Култура на промяна
Schneider Electric присъства в България от 1990 г. чрез марките Merlin Gerin и Telemechanique, които през 1993 г. се сливат в едно търговско представителство. През 1998 г. Schneider Electric основава свое дъщерно дружество в София – „Шнайдер Електрик България“ ЕООД. През 1999 г. компанията купува обособена част от завода за електроапаратура в гр. Перущица. През 2007 г. Schneider Electric открива нов завод в гр. Пловдив, като основната му насоченост е производство на прекъсвачи. Инвестицията е в размер на 22 млн. евро и включва застроена площ и нови производствени мощности. Производството на Schneider Electric в България е от изключителна значимост за развитието на компанията в глобален мащаб.
Schneider Electric, компания със 185-годишна история, и днес продължава да е сред лидерите, предоставящи енергийни и автоматизирани цифрови решения за ефективност и устойчивост. Как се случва това, как след толкова години се запазва енергията за възходящо развитие и върхови резултати?
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2021/06/MG_6081.jpg)
Това е възможно благодарение на постоянната промяна, която е част от ДНК-то на компанията. С годи-ни в Schneider се изгражда култура на постоянна промяна, чиято цел е да е в крак с динамиката на света и наши-те хора са свикнали, че никога не сме в застой и не разчитаме на старите постижения. Това важи с пълна сила за компанията тук, у нас, и сега. Постоянната промяна изисква енергия, но и дава много възможности. Мобилността, дистанционните екипи, достъпността на целия свят по нов начин – това са кариерни възможности, които дават много по-голям хоризонт на работещите днес.
Разкажете ни за развитието на Schneider Electric в България и за какво е символ компанията у нас?
Компанията е представена у нас от края на 90-те с различни марки, чиито продукти са част от портфолио ни и днес. Малко по-късно страната ни е разпозната и като подходящо място за по-голяма инвестиция и започваме тук и производство на миниатюрни прекъсвачи. Днес в България Schneider има голяма мрежа от дистрибутори и партньори, а фабриката ни е сертифицирана като умно производство – smart factory.
Растежът и узряването на бизнеса в годините са впечатляващи. Ние пораснахме заедно с нашите партньори, развихме се, а тук имаме и важни глобални доставчици. Междувременно управлението на компанията беше поверено изцяло на местния екип. Освен моята роля, която за първи път е поверена на българин, сега имаме български управител на фабриката – Мария Топчийска. В допълнение имаме и наш представител в зоналния мениджмънт. Това е Петър Дивитаков – Вицепрезидент Индустриален бизнес Югоизточна Европа (VP Industry Business South East Europe).
Вие предлагате продукти и услуги в редица ключови сектори на икономиката? Как се поддържа толкова голям микс? Предизвикателство или възможност е голямото разнообразие?
Естествено, че голямото разнообразие е предизвикателство. Също така обаче то позволява устойчивост, защото различните сегменти растат в различни периоди и така компенсираме успешно трусовете на един терен с ръст на друг. Това е ключово за успешния модел на Schneider Electric в световен мащаб. В допълнение връзката между електричество и автоматизация, хардуер и интернет на нещата позволява да предложим цялостни архитектури, които имат много добавена стойност.
С какво вашите продукти се отличава от конкуренцията? Какво дава Schneider Electric на клиентите си по света и у нас?
Повече от всички други в бранша Schneider залага на партньорския модел. Както вече споменах, ние пораснахме заедно с нашите партньори. Нашият бизнес става по-значим и достига до повече хора, защото синергията, която постигаме с партньорската ни мрежа няма как да бъде постигната, ако работиш сам.
Какви са ценностите на компанията? Какво като култура на бизнес внасяте от централата майка и какъв е приносът на българския офис?
Свободата на работното място и включващата култура са нещо, на което много държим. При нас хората имат възможност да развиват тези аспекти на заеманите длъжности, които съответстват на техните силни черти. Същевременно възможностите за хоризонтални и вертикални промени в кариерния път са много. Така самите работни места се развиват и узряват с приноса на всеки служител, който заема дадено място за определен период от време. Стремим се да развиваме хората ни и да ги задържаме в нашата екосистема дългосрочно и това се отплаща.
През 2019 г. фабриката на Schneider в Пловдив стана първата и единствена интелигентна фабрика на компанията в цяла Източна Европа? Тя е демонстрационен център за 14 държави. Какво по-конкретно означава това и как го постигнахте?
Това означава, че ако един инвеститор от България, Румъния или да кажем Словения, иска да инвестира в решения за дигитализация, тази фабрика е мястото, на което ще го заведем – физически или виртуално, за да види нагледно ползите. Постигнахме го чрез поетапни, но постоянни промени. Този процес на практика никога не завършва, защото с всяка следващата година се появяват нови технологии и има още какво да наградим.
Водещ е начинът на мислене, насочен към постоянно подобряване. Истината е, че всяко предприятие се намира някъде по този път и ние можем да помогнем на всички да установят точно къде са и кои са правилните следващи стъпки, за да постигнат същата технологична зрялост и производителност.
Наскоро Schneider Electric България стана организатор на конкурса „Стартирай 4.0“, който подкрепя дигиталната трансформация в производството? Колко участници успяхте за привлечете? Какви цели си поставяте?
Целите са точно в синхрон и с това, което коментирахме в предходния въпрос – да постигнем узряване на средата у нас и повече разбиране за преките бизнес ползи от дигитализацията в индустрията. Конкурсът е ход и в момента набираме участниците – всеки ден постъпват нови регистрации. Всяко регистрирано предприятие ще може да проведе индивидуални консултации. Целта ни е независимо дали печелят или не, всички участници да оползотворят добре времето си нас и за всички да има смисъл.
Бизнесът на една компания това са хората, които работят за нея. Какъв е бизнесът на Schneider Electric България, погледнат от тази перспектива?
От тази перспектива бизнесът на Schneider е разнообразен и богат с качествата си – едновременно млад и опитен, едновременно силен, издръжлив, находчив и вдъхновен. Това е най-големият ни капитал и най-важният двигател на успеха ни.
Колко напред във времето виждате компанията и какво се случва там?
Перспективата напред е неограничена. Целта на постоянната промяна е точно това – да осъзнаваш, че контекста никога не спира да се развива и да си винаги в крак с него.