Операция бърза печалба
На 18 март 2020 г. САЩ регистрираха 150-ия смъртен случай от коронавируса, докато се опитваха заедно с целия свят да разберат какво точно се случва. Големите пазарни индекси паднаха с 5%, след като предния ден бяха скочили с 6 на сто. Летовниците безгрижно се отправиха към Флорида, докато властите затвориха границата с Канада. А статистическият екип на Forbes получи окончателните данни за 34-та годишна класация на милиардерите в света, несъзнателно правейки снимка на богатството точно в момента, когато светът навлизаше в най-разрушителните 12 месеца в икономиката след Втората световна война.
В последвалата година 150-те смъртни случая в САЩ достигнаха 550 хил. Около 3 млн. души загубиха битката за живота си по целия свят. Десетки милиони работни места се изпариха заедно със стотици хиляди дребни компании. Работата от разстояние от екзотика се превърна в стандарт. Отдалечените квартали от отегчителни и скучни станаха предпочитани. Смъртта на Джордж Флойд предизвика преосмисляне на междурасовите проблеми и социалното правосъдие. Президентските избори поставиха на изпитание нормите на демокрацията. В същото време много хора, сектори и инвестиции претърпяха разцвет.
Една година след тази случайна, но навременна, снимка ние повторно направихме нашия мартенски преглед на милиардерите, за да определим какви сеизмични промени бяха настъпили през изминалата година. Резултатът беше повече от изненадващ. За последните 12 месеца 493 души от цял свят влязоха в класацията на Forbes, което означава, че на всеки 17 часа се е появявал по един милиардер. Нарастващите цени на активите бяха върнали 250 изпаднали преди това от класацията богаташи обратно над десетцифрения праг за влизане в нея. На фона на повсеместната икономическа несигурност малцина милиардери се бяха справили по-зле отпреди – едва 61 бяха отпаднали от класацията по причини, различни от смърт. Това е най-малкият процент на отпаднали за година, регистриран до момента. Според оценките на Forbes сега в света има 2755 милиардери в сравнение с 2095 през миналата година и твърдението, че богатите стават още по-богати, е по-вярно от всякога – общото им богатство се оценява на 13.1 трлн. долара в сравнение с 5.1 трлн. долара в началото на пандемията.
Тези числа със сигурност са голяма изненада. Трудно може да се обясни как се трупат 5 трлн. долара по време на пандемия, когато значителен дял от хората в света са уплашени, болни, изолирани. Капитализмът – най-великата система до момента за създаване на просперитет, лежи върху социалния договор за неравномерно настъпващ растeж, който в крайна сметка е добър за всички. Икономиката на COVID-19 подложи на изпитание това разбиране. Разрастващото се икономическо неравенство безспорно създаде най-голямата заплаха за съвременния социален ред.
И докато вълшебните ваксини чертаят нов път към нормалността, факторите зад получените цифри раждат едно различно чувство – оптимизъм. Най-впечатляващият позитивен ефект от пандемията е, че тя подейства като акселератор, събирайки в една година промени, които биха настъпили за десетилетия. Новите свръхбогати хора никога не са били толкова различни. Струва си да отделим известно време, за да поразсъждаваме върху това.
В момента се намираме в една от редките точки на инфлексия, при преминаване през която функцията от вдлъбната се променя в изпъкнала или обратното. Ваксините ще осеят целия свят, докато глобалната икономика се готви да поеме по пътя на едно драматично възстановяване. И макар първоначалната реакция на по-високия брой милиардери през 2021 г. да предизвиква възмущение – новопостъпилите са с над 70% повече, отколкото сме отчитали досега – тенденциите вещаят просперитет за всички. Също както след чумата, която е вилнеела в минали столетия, ние трябва да бъдем достатъчно смели, за да впрегнем всичко, което е спасено.
През по-голяма част от историята на човечеството богатството е имало династичен характер. Преди стотина години Джон Рокфелер и Хенри Форд създадоха първите за ерата си предприемачи, но те бяха затворени в рамките на техните фамилии. Първата класация на Forbes на четиристотинте най-богати американци през 1982 г. изобилстваше с техни наследници и с наследници на родовете Мелон, Дюпон и други. Близо 63% от най-богатите американци бяха наследили богатството си. Мнозина от останалите бяха започнали от първа, втора или трета база, като например Рупърт Мърдок или Доналд Тръмп.
Технологичната революция промени тази динамика навсякъде по света. До 2002 г. малко над половината, или 52%, от класацията на Forbes на милиардерите в света, бяха натрупали сами богатството си, в това число и 59% от американските милиардери. Преди десетина години този дял в света скочи до 69%.
Новите 493-ма членове на класацията за 2021 г. в ерата на COVID си приличат по едно нещо – 84% от тях са самозабогатели (включително 90% от новите милиардери в САЩ) и са увеличили самозабогателите нови милиардери до рекордните 72%. Хора като Уитни Уолф Хърд, която промени радикално логиката на приложенията за запознанства, давайки право на жените да бъдат водещата страна; Тайлър Пери, който започна да продуцира собствени филми и ТВ шоупрограми в Атланта, защото не бе допуснат в Холивуд; и Угур Шахин – турският имигрант в Германия, чиято компания BioNTech помогна за разработването на ваксина срещу COVID-19 само за няколко месеца вместо за години – всички те са олицетворение на новата икономическа динамика.
Тази динамика създава възможности, както доказват новите милиардери. Преди десетилетие средната продължителност за създаване на един милиардер според наши изчисления беше 18 години. От гледна точка на историята това е изключително малко време. При 88-те нови американски милиардери, които сами са натрупали богатството си, времето намаля до 13 години. Способността идеите бързо да се превръщат в богатство оформя новите правила на играта. Програмата (интелектуалните ресурси) придобива по-голямо значение от капитала (акумулираните ресурси), като второто се нуждае от първото. Преди едно поколение богатствата отиваха при онези, които имаха късмета или намираха стабилно финансиране. В наши дни добрият проект избира какво финансиране да приеме.
Тази възможност от своя страна доведе до промени в това как изглеждат милиардерите. Макар жените да продължават да срещат повече трудности да финансират добрите си идеи, отколкото мъжете, те бързо пробиват и сега формират 11% от милиардерите в света, 12% от милиардерите в САЩ и 13% от новите милиардери – рекордни нива във всички категории. И още по-важно – жените предприемачи в момента са 4% от всички милиардери, над двойно повече от дела им преди пет години.
И докато в Америка изключителният успех остава неравномерно разпределен на страната на белите, аристокрацията сред световния бизнес все повече отразява реалното положение в света. Само Китай и Хонконг добавиха впечатляващите 210 милиардери през последната година. Като се добавят и 19 нови лица от Индия, 14 от Япония и многобройните дебютанти от седем други азиатски държави, се оказва, че преобладаващата част от новите милиардери в света са цветнокожи.
Как тези по-заслужили, по-динамични, по-разнообразни милиардери управляват своите компании? По начини, които са по-добри за всички нас. Forbes се свърза с партньорите си от JUST Capital, които измерват социалната отговорност на компаниите, за да изчислят как новите 88 милиардери в САЩ, които сами са натрупали богатствата си, се справят с корпоративната отговорност. Разгледахме компании, донесли милиардни богатства, и ги съпоставихме спрямо средните показатели за секторите по отношение на това как се отнасят към служителите, към потребителите и околната среда. Нетният резултат е не само, че тези нови милиардери са открили или управляват компании с показатели над средните, но по изброените три категории постигат по-добри резултати в сравнение с новите милиардери отпреди десетилетие.
Ето например Крис Брит, който за осем години превърна Chime в една от най-големите в света дигитални банки. В една индустрия, базирана на таксите, която често е враждебна към онези, които най-много се нуждаят от нея, Брит увеличи пазарния си дял по време на пандемията благодарение на нискорискови, но ориентирани към потребителите жестове.
„Ние сме на предната линия – казва той. – Ние виждаме на какъв натиск са подложени американците.“ Анализирайки кредитните досиета на клиентите, Chime безопасно улесняваше достигането на чековете с помощите и предоставяше защита на овърдрафта чрез програма, наречена SpotMe. (За сравнение – компаниите, които осигуряват незабавен достъп до парите от помощите, начисляват лихви, достигащи понякога 650%.) Подобни мерки в помощ на клиентите според Брит му помагат да наема и по-добри служители – за година броят на служителите му нарасна тройно до 800 – което осигурява и по-добра възвръщаемост. „Ако подредиш правилно частите с един добър бизнес модел, акционерите ще се чувстват добре.“ Очевидно е така. Към септември 2020 г. Chime бе оценена от инвеститорите на рисков капитал на 14.5 млрд. долара, като делът на Брит възлиза на 1.3 млрд. долара.
Освен това все повече нови милиардери прилагат мерки, за да подпомогнат своите служители. Мат Ишбиа, 41-годишният изпълнителен директор на United Wholesale Mortgage, преживя една невероятна година, след като милиони промениха местоживеенето си или рефинансираха кредитите си при рекордно ниски лихви. Невероятно е, че той никога не е прибягвал до партньори или инвеститори, така че в началото на пандемията семейството му притежаваше 100% от компанията. Когато той я направи публична през януари тази година с помощта на фонд със специално предназначение от типа SPAC, богатството му бе оценено на 12.6 млрд. долара. Тогава той раздаде 35 млн. долара в акции между своите 8000 служители.
„Всички спечелихме като една компания“, казва бившият баскетболист от отбора на Мичиганския университет. В известна степен е така. Да хвърлиш на служителите си една четвърт от 1% – средно 4000 долара, като запазиш за себе си 99.7% в 11-цифрово изражение, изглежда доста нищожно. Но все пак е нещо. В първоначалната класация Forbes 400 от 1982 г. ще намерите стотици магнати, които възприемат своите служители като един разход или просто пасив.
Други пък проявяват отношение към градовете, откъдето са тръгнали, като например съоснователят на комуникационната компания Twilio, използваща облачни технологии, Джеф Лоусън. Той попадна в тазгодишната класация с 2.2 млрд. долара. В Силициевата долина много от компаниите и корпоративните лидери са дошли от Францисканския залив като Илън Мъск и Лари Елисън. Лоусън обаче усеща ангажимент към своята общност и това е един от показателите, измервани от JUST Capital. През януари той публично обяви, че компанията му ще остане в Сан Франциско. Друг пример за гражданска принадлежност дава основателят на Rocket Mortgage Дан Гилбърт, чието нетно богатство надвиши 50 млрд. долара през миналата година. Неотдавна той обеща 500 млн. долара от компанията си и личната си фондация за подкрепа на жителите с ниски доходи в Детройт, където е базирана неговата фирма. Сред мерките беше опрощаване на задълженията по данък сгради на 20 хил. собственици на имоти. „Нашият ангажимент към Детройт е безапелационен“, каза Гилбърт пред Forbes.
Целият процес на ускоряване е съпътстван от повишена осъзнатост сред хората на върха за ангажиментите, които вървят ръка за ръка с изключителния успех, както и за възможните последствия при бездействие – от конфискационни данъчни режими до социални безредици. Не е трудно да се прозре истината – в този случай алтруизмът е израз на личен интерес. Разговорите с половин дузина нови членове в класацията през 2021 г. и с група млади милиардери установиха, че след пандемията промяната в отношението е осезаема.
Джон Арнолд усети тази промяна още с наближаването на пандемията. Макар че пътят, който той е извървял до натрупването на богатство в размер на 3.3 млрд. долара чрез търговия на енергийни договори на фалиралата и изпаднала в немилост компания Enron, със сигурност няма да му донесе Нобелово признание, той и съпругата му Лаура през последното десетилетие създадоха план как да максимализират влиянието си: „печалбата – казва той – от натрупаното в Америка богатство през последните 100 години“. Обезпокоен от състоянието и отношението към филантропията в наши дни в САЩ, той събра през януари 2020 г. в Ню Йорк шепа филантропи, представители на академичните среди и ръководители на фондации, и им зададе един въпрос – как да накараме тези, които притежават трилиони долари, да действат по-решително, по-мащабно и по-бързо с по-голяма отчетност.
Тази група се трансформира в инициативата „Ускоряване на благотворителността“. Основната ѝ цел са 142-та милиарда долара, които се съхраняват в донорски фондове и дават възможност на дарителите да ползват предварително данъчни облекчения от влагането на техните пари във фондации или фирми за финансови услуги, дори да няма яснота или видимост кога и как ще се изхарчат за общественото благо или пък се намират във фондации, които се стремят да правят само минималните задължителни дарения на година, раздувайки размера на разходите си в годишните отчети.
Но Арнолд вярва, че свръхбогатите трябва да направят още нещо. Затова той стана първият милиардер, застанал зад новия ангажимент „Дарявай, докато си жив“. Инициативата представлява обществено заявен ангажимент за даряване всяка година на поне 5% от личното богатство за благотворителност. Новата инициатива е подета от правозащитната организация Global Citizen. (Разкриване на важна информация: Аз съм член на съвета на директорите на Global Citizen.) Само влагането на парите в донорски фонд или фондация не решава проблеми, нито може да служи за извинение защо богатите хора предпочитат само да заделят парите си, а да ги даряват по-късно. „Така проблемите продължават да се трупат – казва Арнолд в първото си интервю за представяне на инициативата. – Нека това поколение да реши проблемите на това поколение.“
Концепцията „Дарявай, докато си жив“ е по-спешна разновидност на „Клетвата за дарения“. Тя вече накара мнозина милиардери публично да обявят, че ще дарят половината от богатството, докато са живи или след като умрат. „Целта не е човек да се пришпорва да дарява в краткосрочен план“, отбелязва Арнолд, който е подписал и „Клетвата за дарения“. Почти всеки от новите милиардери, с които Forbes разговаря, изразяваше като цяло подкрепа към „Клетвата за дарения“ и готовност да се включи в нея, задавайки си въпроса какво би могло да се направи още сега.
През последната година третата по богатство жена в света, Макензи Скот, която попадна в класацията на Forbes на милиардерите след развода си с основателя на Amazon Джеф Безос, се впусна в безпрецедентна дарителска кампания, каквато историята на филантропията не помни. Вместо да поддържа фондация, Скот нае съветници, които да предложат как парите ѝ незабавно могат да помогнат на най-много хора. През юли и през декември 2020 г. тя по прозрачен начин подписа 500 чека на обща стойност 5.8 млрд. долара, без допълнителни условия, за всеки от 50-те американски щата, много от които бяха крайно изненадани при пристигането на парите.
Пандемията със сигурност увеличи богатството на Джаред Айзакман, изпълнителен директор на Shift4 Payments, която работи основно с ресторанти и хотели. За него годината беше като влакче на ужасите – в един момент подготвяше първична емисия на акции, а в следващия се притесняваше дали клиентите му и самата компания ще оцелеят, докато в крайна сметка неговата фирма се превърна в необходим инструмент за своята клиентела и това му позволи да осъществи IPO.
След като удари камбаната на Нюйоркската фондова борса, която му осигури 1.4 млрд. долара нетно богатство, 38-годишният Айзакман написа чек за 100 млн. долара на детската болница St. Jude Children’s Research Hospital. Подбудите му са сходни с тези на Макензи Скот. Вместо да основава фондация, той насочи парите към хора, които вече правеха добро. Дарението му беше напълно прозрачно. „Ако преди пандемията ме бяхте попитали: „Можете ли да си представите, че ще дарите чек за 100 млн. долара? Никога не бих го очаквал.“
Тогава Айзакман, който притежава и управлява свой собствен изтребител МиГ, обяви, че ще организира първата изцяло цивилна мисия в Космоса в партньорство със SpaceX на Илън Мъск. Той планира да вземе служител от St. Jude от първа линия, както и някой донор на болницата, което според Айзакман ще донесе дарения за още 200 млн. долара. Той популяризира проекта си чрез реклама по време на суперкупата. Айзакман успя да ангажира за каузата на болницата St. Jude дори Мъск, който не блести със своята благотворителност.
Влиянието на коронавируса върху имунолога Тимъти Спрингър беше повече от впечатляващо. Преди двайсетина години той набра 100 млн. долара за създаване на биотехнологична компания и направи съответните дарения на Harvard Medical School и Boston Children’s Hospital. Освен това вложи близо 5 млн. долара в малка стартираща компания на име Moderna. Този дял именно го изстреля в класацията на милиардерите през 2021 г. с 2.2 млрд. долара нетно богатство.
Спрингър вече обеща да дари 30 млн. долара за Института за иновативни протеинови продукти – неправителствена организация, която създава средства и осигурява експертиза за изследователите и предприемачите в областта на биотехнологиите. Но спешността на момента го накара да преосмисли нещата от филантропска гледна точка – той обяви, че по-късно тази година ще направи още по-голямо дарение. За момента не предоставя повече информация, с изключение, че ще добави „още една нула“. „Искам да дам повече. Това ме мотивира сега да създавам компании. Ако начинанието ми е толкова успешно, колкото предполагам, бихме могли да добавим още една нула.“
И ако стартирането на бизнес с цел да създаде благотворителен фонд с активи над милиард долара ви звучи откачено, тогава ще ви представим 29-годишния Сам Банкман-Фрид. Той може да бъде определен като един от най-интересните нови милиардери в света. Преди две години Банкман-Фрид създаде борсата за криптовалути FTX и постигна по-голямо богатство – 8.7 млрд. долара – по-бързо от който и да било друг човек под 30 години, включително от самия от Марк Зукърбърг.
От Карнеги до Рокфелер, от Гейтс до Бъфет, филантропията винаги е била съпътстващ продукт на предприемачеството. Банкман-Фрид със сигурност е първият милиардер, за който предприемачеството е съпътстващ продукт на филантропията. Той изповядва философия, наречена ефективен алтруизъм, която се развива през последното десетилетие и предвижда използването на рационалната логика за максимализиране на доброто. „Тя е предназначена за хора, които харесват математиката, и за хора, които обичат да даряват“, обяснява Банкман-Фрид. Ефективните алтруисти се опитват да измерват нещата като спасени животи от всеки долар. Или дали е по-спешно да се води борба с маларията или потенциално зловредните технологии. Или дали един блестящ студент в Масачузетския технологичен институт (MIT) на име Сам ще е по-добре да следва мечтата си и да стане активист за защита на правата на животните. „Честно казано, трябва да отидеш на Уолстрийт и да ни покажеш как става“, спомня си Банкман-Фрид думите на един от лидерите на движението на етичния алтруизъм, 34-годишния преподавател в Oxford Уилям Макаскил. „Ти не си най-добрият раздавач на рекламни листовки.“
Мисията е изпълнена. Чрез своята борса за криптовалути, на която новодошлите се натъкват на група професионалисти със здрави лакти, Банкман-Фрид създаде сериозен източник на богатство, което той смята да разпредели почти изцяло за обществено благо. (Твърди, че за себе си ще запази няколко процентни пункта и дори това може да е прекалено много.) И докато той все още не е решил върху кои благотворителни инициативи да заложи, вече подпомогна с 5 млн. долара кандидатпрезидентската кампания на Джо Байдън (последователите на ефективния алтруизъм не правят голяма разлика между нестопанските организации и политическите). Банкман-Фрид очаква планът му да започне да се реализира до пет години, когато той ще е станал по-ликвиден.
Единствената причина да не раздаде всичко, с което разполага, колкото се може по-бързо, е да остави малко суха пара за момента, когато ще съзре някоя „нова възможност“.
„Когато я видиш, всичко ти се струва малко – казва Банкман-Фрид. – И залагаш всичко.“
Сега се намираме именно в онзи момент от историята, когато трябва да заложим всичко. Най-богатите хора вече повишиха залозите си до нива, които изглеждат неоснователни на фона на изминалата година. Вероятно промените ни се случват по-бързо, отколкото сме предполагали през март миналата година. Сега не е време милиардерите в света, нито пък ние да играем на дребно.