митев я нарича. Той твърди, че компанията продължава да няма много добре дефинирани процеси за много от нещата, които прави. Това е едновременно недостатък и предимство, тъй като процесите са важни в корпоративна среда. Вместо това обаче Митев и Койлазов са избрали да гледат основно крайния резултат, а не дали са спазени стъпки от едно до десет.

Ако попитате Митев, той ще ви каже, че тази стратегия работи и през годините е помогнала на Chaos да се превърне в това, което е. „Това, което голяма част от света прави, е някой да измисли нещо и всички да се опитват да го направят по-добре – казва Митев. – Ние насърчаваме мисленето, че можем сами да си измислим какво правим.“

Трансферна бомба Чисти детайли

Свързани статии

Не ми показвай тази реклама

Бизнес, Водещи новини

Не ми показвай тази реклама

РАБОТОД.СРЕЩА ПРИ ПРЕЗИДЕНТА

BrandVoice, Бизнес

Време е институциите, работещи за бизнеса и икономиката, да обединят усилията си

Нюх за бизнес

Бизнес

Нюх за бизнес

DAO не е еднодневка, а платформа

Пари

DAO не е еднодневка, а платформа

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Водещи новини, Лайфстайл

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Полезните ходове на един машинен инженер

Бизнес, Водещи новини

Полезните ходове на един машинен инженер

Реклама

Избрано

отпреди 4 часа

Не ми показвай тази реклама

отпреди един ден

Икономическият начин на мислене

отпреди 4 дни

Максимално ускорение

отпреди 4 дни

Предприемачи в киното*

11 май 2022, 18:30

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30 Class 2021
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени