Килими с история
Звън от женски смях оглася цеха за ръчно тъкани килими в село Костандово край Велинград. Тъкачките са в обедна почивка. Хапват каквото са донесли от вкъщи, вземат по едно кафе от съседния фургон, после сядат на ниски пейки пред огромни дървени станове и сръчно втъкават нишки от цветни вълнени прежди. Те използват традиционна техника на тъкане отпреди стотина години. „Изработката на един средно голям килим отнема около три-четири месеца за две тъкачки, но имаме и много големи килими – над 160 кв. м, които се тъкат цяла година“, казва Нино Парпулов (64).
Собственикът на килимарския цех „Хемус“ сам разработва формулите за близо 8000 цвята и старателно подрежда каталозите за прежди върху едно очукано дървено бюро под прозореца до ваната за боядисване, която се загрява с дърва. Цялата сграда – едноетажна постройка от времето на комунизма (санирана наскоро), също се отоплява от големи печки на дърва.
Работата не спира дори когато няма много клиенти, както е 2020 г. Бизнесът се държи на поръчките от National Trust – благотворителна организация за опазване на културното наследство в Англия, Уелс и Северна Ирландия. От 20 години тъкачницата произвежда уникални килими за исторически значими сгради и замъци на Острова. „Най-трудните проекти идват при нас. Това ни съхрани“, казва Парпулов. Доказателство са десетките снимки на стената в цеха, съхранили бляскавата част от историята на килимите, тъкани за емблематични обекти в Англия. От килимите не е забогатял, но е горд, че бизнесът му устоява на кризите и съхранява културното наследство на България в килимарството.
Откакто има тъкачница, близо 30 години, води битки за оцеляване. В годините на прехода е нает да закрие държавните тъкачни цехове в ДСО „Десислава“ – Велинград, но вместо да ликвидира килимарството в региона, той го възражда. Трудно му е да приеме, че след като държавата 10 години е субсидирала килимарството в Западните Родопи, за да има поминък за женското население, и е обучила 3000 жени да тъкат персийски килими, без да осигури пазар (хиляди квадратни метри килими са останали натъпкани в складовете, а после са разграбени), може с лека ръка да унищожи 14 тъкачни цеха в Панагюрище и в селата около Велинград. През 1992 г. работилниците трупат дългове към банки, жените са на бунтове, а синдикатите виждат в него млад и енергичен инженер, който може да смете боклука, и той приема. Наскоро е съкратен от мебелния завод „Васил Стоилов“ във Велинград, който също е в ликвидация.
Първата му работа е да обиколи цеховете в Панагюрище и Асеновград, за да види имат ли клиенти. В Панагюрище среща Суат Измирли, един от големите търговци на ръчно гладко тъкани килими в САЩ. Измирли дълго време взема стоката от Турция, но обстановката там става напрегната и затова проучва къде в България правят котленски килими.
Без много да мисли, Нино Парпулов предлага услугите си. Скрива, че цеховете му не работят, тъкачките са на борсата, а и те тъкат само персийски килими. Смята, че ще може да направи мострата в Котел, но там му отказват. После издирва в района на Костандово тъкачки, работили някога котленски килими, и започва работа. Суат Измирли обаче иска по 600 кв. м всеки месец, за което му трябват поне 300 тъкачки. Затова организира обучение на 700 тъкачки в техниката на гладко тъкани килими със средства от бюрото по труда и подбира най-добрите. После прави пътека до Министерството на труда, докато му разрешат да отвори работни места. Казват му, че е назначен да ликвидира цеховете, не да назначава хора, но получава каквото иска.
С приходите от износа за САЩ (за Ню Йорк) успява да покрие 30 млн. лв. задължения към банката и да изведе цеховете на нула. С опита идва и самочувствието му на производител: „Ние установихме линията на ръчно тъканите гладки килими в САЩ. Къщата в сериала „Двама мъже и половина“ е застлана с наши килими.“
На петата година Суат Измирли му предлага работа за 2000 тъкачки, но само ако осигури по-ниски такси, каквито му дават в Румъния. Парпулов прави опити да договори с държавата облекчения, но никой в институциите не му обръща внимание: „Измирли отиде в Румъния, а ние загубихме бизнеса с гладко тъкани килими.“ Изживява го тежко.
Междувременно се отваря нова възможност. Големите търговци на традиционни килими изпитват трудности да осигуряват стока от Турция – люлката в килимарството, и търсят алтернативи в Източна Европа. Няколко души, които обикалят Балканите да проучат местните килимарски фабрики, стигат до Костандово. Сред тях е Дейвид Бамфорд (70), водещ реставратор и консерватор на антични ръчно изработени черги и килими за исторически обекти и обществени сгради във Великобритания. От години Дейвид и съпругата му Сара Бамфорд събират и реставрират исторически килими в едно от най-големите частни студиа за консервиране във Великобритания. Работят по проекти на National Trust, както и за английската благотворителна организация English Heritage. Също и за множество исторически къщи във Великобритания и Европа и за членовете на Асоциацията на къщите – исторически паметници.
Бамфорд е в основата National Trust да започне подмяна на износените килими в историческите сгради, изработвани в Турция. През 1995 г., когато за пръв път посещава България, заварва традиционната индустрия за производство на килими в „тежко състояние след рухването на комунистическия режим“ и се вдъхновява да спаси и възроди поне части от нея. Работилницата в Костандово е „последното място, където се произвеждат ръчно тъкани килими в Европа за търговски цели с екологични производствени практики. „Когато обясних на Нино какво търся, той и хората му решиха, че трябва да съм полудял, но сметнаха, че можем да си сътрудничим. Планът беше да създадем екологични и устойчиви практики за производство на ръчно тъкани килими от 100% вълна, с исторически мотиви и цветове, предназначени за един много специфичен пазар от исторически къщи, дворци, държавни сгради, църкви и частни имоти“, казва Дейвид Бамфорд за Forbes.
Следващите няколко години той финансира разработката на килими в Костандово и експериментира с „много сложни дизайни, каквито в Турция не са превени“.
В това време цеховете на „Десислава“ – Велинград, управлявани от Парпулов, са обявени за приватизация. В тръжната документация дружеството е представено с международни пазари в Белгия, Англия, Германия и САЩ, което веднага привлича интереса на хора от „сивия сектор с чейндж бюра и мандри“. Парпулов води битка неговата фирма „Хемус“ да купи един цех в Костандово и успява: „Обадих се на Бамфорд, че може да купим сградата, и той за два дни преведе 30 хил. долара да платим.“
Бамфорд финансира бизнес начинанието на „Хемус“ от самото начало през 1997 г. „В годините „Хемус“ получи дребни помощи от българското правителство за обучение на нови тъкачи, за стълби и обновяване на работилницата. Получи и малко финансиране от приятели на България в САЩ (от директора на Trust for Social Achievement Сара Перин)“, казва той.
През 2001 г. идва първата много тежка поръчка – 18 метра килим за една от стаите в Osborne House, бивша лятна кралска резиденция. От оригинала е запазена само рисунка. Няколко тъкачници в Индия и Пакистан преди това са дали неприемливо висока оферта, само от Костандово се наемат да го изпълнят в рамките на бюджета, защото не знаят колко е трудно. В света няма стан, на който да се изработи 18 метра килим. Парпулов решава да се работи на три части и накрая да се съшият. Съшиването е „най-страшният момент“. Няма никаква гаранция, че шарките ще съвпаднат. Три месеца той обучава 26 жени да работят като една на специално направени станове за килими по 7 метра. В това време Дейвид Бамфорд работи с дизайнер в Англия по пикселизацията на рисунката, но е притеснен, че ако продължи да плаща по 300 паунда на час, няма да останат пари за изработката. Като разбира това, Нино Парпулов рисковано възлага дизайна на сина си Тодор, който по това време е ученик в 10-и клас в езикова гимназия във Велинград. Завежда го при инженер в Пловдив да му обясни как се работи с програмата за графичен дизайн на CorelDRAW. После стои до него, докато вади цветовете ред по ред.
Изработката на килима отнема 18 месеца. Моментът на откриването на резиденцията с кралица Елизабет II е запечатан със снимка на стената. Години по-късно Нино Парпулов посещава резиденцията, а директорът на музея го моли да напише историята на килима.
Проектът Osborne House е само началото на едно дълго и много успешно партньорство между тъкачницата в Костандово и студиото на Дейвид Бамфорд в малкия град Престийн на границата на Уелс. Бамфорд със своя авторитет печели десетки проекти за подмяна на килими в исторически обекти във Великобритания, а Парпулов осигурява перфектното изпълнение. В един каталог са събрани илюстрации на килимите в Castle Howard, Hinton Ampner, Oakly Park, Sir John Soane’s Museum, Pitshill House, Weston Park, замъка Alnwick (където е снимана поредицата за Хари Потър). Има още в Albertina Palas във Виена, приемната на Bank of England в Лондон и в кабинета на бившия британски премиер Тони Блеър. Дори в Палатата на задругата на майсторите в Англия – Goldsmith hall, където „не слагат нищо, произведено извън страната“. „Единствено нашите килими са там. Признаха ме“, казва с гордост Парпулов.
ЕПокрай Бамфорд той стига и до ползотворно познанство с посланика на Великобритания в София Ричард Стаг и жена му, която е „голям ценител на килими“. При един пътен инцидент с колата му посолството изпраща хеликоптер да откара ранения Бамфорд в спешното отделение на „Пирогов“ и така се запознава с дипломата: „Г-жа Стаг започна да води гости в работилницата, а те си тръгваха с килими. Никой български посланик не промотира килимарството като национално богатство, но в Англия ценят традициите.“
Като говори за традиции, показва своя снимка с принц Чарлз и Дейвид Бамфорд от срещата им през 2011 г. На един прием „принц Чарлз казва на Дейвид Бамфорд, че с Парпулов са последните в Европа, които имат уменията и знанията да съхраняват културното наследство на Европа в килимарството“. Принц Чарлз, който председателства благотворителните организации в групата на The Prince‘s Charities, дори изявил желание да дойде в България, но по протокол е трябвало да получи официална покана от държавния глава Георги Първанов. „Вместо покана от президентството ми дадоха да занеса повествователно писмо от министъра на икономиката Трайчо Трайков. На снимката принц Чарлз държи точно това писмо и се чуди какво е“, казва Парпулов.
В годините постига почти всичко, което с Бамфорд са си поставили за цел. Дигиталният архив от мотиви, легенди на цветовете е „изключително скъп и ценен актив“. Англичанинът има план да продължат производството на продукти с местни материали и изключително качество и стойност, „признати като алтернатива на лудостта по високите технологии“.
Парпулов обаче работи и по още един мащабен проект за производство на килими в стил Savonnerie, поръчани от група френски меценати. На срещата, инициирана от французите преди няколко години във Виена, той изпраща дъщеря си Надя (41), която е съуправител на „Хемус“, и сина си Тодор (39). Там им представят каталог с произведения на придворни френски художници, по които през XVIII век са тъкани килими за двореца „Версай“. Разговорът е дали в Костандово могат да изтъкат килими по три специално подбрани картини, като пресъздадат техниката на Savonnerie.
Savonnerie е най-престижната европейска фабрика за килими от втората половина на XVII век. До 1768 г. килимите на Savonnerie са изключителна собственост на короната и са сред най-ценените подаръци на дипломацията. През вековете живописният стил Savonnerie се прилага за много килими, направени в други центрове. Във Франция килимите Savonnerie са национална гордост, но по време на финансовата криза през 2008 г. държавата спира финансирането на малките тъкачници, което слага край на традицията. Френските меценати безуспешно се опитват да възстановят линията в Китай, след което стигат до България. Парпулови започват работа по три килима. Единият – пресъздаден от гоблен от XVIII век, изобразил старогръцка легенда за Кефал и Прокрида, стои на руло в цеха.
В процеса на работа семейството възстановява загубените формули, по които се изчислява плътността за тъкане на сложните изображения на Savonneriе и иска да ги патентова, но французите ги съветват да не го правят. Меценатите могат да купят тайната на формулите, но Парпулов не иска да я продаде, защото „няма да остане в България“. Това е болната му тема, както и че с пенсионирането на тъкачките „идва краят на работилницата в Костандово“. Останали са 30 жени, повечето пред пенсия. В района има други млади жени, които искат да се учат, но не е по силите му да финансира обучението им четири години, докато влязат в производството. Европейските програми също не отговарят на спецификите на тъкачницата. Няма обучителна организация, която да сертифицира, а и курсовете по програми са шест месеца.
Въпросът му е трябва ли обучението на тъкачките да е задача на малък бизнес, „който геройски оцелява и показва зъби в кризите“, при положение че става въпрос за съхранение на културно-историческо наследство и уникалност в центъра на Европа, призната от авторитетни институции и фамилии. Според него това е работа на държавата: „България е постигнала престижно място в килимарството и то трябва да бъде съхранено от мислещи политици. В противен случай всичко ще остане като една приказка, която започва с „имало едно време…“.